Рішення № 87829529, 26.02.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2020
Номер справи
480/676/20
Номер документу
87829529
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2020 р. Справа № 480/676/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

1. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не здійснення розрахунку, донарахування та виплатити ОСОБА_1 , державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком за відповідний рік, виходячи з ч.1 ст. 28 ЗУ №1058, починаючи з 01.01.2014 р. по 02.08.2014р.

2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок, до нарахувати та виплатити не до отримані суми пенсії відповідно до положень ч.1 ст.50; ч.4 ст. 54 ст.67 ЗУ № 796-ХІІ, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров`ю у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, взявши за основу розмір мінімальної пенсії за віком за відповідний рік, виходячи з ч.1 ст. 28 ЗУ №1058, починаючи з 01.01.2014р. по 02.08.2014р., за вирахуванням вже виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що є потерпілим від наслідків Чорнобильської катастрофи і з 20.02.1992 року перебуває на обліку у Головному управлінні пенсійного фонду України в Сумській області як інвалід ІІІ групи внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач вважає, що в період з 01.01.2014р. по 02.08.2014р. відповідач повинен був нарахувати та виплачувати пенсійні кошти в розмірі, визначеному статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у зв`язку з чим звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірах, передбачених 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Проте відповідач листом від 17.01.2020 р. №2637/С-11 повідомив позивачу про відсутність підстав для таких виплат. Позивач вважає такі дії протиправними.

Ухвалою суду від 04.02.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач направив до суду відзив на позов, в якому проти позову заперечує і зазначає, що позивачу призначена та виплачується пенсія у повній відповідності до вимог Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На думку відповідача, розмір пенсії позивачу та щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, визначена в розмірах передбачених Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011р. № 1210. В період з 01.01.2014 по 02.08.2014 вищезазначений Порядок був чинний (діяв з 01.01.2012), законодавчих актів про його припинення урядом не приймалось. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 14-15).

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо соціального та правового захисту осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються правовими нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії та інвалідом ІІІ групи, захворювання якого пов`язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 24.09.2019 р. (а.с.3).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області із заявою щодо нарахування та виплати пенсії по інвалідності та додаткової пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 в розмірі, встановленому ст. ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с. 5).

Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області листом від 17.01.2020 №2637/С-11 повідомило про відсутність підстав для перерахунку пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 року, оскільки розмір державних та додаткових пенсій постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи з 01.01.2012 проводиться у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210 (а.с.6).

Суть спору між сторонами зведена виключно до розміру основної пенсії позивача та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, що підлягали нарахуванню та виплаті за період з 01.01.2014 по 02.08.2014року.

Позивач вважає, що протягом спірного періоду розмір його пенсійних виплат повинен відповідати розміру 6 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю - розміру 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Такі доводи позивача узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.

Відповідно до статті 49 Закону Закон №796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частиною 4 статті 54 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по IIІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Суд зазначає, що така редакція ч. 4 статті 54 Закону №796-ХІІ була зумовлена положеннями Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"" від 6 червня 1996 року N 230/96-ВР.

В подальшому законодавець Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI вносить зміни до положень ч. 4 статті 54 Закону №796-ХІІ, відповідно до яких розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по IIІ групі інвалідності - 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, вказані зміни положень ч. 4 статті 54 Закону №796-ХІІ, внесені підпунктом 15 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008).

Тобто, з набуття чинності Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 поновлюється редакція ч. 4 статті 54 Закону №796-ХІІ, відповідно до якої в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв`язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, зокрема, по IIІ групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Суд вважає помилковими доводи відповідача, наведені у відзиві, що спірні відносини щодо розміру пенсії позивача за спірний період (з 01.01.2014 по 02.08.2014року) були врегульовані постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 №1210.

Відповідач не врахував, що лише з 02.08.2014року Законом України від 31.07.2014 р. N 1622-VII було встановлено, що норми і положення статті 54 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Аналогічно, відповідно до вимог статті 50 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, особам, віднесеним до категорії ІІІ, призначалася щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Суд зазначає, що така редакція статті 50 Закону №796-ХІІ була зумовлена положеннями Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 1 липня 1992 року N 2532-XII.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI були внесені зміни до положень статті 50 Закону №796-ХІІ, відповідно до яких розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії ІІІ, призначається у розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, вказані зміни до положень статті 50 Закону №796-ХІІ, внесені підпунктом 12 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008).

Тобто, з набуття чинності Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 поновлюється редакція статті 50 Закону №796-ХІІ, відповідно до якої розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії ІІІ, призначається у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Суд також вважає помилковими доводи відповідача, наведені у відзиві, що спірні відносини щодо розміру щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, особам, віднесеним до категорії ІІІ за спірний період (з 01.01.2014 по 02.08.2014року) були врегульовані постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 № 1210.

Відповідач не врахував, що лише з 02.08.2014року Законом України від 31.07.2014 р. N 1622-VII було встановлено, що норми і положення статті 50 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.09.2018 у справі № 522/6810/17.

Таким чином, в період з 01.01.2014 по 02.08.2014 року включно Головне управління ПФУ у Сумській області повинно було нараховувати та виплачувати позивачу пенсію по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проте не здійснювало таких виплат, чим проявило протиправну бездіяльність.

З огляду на наведене, з урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та про наявність підстав для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2014 по 02.08.2014 у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням раніше сплачених сум.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо невиплати ОСОБА_1 з 01.01.2014року по 02.08.2014року пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, призначеної відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити з 01.01.2014року по 02.08.2014 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) у відповідності до ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, та у відповідності до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням раніше сплачених сум.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук