Рішення № 87828945, 20.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2020
Номер справи
380/659/20
Номер документу
87828945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/659/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Грень Н.М.,

за участю:

секретаря судового засідання Редкевич О.Р.,

представника позивача Ворошилової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до приватного акціонерного товариства “Українсько-канадське спільне підприємство “Погар інтернешнл” про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі, -

в с т а н о в и в :

22.01.2020 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Львівській області до приватного акціонерного товариства “Українсько-канадське спільне підприємство “Погар інтернешнл”, в якому позивач просить суд: надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу приватного акціонерного товариства “Українсько-канадське спільне підприємство “Погар інтернешнл” (ЄДРПОУ 22332837) за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що приватне акціонерне товариство “Українсько-канадське спільне підприємство “Погар інтернешнл” перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Львівській області як платник податків та має податковий борг по податку на додану вартість, земельному податку з юридичних осіб, податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, орендній платі з юридичних осіб у загальному розмірі 446529,94 грн. У зв`язку з наявністю податкового боргу позивачем сформовано податкову вимогу від 14.12.2015 №426-13. Також позивач зазначив, що ним здійснювались заходи примусового виконання рішення суду, однак зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу. У зв`язку з вказаним, позивач звернувся з даним позовом для отримання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Ухвалою судді від 24.01.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін.

Відповідач правом подання відзиву на позов не скористався, заяв або клопотань до суду не подавав. Відповідно до ч. 11 ст. 126 КАС України належним чином повідомлений про дату час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання прибув.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство “Українсько-канадське спільне підприємство “Погар інтернешнл”, код ЄДРПОУ 22332837, зареєстроване як суб`єкт господарювання.

Приватне акціонерне товариство “Українсько-канадське спільне підприємство “Погар інтернешнл” має непогашений податковий борг в сумі 446529,94 грн, а саме, по:

1) податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 31 839,94 грн (12 142,68 грн. основного платежу; 19426,78 грн штрафних санкцій, 270,48 грн пені);

2) земельному податку з юридичних осіб - 32 255,99 грн.(23 999,95 грн. основного платежу; 7973,74 грн. штрафних санкцій; 282,3 грн. пені);

3) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості - 2822,4 грн (2399,48 грн. основного платежу; 405,65 грн штрафних санкцій; 17,27 грн пені);

4) орендній платі з юридичних осіб - 316356,87 грн (195374,70 грн основного платежу; 114704,84 грн штрафних санкцій; 6277,33 грн пені);

5) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості - 63254,74 грн (основний платіж).

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 у справі № 813/4660/17 задоволено позов ГУ ДФС у Львівській області до Приватного акціонерного товариства «Українсько-канадське спільне підприємство «Погар інтернешнл» та вирішено стягнути до бюджету кошти з рахунків в сумі 719124,57 грн.

На виконання рішення суду контролюючим органом скеровано ряд інкасових доручень щодо списання суми заборгованості із банківських рахунків боржника, однак, у зв`язку з відсутністю на рахунках грошових коштів в сумі податкового боргу, заборгованість погашена не була.

Оскільки усі застосовані контролюючим органом заходи стягнення не призвели до погашення податкового боргу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Відповідно до п. 15.1. ст. 15 Податкового Кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п. 36.1 ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Згідно пп.16.1.4. п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з п.19-1.1.2 ст.19-1 Податкового кодексу України однією із функцій податкових органів є контролювання своєчасності подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

Відповідно до п.49.3 ст.49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та про "Про електронні довірчі послуги".

Згідно п.49.5 ст. 49 Податкового кодексу України у разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов`язаний здійснити таке відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п`ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації, визначеного цією статтею, а при поданні податкової звітності в електронній формі, - не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.

Положення пп.49.18.1 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу України передбачають, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.

Підпунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Згідно п.п. 14.1.175 Податкового кодексу України, сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання визнається податковим боргом.

Відповідно до довідки Головного управління ДПС у Львівській області №1039/10/55-08-16 від 13.09.2019 приватне акціонерне товариство “Українсько-канадське спільне підприємство “Погар інтернешнл” станом на 10.09.2019 має непогашений податковий борг в сумі 446529,94 грн, а саме, по:

1) податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - 31839,94 грн (12 142,68 грн. основного платежу; 19426,78 грн штрафних санкцій, 270,48 грн пені);

2) земельному податку з юридичних осіб - 32255,99 грн.(23999,95 грн. основного платежу; 7973,74 грн. штрафних санкцій; 282,3 грн. пені);

3) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості - 2822,4 грн (2399,48 грн. основного платежу; 405,65 грн штрафних санкцій; 17,27 грн пені);

4) орендній платі з юридичних осіб - 316356,87 грн (195374,70 грн основного платежу; 114704,84 грн штрафних санкцій; 6277,33 грн пені);

5) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості - 63254,74 грн (основний платіж).

Відповідно до п.176.1е ст.176 Податкового кодексу України платники податку зобов`язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов`язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.

Приписами пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.п. 59.4-59.5 ст.59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Матеріали справи свідчать, що з метою доведення до платника інформації щодо наявності податкового боргу, контролюючим сформовано та направлено боржнику податкову вимогу від 14.12.2015 № 426-13 щодо сплати податкового боргу.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 у справі № 813/4660/17 задоволено позов ГУ ДФС у Львівській області до Приватного акціонерного товариства «Українсько-канадське спільне підприємство «Погар інтернешнл» та вирішено стягнути до бюджету кошти з рахунків в сумі 719124,57 грн.

На виконання рішення суду контролюючим органом скеровано ряд інкасових доручень щодо списання суми заборгованості із банківських рахунків боржника, однак, у зв`язку з відсутністю на рахунках грошових коштів в сумі податкового боргу, заборгованість погашена не була.

Відповідно до п.87.2 ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Згідно з п. 88.1 ст.88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Відповідно до п. 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: - у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Згідно з пп. 89.2 ст.89 Податкового кодексу України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Відповідно до п.89.3 ст.89 Податкового кодексу майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Судом встановлено, що податковим керуючим ОСОБА_1 складено акт опису майна від 14.07.2016 № 1700/26 на суму 113015,00 грн.

Записи щодо обтяження внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Податковим керуючим ОСОБА_2 складено акт опису майна від 23.01.2019 № 3180/10/52.17.-15.

Записи щодо обтяження внесено до Державного реєстру обтяжень рухомого майна.

Відповідно до підпунктів 95.1, 95.2, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Суд зазначає, що процедура стягнення з платника податків податкового боргу за рахунок грошових коштів у судовому порядку передує виникненню права податкового органу на звернення до суду щодо надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Обов`язкові умови (обставини), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у податкового органу права на звернення до суду із даним позовом: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов`язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення податкової служби до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.

Лише сукупність вказаних обставин наділяє податковий орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Зазначена позиція суду узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у у постанові від 05.03.2019 року по справі №818/909/16.

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що Податковим кодексом України встановлена послідовність звернення до суду з вимогами щодо погашення податкового боргу платника.

При зверненні до суду з вимогою про надання дозволу на погашення заборгованості за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, податковий орган повинен обґрунтувати в першу чергу недостатність у такого платника грошових коштів - готівкових чи на рахунках у банку, достатніх для повного погашення його боргу перед бюджетом, а також зазначити, які заходи вжив податковий орган для того, щоб погасити борг платника за рахунок належних йому коштів та чим це підтверджується.

З огляду на встановлені під час розгляду справи обставини суд дійшов висновку, що наявні в матеріалах справи докази свідчать, що контролюючим органом здійснювались заходи з метою погашення податкового боргу, проте останні не його зменшення не призвели, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на обставини справи та встановлені докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Надати дозвіл на погашення суми податкового боргу приватного акціонерного товариства “Українсько-канадське спільне підприємство “Погар інтернешнл” (ЄДРПОУ 22332837, вул. Хімічна, 22/51, м. Львів, 79020) в розмірі 446529 (чотириста сорок шість тисяч п`ятсот двадцять дев`ять) грн 94 коп за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.

Судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Грень Н.М.

Повне рішення суду складене та підписане 25.02.2020.