Рішення № 87860741, 17.02.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2020
Номер справи
520/13191/19
Номер документу
87860741
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

17 лютого 2020 р. № 520/13191/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

за участю:

секретаря судового засідання - Василенко А.А.,

представника позивача - Сімейко А.М. (довіреність від 20.12.2019),

представника відповідача - Білоконя С.С. (наказ від 26.09.2019 №231-0),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" (вул.Менделєєва, буд.12, м.Рубіжне, Луганська область, 93000, код ЄДРПОУ 33164267) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ 43143704) про скасування наказу та визнання дій протиправними,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Приватне підприємство "БУДІВЕЛЬНИК-РАН", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Харківській області "Про проведення документальної планової перевірки Приватного підприємства "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" №2266 від 18 листопада 2019 року;

- визнати дії ДПС України з включенням Приватного підприємства "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" до Розділу І плану-графіку "Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб" протиправними та зобов`язати ДПС України виключити Приватне підприємств "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" з Розділу І плану-графіку "Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб" на 2019 рік.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято наказ №2266 від 18.11.2019 про включення до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік ПП "БУДІВЕЛЬНИК-РАН". На думку позивача, спірний наказ видано з порушенням вимог чинного податкового законодавства, оскільки, в оприлюдненому на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки позивач в якості суб`єкта господарювання щодо якого буде проводитись перевірка не значився. Податковим кодексом України не передбачено коригування (оновлення) вже оприлюдненого плану-графіку, у зв`язку з чим дії щодо включення підприємства позивача до плану-графіку є протиправними, а оскаржуваний наказ є безпідставним та підлягає скасуванню.

Відповідач – Головне управління ДПС України, надіслав на адресу суду відзив на позовну заяву, в якому відповідача вказав, що не погоджується з позовними вимогами відповідача, вважає їх необґрунтованими та надуманими, посилаючись на те, що формування плану-графіку проведення документальних перевірок здійснюється згідно ст.77 Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 02.06.2015 №524 "Про затвердження Порядку формування плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків", приписами якого передбачено оновлення річного плану-графіку у разу його коригування. Так, на офіційному веб-порталі ДПС України розміщено оновлений план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019, в який включено ПП "Будівельник-РАН". Таким чином відповідач діяв в порядку, межах та у спосіб, встановлений чинним законодавством України, у зв`язку з чим просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Ухвалою суду від 05.12.2019 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 22.01.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті.

В судовому засіданні представник позивача – Сімейко А.М. (довіреність від 20.12.2019), підтримав заявлені позовні вимоги та надав пояснення згідно з обґрунтуваннями, наведеними у позовній заяві.

Представник відповідача Головного управління ДПС у Харківській області – Білоконя С.С. (наказ від 26.09.2019 №231-0), в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог, просив суд прийняти рішення про відмову в позові.

Відповідач – Державна податкова служба України, у судове засідання повноважного представника не направив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи суду не надсилав, причини неявки не повідомив. Правом надати письмовий відзив не скористався.

Суд, заслухавши доводи представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.

З матеріалів адміністративної справи встановлено, що 18.11.2019 Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято наказ №2266 "Про проведення документальної планової перевірки ПП "БУДІВЕЛЬНИК-РАН", яким вирішено провести документальну планову перевірку ПП "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" за період діяльності з 01.01.2016 по 30.09.2019 з метою контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати усіх, передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, починаючи з 29 листопада 2019 року, тривалістю 10 робочих днів.

Вказаний наказ прийнятий на підставі плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік.

Не погоджуючись з наказом №2266 від 18.11.2019, представник позивача оскаржив його до державної податкової служби України.

Рішенням державної податкової служби України від 27.12.2019 року №14877/6/99-00-85-03-04-15 скаргу ПП "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" залишено без задоволення, наказ Головного управління ДПС у Харківській області №2266 від 18.11.2019 - без змін, план-графік проведення документальних планових перевірок на 2019 рік в частині включення до нього ПП "Будівельник-РАН" - без змін.

29.11.2019 року при виході спеціалістів Головного управління ДПС у Харківській області за місцезнаходженням ПП "Будівельник-Ран" для проведення перевірки, посадовими особами підприємства позивача відмовлено у допуску до проведення перевірки контролюючого органу з посиланням на недотримання суб`єктом владних повноважень положень ст.81 Податкового кодексу України. Внаслідок чого ГУ ДПС у Харківській області складено акт №1478/20-40-05-18-09/33164267 від 29.11.2019 "Про недопуск на проведення документальної планової виїзної перевірки".

Вважаючи спірний наказом на проведення перевірки таким, що порушує права та законні інтереси, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи суд зазначає наступне.

Згідно з вимогами п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до вимог п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Як вбачається з п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України, документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до вимог п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Згідно пп.14.1.164 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України план - графік документальних виїзних перевірок - перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.

Згідно п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Таким чином, до 25 грудня 2018 року ДФС України була зобов`язана оприлюднити сформований та затверджений план-графік проведення планових документальних перевірок на поточний 2019 рік, до якого включаються винятково платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів.

На дотримання вимог п.77.1 ст.77 Податкового кодексу України ДФС України до 25 грудня 2018 року оприлюднила на своєму офіційному веб-сайті план-графік проведення планових документальних перевірок на поточний 2019 рік, до якого Приватне підприємство "Будівельник-РАН" включено не було.

Згідно абз.3 п.77.2 ст.77 Податкового кодексу України порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Так, згідно пункту 1 Порядку формування та затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 02.06.2015 №524 (далі - Порядок) оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування територіальними органами ДФС. Згідно п.2 Порядку формування (коригування) планів-графіків територіальних органів ДФС України здійснюється у порядку, встановленому у розділах ІІІ-V цього Порядку.

Формування (коригування) планів-графіків здійснюється засобами інформаційно-телекомунікаційних систем Державної фіскальної служби України (далі - ДФС).

Згідно пункту 3 наведеного Порядку проекти річних планів-графіків складаються територіальними органами ДФС не пізніше 01 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки, квартальних планів-графіків - не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Проекти коригування планів-графіків у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа кожного місяця поточного року, починаючи з другого місяця поточного року, засобами інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Разом з проектом плану-графіка (коригування плану-графіка) формуються інформаційно-аналітичні довідки за кожним платником податків з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем ДФС.

Після остаточного узгодження проектів планів-графіків (коригування планів-графіків) територіальні органи ДФС надають департаментам аудиту та податків і зборів з фізичних осіб засобами автоматизованої інформаційної системи "Управління документами" плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).

Разом з тим, у розділах ІІІ-V Порядку не передбачено можливість коригування у поточному році вже сформованого і затвердженого річного плану-графіка проведення перевірок шляхом включення до нього нових платників податків.

Як вже зазначено, згідно з Порядком №524 план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового законодавства має бути річним; формування квартального плану-графіка передбачено тільки для проведення перевірок з питань державної митної справи.

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду в постанові від 08 жовтня 2019 року у справі №826/11217/18 (адміністративне провадження №К/9901/20650/19) зазначив, що включення до затвердженого і оприлюдненого річного плану-графіка проведення перевірок в поточному році інших платників податків не відповідає нормам пункту 77.1 статті 77 ПК. Врегулювання порядку проведення податкових перевірок на рівні закону свідчить, що законодавцем це питання розуміється в контексті гарантій прав платників податків. Ці гарантії однорідні із загальними гарантіями захисту від необмеженого державного контролю. Так, відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Саме як уточнення, витравлення помилки стосовно вже включених до оприлюдненого відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК плану-графіка платників податків слід розуміти можливість оновлення річного плану-графіка у разі його коригування.

Встановлене статями 75-81 ПК правове регулювання податкових перевірок визначає певні обов`язкові умови та порядок прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок, дотримання яких може бути належною підставою для прийняття керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.

Процедурні порушення при призначенні перевірки мають наслідком протиправність прийнятого керівником податкового органу наказу про проведення перевірки.

Така правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 27.01.2015 (справа №21-425а14), відповідно до якої лише дотримання умов та порядку прийняття контролюючими органами рішень про проведення перевірок може бути належною підставою для видання наказу про проведення перевірки.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як встановлено судом та не заперечується відповідачем у справі, ПП "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік на підставі інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності підприємства, яке включається до плану-графіка перевірок наданої ГУ ДПС у Харківській області 04.11.2019 року, тобто у вже сформований та затверджений річний план-графік проведення перевірок за 2019 рік.

Отже, коригування плану-графіку складено з порушеннями строків, а сам, як передбачено Порядком, проект плану-графіку на наступний квартал формуються територіальними органами ДФС не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу, проект коригування плану-графіку у разі здійснення такого коригування формуються територіальними органами ДФС не пізніше 03 числа другого та третього місяця поточного кварталу.

Відтак, відповідачами не дотримано умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки.

Згідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів належним чином правомірності дій щодо включення ПП "Будівельник-РАН" до плану-графіку проведення планових перевірок у 2019 році, а також повноти та обґрунтованості спірного наказу Головного управління ДПС у Харківській області від 18.11.2019 року, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 13, 14, 241, 243, 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Приватного підприємства "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про скасування наказу та визнання дій протиправними, - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової служби України з включенням Приватного підприємства "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" до Розділу І плану-графіку "Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб" та зобов`язати Державну податкову службу України виключити Приватне підприємств "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" з Розділу І плану-графіку "Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб" на 2019 рік.

Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Харківській області "Про проведення документальної планової перевірки Приватного підприємства "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" №2266 від 18 листопада 2019 року.

Стягнути на користь Приватного підприємства "БУДІВЕЛЬНИК-РАН" (код ЄДРПОУ 3164267) витрати зі сплати судового збору у загальному розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань: Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43143704) у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп. та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393) у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Роз`яснити, що судове рішення буде виготовлено у повному обсязі у порядку ч.3 ст.243 КАС України; набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).

Повний текст рішення виготовлений 27 лютого 2020 року.

Суддя О.В. Панченко