
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" лютого 2020 р. справа №300/2645/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Гундяк В.Д., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
30.12.2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області про визнання бездіяльності щодо дотримання встановленого законом строку надання інформації на запит та щодо надання публічної інформації протиправною, зобов`язання надати таку інформацію.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач, відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації", звернувся до розпорядника інформації - Оболонської сільської ради з інформаційним запитом №24, у якому просив надати йому засвідчені належним чином копії протоколів засідань постійно діючої комісії (соціально-економічного розвитку села) Оболонської сільської ради за 2019 рік. На даний запит позивачем отримано відповідь голови Оболонської сільської ради Куленича А.В. про відсутність в Оболонській сільській раді вказаних документів. На думку позивача бездіяльність відповідача полягає в порушенні п`ятиденного строку надання інформації, а тому Оболонська сільська рада повинна усунути порушення закону та вжити заходів щодо надання публічної інформації.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.01.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому зазначив, що 18.11.2019 позивачем до Оболонської сільської ради подано 35 запитів про надання публічної інформації. Листом від 22.11.2019 №347 Оболонською сільською радою повідомлено позивача, що дані запити потребують додаткового опрацювання, відповідь на які буде надана протягом 15 днів. Проте, оскільки відповідач не володіє запитуваною інформацією, з врахуванням пункту 1 частини 1 статті 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" 10.12.2019 Оболонською сільською радою позивачу направлено відповідь про відсутність у сільській раді протоколів засідань постійно діючої комісії (соціально-економічного розвитку села) Оболонської сільської ради за 2019 рік. Просив в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.02.2020 року в задоволенні клопотання відповідача про об`єднання в одне провадження декількох справ відмовлено.
Також відповідно до ухвали від 04.02.2020 суд постановив перейти із розгляду справи незначної складності в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що 18.11.2019 позивач звернувся до Оболонської сільської ради з 35 інформаційними запитами на публічну інформацію, в тому числі і запитом за №24, в якому просив надати засвідчені належним чином копії протоколів засідань постійно діючої комісії (соціально-економічного розвитку села) Оболонської сільської ради за 2019 рік.
У зв`язку з поданням позивачем 18.11.2019 року до Оболонської сільської ради 35 запитів про надання публічної інформації, останньою листом від 22.11.2019 за №347 позивача повідомлено, що дані запити потребують додаткового опрацювання, відповідь на них буде надана протягом 15 днів.
В подальшому, на вищевказаний запит 10.12.2019, за підписом сільського голови Куленича А.В., Оболонською сільською радою надано позивачу відповідь за №388 про відсутність у відповідача запитуваної інформації (а.с. 21-22).
Проте, вважаючи дії розпорядника інформації - Оболонської сільської ради щодо недотримання встановленого п`ятиденного строку надання інформації на запит та ненадання публічної інформації протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Закон України "Про доступ до публічної інформації".
За змістом ст. 1 вказаного Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом; публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 5 цього ж Закону доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно з ч.1, ч.2 ст. 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні; запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту (ч.1 ст. 20 зазначеного Закону).
Відповідно частини 4 статті 20 Закону, у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Судом встановлено, що отримавши 18.11.2019 від позивача 35 запитів на публічну інформацію, відповідач, з дотриманням п`ятиденного терміну, листом від 22.11.2019 за №347, повідомив ОСОБА_1 , що дані запити потребують додаткового опрацювання, а відповідь на них буде надана протягом 15-ти днів.
В подальшому, 10.12.2019 відповідачем, в межах зазначеного 15-ти денного строку позивачу надано відповідь про відсутність в Оболонській сільській раді запитуваної інформації - протоколів засідань постійно діючої комісії (соціально-економічного розвитку села) Оболонської сільської ради за 2019 рік, а тому відповідно до приписів статті 20 вказаного Закону з врахуванням рішення про продовження строку розгляду запиту, відповідь на вищевказаний запит від 18.11.2019 позивачу надана з дотриманням терміну визначеного законодавством.
Таким чином позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності щодо дотримання строку надання інформації на запит до задоволення не підлягають.
Не може бути задоволена на переконання суду і позовна вимога про зобов`язання відповідача надати публічну інформацію - протоколи засідань постійно діючої комісії (соціально-економічного розвитку села) Оболонської сільської ради за 2019 рік з огляду на настпуне.
До повноважень виконавчих органів сільських рад, згідно ч.1 ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" віднесено, в тому числі, забезпечення вимог законодавства щодо розгляду звернень громадян.
Статтею 22 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено право розпорядника інформації відмовити у задоволенні запиту з підстав, передбачених у ч. 1 наведеної норми, зокрема якщо розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит.
Як встановлено судом, підставою відмови у наданні інформації на запит стало те, що запитувана позивачем інформація - копій протоколів засідань постійно діючої комісії (соціально-економічного розвитку села) Оболонської сільської ради за 2019 рік у відповідача відсутня, тобто не відображена та не задокументована на будь-яких носіях та не утворена в процесі виконання Оболонською сільською радою своїх повноважень.
Одночасно суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Ч. 4 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.
Відповідно до ч. 9 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" засідання постійної комісії скликається в міру необхідності і є правомочним, якщо в ньому бере участь не менш як половина від загального складу комісії.
Згідно ч. 11 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Також ч. 11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Крім того, секретар сільської ради забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів, як це передбачено п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону.
З аналізу зазначених вище положень вбачається, що Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено порядок створення постійних комісій ради, які функціонують для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету та є підзвітними раді та відповідальними перед нею.
Також ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено можливість скликання засідання комісії в міру необхідності, тобто не визначено обов`язку скликання відповідною радою членів комісії регулярно, а лише у випадку, якщо виникне така необхідність.
Разом з тим, суд звертає увагу, що ч. 10 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено складання за результатами вивчення і розгляду питань постійною комісією протоколів, які підписуються головою та секретарем комісії, а також їх оприлюднення.
Проте у спірних правовідносинах, відсутня інформації про те, що у запитуваний період, зокрема у 2019 році, засідання комісії з соціально-економічного розвитку села Оболонської сільської ради скликались та чи були такі засідання правомочними для розгляду відповідних питань.
Окрім цього також відсутня інформація щодо того, чи фіксувалась у 2019 році такі засідання згідно положень ч. 10 ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у відповідних протоколах, копії яких позивач просив надати у своєму запиті №24 від 18.11.2019.
Відсутність вищевказаних протоколів на день звернення позивача, не може зумовлювати зобов`язання створити та надати такі протоколи на запит особи, за відсутності відомостей про засідання у 2019 році постійно діючої комісії (соціально-економічного розвитку села) Оболонської сільської ради.
В той же час, перевірка діяльності, в тому числі і щодо оформлення цієї діяльності, постійно діючої комісії (соціально-економічного розвитку села) Оболонської сільської ради у 2019 році на відповідність вимогам законодавства не є предметом розгляду даної справи.
Таким чином, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб`єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов`язків. Стосовно тих, хто не є суб`єктом владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.
За таких обставин суд вважає, що на запит ОСОБА_1 від 18.11.2019 відповідач надав вичерпну відповідь виходячи з наявної у нього інформації.
Розпорядник повинен забезпечити особі, яка звертається із запитом на інформацію, доступ саме до тієї інформації чи документів, які він просить надати, а у випадку, якщо він не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції володіти інформацією, щодо якої зроблено запит, - відмовити у її наданні, не виходячи за межі чітко поставленого питання, щодо якого зроблено запит.
Розпорядник публічної інформації може (і має своїм обов`язком) надати тільки ту публічну інформацію, яку він, з огляду на свій правовий статус, створив та яка певним чином задокументована/відображена на матеріальних носіях інформації і якою він володіє. Якщо запит стосується інформації, яка міститься в кількох документах і може бути зібрана і надана без значних інтелектуальних зусиль (наприклад, без проведення додаткового змістовного аналізу), то така інформація відповідає критеріям "відображеності та задокументованості" і є публічною.
Водночас, у постанові Великої Палати Верховного Суду 25 червня 2019 року по справі №9901/925/18 викладено правову позицію, згідно якої розпорядник може надати ту інформацію, яка вже існує і заздалегідь зафіксована на будь-яких носіях. Вжиття заходів для того, щоб створити інформацію, якої у володінні розпорядника немає, але щодо якої подано інформаційний запит, не охоплюється поняттям доступу до публічної інформації, а тому не покладає на розпорядника (додаткових) зобов`язань та/або відповідальності за надання/ненадання запитувачу такої інформації.
Щодо посилання відповідача, що запитувана інформація є службовою, суд зазначає, що обмеженню в доступі підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
Відповідач не наводить доказів своїх тверджень що запитувана інформація є службовою та не вказує в чому конкретно полягає шкода інтересів, у зв`язку з її розголошенням.
Окрім цього, суд звертає увагу, що Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України "Про інформацію" та Закону України "Про доступ до публічної інформації" ч.10 ст.47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" доповнено новим реченням, яким прямо передбачено, що висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", що спростовує доводи відповідача про те, що запитувана інформація не відноситься до публічної та стосується господарської діяльності.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав вважати, що запитувана інформація відноситься до категорії інформації з обмеженим доступом.
З огляду на викладене, суд зазначає, що відповідачем надано відповідь на запит позивача та не допущено порушень законодавства, які б призвели до обмеження права позивача на інформацію, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Згідно з статті 139 КАС України судові витрати слід віднести на рахунок позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
в задоволенні позову відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з 27.02.2020 року, як дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;
відповідач: Оболонська сільська рада Долинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04356030, вул. Шевченка,64, с.Оболоня, Долинський район, Івано-Франківська область, 77550.
Суддя /підпис/ Гундяк В.Д.