
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2020 року ЛуцькСправа № 140/283/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення №032150001898 від 21.12.2019 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області розглянути на комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають права на призначення пенсії на пільгових умовах і зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи електрогазозварником з 23.07.1979 року по 22.10.1979 року в Західно-Українській геофізичній розвідувальній експедиції м. Львова, з 04.01.1982 року по 04.10.1983 року на Володимир-Волинському дослідно-експериментальному заводі, період навчання з 01.09.1976 року по 20.07.1979 року у професійно-технічному училищі № 20 м. Львова та період служби в армії у розмірі, який не перевищує наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах, та призначити мені пільгову пенсію згідно пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з часу звернення за призначенням пенсії, тобто з 15.11.2019 року, як особі, що працювала на посадах, які відносяться до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що фактичний стаж роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах складає 03 роки 06 місяців 10 днів, у свою чергу, навчання та служба в армії становить 04 роки 11 місяців 27 днів. А тому, з врахуванням періоду навчання за спеціальністю та служби в армії, які можуть бути зараховані до пільгового стажу роботи у розмірі, який не перевищує стажу наявної фактичної роботи - пільговий стаж позивача складає 07 років 00 місяців 20 днів. Разом з тим, загальний стаж роботи складає 33 роки 3 місяці 19 днів. Позивач, з врахуванням норм чинного законодавства вважає, що набув право на пенсію на пільгових умовах після досягнення 58-річного віку.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення пільгової пенсії на підставі пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», однак, відповідач листом повідомив про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач вказує, що відповідачем до стажу роботи на посадах, що дають право на пенсію на пільгових умовах зараховано лише 1 рік 06 місяців 09 днів за період роботи газоелектрозварником на Володимир-Волинській птахофабриці. Разом з тим, в зарахуванні інших періодів роботи на посаді газоелектрозварника відмовлено через відсутність уточнюючих довідок підприємств для підтвердження спеціального трудового стажу. Позивач вважає таку відмову неправомірною та безпідставною, оскільки
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31.01.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача вважає позовні вимоги позивача безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню оскільки, згідно наданих позивачем документів станом на 21.12.2019 року страховий стаж позивача становив 31 рік 09 місяців 12 днів, у свою чергу, стаж роботи на посадах, що дають право на пенсію на пільгових умовах, становить 1 рік 06 місяців 09 днів (період роботи електрогазозварником на Володимир-Волинській птахофабриці в період з 16.06.1984 року по 24.12.1985 року.
Разом з тим періоди роботи з 23.07.1979 по 20.10.1979 в Західно-Українській геофізичній розвідувальній експедиції м. Львова та з 04.01.1982 по 04.10.1983 на Володимир-Волинському дослідно експериментальному заводі не підлягають зарахуванню до пільгового стажу, оскільки записами в трудовій книжці неможливо встановити, в яких умовах працював позивач, чи був зайнятий повний робочий день, пільговий характер його роботи. Крім того, позивачем не надано уточнюючих довідок встановленої форми на підтвердження спеціального трудового стажу за вказаний період.
Крім того, представник відповідача вказує, що підстав для зарахування до пільгового стажу позивача періоду навчання в професійно-технічному навчальному закладі та періоду проходження ним строкової військової служби немає, оскільки згідно частини четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим законом (до 01.01.2004 року), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Також представник відповідача зазначає, що підстав для розгляду комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, періоду навчання з 01.09.1976 року по 20.07.1979 року у професійно-технічному училищі №20 м. Львова, періоду роботи з 23.07.1979 року по 22.10.1979 року в Західно-Українській геофізичній розвідувальній експедиції м. Львова та періоду служби в армії з 27.10.1979 року по 03.12.1981 року немає. А тому, з наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 23.12.2019 року №29416/02-39 ГУ ПФУ у Волинській області повідомила позивача, що згідно наданих документів страховий стаж позивача становить 31 рік 09 місяців 12 днів. У свою чергу, стаж роботи на посадах, що дають право на пенсію на пільгових умовах - 1 рік 06 місяців 09 днів. Крім того повідомлено, що 21.12.2019 року прийнято рішення №032150001898 про відмову в призначенні пенсії за віком згідно статті 114 закону у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу (а.с.11).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Стаття 8 Закону України № 1058-ІV передбачає право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону України № 1058-ІV встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок (абзац 3 пункт 2 частина друга статті 114 Закону №1058-IV).
Порядком застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383 (далі - Порядок), (п. 3) встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Розділом XXXII «Загальні професії» Списку №2 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких надає право на пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах, затвердженою постановою Кабінету Міністрів СРСР від 22.08.1956 року №1173, передбачалися газозварники та їх підручні, електрозварники та їх підручні. Тобто, професія електрогазозварника була передбачена у Списках №2.
Згідно із частиною першою статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або записів в ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або записів в ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 20 Порядку №637 в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Суд зазначає, що вищенаведені норми встановлюють виключний пріоритет трудової книжки перед іншими документами для визначення пільгового стажу.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, зокрема, трудової книжки позивача, ОСОБА_1 у період з 01.09.1976 року по 20.07.1979 рік навчався в ПТУ-20 м. Львова. Крім того, в матеріалах адміністративної справи міститься копія диплому позивача № НОМЕР_1 від 20.07.1979 в якому зазначено, що позивач в 1976 вступив і в 1979 закінчив повний курс середнього професійно-технічного училища № 20 м. Львова та здобув професію електрогазозварник (а.с.17).
У подальшому позивач з 23.07.1979 року був зарахований на посаду електрогазозварника 4 розряду в Західно-Українську геофізичну розвідувальну експедицію м. Львова та 22.10.1979 року був звільнений у зв`язку з призовом у Радянську Армію.
У свою чергу, у період з 27.10.1979 року по 03.12.1981 року ОСОБА_1 перебував на службі в Радянській армії. Дані обставини також підтверджені записами у військовому квитку №4410246, де вказано, що позивач з 27.10.1979 року по 03.12.1981 проходив військову службу (а.с.36).
З 04.01.1982 року по 04.10.1983 року позивач працював на посаді електрогазозварника 4 розряду у Володимир-Волинському дослідно-експериментальному заводу.
05.10.1983 ОСОБА_1 прийнятий у Володимир-Волинський хлібзавод на посаду електрогазозварника 4 розряду, де в подальшому йому було присвоєно 5 розряд газоелектрозварника та 13.06.1984 року звільнено з даної посади у зв`язку з переводом на Володимир-Волинську птахофабрику.
У період з 16.06.1984 по 24.12.1985 року позивач працював газоелектрозварником на Володимир-Волинському хлібзаводі.
У свою чергу, як вбачається з листа ГУ ПФУ у Волинській області, ОСОБА_1 повідомлено про прийняття 21.12.2019 року рішення №032150001898 про відмову у призначенні пенсії за віком згідно з статті 114 Закону №1058 у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Суд зазначає, що згідно із частинами першою, третьою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
За приписами частини п`ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637.
Пунктом 3.3 Порядку № 22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу I цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
За приписами пунктів 4.1, 4.7, 4.8 Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Заява про призначення пенсії з усіма поданими документами та рішенням про призначення пенсії зберігаються в окремій пенсійній справі на кожного пенсіонера. Пенсійні справи зберігаються в органах, що призначають пенсії, за місцем проживання (реєстрації) або за місцем перебування пенсіонерів.
Суд звертає увагу, що ухвалою суду про відкриття провадження у справі від 31.01.2020 року відповідача було зобов`язано у строк для подання відзиву на позов надати суду належним чином засвідчену копію рішення №032150001898 від 21.12.2019 року про відмову у призначенні пенсії.
Разом з тим, представником відповідача разом з відзивом на позовну заяву було подано витяг з бази даних органів Пенсійного фонду про призначення пенсії, з якого вбачається, що позивач набуде право на призначення пенсії за віком з 13.08.2021 року. Однак, суд зазначає, що даний витяг не є рішенням про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , про яке відповідач зазначив у листі від 23.12.2019 року №29416/02-39. Тобто, враховуючи встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 як такого не існує.
У свою чергу, у листі від 23.12.2019 року відповідач вказав про відсутність у позивача пільгового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. З даного листа судом встановлено, що ОСОБА_1 зараховано до пільгового стажу роботи лише період з 16.06.1984 року по 24.12.1985 року на посаді електрогазозварника у Володимир-Волинській птахофабриці. Разом з тим, жодних відомостей про підстави не зарахування до пільгового стажу позивача інших періодів роботи позивача, навчання та військової служби відповідачем не зазначено, як і не зазначено чи взагалі відповідачем розглядалось питання зарахування до пільгового стажу роботи інших періодів, окрім роботи на Володимир-Волинський птахофабриці. Тобто, у даному листі взагалі відсутня інформація чи органом Пенсійного фонду розглядались періоди роботи позивача з 23.07.1979 року по 22.10.1979 року на посаді електрогазозварника 4 розряду в Західно-Українській геофізичній розвідувальній експедиції м. Львова, період перебування позивача на службі в Радянській армії з 27.10.1979 року по 03.12.1981 року, період навчання з 01.09.1976 року по 20.07.1979 рік в ПТУ-20 м. Львова, період роботи позивача з 04.01.1982 року по 04.10.1983 року на посаді електрогазозварника 4 розряду у Володимир-Волинському дослідно-експериментальному заводі та період роботи з 05.10.1983 року по 13.06.1984 року на Володимир-Волинському хлібзаводі.
Разом з тим, у відзиві на позовну заяву представник відповідача посилається на не зарахування до пільгового стажу періодів роботи позивача з 23.07.1979 року по 22.10.1979 рік в Західно-Українській геофізичній розвідувальній експедиції м. Львова та з 04.01.1982 року по 04.10.1983 року на Володимир-Волинському дослідно-експериментальному заводі у зв`язку з відсутністю уточнюючих довідок встановленої форми на підтвердження спеціального трудового стажу, однак суд не бере до уваги дані твердження, оскільки, як уже було встановлено судом рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах відповідачем прийнято не було, крім того, про дані обставини не було зазначено і у листі від 23.12.2019 року, яким повідомлено ОСОБА_1 про відмову у призначенні пенсії.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, вимога пенсійного органу надати уточнюючу довідку про підтвердження наявного трудового стажу позивача для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є правомірною лише у тому випадку, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах останнього.
Також суд зазначає, що механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 (далі - Порядок № 18-1).
Відповідно до пунктів 3-6 цього Порядку підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.
Комісії діють у відповідності до цього Порядку. Склад Комісій затверджується начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Головою Комісії є начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Основними завданнями Комісії є: розгляд заяв про підтвердження стажу роботи (додаток 1) та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку; участь у підготовці методичних посібників з розгляду питань про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Згідно з пунктами 11-12 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).
У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднані управління, та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи.
Пунктами 13-15 Порядку № 18-1 визначено, що управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднані управління, приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі розглядають заяви про підтвердження стажу роботи та з відповідною пропозицією про задоволення або відхилення заяви, разом із вмотивованим висновком, направляють Комісії.
Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.
Проаналізувавши наведене, суд зазначає, що підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, є обов`язковими для органів пенсійного фонду України при виконанні покладених на них функцій.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач працював на посаді електрогазозварника у Володимир-Волинському дослідно-експериментальному заводі у період з 04.01.1982 року по 04.10.1983 року, яке згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 13.02.2019 року припинило свою діяльність, а тому, питання про зарахування даного пільгового стажу повинно прийматися Комісією у відповідності до зазначеного Порядку.
Однак, як вбачається з матеріалів адміністративно справи Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років не розглядалось питання про зарахування даного пільгового стажу і жодного рішення за результатами його розгляду прийнято не було.Тобто фактичного, повного та змістовного розгляду заяви позивача про призначення пенсії по суті не було.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи, а також те, що рішенням від 21.12.2019 року №032150001898 відповідачем фактично не відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, а лише вказано про можливість призначення пенсії позивачу за віком з 13.08.2021 року, відтак у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення від 21.12.2019 року №032150001898 про відмову у призначенні пенсії, у зв`язку з його відсутністю.
На думку суду, оскільки при розгляді заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах не було забезпечено дотримання вимог зазначених вище приписів Закону № 1058-IV та Порядку № 18-1, тому, з урахуванням вимог частини другої статті 9, частини другої статті 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі заявлених вимог для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень та позовні вимоги задовольнити частково шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов`язання повторно у встановленому законом порядку розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.11.2019 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до статті 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.1998 №103/98-ВР, час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до загального трудового стажу учня, слухача, в тому числі до безперервного стажу і стажу роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідних категорій працівників (у тому числі й призначення пенсій за Списком №1 і 2), якщо перерва між днем закінчення навчання та днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує 3 місяців.
В матеріалах адміністративної справи міститься копія диплому позивача № НОМЕР_1 від 20.07.1979 в якому зазначено, що позивач в 1976 вступив і в 1979 закінчив повний курс середнього професійно-технічного училища № 20 м. Львова та здобув професію електрогазозварник (а.с.17). Дана обставина також підтверджена копією трудової книжки позивача.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби» від 02.06.2005 №2636-ІV передбачено, що час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Таким чином, час проходження строкової військової служби зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Відповідно до записів військового квитка №4410246, позивач з 27.10.1979 року по 03.12.1981 проходив військову службу (а.с.36).
А тому, враховуючи вищевикладене, відповідач при прийнятті рішення при повторному розгляді заяви позивача від 15.11.2019 року повинен надати відповідну оцінку про зарахування чи не зарахування вказаних періодів, з обґрунтуванням причин.
Відповідно до вимог статей 139, 244, 246 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, оскільки позовні вимоги задоволені частково, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір пропорційно до задоволених вимог у розмірі 420,40 грн., сплачений відповідно до квитанції від 27.01.2020 року №1 (а.с.10).
Крім того суд роз`яснює, що згідно з пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема, зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом. Отже, враховуючи те, що позивачем було сплачено судовий збір у більшому розмірі - 1681,60 грн., тоді як за дану позовну заяву необхідно було сплатити 840,80 грн., тому питання про повернення судового збору, сплаченого за подання даного адміністративного позову у більшому розмірі, а саме 840,80 грн. може бути вирішено за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду відповідно до статті 7 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 139, 243 ч. 3, 245, 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять грн. 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко