Рішення № 87828766, 24.02.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
360/5117/19
Номер документу
87828766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

24 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5117/19

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Захарової О.В.,

за участю

секретаря судового засідання Пономарьової О.І.,

та представників сторін:

представника позивача – Куклішина В.Г.,

від відповідача – не прибув,

розглянувши у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу № 360/5117/19 за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно – каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 04 грудня 2019 року надійшла позовна заява Державної екологічної інспекції у Луганській області (далі – позивач) до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради (далі – відповідач, КП «РВУ ВКГ»), в якій позивач просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді тимчасового зупинення виконання робіт з експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря до отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) затвердженого наказом Державної регуляторної служби України від 15.11.2018 № 152, наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 07.12.2018 № 360/01-01-04, направлення на проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища від 22.07.2019 № 499/01-03-19, в період з 24.07.2019 по 06.08.2019 проведено планову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів комунальним підприємством «Рубіжанське виробниче управління водопровідно- каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради міста Рубіжне, Луганської області (далі - КП «РВУ ВКГ») юридична адреса: вул. Менделєєва, буд. 49, м. Рубіжне, Луганська область, 93000.

У ході планової перевірки встановлено, що у адміністративно-побутовому приміщенні КП «РВУ ВКГ», яке розташоване за адресою: вулиця Менделєєва, буд. 49, м. Рубіжне, Луганська область, опалювання здійснюється твердопаливним котлом марки «Moderator Unica Мах». Опалюючи вищевказане приміщення КП «РВУ ВКГ» здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. При цьому КП «РВУ ВКГ» не має дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Вказаний факт є порушенням вимог статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». У відношенні відповідальної особи КП «РВУ ВКГ» 01.08.2019 складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною першою статті 78 КУпАП та винесена відповідна постанова про накладення адміністративного стягнення, у вигляді штрафу у сумі 136,00 грн, який у встановлений законодавством строк добровільно сплачено 08.08.2019.

За результатами перевірки КП «РВУ ВКГ» складено акт від 24.07.2019 № 303 та надано припис щодо усунення виявлених порушень вимог природоохоронного законодавства від 08.08.2019 № 303. З метою перевірки стану усунення порушень вимог природоохоронного законодавства КП «РВУ ВКГ» виявлених під час планової перевірки щодо додержання законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів Інспекцією у період з 23.10.2019 по 05.11.2019 здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) виконання пунктів припису № 303 КП «РВУ ВКГ». Під час здійснення позапланової перевірки встановлено факт невиконання пунктів припису щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 08.08.2019 № 303, у тому числі не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а саме: твердопаливним котлом марки «Moderator Unica Мах», який працює на твердому паливі і обігріває будівлю адміністративно-побутового приміщення КП «РВУ ВКГ», що є порушенням статі 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». За невиконання пунктів припису щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства до адміністративної відповідальності у вигляді адміністративного штрафу притягнуто відповідальну посадову особу підприємства за статтею 188-5 КУпАП на суму 340,00 грн, який сплачено в установлений законом термін в повному обсязі.

Інспекція вбачає неприпустимість КП «РВУ ВКГ» подальшої експлуатації обладнання пов`язаного з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів, а саме твердопаливного котла марки « ІНФОРМАЦІЯ_1 Unica Мах» для опалення адміністративно-побутового приміщенні КП «РВУ ВКГ» без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Ухвалою суду від 06 грудня 2019 року позовну заяву Державної екологічної інспекції у Луганській області залишено без руху (арк. спр. 68-69).

Ухвалою суду від 17.12.2019 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати в порядку загального позовного провадження (арк. спр. 1-2).

Ухвалою суду від 06.02.2019 підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду по суті ( арк.спр.143).

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.

Від відповідача 06.02.2019 за вх. № 4683/2020 надійшов відзив на позовну заяву (арк. спр. 113-116), в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, зазначає, особливістю даної справи є те, що на час виникнення спірних правовідносин КП «РВУ ВКГ» здійснювало діяльність на території проведення антитерористичної операції. Державною екологічною інспекцією у Луганській області проведено планову перевірку КП «РВУ ВКГ» , що здійснює господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції, у період дії мораторію на проведення таких перевірок, встановленого статтею 3 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Вважає, що наявний у відповідача дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, на даний час є діючим в силу приписів статті 5 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Отже, підстави для застосування заходів реагування щодо державного нагляду у вигляді тимчасової зупинки виконання робіт з експлуатації джерел утворення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, у зв`язку із відсутністю відповідного дозволу, відсутні.

Представником позивача на відзив відповідача надані пояснення від 19.02.2020 вх.6532/2020 (арк. спр. 164-167), в яких зазначив, що відповідно до п. 11 ч.1. Розділу «Луганська область» розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р м.Рубіжне (Рубіжанська міська рада) є територією на якій здійснювалася антитерористична операція (тобто завершилась).

Вказує, що мораторій на проведення планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, зокрема Держекоінспекцією та її територіальними органами, не застосовується.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином (арк. спр. 170).

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), суд встановив таке.

Комунальне підприємство «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №186450 зареєстровано як юридичну особу 07.10.2002, код за ЄДРПОУ 32026192, за відомостями виписці з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження юридичної особи: 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Менделєєва, буд.49, код за КВЕД: 36.00- забір, очищення та постачання води. (арк. спр. 124, 126).

Посадовими особами Держекоінспекції у Луганській області на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Луганській області від 07.12.2018 № 360/01-01-04, направлення на проведення планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища від 22.07.2019 №499/01-03-19, в період з 24.07.2019 по 06.08.2019 проведено планову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів комунальним підприємством «Рубіжанське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради, за наслідками якої складено акт від 06.08.2019 № 303 (арк. спр. 12-39).

В акті зазначено, що під проведення планової перевірки встановлено, що у адміністративно-побутовому приміщенні КП «РВУ ВКГ» Рубіжанської міської ради, розташованого за адресою: вулиця Менделєєва, буд. 49, м. Рубіжне, Луганська область, опалювання здійснюється твердопаливним котлом марки «Moderator Unica Мах». Опалюючи вищевказане приміщення КП «РВУ ВКГ» здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря не маючи дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, що є порушенням статей 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».

З метою усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час планового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, Державною екологічною інспекцією у Луганській області КП «РВУ ВКГ» Рубіжанської міської ради винесено припис від 08.08.2019 № 303 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства: отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (арк. спр. 46-48).

За результатом проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів КП «РВУ ВКГ» Рубіжанської міської ради, оформленого актом від 05.11.2019 № 427, встановлено, що вимоги пункту 2 припису від 08.08.2019 № 303, а саме дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відповідачем не отриманий (арк. спр. 49-60).

Зазначені обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з позовною заявою про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відповідача.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі – Закон № 877).

Відповідно до статті 1 Закону № 877 державний нагляд (контроль) це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

За вимогами частини восьмої статті 7 Закону №877 припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання.

Отже, у разі встановлення порушень природоохоронного законодавства, позивач має право вказати на виявлені порушення, винести припис та надати добровільний строк на його виконання. У разі невиконання припису, до підприємства можливо застосувати примусові заходи реагування у вигляді зупинення виконання робіт.

Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначає Закон України від 16.10.1992 № 2707-XII «Про охорону атмосферного повітря» (далі - Закон № 2707).

Цей закон спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище, а також визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.

Відповідно до статті 10 Закону № 2707, підприємства, установи, організації та громадяни-суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані:

- здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

- вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

- здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік.

Для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Перелік забруднюючих речовин переглядається Кабінетом Міністрів України не менше одного разу на п`ять років за пропозицією центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.

Відповідно до статті 11 Закону № 2707:

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення;

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

До першої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До другої групи належать об`єкти, які взяті на державний облік і не мають виробництв або технологічного устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування. До третьої групи належать об`єкти, які не належать до першої і другої груп.

Строк дії дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - сім років, об`єкт якого належить до другої групи, - десять років, об`єкт якого належить до третьої групи, - необмежений.

Перелік установ, організацій та закладів, яким надається право на розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів для підприємств, установ, організацій та громадян-суб`єктів підприємницької діяльності, визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 12 Закону № 2707, господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.

З огляду на завдання адміністративного судочинства такий механізм реалізації владних повноважень покладає на адміністративний суд обов`язок, окрім іншого, запобігти неправомірному обмеженню прав та інтересів конкретних суб`єктів господарювання суб`єктами владних повноважень; з іншого боку суд повинен зважати на підстави, які змушують контролюючий орган звертатися з позовом про застосування таких заходів реагування, як-от зупинення роботи підприємств чи їхніх окремих об`єктів. З урахуванням наведених контролюючим органом обставин у зіставленні з наслідками застосування заходів реагування адміністративний суд і повинен ухвалити рішення по суті і в межах позовних вимог.

Строк дії дозволів Луганської обласної державної адміністрації, виданих КП «РВУ ВКГ» Рубіжанської міської ради (93010, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Менделєєва, буд.49) від 19.07.2013 № 4412500000-68-а (котельня) 5 років з 19.07.2013 по 07.04.2019, від 22.04.2014 № 4412500000-68-б (котельня адміністративно-побутового корпусу) 5 років з 22.04.2014 по 07.04.2019 (арк. спр. 118-120, 121-123).

Отже, строк дії зазначених дозволів закінчився. Однак, особливістю даної справи є те, що на час виникнення спірних правовідносин, відповідач здійснював діяльність на території проведення антитерористичної операції.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, визначає Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі – Закон № 1669).

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Статтею 3 Закону № 1669 визначено, що органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, крім позапланових перевірок суб`єктів господарювання, що відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки ступеня ризику від провадження господарської діяльності віднесені до суб`єктів господарювання з високим ступенем ризику.

Статтею 11 Закону № 1669-VII визначено, що:

- цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону (пункт 1);

- дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення (пункт 2);

- закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону (пункт 3);

- Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення (підпункт 3 пункту 5).

Розпорядженнями Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» та від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» до переліку населених пунктів Луганської області, на території яких здійснювалася антитерористична операція, зокрема включено місто Рубіжне.

Системним аналізом вищевикладеного встановлено, що починаючи з 14 квітня 2014 року та до дати набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України на території проведення антитерористичної операції, до якої віднесені міста Рубіжне та Сєвєродонецьк Луганської області, Держекоінспекції у Луганській області, як органу уповноваженому здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності – державний ринковий нагляд, тимчасово заборонено проведення планових та позапланових перевірок суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції.

Як слідує з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження КП «РВУ ВКГ» Рубіжанської міської ради зареєстровано у місті Рубіжному Луганської області.

Фактична адреса та місце здійснення господарської діяльності КП «РВУ ВКГ» Рубіжанської міської ради у місті Рубіжному Луганської області.

Таким чином, судом встановлено, що Держекоінспекцією у Луганській області - органом, уповноваженим здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, проведено планову перевірку КП «РВУ ВКГ» Рубіжанської міської ради - суб`єкта господарювання, що здійснює господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції, у період дії мораторію на проведення таких перевірок, встановленого статтею 3 Закону № 1669.

Пояснення представника відповідача щодо закінчення антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей, суд відхиляє як безпідставні з огляду на таке.

Як уже вказано вище, відповідно до статті 1 Закону № 1669 періодом проведення антитерористичної операції є час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Суд зауважує, що як на час призначення та проведення планового заходу щодо відповідача, так і на час розгляду та вирішення даної справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався. Відповідно, у розумінні статті 1 Закону № 1669-VII проведення антитерористичної операції триває.

Таким чином, згідно з пунктами 1 та 2 Закону № 1669-VII дія цього Закону поширюється на період виникнення спірних правовідносин.

Щодо дії дозволу під час проведення антитерористичної операції суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 5 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII ліцензії та документи дозвільного характеру, видані суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, строк дії яких закінчився у період її проведення, вважаються такими, що продовжили свою дію на період проведення антитерористичної операції.

Статтею 1 Закону України від 06.09.2005 № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ в електронному вигляді (запис про наявність дозволу, висновку, рішення, погодження, свідоцтва, іншого документа в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), який дозвільний орган зобов`язаний видати суб`єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб`єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.

Частиною першою статті 4 Закону України від 06.09.2005 № 2806-IV «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» встановлено, що перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності встановлюється виключно законами, які регулюють відносини, пов`язані з одержанням документів дозвільного характеру.

Статтею 1 Закону України від 19.05.2011 № 3392-VI «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» затверджено Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності (далі - Перелік) згідно з додатком (додається), та визначено, що Термін «документ дозвільного характеру» вживається у значенні, наведеному у Законі України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», встановлення інших видів документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності може здійснюватися шляхом внесення відповідних змін до цього Закону.

Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами входить до Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності (пункт 30), відповідно до спірних правовідносин застосовна стаття 5 Закону № 1669, тобто термін дії дозволу вважає таким, що продовжив свою дію на період проведення антитерористичної операції.

Зважаючи на вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позивач не довів наявності підстав та правомірності застосування заходу реагування до відповідача, тому позов Державної екологічної інспекції у Луганській області не підлягає задоволенню.

За приписами статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у Луганській області до Комунального підприємства «Рубіжанське виробниче управління водопровідно – каналізаційного господарства» Рубіжанської міської ради про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 26 лютого 2020 року.

Суддя О.В. Захарова