Рішення № 87860105, 28.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2020
Номер справи
420/4694/19
Номер документу
87860105
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4694/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо порушення та зміну строків, порядку та періоду перерахунку призначеної позивачу пенсії, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 року № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов`язати відповідача перерахувати призначену позивачу пенсію з 1 березня 2018 року замість 1 травня 2018 року:

- згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням встановлених при призначенні цієї пенсії у липні 2013 року розміру – 77% від грошового забезпечення позивача перед звільненням з військової служби, а також середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Ухвалами суду від 12.08.2019 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; від 11.09.2019 року: продовжено строк підготовчого провадження у справі на тридцять днів; від 10.10.2019 року: зупинено провадження у справі; від 28.11.2019 року: поновлено провадження у справі.

В судове засідання 26.12.2019 року сторони та/або їх представники не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. (а.с.92, 93)

26.12.2019 року представником позивача до суду подано заяву, вхід. № 49581/19, в якій останній просить продовжити розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. (а.с.100)

10.12.2019 року представником відповідача до суду подано клопотання, вхід. № 46912/19, в якому останній просить здійснювати розгляд справи без участі представника відповідача, в порядку письмового провадження. (а.с.98)

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом адміністративного позову та відповіді на відзив, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, із зазначенням таких фактичних обставин:

- до липня 2013 року ОСОБА_1 проходив військову службу на різних посадах у Службі безпеки України. З 15 липня 2013 року після звільнення з військової служби з посади начальника Управління військової контррозвідки Південного регіону СБУ позивачу відповідно до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію за вислугою років;

- 20.06.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та отримав довідку-повідомлення про перерахунок пенсії з 01.05.2018 року за підписом начальника ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області Пархоменка Ю.В. Відповідно до вказаного повідомлення при перерахунку з 01.05.2018 року призначеної у липні 2013 року пенсії застосовано приписи постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року та було враховано грошове забезпечення, яке складалось з наступних складових, у тому числі надбавок, премій тощо: посадовий оклад – 9590 грн.; оклад за військове звання – 1480 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50 % - 5535 грн.; надбавку до пенсії за рахунок утримання непрацездатної дитини (син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у розмірі 726 грн. При цьому, під час перерахунку посадовими особами ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області самостійно визначено основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення позивача (з вислугою років 29);

- 20.06.2019 року позивач отримав довідку щодо перерахунку пенсії станом на 01.01.2018 року, з якої вбачається, що основний розмір пенсії при її призначенні становив 77% від розміру грошового забезпечення позивача (з вислугою років 29). Окрім того, під час призначення пенсії у 2013 році було враховано наступні складові грошового забезпечення: посадовий оклад – 1990 грн.; оклад за військове звання – 135 грн.; процентна надбавка за вислугу років – 40%; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, - 8626,8 грн., у т.ч. надбавка за умови режимних обмежень, допуск форми 1-20%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність – 50%; надбавка за спеціальне завдання чи державну охорону - 70%; надбавка за особливо важливі завдання - 100%; надбавка за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20%; премія - 100%. Таким чином, станом з липеня 2013 року позивачу відповідно до вимог пунктів «а» ст. ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 р. № 2262-12 (далі – Закон № 2262) була призначена та виплачувалась пенсія за вислугу 29-ти років у розмірі 77% грошового забезпечення. Розмір пенсії було обчислено згідно грошового забезпечення начальника Управління військової контррозвідки Південного регіону СБУ (посаду, що обіймав перед звільненням з військової служби). Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач) попри те, що на час призначення у липні 2013 року пенсії було встановлено, що розмір пенсії має становити 77% грошового забезпечення (з 29-ти років вислуги) під час здійснення розрахунку пенсії у травні 2018 року самостійно визначило розмір 70% від суми грошового забезпечення, а також не врахувало інші надбавки та встановлені під час призначення пенсії у 2013 році премії, позивачем подано заяву про перерахунок пенсії відповідно до вимог ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- 22.07.2019 року позивач отримав відповідь з ГУ Пенсійного фонду України в Одеській області за вих. № 1544/Н-11, згідно якої позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. При цьому, відповідач мотивував свою відмову у здійсненні перерахунку пенсії тим, що начебто відповідно до вимог ст. 13 ЗУ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов до економічного зростання в Україні», було внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01.05.2014 року не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а також приписами Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103);

- відповідачем під час здійснення перерахунку та призначення пенсії за вислугою років з 01.05.2018 року всупереч вимогам вказаного законодавства, самостійно зменшено основний розмір пенсії з 77% на 70% від розміру грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням з військової служби, а також не враховано наступні щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення): середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, - 8626,8 грн., у т.ч. надбавка за умови режимних обмежень, допуск форми 1 - 20%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність – 50%; надбавка за спеціальне завдання чи державну охорону -70%; надбавка за особливо важливі завдання -100%; надбавка за роботу з агентурою на конфіденційній основі - 20%; премія - 100%, що були встановлені на час призначення;

- у відсотковому відношенні згідно п. «а» ст. 13 цього Закону пенсія була обчислена у розмірі 77% від сум грошового забезпечення. У подальшому процедура та механізм призначення і перерахунку пенсій за вислугу років згідно Закону № 2262 не змінювались. З огляду на викладене та враховуючи ч. 1 ст. 58 Конституції України щодо зворотної сили закону, позивач вважає, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії. Порушення цього принципу у іншому випадку тягне зменшення розміру пенсії, який обчислюється у відсотках, що суперечить вимогам ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, норми яких є нормами прямої дії, п. «а» ст. 21 Закону № 2262;

- Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово стверджував, що державна служба в особливих умовах, наприклад, військова або у правоохоронних органах, має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після звільнення у запас або у відставку (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.99 року № 8-рп/99, від 27.02.2003 року № 4-рп/2003, підпункти 2.1, 2.2 Рішення від 20.12.2016 року № 7-рп/2016);

- опосередковано щодо недопустимості звуження прав, осіб, яким призначено пенсію, зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 03.06.2013 року № 3-рп/2013 за наслідками розгляду подання Верховного Суду України щодо конституційності окремих положень Закону № 3668. Так, КСУ вказав, що «залишивши незмінним зміст права на пенсію, закон звузив обсяг цього права, встановивши граничну межу для таких виплат» та здійснив висновок про порушення норм ч. 3 ст. 22 Конституції України;

- Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у зразковій справі (№ 240/5401/18) за позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії своїм Рішенням від 04.02.2019 року визначив правову позицію щодо застосування ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ та постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року у спірних правовідносинах. Зокрема у вказаному рішенні Верховного Суду зазначеного, що у перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. При перерахунку пенсії військовослужбовцям з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із урахуванням норм ч. 2 ст. 13 цього Закону, яка береться до уваги саме при призначенні пенсії. Верховний Суд задовольнив позовні вимоги, зазначивши, що у відповідача не було підстав для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку. Колегія суддів зазначила, що ст. 63 Закону № 2262-ХІІ визначає як обов`язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Умови, порядок та розміри цього перерахунку визначені постановою КМУ № 103. Верховний Суд вказав, що зміни до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ ні Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», ні Законом України від 27 березня 2014 року № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися. Крім того, постанова КМУ від 13 лютого 2008 року № 45, що регулює порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до зазначеного Закону, і постанова КМУ № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку. Отже, Верховний Суд зазначив, що внесені зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст. 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін не зазнала;

- позовні вимоги повністю узгоджуються із позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленої у постанові від 06.02.2019 року у справі № 522/2738/17 (провадження № 11-806апп18). Зокрема, у вказаному рішенні Великої Палати Верховного Суду зазначено, що Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належить: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавка за вислугу років; а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;

- Конституційний Суд України у своїх рішеннях неодноразово підкреслював, що державна служба в особливих умовах, наприклад, військова або у правоохоронних органах, має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після звільнення у запас або у відставку (рішення Конституційного Суду України від 06.07.99 року № 8-рп/99, від 27.02.2003 року № 4-рп/2003). Таким чином, відповідно до Конституції України, інших законодавчих актів, суд має всі правові підстави для визнання дій відповідача неправомірними та задоволення позову у повному обсязі;

- оскільки розмір пенсії визначається відповідно до норм закону, що діють на дату, з якої переглядається її розмір, тому максимальний розмір пенсії за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Пенсія призначена відповідно до ст. 13 Закону, а отже на час здійснення перерахунку пенсії застосуванню підлягає саме ця стаття в редакції, яка є чинною;

- після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Згідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України. Обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках;

- спосіб поновлення порушених прав позивача у вигляді зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 1 березня 2018 року у розмірі 77% грошового забезпечення, а також з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі – Закону № 2262-XII), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій;

- листом від 26.02.2018 № 6194/02-23 повідомлено головне управління та Міністерство оборони України про прийняття Постанови № 103 та зазначено, що дана Постанова є підставою для проведення перерахунку пенсій. На підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Службою безпеки України головному управлінню передана довідка від 16.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018. На виконання вищезазначеної Постанови № 103 головним управлінням 18.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою «Начальник Управління ВКР СБУ» з урахуванням посадового окладу в сумі 9590 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1480 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 5535 грн. Перерахунок пенсії позивачу зроблено за період з 01.01.2018, як це передбачено Постановою № 103, що підтверджується розрахунком на доплату. З зазначеного розрахунку вбачається, що доплата до пенсії в результаті зробленого на виконання Постанови № 103 перерахунку за період з 01.01.2018 по 01.04.2018 року складає 2766,56. Зазначена доплата позивачу була виплачена разом з вже повністю перерахованим розміром пенсії в травні 2018 року. Тобто, в перерахунку від 18.04.2018 року зазначено місяць, з якого пенсія фактично вже виплачується в повному перерахованому розмірі, однак сам перерахунок зроблено з 01.01.2018;

- право на зазначений перерахунок пенсії в позивача виникло 01.01.2018. Основний розмір грошового забезпечення позивача встановлено 70%, оскільки 01.10.2011 набрав чинності Закон України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» яким було внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, а саме: «У частині другій статті 13 Закону України № 2262-XII цифри « 90» замінити цифрами « 80». В подальшому 01.04.2014 набрав чинності Закон України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України». Зазначеним Законом починаючи з 01.05.2014 внесено подальші зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, а саме: «У частині другій статті 13 Закону України № 2262-XII цифри « 80» замінити цифрами « 70», а отже врахування при проведенні перерахунку основного розміру грошового забезпечення у розмірі 80%, як просить позивач, призведе до незаконних дій з боку головного управління, оскільки зазначена позивачем редакція частини 2статті 13 Закону № 2262-XII втратила чинність на підставі Законів № 3668-VI та № 1166-VII;

- до 01.01.2018 позивач отримував пенсію виходячи з розміру грошового забезпечення, яке він отримував особисто на момент звільнення з військової служби. Тому і відсотковий розмір грошового забезпечення був застосований відповідно до законодавства, що діяло на момент призначення пенсії;

- у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок — станом на 01.01.2018;

- щодо проведення перерахунку пенсії з врахуванням середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, а саме: надбавки за умови режимних обмежень, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, надбавки за спеціальні завдання чи державну охорону, доплати за роботу з агентурою на конфіденційній основі, надбавки за особливо важливі завдання та премії зазначено, що, головне управління призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить;

- на момент надання Службою безпеки України від 16.04.2018 Постановою № 103 було визначено, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704, а також, абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням, Одеським обласним військовим комісаріатом довідку надано лише з врахуванням зазначених цими нормативними актами видами грошового забезпечення;

- головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, Постанови № 704 та Постанови № 103 враховані всі складові зазначені Службою безпеки України в довідці від 16.04.2018 підстави для визнання дій головного управлінням протиправними відсутні. Зазначена позиція головного управління узгоджується з позицією викладеною Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 по зразковій справі № 240/6263/18;

- необґрунтованою є вимога позивача щодо встановлення контролю за виконанням судового рішення шляхом встановлення зобов`язання Головного управління надати звіт до суду. Зважаючи на те, що всі рішення, які набрали законної сили, відповідно до ст. 370 КАС України, є обов`язковими до виконання на всій території України, та позивачем не наведено відповідних доказів, які б могли свідчити, що прийняте рішення в подальшому може бути не виконане головним управлінням. Тобто, встановлення судового контролю є правом суду, реалізація якого ініціюється виключно судом і після ухвалення судового рішення в адміністративній справі.

Судом встановлено, що згідно з протоколом за пенсійною справою – 1502010879 (СБУ) від 16.06.2012 року, позивачу призначена пенсія за вислугу 29 років в розмірі 77% грошового забезпечення. (а.с.36)

18 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача (а.с.40):

Із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 9590,00

- оклад за військове звання - 1480,00

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 5535,00

- премія 0% - 0,00

ВСЬОГО - 16605,00

Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення

(вислуга років 29) у розмірі: - 11623,50

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

Непрацездатна дитина віком до 18 років ст. 16 п. «а» син

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - 726,00

ПІДСУМОК ПЕНСІЇ (з надбавками): - 11657,87

Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.

Згідно з довідкою Управління Служби безпеки України в Одеській області від 16.04.2018 року № 1796 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 (а.с.50), яка видана ОСОБА_1 , відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними на 1 березня 2018 року, за посадою начальник Управління ВКР СБУ, становить:

Посадовий оклад - 9590,00

Оклад за військовим (спеціальним) званням

полковник - 1480,00

Надбавка за вислугу років 50% - 5535,00

Усього: - 16605,00

08.07.2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою 03.07.2019 року (а.с.20-21), в якій, у разі з`ясування, що під час здійснення перерахунку у 2018 році допущено помилку, що призвело до звуження прав позивача у повному обсязі, просив здійснити відповідний перерахунок, про що проінформувати позивача.

Листом від 22.07.2019 року № 1544/Н-11 (а.с.22) на вищезазначене звернення відповідач повідомив позивача про таке:

- умови та розміри перерахунку пенсії з 01.01.2018 були передбаченні постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон) до березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького, рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно з яким перерахунок пенсій здійснюється на підставі наданих уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи;

- в такому порядку 18.04.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі наданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9590,00 грн., окладу за військовим званням – 1480,00 грн. та надбавки за вислугу років 50% - 5535,00 грн.;

- Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» до статті 13 Закону було внесено зміни, якими передбачено, що максимальний розмір пенсії за вислугу років з 01.05.2014 не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, тому з прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 103 перерахунок раніше призначених пенсій було здійснено за нормами законодавства, що діяло на момент перерахунку;

- у разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.

Не погоджуючись, із діями відповідача щодо порушення та зміну строків, порядку та періоду перерахунку призначеної позивачу пенсії, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 року № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», позивач звернувся до суду із вищенаведеними вимогами.

На виконання ухвали суду відповідачем суду надані копії матеріалів пенсійної справи – 1502010879 (а.с.36-53).

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, з таких підстав.

1. Щодо позовних вимог позивача про: визнання протиправними дій відповідача щодо порушення та зміну строків, порядку та періоду перерахунку призначеної позивачу пенсії, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 року № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов`язання відповідача перерахувати призначену позивачу пенсію з 1 березня 2018 року замість 1 травня 2018 року, – слід зазначити таке.

Як встановлено судом, 18 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача згідно з ПКМУ № 704, ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1, з 01.01.2018 року.

При цьому додатково слід зазначити, що при формуванні протоколу перерахунку на виконання Постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» автоматизована система ПВП ДКГ Пенсійні справи в графі «перерахована з» застосовує перше число місяця, який буде наступним за тим, в якому відповідний перерахунок було проведено.

Тобто, якщо перерахунок було проведено 18.04.2018 року, на підставі довідки від 16.04.2018 року № 1796, то в графі «перерахована з» буде фігурувати дата 01.05.2018 року. Саме з цієї дати « 01.05.2018» і буде виплачуватися пенсія вже у перерахованому розмірі. Такий порядок передбачено ч. 2 ст. 51 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закону № 2262-XII) в редакції від 01.01.2017 року.

Отже, спірний перерахунок пенсії позивача фактично здійснений відповідачем з 1 січня 2018 року, а не з 1 травня 2018 року, як помилково вважає позивач.

2. Щодо позовних вимог позивача про: визнання протиправними дій відповідача щодо порушення та зміну строків, порядку та періоду перерахунку призначеної позивачу пенсії, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 року № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов`язання відповідача перерахувати призначену позивачу пенсію з 1 березня 2018 року замість 1 травня 2018 року, зокрема, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням встановлених при призначенні цієї пенсії у липні 2013 року розміру – 77% від грошового забезпечення позивача перед звільненням з військової служби, – слід зазначити таке.

Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 позов задоволено та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83 % до 70 % сум грошового забезпечення. Зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Вирішуючи спір по суті, Велика Палата Верховного Суду констатувала, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Позивачу пенсія була призначена 16.06.2012 року, її основний розмір складав 77 % від грошового забезпечення.

Стаття 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 зазначено, що дане рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при здійсненні перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Висновки Великої Палати Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду в яких: а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач; в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 у зв`язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також, згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

На підставі вищенаведених встановлених судом обставин суд вважає, що справа № 420/4694/19 в частині позовних вимог щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії з урахуванням встановлених при призначенні пенсії 77% від грошового забезпечення позивача – відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18.

При цьому, похідні вимоги позивача зобов`язального характеру в даному випадку підлягають задоволенню у спосіб, з урахуванням способу, зазначеного в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року за результатами розгляду зразкової справи № 240/5401/18, та встановлених у справі № 420/4694/19 обставин.

3. Щодо позовних вимог позивача про: визнання протиправними дій відповідача щодо порушення та зміну строків, порядку та періоду перерахунку призначеної позивачу пенсії, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 року № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та зобов`язання відповідача перерахувати призначену позивачу пенсію з 1 березня 2018 року замість 1 травня 2018 року, зокрема, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби (надбавки, доплати, підвищення) та премії, – слід зазначити таке.

Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Стаття 51 зазначеного Закону (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі – Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі – Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 103 від 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Отже, статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою не передбачено.

Відповідно до Порядку № 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Житомирського обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку № 45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач не має.

18 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача, зокрема:

Із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 9590,00

- оклад за військове звання - 1480,00

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 5535,00

- премія 0% - 0,00

ВСЬОГО - 16605,00.

Зазначений перерахунок пенсії позивачу здійснено на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області від 16.04.2018 року № 1796 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно із постановою КМУ від 21.02.2018 № 103, яка видана ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами чинними на 1 березня 2018 року, за посадою начальник Управління ВКР СБУ, становить:

Посадовий оклад - 9590,00

Оклад за військовим (спеціальним) званням

полковник - 1480,00

Надбавка за вислугу років 50% - 5535,00

Усього: - 16605,00.

З встановленого вбачається, що складові сум грошового забезпечення перерахунку відповідача від 18.04.2018 року пенсії позивача з 01.01.2018 року відповідають складовим сум грошового забезпечення, зазначеним у довідці Управління Служби безпеки України в Одеській області від 16.04.2018 року № 1796, на підставі якої здійснений даний перерахунок пенсії позивача.

Про зазначене відповідач повідомив позивача листом від 22.07.2019 року № 1544/Н-11 на звернення позивача, яке надійшло до головного управління 08.07.2018 року, зокрема:

- умови та розміри перерахунку пенсії з 01.01.2018 були передбаченні постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким категоріям осіб» (далі – Постанова № 103), якою установлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон) до березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького, рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, згідно з яким перерахунок пенсій здійснюється на підставі наданих уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи;

- в такому порядку 18.04.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі наданої Управлінням Служби безпеки України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.03.2018, з урахуванням посадового окладу у розмірі 9590,00 грн., окладу за військовим званням – 1480,00 грн. та надбавки за вислугу років 50% - 5535,00 грн.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.

Відповідно, підстав визнання протиправними дій відповідача щодо порушення та зміну строків, порядку та періоду перерахунку призначеної позивачу пенсії, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.92 року № 2262, постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року, № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», зокрема, у зв`язку із неврахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби (надбавки, доплати, підвищення) та премії, та зобов`язання відповідача перерахувати призначену позивачу пенсію з 1 березня 2018 року замість 1 травня 2018 року, зокрема, відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби (надбавки, доплати, підвищення) та премії, – немає.

При цьому додатково слід зазначити, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом ОСОБА_4 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , про визнання постанови протиправною та нечинною в частині. Визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої ст. 255 КАС України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 5 березня 2019 року.

Суд зазначає, що скасування з 5 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. Порядок № 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку № 45.

Відповідно до пункту 9 порядку № 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Суд зазначає, що предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби (надбавки, доплати, підвищення) та премії могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Управління Служби безпеки України в Одеській області щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування, зокрема, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням з військової служби (надбавки, доплати, підвищення) та премії та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

З наведених обставин, суд також звертає увагу позивача, що висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 06.02.2019 року у справі № 522/2738/17, від 03.04.2019 року по справі № 638/9697/17, на які посилається позивач, стосуються саме наявності чи відсутності підстав для включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, зокрема, додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії тощо, а не порядку перерахунку пенсії відповідачем, відповідно, вони не спростовують вищенаведені висновки суду.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- враховуючи вищенаведені встановлені судом обставини та висновки суду, керуючись ч. 2 ст. 9, ч. 3 ст. 245 КАС України, суд вважає за необхідне для ефективного захисту прав та інтересів позивача, визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача з 77 % до 70 % сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.01.2018 року, відповідно

- зобов`язати відповідача здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум;

- в задоволенні решти наведених позовних вимог – відмовити.

В прохальні частині позовної заяви позивач також просить, зокрема, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області протягом 10 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили подати звіт про його виконання.

У відзиві на позовну заяву, стосовно зобов`язання відповідача подати до суду звіт про виконання рішення, представником відповідача зазначено, зокрема, що: необґрунтованою є вимога позивача щодо встановлення контролю за виконанням судового рішення шляхом встановлення зобов`язання надати головне управління звіт до суду. Зважаючи на те, що всі рішення, які набрали законної сили, відповідно до ст. 370 КАС України, є обов`язковими до виконання на всій території України, та позивачем не наведено відповідних доказів які б могли свідчити, що прийняте рішення в подальшому може бути не виконане головним управлінням. Тобто, встановлення судового контролю є правом суду, реалізація якого ініціюється виключно судом і після ухвалення судового рішення в адміністративній справі.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З наведеної норми вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суб`єктом владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, є правом, а не обов`язком суду.

Тобто, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними, достатніми та допустимими доказами.

Проте, позивачем не наведено доводів та не надано належних, достатніх та допустимих доказів на підтвердження необхідності саме в даному випадку для зобов`язання відповідача, як суб`єкта владних повноважень, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, у додатковій постанові Верховного Суду від 31.07.2018 року по справі № 235/7638/16-а (адміністративне провадження № К/9901/43354/18).

Враховуючи та на підставі вищенаведеного, в задоволенні вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення – слід відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивачем до позовної заяви додано квитанцію № 23 від 07.08.2019 року про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у загальній сумі 768,40 грн. (а.с.12)

Виходячи з того, що судом задоволена одна самостійна та одна похідна від неї вимога немайнового характеру, стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судового збору в розмірі 768,40 (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 263, 295 та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77 % до 70 % сум грошового забезпечення під час її перерахунку з 01.01.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77 % сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

У встановленні судового контролю за виконанням судового рішення – відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.