
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2020 року Справа № 160/10163/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Букіна Л.Є.,
за участі: секретаря судового засідання - Говоруха А.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Дідик Є.Є.,
представника відповідача - Іванова Т.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації про визнання протиправними дій відповідача щодо невиплати у розмірі належної позивачу пільги на комунальні послуги з вивезення твердих побутових відходів, а також про зобов`язання відповідача зробити точний перерахунок та виплачувати пільги на комунальні послуги з вивезення твердих побутових відходів з 01.01.2019 року відповідно до вимог законодавства України.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що має 100% знижку на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у тому числі, на поводження з побутовими відходами та проживає в багатоквартирному будинку ОСББ «Родина 123», яке у свою чергу уклало колективний договір на вивезення твердих побутових відходів з ТДВ «Дніпрокомунтранс». Отримавши квитанцію про сплату коштів за користування послугами з вивозу сміття без врахування наявної пільги, позивач звернувся до органів місцевого самоврядування із відповідними заявами-роз`ясненнями, проте отримав відповіді з фактично аналогічним змістом, відповідно до яких розрахунок пільг та субсидій проводиться виключно з виконавцем комунальних послуг, визначених у встановленому законодавством порядку (відповідно до наказу Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради від 24.09.2018 року № 282/к «Про введення у дію рішення конкурсної комісії про визначення переможця» визначено переможцем надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Дніпрі КП «Жилсервіс-2»). На думку позивача, передбачені законодавством України пільги повинні розповсюджуватися на відповідних осіб у незалежності від підприємства-надавача послуг у зв`язку з чим і звернувся до суду із цим позовом, який просив задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.01.2020 року здійснено перехід зі спрощеного позовного провадження до загального та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року від часників справи витребувано додаткові докази.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року залучено як співвідповідача у справі №160/10163/19 Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в яких останній у задоволенні позову просить відмовити посилаючись на те, що Департамент не є належним відповідачем у справі.
На адресу суду від позивача надійшло клопотання про зміну відповідача з Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації на Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, а також уточнений позов, в якому позовні вимоги залишися ідентичними, проте вже звернуті до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.02.2020 року виключено з числа відповідачів у справі №160/10163/19 Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської облдержадміністрації.
Від Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надійшли заперечення на позов, в яких Управління зазначило, що розрахунок пільг та субсидій проводиться виключно з виконавцем комунальних послуг, визначених у встановленому законодавством порядку. Враховуючи, що відповідно до наказу Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради від 24.09.2018 року № 282/к «Про введення у дію рішення конкурсної комісії про визначення переможця» визначено переможцем надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Дніпрі КП «Жилсервіс-2», тоді як надавачем таких послуг позивачу є ТДВ «Дніпрокомунтранс», провести перерахунок та виплату пільги на комунальні послуги з вивезення твердих побутових відходів у Управління немає законних підстав. З підстав викладеного просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
У судовому засіданні позивач та представники сторін підтримали правові позиції і надали суду пояснення, аналогічні тим, що викладені у заявах по суті.
Заслухавши пояснення позивача та представників сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд виходить із таких міркувань.
Судом встановлено та не є спірним, що відповідно до Положення про Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради, затвердженого Рішенням міської ради від 22.05.2019 року № 43/45, Управління здійснює розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачем, які мають право на відповідні пільги.
відповідно до наказу Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради від 24.09.2018 року № 282/к «Про введення у дію рішення конкурсної комісії про визначення переможця» переможцем з надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Дніпрі визначено КП «Жилсервіс-2».
Позивач має 100% знижку на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у тому числі, на поводження з побутовими відходами та проживає в багатоквартирному будинку ОСББ «Родина 123», яке у свою чергу уклало колективний договір на вивезення твердих побутових відходів з ТДВ «Дніпрокомунтранс».
Отримавши квитанцію про сплату коштів за користування послугами з вивозу сміття без врахування наявної пільги, позивач звернувся до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із відповідною заявою.
Листом відповідача від 23.07.2019 року № К-226 позивача повідомлено, що Управління проводить розрахунок пільг та субсидій виключно з виконавцем комунальних послуг, визначених у встановленому законодавством порядку, яке відповідно до наказу Департаменту екологічної політики Дніпровської міської ради від 24.09.2018 року № 282/к «Про введення у дію рішення конкурсної комісії про визначення переможця» є КП «Жилсервіс-2».
Вважаючи, що передбачені законодавством України пільги повинні розповсюджуватися на відповідних осіб у незалежності від назви підприємства-надавачів послуг, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішені спору суд виходить із того, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам (стаття 7) надаються пільги, зокрема: 100-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до статті 21 Закону України «Про відходи» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами відноситься виконання вимог законодавства про відходи, організація збирання та видалення побутових відходів.
За приписами статті 35-1 цього ж Закону, виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах визначає виконавця послуг з перевезення побутових відходів з певної території населеного пункту.
Порядок проведення конкурсу на надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року № 1173, а правила надання послуг з поводження з побутовими відходами - постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 року № 1173 (далі - Правила № 1173).
Відповідно до пункту 3 Правил № 1173, послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб`єктом господарювання, визначеним органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів
Договір про надання послуг укладається між споживачем та виконавцем послуг з вивезення побутових відходів відповідно до Типового договору про надання послуг з поводження з побутовими відходами, що додається.
Судом встановлено, що у місті Дніпрі за територіальним принципом проведено конкурс щодо визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів, за результатами якого Департаментом екологічної політики Дніпровської міської ради прийнято наказ від 24.09.2018 року № 282/к «Про введення у дію рішення конкурсної комісії про визначення переможця», відповідно до пункту 2 якого, переможцем з надання послуг з вивезення побутових відходів у м. Дніпрі визначено КП «Жилсервіс-2».
Відповідно до статті 25 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживачі зобов`язані укласти договір про поводження з побутовими відходами з особою, визначеною у встановленому законодавством порядку.
Якщо інше не визначено законом, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель багатоквартирного будинку або інша уповноважена особа, яка укладає колективний договір про надання комунальних послуг, згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування, має право на вибір серед визначених у встановленому законодавством порядку виконавців послуг з поводження з побутовими відходами.
Таким чином, Управління має право проводити розрахунки за надані пільги та житлові субсидії за послуги з вивезення твердих побутових відходів виключно з виконавцем комунальних послуг, визначеним у встановленому законодавством порядку.
Між тим, із матеріалів справи сліду, що ОСББ «Родина 123» протоколом засідання членів правління від 20.12.2018 року № 9 вирішено заключити загальний договір на послуги з вивозу та захоронення твердих побутових відходів з ТДВ «Дніпрокомунтранс» з 01.01.2019 року.
Тобто, ОСББ «Родина 123», членом якого позивача, уклало договір на послуги з вивозу та захоронення твердих побутових відходів не з визначеним у встановленому законодавством порядку переможцем виконавцем послуг, а на власний вибір.
За таких обставин, враховуючи, що правлінням ОСББ «Родина 123», якому підпорядковується будинок, у якому проживає позивач, не укладено договір з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, суд доходить висновку про відсутність у відповідача підстав для проведення відшкодування пільг на зазначену послугу.
Слід також зазначити, що відповідно до п. 10 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Положення), підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу на паперових та електронних носіях розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2- пільга".
Згідно з вимогами п.3 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад: організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги.
Відповідно до п.3 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 (був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок), головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Згідно з п.8 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п`ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг і ведуть облік за видами пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу тощо.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг пільговим категоріям громадян надаються підприємствами та організаціями - надавачами послуг у безготівковій формі шляхом зменшення або звільнення від оплати за послуги і обраховуються, як знижка оплати за фактично спожитий обсяг пільгових послуг, але не більше встановлених норм споживання (за наявності засобів обліку).
Враховуючи вищезазначене, споживачі послуг мають самостійно повідомляти підприємство - надавача послуг про наявність у нього пільг, передбачених нормами чинного законодавства. Нарахування пільг здійснюється підприємством - надавачем послуг, після цього підприємство - надавач послуг передає до Управління розрахунки на відшкодування витрат, пов`язаних з наданням пільг. Управління здійснює лише відшкодування бюджетних витрат за надані пільгові послуги за рахунок субвенцій з Державного бюджету на основі переданих розрахунків.
Тобто, відшкодування бюджетних витрат за надані пільгові послуги Управління здійснює на користь підприємств - надавачів таких послуг (визначених у встановленому законом порядку), а не на користь осіб, що мають право на пільгу, як помилково вважає позивач.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду складений 21 лютого 2020 року.
Суддя Л.Є. Букіна