
Справа № 420/3530/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7, та провести її виплату без обмежень максимального розміру за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р.; стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та перерахованою за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р. в новому розмірі пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7 без обмежень максимального розміру пенсії,–
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7, та провести її виплату без обмежень максимального розміру за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р.; стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та перерахованою за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р. в новому розмірі пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7 без обмежень максимального розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 з 20.03.2010року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як інвалід війни ІІ групи. Пенсія ОСОБА_1 з урахуванням ст.13 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», розрахована з урахуванням 90 відсотків грошового забезпечення. При цьому, на думку позивача, не всі види додаткового грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням на пенсію ГУ ПФУ в Одеській області враховано при обчисленні пенсії за вислугу років. Зокрема, за період служби в Державному департаменті України з питань виконання покарань не враховано: суми нарахованої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., які зазначені в грошовому атестаті №7 від 19.03.2010року, суми нарахованої премії за період роботи в управлінні Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області в розмірі 921,20грн., що зазначена в довідці про додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Окрім того, пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28 грудня 2011р. №1381 встановлено, що розміри пенсій інвалідам війни, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшуються на 25 відсотків. Зазначена Постанова Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28 грудня 2011р. №1381 набрала чинності 01.01.2012року, проте виплати внаслідок проведеного перерахунку ГУ ПФУ в Одеській області не здійснено.
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (вхід.№473/20 від 03.01.2020р.), наголошуючи, зокрема, на тому, що всі складові грошового забезпечення, на котрі наголошено ОСОБА_1 , є одноразовими виплатами, та не входять до складу грошового забезпечення, передбаченого ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з чим не можуть бути враховані для здійснення перерахунку пенсії.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 16.12.2019р. прийнято до свого провадження справу №420/3530/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7, та провести її виплату без обмежень максимального розміру за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р.; стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та перерахованою за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р. в новому розмірі пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7 без обмежень максимального розміру пенсії.
Ухвалою суду від 27.01.2020р., з урахуванням положень п.3 ч.2 ст.183 КАС України, закрито підготовче провадження, та призначено справу до судового розгляду по суті.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що від позивача – ОСОБА_1 , та повноважного представника відповідача – Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшли клопотання (від 27.01.2020р. вхід.№3525/20, вхід.№ЕП/733/20) про розгляд справи без їх участі, розгляд даної адміністративної справи, з урахуванням приписів ч.3 ст.194 КАС України, здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи письмових доказів, 27.03.2019р. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою щодо проведення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років згідно Постанов Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381, «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09 грудня 2015р. №1013 в розмірі 90 % грошового забезпечення посади голови Державного департаменту України з питань виконання покарань, з урахуванням перерахованої належним чином суми додаткового грошового забезпечення згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7 (матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги при звільненні та премії) без застосування обмежень максимального розміру пенсії, починаючи з 01 січня 2012року.
За результатами розгляду вищеозначеної заяви ОСОБА_1 від 27.03.2019р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на адресу заявника надіслано Лист-відповідь від 10.04.2019р. №695/Г-11, яким адресата повідомлено про відсутність законодавчо передбачених підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсій таких видів грошового забезпечення як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, грошова допомога при звільненні зі служби та одноразова премія. Щодо перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” повідомлено, що з 01.01.2012р. ОСОБА_1 проведено зазначений перерахунок внаслідок якого, з урахуванням обмеження максимальним розміром, сума пенсії становить 14294,87грн. Щодо перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”, повідомлено, що вказаною постановою проведення перерахунку пенсій не передбачено.
Не погодившись з означеним рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, викладеним Листі від 10.04.2019р. №695/Г-11, позивач – ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.
Так, на думку суду, позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7, та провести її виплату без обмежень максимального розміру за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р.; стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та перерахованою за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р. в новому розмірі пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7 без обмежень максимального розміру пенсії, підлягають частковому задоволенню, з урахуванням наступного.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, ОСОБА_1 з 20.03.2010року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області, та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» як інвалід війни ІІ групи.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для звернення ОСОБА_1 до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою слугувало неврахування ГУ ПФУ в Одеській області під час призначення пенсії за вислугу років усіх видів грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням на пенсію.
Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з ч.ч.2,3 ст.9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992року №393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей” пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячних основних видів грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
При обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який є вичерпним.
Аналогічної правової позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 6 лютого 2019року по справі №522/2738/17.
Відтак, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, отриманих позивачем матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113 грн., грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19 березня 2010року №7, оскільки їх виплата здійснювалася не щомісячно, у зв`язку з чим вказані виплати не входять до встановленого частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" переліку видів грошового забезпечення.
Що стосується перерахунку та виплати пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90 процентів грошового забезпечення без застосування обмеження максимального розміру пенсії, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28.12.2011року №1381 встановлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", збільшуються на 25 відсотків. Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, сум індексації та інших доплат до пенсії.
Пунктом 10 Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28.12.2011року №1381 передбачено, що вона набирає чинності з 1 січня 2012року.
Згідно з пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011року №3668-УІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011року, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016року у справі №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають ст.17 Конституції України, положення першого речення ч.7 ст.43 Закону №2262. Зокрема, Конституційний суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч.5 ст.17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
З урахуванням вищевказаного рішення Конституційного Суду України пенсійний орган зобов`язаний здійснити виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсії.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм права неодноразово викладалась Верховним судом України у Постановах від 10 травня 2016року по справі №21-278а16, від 05 липня 2016року по справі №461/2167/14-а, від 06 липня 2016року по справі №2-а/638/70/15, від 13 липня 2016року по справі №638/2700/14-а, та Верховним Судом у Постановах від 03.04.2018р по справі №175/1665/17, від 24.04.2018року по справі 686/12623/17, від 4 лютого 2019року у справі №240/5401/18.
Так, Верховний Суд вказав, що зміни до ст.63 Закону № 2262-ХІІ як Законом України від 8 липня 2011року №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”, так і Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VІІ “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Крім того, постанова КМУ від 13 лютого 2008року №45, що регулює порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до зазначеного Закону, і постанова КМУ №103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Таким чином, при перерахунках пенсії ОСОБА_1 , у зв`язку з набранням чинності Постановою Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28.12.2011року №1381, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повинно було застосовувати норму, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії (позивачу призначено пенсію 20 березня 2010року), у зв`язку з чим відповідач зобов`язаний здійснити виплату пенсії позивачу без обмеження її максимального розміру.
Відтак, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7, та провести її виплату без обмежень максимального розміру за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р.; стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та перерахованою за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р. в новому розмірі пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7 без обмежень максимального розміру пенсії.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7, та провести її виплату без обмежень максимального розміру за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р.; стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та перерахованою за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р. в новому розмірі пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7 без обмежень максимального розміру пенсії, підлягають задоволенню частково, з вищеокреслених підстав.
Згідно з п.1 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів.
Отже, з уразуванням наведеного, суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення суду в межах стягнення пенсії за 1 місяць.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.3 ст.194, ст.ст.241-246, 250, 255, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зобов`язання здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90 % грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7, та провести її виплату без обмежень максимального розміру за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р.; стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 різниці між фактично отриманою та перерахованою за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р. в новому розмірі пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90% грошового забезпечення з урахуванням сум нарахованої премії в розмірі 921,20грн. згідно Довідки управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Одеській області, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 5113грн., та грошової допомоги при звільненні в сумі 270873,08грн., згідно грошового атестату від 19.03.2010року №7 без обмежень максимального розміру пенсії, задовольнити частково.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90 % грошового забезпечення, та провести її виплату без обмежень максимального розміру за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р.
3. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65107, м.Одеса, вул.Канатна,83, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) різницю між фактично отриманою та перерахованою за період з 01.01.2012р. по 12.12.2018р. в новому розмірі пенсією за вислугу років відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення” від 28 грудня 2011р. №1381 в розмірі 90% грошового забезпечення без обмежень максимального розміру пенсії.
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Допустити до негайного виконання рішення суду в межах стягнення пенсії за 1 місяць.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя Харченко Ю.В.
.