Рішення № 87860051, 27.02.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2020
Номер справи
400/4606/19
Номер документу
87860051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2020 р. № 400/4606/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, офіс 12, м. Миколаїв, 54056

треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:Чорноморська сільська рада Очаківського району Миколаївської області, вул. Суворова, 126, с. Чорноморка, Очаківський район, Миколаївська область, 57515 Відділ з питань містобудування, архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури та цивільного захисту Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області, вул. Лоцманська, 26, м. Очаків, Миколаївська область, 57508

про:визнання протиправним та скасування рішення від 05.11.2019 р. № 171-с,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Миколаївській області про визнання протиправним та скасування рішення № 171-с від 05.11.2019 « Про скасування дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 29.03.2019 № 04/2018 на об`єкт «Нове будівництво цеху виготовлення та зберігання вина за адресою: АДРЕСА_2 , замовник будівництва - ОСОБА_1 ».

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки прийнято на підставі рішення сільської ради , яким затверджено Детальний план території в с.Чорноморка, тому висновки спірного рішення перевірки про порушення вимог містобудівної документації є необґрунтованими та без врахування всіх обставин справи.

Відповідач відзив суду не надав, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Третя особа- Чорноморська сільська рада Очаківського району Миколаївської області надала суду пояснення, в яких просить позов задовольнити, оскільки відповідач прийняв рішення без врахування рішень Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області від 07.07.2016 № 3 « Про затвердження детального плану території в с. Чорноморка по вул. Приморська в межах території Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області», рішенням Чорноморської сільської ради Очаківського району № 6 від 10.11.2016 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для розміщення та експлуатації будівлі переробної промисловості», тому цільове призначенні земельної ділянки відповідає намірам забудови позивача.

Третя особа-відділ з питань містобудування, архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури та цивільного захисту Очаківської районної державної адміністрації Миколаївської області надав пояснення щодо відсутності достатніх підстав для скасування містобудівних умов та обмежень, тому згодний з доводами позивача.

Представник позивача у судовому засіданні від 10.02.2020 надав суду свої пояснення та не заперечував проти подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч.5 ст.250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Рішенням Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області від 19.05.2016 №5 «Про розроблення детального плану території земельних ділянок приватної власності, розташованих в селі Чорноморка по вулиці Приморська в межах території Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області» вирішено розробити детальний план території земельних ділянок.

Рішенням Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області від 07.07.2016 № 3 «Про затвердження детального плану території в селі Чорноморка по вулиці Приморська в межах території Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області», затверджено містобудівну документацію «Детальний план території в селі Чорноморка по вулиці Приморська в межах території Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області» .

Рішенням Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області від 10.11.2016 № 6 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадян України для розміщення та експлуатації будівель та споруд підприємств переробної промисловості, розроблених в зв`язку зі зміною цільового призначення земельних ділянок приватної власності в с.Чорноморка в межах території Чорноморської сільської ради Очаківського району Миколаївської області затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивачу для розміщення та експлуатації будівлі переробної промисловості, в зв`язку із зміною цільового призначення земельної ділянки приватної власності із «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)» на «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості».

Відповідно до витягу з державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ4802611572016, Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку станом на 09.12.2019, цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 4825184801:04:004:0077 - « 11.02 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості».

Рішенням Чорноморської сільської ради від 14.12.2017 № 2, яким затверджено Генеральний план с.Чорноморка, передбачено, що територія, на якій розташовується об`єкт позивача належить до зони Ж-1-зона садибної забудови.

Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 05.11.2019 свідчить, що відповідно до наказу ДАБІ України « Про проведення позапланової перевірки» від 02.10.2019 № 1106 та направлення на проведення позапланової перевірки від 03.10.2019 проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності Відділу з питань містобудування, архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури та цивільного захисту Очаківської районної державної адміністрації. В ході перевірки наданих МУО № 04/2018 та матеріалів, що стали підставою для їх видачі, виявлені відомості про ознаки вчинення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме:

Відповідно до Генерального плану с. Чорноморка та плану зонування, затвердженого рішенням Чорноморської сільської ради від 14.12.2017 № 2, на якій розташовується об`єкт належить до зони Ж-1-зона садибної забудови.

Відповідно до ст.17 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності», генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Розміщення об`єкта «Нове будівництво цеху виготовлення та зберігання вина за адресою : АДРЕСА_2 » не відповідає містобудівній документації на місцевому рівні.

Враховуюче зазначене відділом містобудування, архітектури, будівництва, житлово-комунального господарства, інфраструктури та цивільного захисту Очаківської райдержадміністрації під час надання МУО № 04/2018 порушено вимоги ч.2 ст.5, абз.1 ч.3,п.3ч.4 ст.29 Закону.

За наслідками перевірки прийнято рішення № 171-с про скасування дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва від 29.03.2019 № 04/2018 на об`єкт « Нове будівництво цеху виготовлення та зберігання вина за адресою АДРЕСА_2 », замовник будівництва - ОСОБА_1 .

Відповідно до ст.41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» N 3038-VI від 17.02.2011 державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду:

1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об`єктами нагляду.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об`єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право:

скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об`єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Відповідно до ст.29 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038 від 17.02.2011 основними складовими вихідних даних є:

1) містобудівні умови та обмеження;

2) технічні умови;

3) завдання на проектування.

Фізична або юридична особа, яка подала виконавчому органові сільської, селищної, міської ради або у разі розміщення земельної ділянки за межами населених пунктів - районній державній адміністрації заяву про намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.

Спеціально уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:

1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;

2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);

3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;

4) витяг із Державного земельного кадастру.

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:

1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;

2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;

3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до ст.17 Закону України № 3038 генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

Вимоги містобудівної документації є обов`язковими для виконання всіма суб`єктами містобудування(ч.2 ст.5 Закону України № 3038).

Згідно з п.32 постанови КМУ «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду» № 698 від 19.08.2015, якщо рішення об`єкта нагляду порушує вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, таке рішення скасовується або його дія зупиняється в разі можливості усунення виявлених порушень.

Відповідач у спірному рішенні та акті перевірки зазначив, що третя особа при видачі містобудівних умов та обмежень порушила вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, оскільки розміщення об`єкта будівництва цеху виготовлення та зберігання вина не відповідає містобудівній документації, а саме Генплану відповідно до якого ця земельна ділянка належить до зони садибної забудови.

Генплан затверджений рішенням Чорноморської сільської ради № 2 від 14.12.2017, але раніше рішенням цей же Чорноморської сільської ради № 10.11.2016 було змінено цільове призначення земельної ділянки, яка належить позивачу , та зазначено - «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної ті іншої промисловості».

Надані позивачем витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку свідчать, що цільове призначення земельної ділянки, яка належить їй на праві власності - для розміщення та експлуатації будівель переробної промисловості.

Рішення сільської ради про зміну цільового призначення земельної ділянки є чинним, ніким не скасовано, тому відповідно до ст.144 Конституції України є обов`язковими до виконання на відповідній території.

Оскаржуване рішення відповідача прийняте за відсутності порушень вимог містобудівного законодавства, з порушенням принципу «пропорційності», без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позов належить задовольнити.

Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, офіс 12, м. Миколаїв, 54056, ) задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення від 05.11.2019 року № 171-с.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, офіс 12, м. Миколаїв, 54056 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.), сплачений квитанцією № 57237 від 09.12.2019 року.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Т. О. Гордієнко