
Справа № 686/22532/19
Провадження № 2/686/1567/20
УХВАЛА
25 лютого 2020 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючої судді - Логінової С.М.,
при секретарі судового засідання – Д`яковичу О.О.,
за участю представника позивача – Смередчук Ю.,
за участю представника відповідача – Сергійчука Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Хмельницькому цивільну справу за позовом Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати
встановив:
ОСОБА_1 с власником нежитлового приміщення, приміщення МСК-2 (ін. 4441) та об`єкта житлової нерухомості по АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №175147424 від 25.07.2019.
З моменту оформлення права власності на зазначене нерухоме майно ОСОБА_1 права на землю не оформив, користується земельною ділянкою без правовстановлюючих документів для обслуговування нежитлового приміщення, плату за користування даною земельною ділянкою не здійснює.
Управлінням земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин на адресу Головного управління ДФС у Хмельницькій області відносно ОСОБА_1 було направлено запит з метою здійснення контролю за використанням земельних ділянок з порушенням земельного законодавства щодо інформації по сплаті орендної плати/земельного податку за земельну ділянку по АДРЕСА_1 в період 2016 - 2019 роки.
На вказаний запит Головним управлінням ДФС у Хмельницькій області листом від 13.03.2019 було повідомлено, що ОСОБА_1 за період з 2016 по 2019 роки кошти не декларував та не сплачував.
На підставі вказаних даних, з метою з`ясування стану земельної ділянки по АДРЕСА_1 , встановлення наявності будівель чи іншого майна на ній та підстав користування земельною ділянкою представниками управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, було здійснено обстеження зазначеної земельної ділянки, про що 21.02.2019 був складений акт обстеження земельної ділянки.
За результатами обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_1 комісією встановлено, що земельна ділянка знаходиться на закритій території, на ділянці розташоване приміщення, ведеться господарська діяльність.
На підставі вказаних відомостей управлінням земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради було зроблено запит до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, у відповідь на який було отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та нараховано розмір орендної плати в період з 01.08.2016 по 01.07.2018, який мав би сплатити відповідач у випадку дотримання вимог чинного законодавства України щодо укладення договору оренди землі.
З моменту оформлення права власності на нерухоме майно ОСОБА_1 права на землю не оформив, користувався земельною ділянкою по АДРЕСА_1 для обслуговування нежитлового приміщення, приміщення МСК-2 (ін.4441) та об`єкта житлової нерухомості, плату за користування даною земельною ділянкою не ВНОСИВ. Внаслідок цього територіальна громада міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради була позбавлена можливості отримати дохід у розмірі 69 376,72 грн. від здачі земельної ділянки в оренду в період з 01.08.2016 до 01.07.2018.
ОСОБА_1 не є власником та постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не є суб`єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому, єдина можлива форма здійснення плати за землю для нього, як землекористувача, є орендна плата (ст. 14.1.72 ПК України).
Податковим кодексом України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є обов`язковим платежем, а його розмір визначається на підставі законодавчих актів, тобто є регульованою ціною (ст.14.1.125, 14.1.136, 288.5 ПК України).
Відповідач (набувач), не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшив свої доходи, а Хмельницька міська рада (потерпілий) втратила належне їй майно (кошти від орендної плати) у розмірі 69 376,72 грн.
Таким чином, розмір доходу відповідача у період з 01.08.2016 до 01.07.2018 було розраховано Хмельницькою міською радою як розмір плати за земельну ділянку комунальної власності у формі орендної плати, який нараховується та сплачується за регульованою ціною, встановленою уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку від 04.03.2019 та від 12.03.2019 нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно становить: за 2016 рік - 814 грн. за 1 кв. м, за 2017-2018 роки - 1 437 грн. за 1 кв. м.
За положеннями п. 289.1 ст. 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Рішенням другої сесії Хмельницької міської ради №20 від 15.12.2010 було затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Хмельницького.
Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 39 ЗК України та Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, укладеним та зареєстрованим відповідно до закону.
Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідач правомірно володіє лише об`єктом нерухомого майна по АДРЕСА_1 , проте, правовстановлюючих документів на земельну ділянку не отримав, жодних прав щодо вказаної земельної ділянки не зареєстрував.
Згідно статті 1214 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.
Користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів позбавляє орендодавця права одержати дохід у вигляді орендної плати за землю, який він міг би отримувати, якби його право не було порушено.
Просить стягнути з ОСОБА_1 на користь Хмельницької міської ради 69 376,72 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 .
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1921 грн. на користь Хмельницької міської ради.
Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду від 2 вересня 2019 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач направив до суду відзив, просив відмовити у задоволенні позову через його безпідставність.
Хмельницька міська рада у подальшому збільшила позовні вимоги і просила стягнути з ОСОБА_1 на користь Хмельницької міської ради 81606,14 грн. безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за земельну ділянку по АДРЕСА_1 .
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити, з підстав, викладених у позовній заяві.
У судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про закриття провадження у справі, оскільки дана справа підлягає розгляду господарським судом Хмельницької області.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що провадження у справі слід закрити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 с власником нежитлового приміщення, приміщення МСК-2 (ін. 4441) та об`єкта житлової нерухомості по АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта №175147424 від 25.07.2019.
Управлінням земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних відносин на адресу Головного управління ДФС у Хмельницькій області відносно ОСОБА_1 було направлено запит з метою здійснення контролю за використанням земельних ділянок з порушенням земельного законодавства щодо інформації по сплаті орендної плати/земельного податку за земельну ділянку по АДРЕСА_1 в період 2016 - 2019 роки.
Головне управлінням ДФС у Хмельницькій області листом від 13.03.2019 повідомило, що ОСОБА_1 за період з 2016 по 2019 роки кошти не декларував та не сплачував.
З метою з`ясування стану земельної ділянки по АДРЕСА_1 встановлення наявності будівель чи іншого майна на ній та підстав користування земельною ділянкою представниками управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, було здійснено обстеження зазначеної земельної ділянки, про що 21.02.2019 був складений акт обстеження земельної ділянки.
За результатами обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_1 комісією встановлено, що земельна ділянка знаходиться на закритій території, на ділянці розташоване приміщення, ведеться господарська діяльність.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є суб`єктом підприємницької діяльності, використовує означену земельну ділянку для господарської діяльності : виробництво взуття, діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, неспеціалізована оптова торгівля, роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям.
Отже , правовідносини з користування земельної ділянки виникли між Хмельницькою міською радою до ОСОБА_1 з приводу здійснення фізичною особою – підприємцем підприємницької діяльності на земельній ділянці, яка належить Хмельницькій міській раді
Суд приходить до висновку, що правовідносини, які виникли між сторонами у справі, є господарсько – правовими, оскільки існує спір між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_1 , як суб`єктом господарювання і цей спір пов`язаний зі здійсненням останнім підприємницької діяльності на означеній земельній ділянці - АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч.1 ст. 255 Цивільного процесуального кодексу України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 255, 260 Цивільного процесуального кодексу України, керуючись, суд
ухвалив:
закрити провадження у справі за позовом Хмельницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом 15 днів до Хмельницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повна ухвала не була вручена у день її проголошення, або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали виготовлено 28 лютого 2020 року.
Учасники справи:
ОСОБА_1 – АДРЕСА_2 , РНОКПП № НОМЕР_1 .
Хмельницька міська рада - м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, код ЄДРПОУ № 33332218.
Суддя Логінова