Рішення № 87858879, 18.02.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2020
Номер справи
160/7428/18
Номер документу
87858879
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2020 року Справа № 160/7428/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Захарчук-Борисенко Н.В.

при секретарі судового засідання - Дудко Ю.С.

за участю сторін:

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Фоменкової К.С.

представника третьої особи - Шульги О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04.10.2018 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України Дніпропетровської області щодо не включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , деяких складових, яка надана до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області та зобов`язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України Дніпропетровської області направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області довідку відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про розмір грошового забезпечення з зазначенням таких складових: посадового окладу - 2470, 00 грн.; окладу за спеціальне звання - 1000 грн.; 40% надбавки за стаж служби -1388, 00 грн.; додаткових видів грошового забезпечення; премії; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також із врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, та не враховувати норми постанов Кабінету міністрів України, у частині, що порушують право позивача на законний перерахунок його пенсії та мають зворотну дію в часі;

- стягнути на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Дніпропетровській області судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 704 грн. 80 копійок.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ з 2015 року та у зв`язку із введенням змін до законодавства з 01.01.2016 має право на перерахунок пенсії, однак станом на 01.01.2016 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області такого перерахунку здійснено не було.

У квітні 2018 позивачу було донараховано суму 1 000 грн., тобто з розрахунку та на підставі Постанови №103 від 21.02.2018. Такий перерахунок пенсії позивача здійснюється на підставі довідки про грошове забезпечення, яку надає до Пенсійного фонду Ліквідаційна комісія ГУ МВС України Дніпропетровської області. У червні 2018 позивачем було отримано лист з Пенсійного фонду України, яким поінформовано, що з 01.01.2016 позивачу було перераховано пенсію на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016, виданої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України Ліквідаційною комісією ГУ МВС України Дніпропетровської області.

Позивач вважає, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу не відповідає нормам Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Конституції України в частині права позивача на законний перерахунок пенсії, так як, позивач звільнявся на пенсію з посади інспектора ДПС взводу із забезпечення при ДАІ ГУ МВС України у Дніпропетровській області і його грошове забезпечення складалось з посадового окладу, окладу за спеціальне звання, надбавки за вислугу років та усіх інших додаткових видів грошового забезпечення та премії, які увійшли в розрахунок його пенсії на час звільнення.

Окрім того, в довідці про розмір грошового забезпечення, наданою Ліквідаційною комісією ГУ МВС України Дніпропетровської області та на підставі якої проводився перерахунок пенсії позивача, виключено суттєві складові грошового забезпечення, які були нараховані останньому згідно із Законом, при звільненні, а це є додаткові види грошового забезпечення та премія.

З огляду на викладене, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом для захисту своїх порушених прав та законних інтересів.

Ухвалою суду від 08.10.2018 було відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні.

23.10.2018 до суду від представника Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував та просив суд відмовити у їх задоволенні повністю.

В обгрунтування своєї правової позиції представником відповідача зазначено, що в довідці № 83/36184 від 30.03.2018 до складу грошового забезпечення увійшли тільки ті складові, що встановлені п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Представник відповідача вважає, що доводи позивача щодо включення до складових довідки про грошове забезпечення одноразової грошової допомоги при звільненні та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення є безпідставними, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Дана норма не містить положень про включення до грошового забезпечення таких виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення та одноразова грошова допомога при звільненні.

З урахуванням вищевикладеного, представник відповідача зазначив, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов`язання визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, оскільки Ліквідаційна комісія ГУ МВС при підготовці довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

25.10.2018 до суду від представника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли пояснення, в яких останній з позовними вимогами, викладеними в позовній заяві, не погоджується та вважає їх необгрунтованими з огляду на те, що до довідок вносяться розміри грошового забезпечення, визначені у п. 5 Порядку №45, зокрема розмір оскаржуваних надбавок і премій повинен бути зазначений у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилась на пенсію, тобто за січень 2016 року. Крім того, п. 5 Порядку №45 не містить положень щодо врахування при перерахунку пенсії будь-яких фактично отриманих виплат, які були нараховані в період проходження служби, оскільки грошове забезпечення визначається станом на момент виникнення перерахунку за відповідною посадою, незалежно від того, які виплати були враховані при первинному призначенні пенсії. Грошове забезпечення, яке береться при призначенні пенсії та грошове забезпечення, яке береться для перерахунку пенсії, не є тотожним, та регулюється різними нормами права.

А тому, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

29.10.2018 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій останній зазначив, що якщо Постановою №988 від 11.11.2015 року передбачено, що до включення складових до довідки про грошове забезпечення, нараховуються лише ті, що виплачувались поліцейському на відповідній посаді у січні 2016 року, то це є підставою для не врахування цієї норми при перерахунку пенсії позивача з огляду на те, що вона прямо порушує право на законний перерахунок пенсії, так як не відповідає нормам, згідно яких пенсія позивача нараховувалась при звільненні.

Ухвалою суду від 06.11.2018 провадження в адміністративній справі №160/7428/18 було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразкових адміністративних справах № Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а) та № Пз/9901/8/18 (№820/6514/17).

Ухвалою суду від 09.01.2020 провадження у справі №160/7428/18 було поновлено та розгляд справи призначено у судове засідання.

18.02.2020 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив аналогічного змісту, яка вже міститься в матеріалах справи.

У судове засідання 18.02.2020 з`явились представники позивача, відповідача та третьої особи.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та проси суд їх задовольнити з підстав, викладених в адміністративному позові та відповіді на відзив.

Представники відповідача та третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечували у повному обсязі та просили суд відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених у відзиві та поясненнях.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходить з наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Відповідно до Листа Пенсійного фонду України, яким позивача поінформовано, що на виконання постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсію ОСОБА_1 перераховано з 01.01.2016 року на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2016 року, виданої уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України, яке становить 4 923,58 грн., в тому числі: оклад за посадою 2 470, 00 грн.; оклад за спеціальним званням 1 000,00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) 1 388,00 грн.; премія за січень 2016 року 65,58 грн., в розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Розмір перерахованої пенсії позивача з 01.01.2018 року складає 3 738,50 грн. У квітні позивач отримав суму підвищення в розмірі 4 630,00 грн. за період з січня по квітень 2018 року. Сума перерахованої пенсії за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року становить 29 408,34 грн. Ця сума буде виплачуватись в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року щомісячно виплачується 50 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає - 612,67 грн.); з 1 січня 2020 року до забезпечення повної виплати розрахованої суми щомісячно виплачується 100 відсотків місячного розміру підвищення пенсії (складає - 1 225,35 грн.).

Позивач вважає, що в довідці про розмір грошового забезпечення, наданою Ліквідаційною комісією ГУ МВС України Дніпропетровської області та на підставі якої проводився перерахунок пенсії позивача, виключено суттєві складові грошового забезпечення, які були нараховані останньому згідно із Законом при звільненні, а це є додаткові види грошового забезпечення та премія, а тому позивач має право на перерахунок пенсії.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склалися, суд виходить з наступного.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 18 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей") у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частинами 1, 2 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, що діяла станом на 01 січня 2016 року) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 р. №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до п.1 якого перерахунок раніше призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.07 р. №3-1.

Нормами п.24 Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, який, в свою чергу, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Отже, чинним законодавством України визначено порядок здійснення перерахунку пенсій, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якими встановлено чіткий механізм здійснення перерахунку пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Як визначено в п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. На виконання вказаних вимог законодавства Ліквідаційною комісією Головного управління МВС України у Дніпропетровській області оформлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 83/36184 від 30.03.2018, згідно з якою визначено такі види грошового забезпечення позивачу для перерахунку пенсії: посадовий оклад - 2 470,00 грн., оклад за званням "прапорщик міліції" - 1 000,00 грн., надбавка за стаж служби - 40% - 1 388,00 грн., премія - 1,35% - 65,58 грн.

Згідно зі ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених і військової служби, та деяких інших осіб" обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Відповідно до п. 3 постанови №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.; з 01 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100% різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області проведено перерахунок пенсії позивача згідно вказаних змін у законодавстві, що позивач не заперечує, проте, позивач зазначає, що перерахунок здійснено не в повному обсязі й без урахування додаткових видів грошового забезпечення (додаткових видів грошового забезпечення, премії, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також із врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні.

З даного приводу суд зазначає наступне. Вказане питання вже було предметом розгляду Верховного Суду, який постановою від 12.03.2018 року у справі №Пз/9901/1/18 відмовив у задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання надати довідку про розмір грошового забезпечення з додатковими складовими.

За ознаками типової справи, які наведені у рішенні Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у зразковій адміністративній справі № Пз /9901/1/18 (№ 802/2196/17-а) від 12.03.2018, дана справа є типовою та в силу приписів частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у цій справі суд повинен враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у зазначеній постанові.

Разом з тим, суд зазначає, що згідно з ч. 2, 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Ч. 1 ст. 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Так, ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови КМУ від 17.07.1992 р. № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17.

З огляду на викладене, суд робить висновок про відсутність підстав для включення до грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого обчислюється пенсія, сум додаткових видів грошового забезпечення; премії; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, а також із врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки вказані виплати є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку, з урахуванням вищенаведеного, відповідач та третя особа, як суб`єкти владних повноважень у повному обсязі довели правомірність вчинення ними своїх дій.

З огляду на викладене, враховуючи висновки Великої палати Верховного Суду, викладені у постанові від 12.12.2018 за результатами розгляду зразкової справи №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а), виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд робить висновок, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 77, 241-246, 255, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Ліквідаційної комісії ГУМВС України Дніпропетровської області (вул. Красна, 20-А, м. Дніпро, 49101, код ЄДРПОУ 08592141), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 27 лютого 2020 року.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко