Рішення № 87860118, 25.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2020
Номер справи
1.380.2019.005481
Номер документу
87860118
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

справа №1.380.2019.005481

25 лютого 2020 року

зал судових засідань №10

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Лунь З.І.,

секретар судового засідання Ходань Н.С.,

за участю:

представників позивача Дзундзи Ю.Р., Буфана Р.І.,

представника відповідача Козоріз О.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Військової частини А 4150 до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення.

в с т а н о в и в:

Військова частина А 4150 (місцезнаходження: 81052, Львівська область, Яворівський район, с.Старичі, ЄДРПОУ 08180776) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 11.07.2019 №0058685513 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 126183,24грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 11.12.2018 Головним управлінням ДФС у Львівській області прийнято рішення щодо Військової частини А 4150 про застосування штрафних санкцій та пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску, у зв`язку із виникненням 20.11.2018 року недоїмки. Позивач вважає, що зазначена недоїмка виникла через дії відповідача по перекиданню коштів з одного рахунка позивача на інший, у зв`язку із повторним перерахуванням помилково сплачених позивачем коштів по ЄСВ з грошового забезпечення військовослужбовців замість ЄСВ по заробітній платі і навпаки. Позивач не заперечує, що ним було помилково вказано рахунок для зарахування ЄСВ із заробітної плати як рахунок для зарахування ЄСВ із грошового забезпечення і навпаки. Однак, позивач вважає, що ним своєчасно і в повному обсязі було сплачено ЄСВ як із грошового забезпечення, так і із заробітної плати, відтак заборгованість по сплаті ЄСВ у позивача відсутня, що не спричиняє винесення контролюючим органом рішення про застосування штрафних санкцій.

Відповідач позовні вимоги заперечує. У відзиві на позовну заяву зазначає, що позивач не виконав вимог Закону №2464, відтак у інтегрованій карточці Військової частини А4150 з 21.11.2018 по 26.06.2019 по коду класифікації доходів бюджету 71010000 (ЄСВ із заробітної плати) числилася недоїмка. Тому штрафна санкція та пеня, котрі визначені в оскаржуваному Рішенні, застосовані правомірно.

Відповідач, з дозволу суду, подав додаткові пояснення з приводу тверджень позивача про те, що податковим органом невідомо куди було списано кошти в сумі 2687028,25грн. У додаткових поясненнях відповідача зазначає також, що станом на 31.12.2019 недоїмка по ЄСВ, нарахованого на суми заробітної плати за Військовою частиною А4150 відсутня.

Інших заяв по суті справи, визначених ст.159 КАС України, сторони не подавали.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві та додаткових поясненнях.

Суд встановив таке.

13.08.2018 та повторно 26.09.2018 Військова частина А4150 звернулася до керівника фіскального органу із заявою про перерахування надміру або помилково сплачених коштів у сумі 2 607 756,47 з рахунка № НОМЕР_1 на рахунок № НОМЕР_2 з огляду на те, що при перерахуванні ЄСВ з грошового забезпечення помилково був вказаний рахунок для зарахування ЄСВ із заробітної плати, а при перерахуванні ЄСВ із заробітної плати помилково був вказаний рахунок для зарахування ЄСВ із грошового забезпечення.

28.09.2018 ГУ ДФС у Львівській області винесло Рішення №0005015513 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано штрафні санкції позивачу на суму 96501,95грн.(а.с.12). Це рішення позивач не оскаржував.

28.09.2018 ГУ ДФС у Львівській області винесло Рішення №0005025513 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано штрафні санкції позивачу на суму 169325,97грн.(а.с.16). Це рішення позивач оскаржував до суду. 26.06.2019 у справі №1.380.2019.000079 Львівський окружний суд ухвалив рішення про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 28.09.2018 р №0005025513 «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну плату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску». Рішення суду набрало законної сили 16.09.2019.

11.07.2019 ГУ ДФС у Львівській області винесло Рішення №0058685513 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано штрафні санкції позивачу на суму 126183,24грн. (а.с.25) та Рішення №0058695513 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано штрафні санкції позивачу на суму 155061,65грн. (а.с.27).

24.07.2019 позивач звернувся до ДФС України зі скаргою на зазначені вище рішення.

29.08.2019 ДПС України прийняла рішення про результати розгляду скарги, яким Рішення №0058695513 скасувала та вважає відкликаним, а Рішення №0058685513 залишила без змін. Підставою для залишення без змін Рішення №0058685513 зазначено неналежне виконання вимог ст..9 Закону №2464, а саме: ЄСВ по коду класифікації доходів бюджету 71010000 (заробітна плата) за жовтень 2018 – травень 2019 сплачено з порушенням строку.

Позивач не погодився із Рішенням №0058685513, вважає його протиправним, тому звернувся до суду з позовом про скасування цього рішення відповідача.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.10 №2464, зі змінами та доповненнями (далі - Закон №2464).

Частиною 2 ст. 6 Закону №2464 визначено, що платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку (ч. 7 ст. 9 Закону №2464).

Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9 Закону №2464).

Як видно з матеріалів справи, у період з 21.11.2018 по 26.06.2019 згідно з Інтегрованою карточкою Військової частини А4150 по коду класифікації доходів бюджету 71010000 рахувалася недоїмка. Це стало підставою для прийняття відповідачем оскаржуваного Рішення від 11.07.2019 №0058685513.

Позивач вважає, що виникнення з 21.11.2018 було пов`язано із перекиданням відповідачем коштів з рахунків по сплаті ЄСВ із заробітної плати на рахунки по сплаті ЄСВ з грошового забезпечення.

Як видно з матеріалів справи (а.с.49 ) у позивача за платежем 71010000 станом на 09.10.2018 рахувалася переплата по ЄСВ із заробітної плати на суму 2687028,25грн. З 16.10.2018 по 18.10.2018 рахунку за платежем 71010000 (а.с.48-49) відповідачем було перекинуто на рахунок позивача за платежем 71020000 (ЄСВ з грошового забезпечення) 2 607756,47грн. (895657,13+786987,69+925111,65)(а.с.56). Зазначена сума була перекинута на інший рахунок позивача у зв`язку із розглядом та задоволенням фіскальним органом Заяви позивача (повторної) про перерахунок надміру або помилково сплачених коштів від 26.09.2018.

Такі дії відповідача спричинили те, що станом на 18.10.2018 на рахунку позивача за платежем 71010000 сальдо розрахунків становило 131125,66грн.(а.с.48).

Нарахування та сплата позивачем ЄСВ призвело до зменшення переплати на рахунку за вказаним вище платежем, що спричинило те, що станом на 22.10.2018 переплата склала 11,78грн. (а.с.47; 113).

Суд встановив, що з огляду на виконання Рішення №0005015513 (не оскаржене) про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким нараховано штрафні санкції позивачу від 28.09.2018 на суму 96501,95грн. з рахунку позивача за платежем 71010000 відповідач списав відповідну суму штрафних санкцій. Такі дії, згідно з інформацією з Інтегрованої карточки, були вчинені 01.11.2018.

Загалом, вчинені відповідачем дії призвели до збільшення недоїмки у позивача на рахунку за платежем 71010000 на суму 85129,22грн. (а.с.37; а.с.131). Ця недоїмка в подальшому вплинула на прийняття відповідачем оскаржуваного Рішення.

Водночас, суд встановив, що фактично, беручи до уваги рахунки позивача по платежах 71010000(заробітна плата) та 71020000(грошове забезпечення), рахувалася переплата. Зокрема, станом на 01.01.2019 по ЄСВ із заробітної плати позитивне сальдо із розрахунків з бюджетом становило 129438,93грн.; по ЄСВ з грошового забезпечення позитивне сальдо із розрахунків з бюджетом становило 1930279,10грн. (а.с.145)

Більше того, як видно з долученої до матеріалів справи Інтегрованої карточки по ЄСВ із заробітної плати (а.с.150) станом на 31.12.2019 недоїмка за Військовою частиною А4150 по зазначеному платежу не рахувалася.

Зазначене спростовує висновки відповідача про борг позивача по сплаті ЄСВ з листопада 2018 по червень 2019.

Таким чином, оскільки факт несплати чи несвоєчасної сплати позивачем ЄСВ за платежем 71010000 не доведений, відтак підстави для застосування штрафних санкцій та пені, як це передбачено ч.11 ст. 9 Закону №2464, - відсутні.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене вище, оцінивши наявні в справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з огляду на що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України покладаються на відповідача та стягуються з його бюджетних асигнувань на користь позивача на суму 1921,00грн.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

в и р і ш и в :

адміністративний позов Військової частини А 4150 (місцезнаходження: 81052, Львівська область, Яворівський район, с.Старичі, ЄДРПОУ 08180776) до Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0058685513 від 11.07.2019, винесене Головним управлінням ДФС у Львівській області.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДФС у Львівській області (місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, ЄДРПОУ 39462700) на користь Військової частини А 4150 (місцезнаходження: 81052, Львівська область, Яворівський район, с.Старичі, ЄДРПОУ 08180776) судовий збір на суму 1921 (одна тисяча дев`ятсот одна)грн.00коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду із урахуванням п.п.15.5 п.15 Р.VII Перехідні положення КАС України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 27.02.2020.

Суддя Лунь З.І.