
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2020 року Справа № 160/11683/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у місті Дніпро справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Фінанс» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Фінанс» (далі - позивач) із позовною заявою до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі – відповідач), в якій просить скасувати постанову від 28.08.2019 №707/1254/16-2/13-П про застосування штрафної санкції у розмірі 3400 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем винесено у відношенні позивача Постанову від 28.08.2019 №707/1254/16-2/13-П виходячи із того, що на думку відповідача, позивачем не надано звітні дані за ІІ квартал 2019 року.
Проте, позивач зазначає, що ним своєчасно, а саме: 24.07.2019 подано до Нацкомфінпослуг фінансову звітність за ІІ квартал 2019 року, з обов`язковим накладенням електронного цифрового підпису уповноваженої особи на ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності ТОВ «Альянс Фінанс».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2020 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Від відповідача 10.02.2020 до суду надійшов відзив на позов, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог у зв`язку з тим Нацкомфінпослуг вважає викладені доводи позивача необґрунтованими та такими, що не підтверджують незаконність оскаржуваної постанови. При цьому відповідач зазначає, що відповідно до наданого скріншоту зробленого з Комплексної інформаційної системи Нацкомфінпослуг видно, що подана 24.07.2019 звітність не була прийнята, оскільки не була підписана електронним підписом головного бухгалтера ТОВ «Альянс Фінанс», що є порушенням вимог п.1 Розділу 5 Порядку надання звітності.
Також, відповідач зазначає, що в складі звітних даних за II квартал 2019 року поданих 24.07.2019 в електронній формі до Нацкомфінпослуг, було надано наказ ТОВ «Фондовий консалтинг» від 10.07.2019 №04-ОК Про прийняття ОСОБА_1 на посаду головного бухгалтера ТОВ «Фондовий консалтинг» з 11.07.2019 року, який не підтверджує повноваження Грушевської Н.О. підписувати звітні дані позивача. Неподання звітності у визначені Порядком надання звітності строки свідчить про вчинення ТОВ «Альянс Фінанс» правопорушення, що є підставою для складання Акту про правопорушення на ринку фінансових послуг від 07.08.2019 № 1254/16-2/13. Разом з тим, ТОВ «Альянс Фінанс» 09.08.2019 після спливу термінів, було подано звітні дані за II квартал 2019 року в електронній формі до Нацкомфінпослуг, з накладеним кваліфікованим електронним підписом Анпілогової В.М., керівника ТОВ «Фондовий консалтинг», що підтверджує факт неподання звітності у термін встановлений законодавством.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.
Представником ТОВ «Альянс Фінанс» 28.08.2019 було отримано постанову від 28.08.2019 №707/1254/16-2/13-П, якою Нацкомфінпослуг застосувало до позивача штрафну санкцію у розмірі 3 400 грн.
У вказаній постанові зазначено, що позивачем не надано звітні дані за ІІ квартал 2019 року, що свідчить про порушення ТОВ «Альянс Фінанс» вимог чинного законодавства, а саме: пп. 1 п. 2. пп.2 п. 4 розділу II Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними суб`єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 №3840, затвердженим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за №1294/31162 (далі - Порядок), в частині неподання звітних даних за II квартал 2019 року до Нацкомфінпослуг.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Альянс Фінанс» 24.07.2019 подано до Нацкомфінпослуг фінансову звітність за 2 квартал 2019 року, з обов`язковим накладенням електронного цифрового підпису уповноваженої особи на ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності ТОВ «Альянс Фінанс».
Бухгалтерський облік ТОВ «Альянс Фінанс» згідно договору про надання бухгалтерських послуг від 05.05.201 №01/5-БО здійснює ТОВ «Фондовий консалтинг».
На підпис бухгалтера на звітності ТОВ «Альянс Фінанс» накладено ЕЦП головного бухгалтера ТОВ «Фондовий консалтинг» Грушевської Н. О., яка згідно наказу №04-ОК від 10.07.2019 прийнята на посаду головного бухгалтера.
Наказом ТОВ «Фондовий консалтинг» від 10.07.2019 №01/5-БО ОСОБА_1 призначена особою відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності ТОВ «Альянс Фінанс» (ідентифікаційний код 38359475) з правом підпису фінансової звітності.
ТОВ «Альянс Фінанс» 10.09.2019 була подана скарга до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про скасування Постанови від 28.08.2019 №707/1254/16-2/13-П.
Розпорядженням від 03.10.2019 №1954 Постанову від 28.08.2019 №707/1254/16-2/13-П про застосування штрафних санкцій залишено без змін.
У відповідності до частини 1 статті 3 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», відносини, що виникають у зв`язку з функціонуванням фінансових ринків та наданням фінансових послуг споживачам, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України з питань регулювання ринків фінансових послуг, а також прийнятими згідно з цими законами нормативно-правовими актами.
Указом Президента України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг" від 23.11.2011 за №1070/2011, на виконання Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та затверджено Положення «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг».
Згідно пунктів 1, 2 Положення «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Нацкомфінпослуг), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній раді України.
Основним завданням Нацкомфінпослуг є здійснення, в межах своїх повноважень, державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотримання законодавства у відповідній сфері, а також захист прав споживачів фінансових послуг шляхом застосування у межах свої повноважень заходів впливу з метою запобігання і припинення порушень законодавства на ринку фінансових послуг.
Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг.
Згідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», фінансова установа зобов`язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що підприємства зобов`язані складати фінансову звітність на підставі даних бухгалтерського обліку.
Фінансова звітність підписується керівником (власником) підприємства або уповноваженою особою у визначеному законодавством порядку та бухгалтером або особою, яка забезпечує ведення бухгалтерського обліку підприємства. У разі якщо бухгалтерський облік підприємства ведеться підприємством, що провадить діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, фінансову звітність підписують керівник підприємства або уповноважена особа, а також керівник підприємства, що провадить діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, або уповноважена ним особа. При цьому відповідальність підприємства, що провадить діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності, визначається законом та договором про надання бухгалтерських послуг.
Порядок надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб`єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 №3840. зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за №1294/31162 (далі - Порядок надання звітності).
Відповідно до пп.1 п. 2, пп. 2 п. 4 розділу II Порядку, фінансові компанії (крім фінансових компаній - управителів та фінансових компаній - адміністраторів), фінансові установи - юридичні особи публічного права та довірчі товариства подають до Нацкомфінпослуг такі види звітності: квартальна; річна.
Звітність, що складається відповідно до цього Порядку (крім звітності лізингодавців), подається до Нацкомфінпослуг у такі терміни: за місяць - до 25 числа включно місяця, наступного за звітним; квартальну та річну - у терміни, визначені пунктом 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419.
Згідно п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 №419 «Про затвердження Порядку подання фінансової звітності», проміжна фінансова звітність (І квартал, перше півріччя, дев`ять місяців), крім консолідованої, подається підприємствами органам, зазначеним у пункті 2 (крім органів Казначейства), не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна - не пізніше 28 лютого наступного за звітним року.
Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 28 Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Аналогічні повноваження Нацкомфінпослуг визначені також частиною 1 статті 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання у сфері фінансових послуг», якою передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог законодавства позивачем 24.07.2019 подано до Нацкомфінпослуг фінансову звітність за ІІ квартал 2019 року, з обов`язковим накладенням електронних цифрових підписів керівника та уповноваженої особи на ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності ТОВ «Альянс фінанс».
Бухгалтерський облік позивача, згідно договору про надання бухгалтерських послуг від 05.05.2015 №01/5-БО, здійснює «Фондовий консалтинг».
На підпис бухгалтера на звітності ТОВ Альянс Фінанас» накладено електронний цифровий підпис головного бухгалтера ТОВ «Фондовий консалтинг» Грушевської Н. О., яка згідно наказу від 10.07.2019 №04-ОК прийнята на посаду головного бухгалтера. Наказом ТОВ «Фондовий консалтинг» від 10.07.2019 №01/5-БО ОСОБА_1 призначена особою відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності ТОВ «Альянс Фінанс» і правом підпису фінансової звітності.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено своєчасне подання позивачем річної фінансової звітності за ІІ квартал 2019 року, відтак відповідач протиправно застосував штрафні санкції.
Посилання відповідача, щодо подана звітність не була прийнята, оскільки не була підписана електронним підписом головного бухгалтера ТОВ «Альянс Фінанс», є не обґрунтованим, оскільки позивачем укладено з ТОВ «Фондовий консалтинг» договір про надання бухгалтерських послуг, у відповідності до якого саме ТОВ «Фондовий консалтинг» здійснює ведення бухгалтерського обліку позивача за плату; у свою чергу ТОВ «Фондовий консалтинг» уповноважило свого працівника ОСОБА_1 відповідальною за ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності позивача.
З врахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1 921,00 грн., що документально підтверджується платіжним дорученням від 14.11.2019 №64.
Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1921 грн. підлягає стягненню на користь ТОВ «Альянс Фінанас» за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових судові витрати.
Керуючись ст.ст. 139, 255, 257 – 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Фінанс» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 28.08.2019 №707/1254/16-2/13-П.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Фінанас» за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Маковська