
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2020 р. № 520/892/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши в порядку письмового провадження в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Харківській області, Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання незаконним та скасування рішення, визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
22.01.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного територіального управління юстиції у Харківській області, в якому просив суд:
- визнати незаконним та скасувати рішення державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Харківській області - постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 р. на виконання рішення суду від 03.07.2019 №520/5619/19 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити “перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(11)/2019, з 25.04.2019 р.;
- визнати протиправною дії та бездіяльність суб`єкта владних повноважень - Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо не виконання вимог Закону України Про виконавче провадження про вчинення заходів і дій виконання у повному обсязі рішення суду від 03.07.2019 №520/5619/19 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити “перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (11)/2019, з 25.04.2019 р. та не надсилання в установленому законом порядку і не надання за поданим зверненням копії постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 р.;
- зобов`язати суб`єкта владних повноважень - Головне територіальне управління юстиції у Харківській області виконати вимоги Закону України Про виконавче провадження та відновити виконавче провадження ВП № 60462442 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 р. на виконання рішення суду від 03.07.2019 №520/5619/19 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити “перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (11 )/2019, з 25.04.2019 р. та здійснити заходи і дії щодо його виконання у повному обсязі за нормою частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” “виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року”;
- зобов`язати суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення;
- задовольнити клопотання та постановити окрему ухвалу стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення службовими особами відповідача;
- допустити негайне виконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що постанова про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 року, на думку позивача, є незаконною та підлягає скасуванню.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду залучено в адміністративній справі № 520/892/2020 за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Харківській області про визнання незаконним та скасування рішення, визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії, в якості другого відповідача Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Харків).
Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Харків) надало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначило, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства та просило відмовити в задоволенні позову.
Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.1 ст. 268 КАС України у справах, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур`єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв`язку.
Частиною 3 статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Беручи до уваги, що сторони у судове засідання не прибули, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній доказами у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2019 року по справі №520/5619/19 позов ОСОБА_1 до Ізюмського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення від 17 травня 2019 року № 25 Ізюмського об`єднаного управління ПФУ Харківської області “Про відмову в перерахунку пенсії” відносно ОСОБА_1 . Зобов`язано Ізюмське об`єднане управління ПФУ Харківської області провести з 25.04.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(11)/2019.
Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2019 року по справі №520/5619/19 набрало законної сили 05.08.2019 року.
На виконання вищевказаного рішення Харківського окружного адміністративного суду було видано виконавчий лист по даній справі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду замінено боржника у виконавчому листі по справі №520/5619/19, Ізюмське об`єднане управління пенсійного Фонду України в Харківській області, на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження - майдан Свободи, буд. 5, під.2 поверх 3, м. Харків, 61022, ідентифікаційний код - 14099344) .
Позивач звернувся до Головного територіального управління юстиції у Харківській області із відповідною заявою про прийняття до виконання вищевказаного виконавчого листа.
Постановою державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Харківській області від 01.11.2019 року відкрито виконавче провадження ВП № 60462442, на підставі виконавчого листа № 520/5619/19.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №3935/04.9-20 від 15.11.2019 року ВПВР УДВС ГТУЮ у Харківській області повідомлено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2019 року № 520/5619/19, яким зобов`язано Ізюмське об`єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести ОСОБА_1 з 25.04.2019 року перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(11)/2019, справа № 3-14/2019 (402/19,1737/19) ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії та виплачено борг у серпні 2019 року. Вказано, що рішення суду виконано в повному обсязі.
20.11.2019 року державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Харківській області зокрема на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження” винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 60462442 з примусового виконання виконавчого листа № 520/5619/19.
Позивач, вважаючи постанову про закінчення виконавчого провадження протиправною, звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ч.2 ст.18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; роз`яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов`язки.
Згідно ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Частинами першою, другою статті 75 вказаного Закону встановлено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Згідно з пунктом 11 частини першої статті 39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі надіслання виконавчого документа до суду, який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 63 цього Закону.
Частиною третьою ст.63 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом. У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Як слідує з матеріалів справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2019 року по справі №520/5619/19 зобов`язано Ізюмське об`єднане управління ПФУ Харківської області провести з 25.04.2019 ОСОБА_1 перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи обчисленої з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(11)/2019.
20.11.2019 року державним виконавцем ВПВР УДВС ГТУЮ у Харківській області зокрема на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону України “Про виконавче провадження” винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 60462442 з примусового виконання виконавчого листа № 520/5619/19. У вказаному рішенні державний виконавець посилався на відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за вих. № 3935/04.9-20 від 15.11.2019 року про проведення перерахунку пенсії та виплати боргу в серпні 2019 ОСОБА_1 .
Відповідно до п.9 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Проте, лист Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №3935/04.9-20 від 15.11.2019 року не може вважатись належним доказом про перерахунок та виплату пенсії позивачу. При цьому, державним виконавцем не доведено надання пенсійним органом на підтвердження виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2019 року по справі №520/5619/19 крім вказаного листа інших документів, зокрема протоколу про перерахунок пенсії позивача, розрахунок до такого протоколу та документу про фактичну виплату заборгованості з пенсії.
За таких обставин, боржником не вчинено вказаних у рішенні суду по справі №520/5619/19 дій, а державним виконавцем не доведено наявності підстав визначених п.9 ч.1 ст.39 Закону України "Про виконавче провадження" для закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом №520/5619/19.
Європейський суд з прав людини у рішенні “Юрій Миколайович Іванов проти України” наголосив на тому, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.
У такому контексті відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном. Відповідно, необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов`язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Обґрунтованість такої затримки має оцінюватися з урахуванням, зокрема, складності виконавчого провадження, поведінки самого заявника та компетентних органів, а також суми і характеру присудженого судом відшкодування.
Саме на державу покладено обов`язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що у таких категоріях справ, коли державні органи належним чином сповіщені про наявність судового рішення, вони мають вживати всіх належних заходів для його виконання або направлення до іншого органу для виконання. Сама особа, на користь якої ухвалено рішення, не повинна ще займатись ініціюванням виконавчих процедур.
Варто також зауважити, що у справах “Шмалько проти України”, “Іммобільяре Саффі проти Італії” ЄСПЛ констатував, що невиконання судового рішення не може бути виправданим внаслідок недоліків законодавства, які унеможливлюють його виконання. Державні органи не можуть посилатися і на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов`язань (до прикладу справа “Сук проти України”).
Отже, виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження є невід`ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, складовою права на справедливий суд.
Аналогічна правова позиція суду викладена в постанові Верховного Суду від 27.03.2019 року у справі №750/9782/16-а.
Згідно з ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, державним виконавцем допущено протиправну бездіяльність щодо не виконання вимог Закону України «Про виконавче провадження» про вчинення заходів і дій виконання у повному обсязі рішення суду від 03.07.2019 №520/5619/19 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (11)/2019 з 25.04.2019 р.
Також, позивач в позовній заяві зокрема просив суд визнати незаконним та скасувати рішення державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Харківській області - постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 р. на виконання рішення суду від 03.07.2019 №520/5619/19 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити “перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р(11)/2019, з 25.04.2019 р.
Згідно з п.2 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Отже, з огляду на приписи ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може визнати саме протиправним оскаржуване позивачем рішення державного виконавця.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у вказаній частині шляхом визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 р. на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 03.07.2019 №520/5619/19.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо не надсилання в установленому законом порядку і не надання за поданим зверненням копії постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 р., суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України "Про виконавче провадження" копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур`єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев`ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.
Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.
Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.
Таким чином, постанова про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 року мала бути направлена на адресу позивача не пізніше наступного робочого дня з дня її винесення.
Судом встановлено, що державним виконавцем на підтвердження направлення на адресу позивача вищевказаної постанови надано лише супровідний лист. Проте, супровідний лист не може слугувати підтвердженням поштового відправлення.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, державним виконавцем не доведено направлення на адресу позивача постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 року не пізніше наступного робочого дня з дня її винесення.
Також, позивач оскаржує бездіяльність державного виконавця щодо не надання за поданим зверненням копії постанови про закінчення виконавчого провадження.
Проте, позивачем не конкретизовано на яке із звернень позивачем не отримано вказаного рішення від 25.11.2019 року або від 27.12.2019 року.
Крім того, судом встановлено, що 17.01.2020 року оскаржуване у даній справі рішення все ж таки було отримано позивачем.
Отже, право позивача на отримання оскаржуваного у даній справі рішення на його звернення порушено не було.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в даній частині шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо не надсилання в установленому законом порядку копії постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 року за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 року.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання суб`єкта владних повноважень - Головне територіальне управління юстиції у Харківській області виконати вимоги Закону України Про виконавче провадження та відновити виконавче провадження ВП № 60462442 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 р. на виконання рішення суду від 03.07.2019 №520/5619/19 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити “перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (11)/2019, з 25.04.2019 р. та здійснити заходи і дії щодо його виконання у повному обсязі за нормою частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” “виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року”, суд зазначає наступне.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.41 Закону України "Про виконавче провадження" у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку, виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення. У разі відновлення виконавчого провадження стягувач, суд або орган (посадова особа), яким повернуто виконавчий документ, зобов`язані у місячний строк з дня надходження постанови про відновлення виконавчого провадження пред`явити його до виконання.
Отже, в разі скасування постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження виконавче провадження підлягає відновленню за постановою виконавця не пізніше наступного робочого дня з дня одержання виконавцем відповідного рішення.
Так, суд у даному рішенні прийшов до висновку про скасування постанови державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 року на виконання рішення суду від 03.07.2019 року №520/5619/19.
Суд вважає, що наразі відсутні підстави вважати, що після скасування постанови про закінчення виконавчого провадження державним виконавцем не буде поновлено виконавче провадження для подальшого вчинення виконавчих дій, що передбачено Законом України "Про виконавче провадження".
За таких обставин, позовні вимоги у вказаній частині звернені на майбутнє, в даній частині позовних вимог права позивача не є порушеними.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання суб`єкта владних повноважень - Головне територіальне управління юстиції у Харківській області виконати вимоги Закону України Про виконавче провадження та відновити виконавче провадження ВП № 60462442 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 р. на виконання рішення суду від 03.07.2019 №520/5619/19 про зобов`язання суб`єкта владних повноважень здійснити “перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (11 )/2019, з 25.04.2019 р. та здійснити заходи і дії щодо його виконання у повному обсязі за нормою частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” “виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року”.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній справі, суд зазначає, що згідно приписів ч.1 ст. 382 КАС України, встановлення такого контролю є правом, а не обов`язком суду, відповідно до фактичних обставин справи.
В даній справі суд не вбачає підстав для застосування судового контролю.
Щодо постановлення окремої ухвали стосовно порушення законодавства, яке містить ознаки кримінального правопорушення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Таким чином, постановлення окремої ухвали у випадку виявлення під час розгляду справи порушень закону є правом суду, а не його обов`язком.
З урахуванням досліджених доказів та правових висновків за наслідками розгляду адміністративної справи, суд не вбачає підстав для постановлення окремої ухвали у відповідності до ст. 249 КАС України.
Щодо клопотання позивача про допуск негайного виконання рішення суду, суд зазначє наступне.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про: 1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць; 2) присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць; 3) поновлення на посаді у відносинах публічної служби; 4) припинення повноважень посадової особи у разі порушення нею вимог щодо несумісності; 5) уточнення списку виборців; 6) усунення перешкод та заборону втручання у здійснення свободи мирних зібрань; 7) накладення арешту на активи, що пов`язані з фінансуванням тероризму та стосуються фінансових операцій, зупинених відповідно до рішення, прийнятого на підставі резолюцій Ради Безпеки ООН, зняття арешту з таких активів та надання доступу до них.
Негайно також виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1-4 частини першої статті 283 цього Кодексу.
Суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення: 1) у разі стягнення всієї суми боргу при присудженні платежів, визначених пунктами 1 і 2 частини першої цієї статті; 2) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об`єднання; про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об`єднання; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства; 4) про встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань.
Суд зазначає, що спірні правовідносини у даній справі не стосуються тих категорій справ, які визначені у ст.371 КАС України.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання позивача про допуск негайного виконання рішення суду.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, позовні вимоги позивача є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст. 255, ст. 287, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного територіального управління юстиції у Харківській області (61002, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 16), Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) (61002, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, 16) про визнання незаконним та скасування рішення, визнання протиправними дії та бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо не надсилання в установленому законом порядку копії постанови про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 року за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 року.
Визнати протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Харківській області щодо не виконання вимог Закону України «Про виконавче провадження» про вчинення заходів і дій виконання у повному обсязі рішення суду від 03.07.2019 №520/5619/19 про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату державної пенсії по інвалідності, що настала внаслідок захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчисленої виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і Рішення Конституційного Суду України від 25 квітня 2019 року № 1-р (11)/2019 з 25.04.2019 року.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про закінчення виконавчого провадження ВП №60462442 від 20.11.2019 за виконавчим листом №520/5619/19 від 30.09.2019 року на виконання рішення суду від 03.07.2019 року №520/5619/19.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.