
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань забезпечення позову
26 лютого 2020 року м. Рівне №460/985/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковська Л.А., розглянувши клопотання з питань забезпечення адміністративного позову по справі за позовом
ОСОБА_1 до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради провизнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень,В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправними та скасування містобудівних умов та обмежень.
Ухвалою суду від 24.02.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 09.04.2020 на 09:30 год.
24.02.2020 ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про забезпечення позову шляхом заборони Комунальному підприємству "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради та будь-яким іншим особам (підрядним, субпідрядним, проектним) проводити підготовчі та будівельні роботи з будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, вул. Кавказька, 32-б на підставі містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром (Містобудівні умови), виданих Рівненській обласній раді в особі Комунального підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради, затверджених наказом Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.10.2019 року № 149/М.
В обґрунтування поданої заяви зазначає, що наказом Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.10.2019 № 149/М були затверджені і видані містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром (Містобудівні умови) Рівненській обласній раді в особі Комунального підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради на земельній ділянці АДРЕСА_1 . Рівне, вул. Кавказька, 32-б. Вказує про те, що проживає по АДРЕСА_2 та є власником квартири АДРЕСА_3 за адресою м.Рівне, вул.Кавказька, 6 знаходиться у безпосередній близькості від проектованого об`єкта будівництва. Також зазначає, що наразі на підставі вказаних містобудівних умов та обмежень проводяться підготовчі та будівельні роботи, незважаючи на наявні загрози для мешканців будинку. Тому, для недопущення незаконного будівництва, необхідним є вжиття заходів забезпечення позову у вигляді заборони іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору, зокрема, заборонити Комунальному підприємству "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради проводити підготовчі та будівельні роботи з будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, вул. Кавказька, 32-б.
Відповідно до ч.1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Згідно з ч.1 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 статті 150 КАС України встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, при наявності двох підстав, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Тобто, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи, визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 150 КАС України позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Таким чином, забезпечення позову може застосовуватися лише з підстав, визначених ст.150 КАС України.
Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог. При цьому заходи забезпечення позову вживаються судом з метою охорони прав та інтересів позивача на час розгляду справи та не можуть вирішувати спірні правовідносини по суті.
Наведені у ч.1 ст.150 КАС України підстави забезпечення позову є оціночними, тому містять небезпеку для застосування заходів забезпечення позову всупереч цілям даної статті при формальному дотриманні її вимог. Тому, суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, наявних в справі, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Судом встановлено, що наказом Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради 01.10.2019 № 149/М були затверджені містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром Рівненській обласній раді в особі Комунального підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради на земельній ділянці м. Рівне, вул. Кавказька, 32б з кадастровим номером 5610100000:01:015:0109.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності врегульовано Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (далі – Закон №3038-VI.)
Відповідно до п.8 ч.1 ст.7 Закону №3038-VI містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Згідно з ст.26 Закону №3038-VI забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації. Проектування та будівництво об`єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3) затвердження проектної документації; 4) виконання підготовчих та будівельних робіт; 5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів; 6) реєстрація права власності на об`єкт містобудування.
Статтею 29 Закону №3038-VI встановлено, що однією зі складових частин вихідних даних на проектування є містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки.
Таким чином, містобудівні умови та обмеження мостять відомості щодо відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки та інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Водночас, суд зазначає, що містобудівні умови та обмеження, які оскаржуються позивачем, не надають Комунальному підприємству "Управління майновим комплексом" та будь-яким іншим особам права на виконання підготовчих та будівельних робіт на земельній ділянці за адресою: м.Рівне, вул. Кавказька, 32б.
Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що відповідно до КП "Діловодство спеціалізованого суду (ДСС)" Яковлева – Гаврилюк ОСОБА_2 10.02.2020 зверталася до Рівненського окружного адміністративного суду з заявою про забезпечення позову, шляхом зупинення дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром (Містобудівні умови), виданих Рівненській обласній раді в особі Комунального підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради, затверджених наказом Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.10.2019 № 149/М; заборони Комунальному підприємству "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради та будь-яким іншим особам (підрядним, субпідрядним, проектним) розробляти та затверджувати проектну документацію, проводити підготовчі та будівельні роботи з будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, вул. Кавказька, 32-6 на підставі містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром (Містобудівні умови), виданих Рівненській обласній раді в особі Комунального підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради, затверджених наказом "правління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.10.2019 № 149/М.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 12.02.2020 у справі №3Д/460/3/20 зупинено дію містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром (Містобудівні умови), виданих Рівненській обласній раді в особі Комунального підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради, затверджених наказом Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.10.2019 № 149/М. Заборонено Комунальному підприємству "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради (код ЄДРПОУ 33724010, 33028, Рівненська обл., місто Рівне, МАЙДАН ПРОСВІТИ, будинок 1) та будь-яким іншим особам (підрядним, субпідрядним, проектним) розробляти та затверджувати проектну документацію на основі містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром (Містобудівні умови), виданих Рівненській обласній раді в особі Комунального підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради, затверджених наказом управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.10.2019 № 149/М .
В частині заборони проводити підготовчі та будівельні роботи з будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_2 Кавказька АДРЕСА_4 32-б – відмовлено.
Тобто, в межах справи №№3Д/460/3/20 судом вже вирішувалося питання можливості вжиття забезпечення позову, що є предметом розгляду заяви про забезпечення позову в даній справі.
Отже, ОСОБА_1 24.02.2020 повторно звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з заявою про забезпечення позову про ой самий предмет і тих самих підстав.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що наведені заявником обґрунтування не свідчать про існування обставин, визначених в ч.1, 2 ст.150 КАС України, як підстав для забезпечення позову.
Згідно з ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Заявник на підставі належних та допустимих доказів не довела обставини на яких ґрунтуються її вимоги.
Таким чином, заява про забезпечення позову до задоволення не підлягає.
Сплачена сума судового збору на користь заявника не стягується.
Керуючись статтями 150-157, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення позову шляхом заборони Комунальному підприємству "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради та будь-яким іншим особам (підрядним, субпідрядним, проектним) проводити підготовчі та будівельні роботи з будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром на земельній ділянці за адресою: м. Рівне, вул. Кавказька, 32-б на підставі містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва багатофункціонального комплексу з готелем, житловими приміщеннями та діловим центром (Містобудівні умови), виданих Рівненській обласній раді в особі Комунального підприємства "Управління майновим комплексом" Рівненської обласної ради, затверджених наказом Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Рівненської міської ради від 01.10.2019 року № 149/М відмовити повністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя Жуковська Л.А.