Рішення № 87860733, 27.02.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2020
Номер справи
520/14391/19
Номер документу
87860733
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 лютого 2020 р. № 520/14391/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до військової частини 9951 (Харківський прикордонний загін, 4 прикордонний загін) (м.Харків, вул. Клочківська, 228, ЄДРПОУ 14321742) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, у якому просить визнати протиправною бездіяльність військової частини А 9951 щодо ненарахування та невиплати грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2016-2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 16.07.2018; зобов`язати військову частину А 9951 нарахувати та виплатити грошову компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2016-2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 16.07.2018.

Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що на день виключення позивача зі списків особового складу частини, всупереч діючому законодавству, зокрема вимогам Положення про проходження громадянами України військової служби у Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року № 1115, не здійснено нарахування та виплату компенсації за невикористані календарні дні соціальної відпустки, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" за 2016-2018 роки. На думку позивача така бездіяльність є протиправною та порушує його права та законні інтереси.

Ухвалою суду від 02.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене провадження у справі.

Представник відповідача у наданому суду відзиві на позов проти заявленого позову заперечував та зазначив, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими, оскільки відсутня обов`язкова умова в бездіяльності - вина. Представником відповідача вказано, що нормами спеціального законодавства не передбачено право на отримання компенсації за не реалізацію пільг, в тому числі такої як додаткова відпустка УБД за всі роки в яких така відпустка не використовувалась, відповідно до положень п.2 р.2 Постанови № 100 виплати компенсації за невикористані відпустки проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяці; крім того відповідач зазначив, що позивач під час проходження військової служби та в рік звільнення з рапортами про реалізацію пільги, що передбачена Законом № 3551-XII не звертався, відтак вимога в частині визнання протиправною бездіяльності, яка полягає в ненарахуванні компенсації за невикористані додаткові відпустки в 2016-2018 роках є передчасною. З приводу виплати компенсації позивач звернувся тільки 17.12.2019, проте у зв`язку з відсутністю фінансування нарахувати компенсацію не має змоги. При цьому, представником відповідача вказано, що у даному випадку є неможливим застосування висновків Верховного Суду, викладених у зразковій справі, з огляду на відмінності доводів відповідача та його посилання на норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини. Таким чином, на думку відповідача, позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд зазначає наступне.

Згідно з витягу із наказу начальника 4 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (по особовому складу) від 16.07.2018 № 237-ОС позивача виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення, вислуга років у Збройних силах становить: календарна 3 роки 05 місяців 06 дні. (а. с. 8).

Під час проходження військової служби позивач приймав безпосередню участь в проведенні антитерористичної операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій серія НОМЕР_2 від 22 березня 2016 року (а. с. 11).

17.12.2019 позивач подав до відповідача заяву про надання інформації та виплату компенсації за невикористані додаткові відпустки у період проходження військової служби (а.с.9). За результатами розгляду заяви листом від 23.12.2019 № 11/Г-323/15546 (а.с.10) повідомлено, що компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки за 2016-2018 не виплачено як учаснику бойових дій внаслідок того, що заявник (позивач) не звертався з відповідним рапортом.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 року № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Як передбачено п.12 ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій надається право одержання додаткової відпустки із збереженням заробітної плати строком 14 календарних днів на рік.

Відповідно до ст.162 Закону України "Про відпустки" учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни, статус яких визначений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу, надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Згідно п.8 ст.101 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, додаткові відпустки у зв`язку з навчанням, творчі відпустки та соціальні відпустки надаються відповідно до Закону України "Про відпустки". Інші додаткові відпустки надаються їм на підставах та в порядку, визначених відповідними законами України. У разі якщо Законом України "Про відпустки" або іншими законами України передбачено надання додаткових відпусток без збереження заробітної плати, такі відпустки військовослужбовцям надаються без збереження грошового забезпечення.

Абзацем 3 п.14 ст.101 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що у рік звільнення зазначених в абзацах першому та другому цього пункту військовослужбовців зі служби у разі невикористання ними щорічної основної або додаткової відпустки їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей.

Відносно посилання відповідача на те, що під час проходження служби позивач не звертався до командування частини з рапортами про надання додаткової відпустки як УБД, суд зауважує, що право на відпустку в тому числі додаткову, не може бути поставлено у залежність від наявності/відсутності рапорту про її надання, подання останнього є лише волевиявленням особи на отримання відпустки у повному обсязі чи її частини.

Щодо посилань відповідач на положення п.2 р.2 постанови КМУ від 08.02.1995 № 100 Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати, відповідно до яких обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки провадиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки або виплати компенсації за невикористані відпустки, як підстави відмови у задоволенні позовних вимог, суд зазначає, що вказані норми стосуються порядку обчислення заробітку для визначення розміру компенсації, визначають грошового забезпечення з якого така компенсація має бути обчислена та не доводять відсутності передумов для виплати компенсації за невикористані дні додаткової відпустки.

Суд зауважує, що частиною 14 ст.101 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що у разі невикористання військовослужбовцями, які зазначені у абз. 1 і 2 ч. 14 ст. 101 Закону щорічної основної або додаткової відпустки у рік звільнення їм виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки.

Аналогічні приписи містяться у п.6 розділу 8 "Виплати, що здійснюються військовослужбовцям у разі звільнення їх з військової служби" наказу МВС від 25.06.2018 № 558 "Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України", якими визначено, що у рік звільнення зі служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), зазначеним у пунктах 4, 5 цієї глави, у разі невикористання ними щорічної основної та додаткової відпусток виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки, у тому числі військовослужбовцям-жінкам, які мають дітей. Виплата грошової компенсації за всі невикористані дні щорічної основної відпустки, а також дні додаткової відпустки здійснюється на підставі наказу. Грошова компенсація за всі невикористані дні відпустки провадиться виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого має військовослужбовець відповідно до чинного законодавства, на день виключення зі списків особового складу органу Держприкордонслужби. При цьому одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення місячного розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів.

Виходячи зі змісту вказаних норм, враховуючи висновки Великої Палати ВС, викладені у постанові від 21.08.2019 у справі 620/4218/18 (п.32), суд приходить до висновку, що у разі невикористання додаткової соціальної відпуски протягом календарного року, в якому у особи виникає право на таку відпустку, додаткова соціальна відпустка переноситься на інший період, тобто особа не втрачає самого права на надану їй чинним законодавством України соціальну гарантію, яке може бути реалізовано в один із таких двох способів: 1) безпосереднє надання особі відпустки після закінчення особливого періоду, який може тривати невизначений термін; 2) грошова компенсація відпустки особі, в тому числі за минулі роки.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що при звільненні з військової служби у запас позивач мав право на отримання грошової компенсації за невикористані ним у період з 2016 по 2018 роки відпустки як учасник бойових дій, що передбачено пунктом 12 ч.1 ст. 12 Закону "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з ч.2 ст.6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У п.23 рішення Європейського суду з прав людини від 10.03.2011 у справі “Сук проти України” зазначено, що держава на власний розсуд визначає, які доплати надавати своїм працівникам із державного бюджету. Держава може ввести, призупинити або припинити їх виплату, вносячи відповідні законодавчі зміни. Однак, якщо законодавча норма, яка передбачає певні доплати, є чинною, а передбачені умови - дотриманими, державні органи не можуть відмовляти у їх наданні, доки законодавче положення залишається чинним.

Крім того суд зауважує, що наявність або відсутність фінансування, жодним чином не стосується обов`язку відповідача щодо нарахування відповідних виплат. Отже, покликання відповідача на відсутність фінансування, суд взяти до уваги не може.

Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.

Питання про розподіл судових витрат у зв`язку із звільненням позивача від сплати судового збору не вирішується.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 КАС України, суд,-

вирішив:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність військової частини 9951 (Харківський прикордонний загін, 4 прикордонний загін) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за 2016-2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 16.07.2018 р.

Зобов`язати військову частину 9951 (Харківський прикордонний загін, 4 прикордонний загін) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, за 2016-2018 роки, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби 16.07.2018 р.

Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення. Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.

Суддя Зоркіна Ю.В.