Рішення № 87860700, 26.02.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2020
Номер справи
500/2495/19
Номер документу
87860700
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/2495/19

26 лютого 2020 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30 жовтня 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, в якій позивач просить:

- визнати державну реєстрацію позивача - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 підприємцем з дати її здійснення 26.06.2014 за номером запису: 26460000000026961 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань протиправною недійсною та нечинною;

- скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №26460000000026961 від 26.06.2014 про державну реєстрацію позивача - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 підприємцем;

- скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №26460060002026961 від 10.07.2019 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем позивачем - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 підприємцем.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 10.07.2019 позивачем отримано податкове повідомлення-рішення про сплату єдиного соціального внеску як фізичної особи - підприємця. При зверненні до відповідача дізнався, що 26.06.2014 за номером запису 2 646 000 0000 026961 невідомою особою було здійснено реєстрацію його як підприємця. Будь-яких осіб на вчинення таких дій не уповноважував, а сам не мав змоги вчинити, оскільки перебував за межами країни, що підтверджується відмітками в закордонному паспорті. Реєстрація позивача підприємцем поза його волею тягне вкрай негативні наслідки у вигляді нарахування та примусового стягнення єдиного соціального внеску. Тому подав заяву про припинення реєстрації себе як підприємця та звернувся в поліцію із заявою за фактом підробки документів. На даний час у кримінальному провадженні проводиться почеркознавча експертиза на предмет встановлення підробки підписів на заяві про реєстрацію позивача підприємцем.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання на 03.12.2019.

21.11.2019 від відповідача через відділ документального забезпечення поступив відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

03.12.2019 розгляд справи не проводився згідно довідки, складеної секретарем судового засідання.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.12.2019 призначено в адміністративній справі №500/2495/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії судове засідання на 13.01.2020.

13.01.2020 розгляд справи відкладено на 30.01.2020 у зв`язку з неявкою представника відповідача.

29.11.2020 від відповідача через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла заява про розгляд справи без участі їхнього представника.

30.01.2020 розгляд справи відкладено на 17.02.2020 через неявку в судове засідання представника позивача і представника відповідача.

17.02.2020 в судовому засіданні ухвалою суду постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, задоволено клопотання представника позивача про продовження процесуальних строків та відкладено розгляд справи до 21.02.2020. Під розписку повідомлено представника позивача.

Представник позивача в судове засідання 21.02.2020 не з`явився з невідомих суду причин, хоча про дату, час і місце слухання справи був повідомлений своєчасно і належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, оскільки через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подав заяву про розгляд даної адміністративної справи №500/2495/19 за його відсутності.

Ухвалою суду від 21.02.2020 постановлено перейти до розгляду адміністративної справи №500/2495/19 за позовною заявою ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії в порядку письмового провадження.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

26.06.2014 проведена державна реєстрація ОСОБА_1 як фізичної особи - підприємця.

10.07.2019 позивачем подано заяву про припинення підприємницької діяльності.

Одночасно, 10.07.2019 ОСОБА_1 звернувся в Тернопільський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області із заявою про те, що невідома особа без його відома в період часу з 23.06.2014 по 02.07.2014 підробила документи фізичної особи підприємця, виданого на його ім`я.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).

Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 №755-IV (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон №755-IV) регулює відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців. Цей Закон набрав чинності з 01.07.2004.

Відповідно до абзацу 4 частини першої статті 1 Закону №755-IV Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

За нормами статті 2 Закону №755-IV відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно - правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Частиною першої статті 4 Закону№755-IV визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру. (частини друга статті 4 Закону №755-IV)

Статтею 16 Закону №755-IV передбачено, що єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Державна реєстрація фізичної особи, яка має намір стати підприємцем визначена розділом V Закону №755-IV, зокрема відповідно до частини першої статті 42 цього Закону України для проведення державної реєстрації фізична особа, яка має намір стати підприємцем та має реєстраційний номер облікової картки платника податків, або уповноважена нею особа (далі - заявник) повинна подати особисто (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) або через уповноважену особу державному реєстратору за місцем проживання такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;

копію документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;

документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця.

Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, якщо вони не передбачені частинами першою та другою цієї статті. (частина третя статті 42 Закону №755-IV)

Частиною четвертою статті 42 Закону №755-IV передбачено, що якщо документи для проведення державної реєстрації подаються заявником особисто, державному реєстратору додатково пред`являється паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця. Фізична особа, яка через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідні державні органи, повинна особисто пред`явити державному реєстратору паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця з відповідним записом в електронному безконтактному носії. Уповноважена особа повинна пред`явити свій паспорт громадянина України або паспортний документ іноземця та документ, що засвідчує її повноваження.

Аналізуючи наведені норми законодавства, вивчивши матеріали справи, судом не встановлено протиправності дій державного реєстратора управління державної реєстрації Тернопільської міської ради при здійсненні реєстрації позивача як підприємця.

Твердження позивача про те, що він на момент здійснення державної реєстрації фізичної особи - підприємця 26.06.2014 перебував за межами України не відповідає дійсності та спростовується копією закордонного паспорта, де згідно штампів в`їзду та виїзду з території України станом на 26.06.2014 ОСОБА_1 перебував на території України.

Доказів того, що документи, які подавались державному реєстратору не були підписані особисто позивачем суду не надано, та звернення в Тернопільський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області із заявою про підробку документів також не спростовує цього факту.

Крім того, частиною першою статті 46 Закону №755-IV визначено, що державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться, зокрема, у разі прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності.

Зі змісту позовної заяви видно, що позивач цим правом скористався і 10.07.2019 подав до державного реєстратора заяву про припинення підприємницької діяльності, про що внесено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №26460060002026961 від 10.07.2019 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем позивачем - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , який також просить скасувати.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі статтею 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Водночас, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; від 06.09.2005; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18.07.2006; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10.02.2010; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.1994, пункт 29).

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позивачем не надано доказів на спростування неправомірності дій відповідача щодо внесення відомостей в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про ОСОБА_1 як фізичну особу - підприємця, у зв`язку з чим позовні вимоги до задоволення не підлягають.

У зв`язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, керуючись приписами статті 139 КАС України, судовий збір не повертається позивачу, та за відсутності понесених судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з позивача на користь суб`єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії, а саме визнати державну реєстрацію позивача - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 підприємцем з дати її здійснення 26.06.2014 за номером запису: 26460000000026961 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань протиправною недійсною та нечинною;

скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №26460000000026961 від 26.06.2014 про державну реєстрацію позивача - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 підприємцем;

скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис №26460060002026961 від 10.07.2019 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем позивачем - ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 підприємцем відмовити повністю.

Реквізити учасників справи:

позивач ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )

відповідач Тернопільська міська рада (місцезнаходження: вул. Листопадова 5, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ: 34334305)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26 лютого 2020 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна:

Суддя Мартиць О.І.