Рішення № 87828709, 26.02.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2020
Номер справи
300/2491/19
Номер документу
87828709
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" лютого 2020 р. справа № 300/2491/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області, про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України (ділі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2019 відкрито провадження у даній справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.1-2).

15.01.2020 ухвалою суду зобов`язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області в термін до 01.02.2020, подати суду, належним чином засвідчені копії матеріалів для призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , які повернуто ліквідаційній комісії листом Департаменту фінансово-облікової політики МВС України від 11.09.2010 № 15/2-3529 (а.с. 69-70).

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ. На виконання рішення окружного адміністративного суду від 06.05.2019 у справі №300/389/19, Міністерство внутрішніх справ України прийняло рішення, яким відмовлено ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги. Листом за № 15/2-3529 від 11.09.2019 повідомлено позивача про неможливість затвердження висновку про призначення одноразової грошової допомоги у зв`язку з тим, що документи не містять достовірну інформацію про службу в ОВC, травми отримані в період проходження служби в Івано-Франківському СІЗО № 12 Управління Державного департаменту України з питань виконання покарань в Івано-Франківській області.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 13.01.2020, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с. 56-61). Зокрема, просив суд в задоволенні позову відмовити у зв`язку з тим, що інформація про перебування ОСОБА_1 на службі з 22.01.1998 по 05.10.2010 не відповідає дійсності та потребує уточнень. Вказав, що при повторному огляді позивача у 2017 році йому не встановлено ні вищої групи інвалідності, ні більшого відсотка втрати працездатності. Крім того, вказав, що додані до матеріалів копії акта спеціального розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася) 19.06.2000, форми Н-5 від 21.06.2016 та акта про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом, форми Н-1 від 21.06.2016, суперечать вимогам п. 7 Порядку, яким передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності, подає за місцем служби копії акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, закрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС. Надіслані матеріали не відповідали вимогам Закону та Порядку, а прийняте рішення про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 за наявними документами суперечитиме нормам законодавства, оскільки Закон і Порядок не містять норм, які б дозволяли прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.

Третя особа проти заявленого позову заперечила з мотивів, викладених у письмових поясненнях від 13.01.2020 (а.с. 33). Зазначено, що з дати первинного медичного огляду (28.07.2011) та до повторного медичного огляду (23.11.2016) пройшло більше ніж два роки, що за умовами п. 4 Постанови КМ України від 02.10.2015 № 850 не дає права позивачу на отримання вдруге грошової одноразової допомоги.

Розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 у справі №300/389/19 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення по матеріалах щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути висновок та матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з втратою працездатності під час проходження служби в органах внутрішніх справ України відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ, а також п. 9 "Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 та прийняти відповідне рішення (а.с. 42-47).

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року у справі №300/389/19 без змін (а.с. 79-84).

28.08.2019 Міністерство внутрішніх справ України відмовило в затвердженні поданого УМВС України в Івано-Франківській області Висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 справа № 300/389/19 (а.с.94).

Листом від 11.09.2019 №15/2-3529 повідомлено позивача про те, що Міністерство внутрішніх справ України прийнято рішення про відмову у виплаті одноразової грошової допомоги (а.с. 63-65,91-93).

Не погоджуючись з такими діями Міністерства внутрішніх справ України позивач звернувся з цим адміністративним позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Судом досліджено, що постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.10.2015 у справі № 809/4162/15 позов задоволено повністю. Визнано акти про нещасний випадок за формою Н-5 та формою НПВ від 16.09.2015 року на прізвище ОСОБА_1 протиправними. Зобов`язано Івано-Франківську установу виконання покарань (№12) управління Державної пенітенціарної служби України провести додаткове розслідування, щодо факту отримання ОСОБА_1 травми 19.06.2000 року, як нещасний випадок, що стався при виконанні службових обов`язків під час проходження служби та видати позивачу акти форми Н-1, Н-5, про те, що отримана 19.06.2000 року травма сталася при виконанні службових обов`язків під час проходження служби (а.с. 16-19).

Ухвалою Львівського апеляційного окружного адміністративного суду від 14.06.2016 у справі № 876/11704/15 апеляційну скаргу Івано-Франківської установи виконання покарань (№12) управління Державної пенітенціарної служби - залишено без задоволення. Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2015 року в справі № 809/4162/15 - залишено без змін (а.с. 76-78).

У вказаному рішення судом встановлено, що колегія суддів погоджується з висновком Івано-Франківського окружного адміністративного суду, що ОСОБА_1 отримав травми, що сталися при виконанні службових обов`язків під час проходження служби. Відповідно до ст.14 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов`язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров`ю або настала смерть (а.с. 77).

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.08.2018 у справі № 809/1104/18, позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо неподання до Міністерства внутрішніх справ України документів, передбачених пунктом 8 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21.10.2015 №850 та висновку щодо виплати грошової допомоги стосовно ОСОБА_1 . Зобов`язано Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області направити до Міністерства внутрішніх справ України документи ОСОБА_1 з висновком щодо виплати грошової допомоги для вирішення питання про призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції” від 21.10.2015 №850 з урахуванням раніше виплачених сум (а.с. 37-41). Рішення набрало законної сили 25.09.2018 (зворотній бік а.с. 41)

06.05.2019 рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду у справі № 300/389/19 позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення по матеріалах щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги. Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути висновок та матеріали про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв`язку з втратою працездатності під час проходження служби в органах внутрішніх справ України відповідно до ст. 23 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ, а також п. 9 "Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 та прийняти відповідне рішення (а.с. 42-47).

Восьмим апеляційним адміністративним судом постановою від 10.07.2019 апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишено без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 травня 2019 року у справі №300/389/19 без змін (а.с. 79-83).

Відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 колегія суддів зазначила, що судом було встановлено, що позивачу встановлено інвалідність внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а тому він має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України “Про міліцію”, виплата якої здійснюється відповідно до Порядку №850, тобто остаточне рішення щодо такої виплати має прийняти саме МВС України. Так, як підстав для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги передбачених п.14 Порядку №850 не має, відповідач був зобов`язаний затвердити висновок, а відтак нарахувати і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням інвалідності ІІІ групи, виходячи з розміру 150 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб. Крім цього, судом першої інстанції вірно зазначено, що судовим рішенням у справі №809/1104/18 визнано право на отримання позивачем одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням ОСОБА_1 , ІІІ групи інвалідності, відповідно до “Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року №850 та здійснити нарахування (розрахунок) та виплату одноразової грошової допомоги. Таким чином дії відповідача щодо повернення матеріалів з відмовою у виплаті одноразової грошової допомоги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправними. Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 19.09.2018, справа №357/8810/17, від 19.09.2018, справа №716/343/17, від 28.08.2018 №822/3457/17, від 20.12.2018, справа №286/2595/16-а, від 07.09.2018, справа №357/9387/16-а, від 30.01.2018, справа №822/1579/18, від 25.05.2018, справа №815/1928/17. З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що відповідач вирішуючи питання щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги, як колишньому працівнику міліції, що набув інвалідність в зв`язку з проходженням служби саме в органах внутрішніх справ, зобов`язаний був затвердити висновок про призначення та виплату одноразової грошової допомоги позивачу.

Враховуючи викладене, колегія суддів погодилась з висновками суду першої інстанції та вважала, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України “Про міліцію”, держава гарантує працівникам міліції соціальний захист.

Згідно з ч. 6 ст. 23 Закону України “Про міліцію”, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Статтею 23 Закону України “Про міліцію”, Кабінет Міністрів України постановою №850 від 21.10.2015 року затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (набрав чинності 31.10.2015 року).

Відповідно до п.п. 2 п. 2 Порядку №850, днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

З матеріалів справи встановлено, що відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 10 ААА від 28.07.2011 № 893186 ОСОБА_1 встановлено третю групу інвалідності, причиною втрати працездатності вказано захворювання, пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, а огляд інваліда проводився вперше (а.с. 14).

Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках застрахованого Серія 10 ААА № 001078 ОСОБА_1 встановлено ступінь втрати працездатності 40 % підстава акт огляду МСЕК № 1162 (а.с. 15).

Згідно довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках Серія АГ № 0011903 від 23.11.2016 позивачу додано 10 % (до 40 % за 28.07.2011) втрати працездатності – травма, яка пов`язана з виконанням службових обов`язків (а.с. 31).

При цьому, суд констатує, що постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 встановлено, що підстав для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги передбачених п.14 Порядку №850 не має, відповідач був зобов`язаний затвердити висновок, а відтак нарахувати і виплатити позивачу одноразову грошову допомогу у зв`язку із встановленням інвалідності ІІІ групи, виходячи з розміру 150 кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.

Підпунктом 2 п. 3 Порядку №850 також визначено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Згідно з пунктом 4 Порядку №850, якщо протягом двох років працівникові міліції після первинного встановлення інвалідності із втратою працездатності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії вищу групу чи іншу причину інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає йому право на отримання грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Відповідно до п.14 Порядку №850, призначення і виплата грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність чи часткова втрата працездатності без установлення інвалідності працівника міліції за висновком комісії з розслідування нещасного випадку є наслідком: учинення ним злочину, адміністративного правопорушення або дисциплінарного проступку; учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, установленого судом); подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати грошової допомоги.

Такі підстави є вичерпними, розширеному тлумаченню не підлягають та щодо позивача таких не встановлено.

Так, п. 3 Порядку №850 встановлює підстави для призначення та виплати одноразової грошової допомоги: загибель (смерть) працівника міліції, який перебував на службі в органах внутрішніх справ, під час виконання ним службових обов`язків; установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ; часткова втрата працездатності працівником міліції без установлення йому інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків.

Вказані підстави визначені як самостійні та надають право на отримання одноразової грошової допомоги при настанні хоча б однієї з них. При цьому, право на отримання одноразової грошової допомоги, у зв`язку з установленням працівникові міліції інвалідності не обмежено у часі, вирішальним є лише наявність причинно-наслідкового зв`язку між інвалідністю та службою в органах внутрішніх справ.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 23.11.2016 при огляді позивача встановлено більший відсоток втрати працездатності вперше.

Крім того, у Висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 справа №300/389/19 днем виникнення права на отримання грошової допомоги визначено 23.11.2016 (а.с. 94).

Зокрема, п. 7 Порядку №850 передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Згідно п. 8 Порядку №850, керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім`ї загиблого (померлого) працівника міліції.

Пунктом 9 Порядку №850 встановлено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Аналіз зазначених норм Порядку дає підстави для висновку, що повноваження на прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні одноразової допомоги є виключною компетенцією Міністерства внутрішніх справ України, а на орган внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, покладено обов`язок по проведенню відповідних процедурних дій по оформленню відповідних документів для вирішення питання про виплату такої допомоги та реалізації рішення головного розпорядника коштів (МВС) розпорядниками нижчої ланки.

Таким чином, у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 у спірних правовідносинах визначено повноваження на прийняття рішення про призначення чи про відмову в призначенні одноразової допомоги, які є виключною компетенцією Міністерства внутрішніх справ України (а.с. 82).

Поряд з цим, суд вважає, що позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги, відповідно до статті 23 Закону України "Про міліцію" у розмірі, визначеному Порядком № 850. Дані обставини, підтверджуються матеріалами справи та не підлягають доказуванню, оскільки встановлені постановою від 10.07.2019 Восьмого апеляційного адміністративного суду (а.с. 79-83), яка набрала законної сили.

Щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 слід зазначити наступне.

Відповідно до висновку про призначення одноразової грошової допомоги прийнятого відповідно до рішення Висновку про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 справа №300/389/19, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області визначено розмір даної грошової допомоги на підставі п.п. 3.3 Порядку № 850 в сумі 13520 грн (а.с. 94).

Зокрема, згідно ч. 6 ст. 23 Закону України “Про міліцію”, у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Пунктом 1 Порядку № 850, передбачено, що ці Порядок та умови визначають механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги (далі - грошова допомога) у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.

Пунктом 2 Порядку № 850, що встановлено, днем виникнення права на отримання грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) працівника міліції - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть; у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Підпунктом 2 пункту 3 Порядку № 850 визначено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі: установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі: 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності I групи; 200-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності II групи; 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи;

Підпунктом 3 пункту 3 Порядку № 850 встановлено, що грошова допомога призначається і виплачується у разі: часткової втрати працездатності працівником міліції без установлення йому інвалідності внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, залежно від ступеня втрати працездатності, який установлюється медико-соціальними експертними комісіями, - у розмірі, що визначається у відсотках 100-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення ступеня втрати працездатності. При цьому розмір грошової допомоги не повинен бути меншим за 20-кратний прожитковий мінімум, установлений законом для працездатних осіб, та більшим за 100-кратний прожитковий мінімум, установлений законом для працездатних осіб.

Пунктом 7 Порядку № 850 передбачено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Враховуючи вищенаведені норми Закону України “Про міліцію” та Порядку № 850, суд констатує, що законодавцем розмежовано порядок нарахування грошової допомоги в разі установлення інвалідності і нарахування грошової допомоги при частковій втраті працездатності без установлення інвалідності.

Беручи до уваги те, що право ОСОБА_1 щодо призначенні і виплаті даної грошової допомоги встановлено рішенням від 23.08.2018 у справі № 809/1104/18 (а.с. 37-41) та постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.07.2019 у справі № 300/389/19, слід застосувати норми підпункту 3 пункту 3 Порядку № 850.

За таких обставини, Міністерство внутрішніх справ України, в порядку визначеному Постановою Кабінету Міністрів України за № 850, зобов`язане прийняти рішення про призначення позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 150 - кратному прожитковому мінімумі, установленому Законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності.

З урахуванням цього, суд дійшов висновку про те, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у призначенні одноразової грошової допомоги, тому рішення Міністерства підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, позовні вимог є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо непогодження висновку від 11.09.2019 про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 червня 2019 (справа №300/389/19) та щодо відмови у призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення у формі висновку від 11.09.2019 про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 червня 2019 (справа №300/389/19), яким у виплаті одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 відмовлено.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21 жовтня 2015 року, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення відсотка втрати працездатності, а саме на 23.11.2016, та провести виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення відсотка втрати працездатності, а саме на 23.11.2016.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), АДРЕСА_1 ;

Міністерство внутрішніх справ України (код ЄДРПОУ 00032684), вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, Центральна Частина Києва, Київ, 01024;

Ліквідаційна комісія УМВС в Івано-Франківській області, вул. А. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018.

Суддя /підпис/ Грицюк П.П.