Рішення № 87827988, 25.02.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2020
Номер справи
160/7521/19
Номер документу
87827988
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2020 року Справа № 160/7521/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганськської районної у місті ради, Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання нарахувати та виплатити грошову компенсацію та суми моральної шкоди, -

встановив:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 06.08.2019 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо ненарахування компенсації ОСОБА_1 на транспортне обслуговування з 01.01.2018 по 01.07.2019, виходячи з розміру, встановленого пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 № 536 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228»;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганськської районної у місті ради виплатити та Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації перерахувати та призначити грошову компенсацію на транспортне обслуговування ОСОБА_1, виходячи з розміру, встановленого пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 № 536 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228», а саме в розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць за періоди з 01.01.2018 по 01.07.2019, з урахуванням вже отриманих сум та в подальшому, до виникнення, зміни чи припинення правовідносин;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити нарахування та виплатити на користь ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 3 872 грн в рахунок компенсації моральної шкоди;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, як суб`єкта владних повноважень подати протягом 15 днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України.

2. Ухвалою суду від 12.08.2019:

- прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі № 160/7521/19;

- залучено до справи у якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради»;

- встановлено строк для подання відзиву та пояснень.

3. 29.08.2019 на електронну адресу суду надійшли пояснення від третьої особи Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.

4. 03.09.2020 на електронну адресу суду надійшов відзив Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради на позовну заяву та письмові пояснення.

5. 04.09.2020 до канцелярії суду надійшли пояснення від третьої особи Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради.

6. 06.09.2019 до канцелярії суду надійшли заперечення Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації на позовну заяву.

щодо строків розгляду справи

7. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.

8. У рішенні ЄСПЛ у справі «Сомор`яй проти Угорщини» (заява № 60934/13) відзначає, що пенсійні спори потребують особливої ретельності.

9. Європейський суд з прав людини неодноразово зауважував, що обґрунтованість тривалості провадження завжди повинна оцінюватися в світлі обставин справи з посиланням на наступні критерії: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади а також те, що було головним для заявника в спорі.

10. Розглянута справа є важливою для позивача та вимагала від суду особливої ретельності, чим обумовлена тривалість її розгляду.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

11. ОСОБА_1 має право на грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля та на транспортне обслуговування, яка призначена з 01.01.2008 у розмірі 192 грн, однак має бути нарахована та виплачена в розмірі 29 відсотків від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

12. Внаслідок невірного нарахування сум компенсації на транспортне обслуговування з 01.01.2018 по 01.07.2019 у позивача різко погіршився фізичний та психологічний стан, з`явились безсонні ночі, моральні та фізичні страждання, у зв`язку із чим позивач має право на відшкодування йому за рахунок держави моральної шкоди.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ

Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради

13. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що листом Міністерства соціальної політики України від 28.10.2013 № 2249/19/93-13 надано роз`яснення щодо порядку застосування пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 № 536, відповідно до яких розрахунок розміру грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів здійснюється за формулою: X*6міс. + X*3міс. + X*3міс./12міс.*РВ/2 = 1 частина суми компенсації, де X - це прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, РВ - розмір відсотку.

14. Вказані роз`яснення повністю відповідають положенням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 № 536, та пункту 5 «Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування».

15. Враховуючи прожитковий мінімум нарахування грошової компенсації за 2018 рік позивачу здійснювалось відповідно до чинного законодавства, а саме: (1 373 х 6) + (1 435 х 5) + (1 467 х 1) = 16 910 : 12 = 1 409,17 грн. 1 409,17 х 29% = 408,66 річна сума грошової компенсації: 2 півріччя = 204,33 грн сума компенсації за одне півріччя.

16. Враховуючи прожитковий мінімум нарахування грошової компенсації за перше півріччя 2019 року позивачу здійснювалось відповідно до чинного законодавства, а саме: (1 497 х 6) + (1 564 х 5) + (1 638 х 1) = 18 440 : 12 = 1 536,67 грн. 1 536,67 х 29% = 445,63 річна сума компенсації : 2 півріччя - 222,82 грн сума компенсації за перше півріччя, 222,81 грн сума компенсації за друге півріччя 2019 року.

17. Згідно з чинним законодавством Управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради надіслано до Центру здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення списки на фінансування виплат на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобіля та на транспортне обслуговування, яке здійснює перерахування компенсації на транспортне обслуговування.

18. Позивачем не надано жодного доказу на підтвердження факту завдання йому відповідачами моральної шкоди.

Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації

19. Грошова допомога позивачу на транспортне обслуговування призначена та виплачена у відповідності до чинного законодавства, у зв`язку із чим позовні вимоги до Департаменту є недоречними та безпідставними.

ІV. ПОЯСНЕННЯ ТРЕТЬОЇ ОСОБИ

20. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 грошова компенсація на транспортне обслуговування виплачується у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

21. Грошова компенсація на транспортне обслуговування виплачена у відповідності до чинного законодавства, та КЗ «Центр здійснення соціальних виплат» ДОР» протиправних дій щодо ОСОБА_1 не допускав.

22. Позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду щодо перерахунку та виплати грошової компенсації на транспортне обслуговування за 2018 рік, оскільки з 22.05.2007 йому відомі права та пільги, які передбачені законодавством України для ветеранів війни.

V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

23. ОСОБА_1 , 1957 року народження, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ї категорії та інвалідом 2 групи, що підтверджується копіями посвідчень від 21.05.2014 № 158655 та від 22.05.2007 № 532500 відповідно.

24. Згідно заяви позивача до Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, позивач у 2007 році поставлений у пільгову чергу для отримання автомобіля.

25. Розпорядженням Головного управління праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації ОСОБА_1 призначено суму компенсації витрат на транспортне обслуговування інвалідів з 01.01.2008 та до отримання автомобіля у розмірі 192 грн в рік.

26. Розпорядженням на компенсацію витрат на транспортне обслуговування інвалідів, затвердженим керівником на Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, без дати та без номеру, ОСОБА_1 :

- пункт 10: дата звернення за отриманням компенсації: 01.01.2014;

- пункт 11: сума компенсації в рік: 29% прожиткового мінімуму;

- пункт 12: виплату компенсації проводити з (дата): 01.01.2014;

- пункту 16: примітки: до отримання автомобіля відповідно до ПКУ № 536 від 07.08.2013.

27. 19.11.2018 ОСОБА_1 звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Саксаганської районної ради із заявою про перерахунок та виплату грошової компенсації на транспортне обслуговування, у якій просив:

- зробити перерахунок та виплатити в належному розмірі компенсацію на транспортне обслуговування, згідно пункту 2 «Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228, з 01.01.2016 по 31.12.2018 із вирахуванням вже отриманих сум за цей період;

- надати довідку з розмірами отриманих сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018.

28. Управлінням праці та соціального захисту населення Саксаганської районної у м. Кривий Ріг ради за вих. № П-1273/063 від 29.11.2018 надано позивачу відповідь наступного змісту:

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» розмір та нарахування грошової компенсації здійснюється щороку після прийняття бюджету на поточний рік, механізм розрахунку також затверджено вищезазначеною постановою;

- крім того, додатково повідомляємо, що управлінням праці для виплати компенсації на транспортне обслуговування направляються списки осіб до Дніпропетровського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке безпосередньо здійснює перерахування вищезазначеної компенсації. Тому виплата компенсації на транспортне обслуговування та видача відповідних довідок не належить до повноважень управління праці і соціального захисту населення.

29. 26.12.2018 ОСОБА_1 повторно звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Саксаганської районної у м. Кривому Розі ради із заявою про перерахунок та виплату грошової компенсації на транспортне обслуговування, у якій просив:

- зробити перерахунок та виплатити в належному розмірі компенсацію на транспортне обслуговування, згідно пункту 2 «Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228, з 01.01.2016 по 31.12.2018 із вирахуванням вже отриманих сум за цей період;

- надати довідку з розмірами отриманих сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018.

30. Управлінням праці та соціального захисту населення Саксаганської районної у м. Кривий Ріг ради за вих. № П-1554/063 від 09.01.2019 надано позивачу відповідь наступного змісту:

- відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» розмір та нарахування грошової компенсації здійснюється щороку після прийняття бюджету на поточний рік, механізм розрахунку також затверджено вищезазначеною постановою;

- прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність протягом 2018 року змінювався: 01.01.2018 - 1 373 грн, 01.07.2018 - 1 435 грн, 01.12.2018 - 1 497 грн. Механізм розрахунку: (1 373 х 6) + (1 435 х 5) + (1 497 х 1) = 16 910 : 12 = 1 409,17 грн;

- відсотковий розмір, визначений вищезазначеною постановою, становить 29%, відповідно сума компенсації - 204,33 грн, яка виплачується двічі на рік;

- крім того, додатково повідомляємо, що управлінням праці для виплати компенсації на транспортне обслуговування направляються списки осіб до Дніпропетровського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (всі функції Центру з 02.01.2019 передані новоствореному комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради»), яке безпосередньо здійснює перерахування вищезазначеної компенсації. Тому виплата компенсації на транспортне обслуговування та видача відповідних довідок не належить до повноважень управління праці і соціального захисту населення.

31. На звернення позивача Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» листом від 07.02.2019 № 01/216-01-08 повідомив, що відповідно до бази даних одержувачів за період 2016-2018 роки ОСОБА_1 була нарахована компенсація на транспортне обслуговування, а саме:

- за 2016 рік - 324,17 грн: 1 півріччя - 162,09 грн у вересні 2016 року, 2 півріччя - 162,08 грн у листопаді 2016 року;

- за 2017 рік - 375,67 грн: 1 півріччя - 187,84 грн у червні 2017 року, 2 півріччя - 187,83 грн у грудні 2017 року;

- за 2018 рік - 408,66 грн: 1 півріччя - 204,33 грн у червні 2018 року, 2 півріччя - 204,33 грн у грудні 2018 року.

32. 21.02.2019 ОСОБА_1 звернувся із заявою до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», у якій просив:

- надати письмову відповідь з перерахунком компенсації на транспортне обслуговування за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228;

- надати принцип розрахунку компенсації на транспортне обслуговування з посиланням на нормативно-правові акти України.

33. На звернення позивача Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» листом від 04.03.2019 № 01/336-01-08, окрім наданих у листі від 07.02.2019 № 01/216-01-08 даних виплат за період 2016-2018 роки, додатково повідомив, що відповідно до пункту 5 «Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228.

34. Листом від 17.04.2019 за вих. № 01/561-01-01 Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» на звернення ОСОБА_1 до гарячої лінії голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 18.03.2019 повідомив, що грошова компенсація на транспортне обслуговування виплачена Дніпропетровським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у відповідності до чинного законодавства та КЗ «Центр здійснення соціальних виплат» ДОР» протиправних дій щодо ОСОБА_1 не допускав.

35. 14.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації із заявою про перерахунок та виплату у належному розмірі грошової компенсації на транспортне обслуговування згідно пункту 2 «Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228, з 01.01.2016 по 31.12.2018 із вирахуванням вже отриманих сум за цей період.

36. Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації листом від 05.06.2019 вих. № П-584 повідомив заявника, що:

- виплата та перерахунок грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування не відноситься до компетенції Департаменту;

- згідно пункту 3 «Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228, компенсації виплачуються особам з інвалідністю районними структурними підрозділами соціального захисту населення;

- згідно наказу Департаменту від 08.04.2019 № ОД-78/0/209-19 «Про призначення грошових компенсацій особам з інвалідністю на бензин, ремонт, технічне обслуговування автотранспорту та транспортне обслуговування» Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» здійснює оплату видатків згідно поданих заявок та списків осіб з інвалідністю, які подаються двічі на рік районними структурними підрозділами соціального захисту населення;

- для вирішення викладених у зверненні питань рекомендовано звернутись до Управління праці та соціального захисту населення Саксаганської районної у м. Кривому Розі ради.

VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

37. Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров`я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» від 06.10.2015 № 2961-IV.

38. Статтею 28 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю» визначено, що грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування виплачуються особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом.

39. Грошова компенсація на транспортне обслуговування виплачується особам з інвалідністю, законним представникам дітей з інвалідністю, які перебувають на обліку для одержання автомобілів, а також які мають право на забезпечення автомобілями і за власним бажанням відмовилися від їх одержання і бажають отримувати грошову компенсацію чи які не одержали автомобілі у зв`язку з протипоказаннями для їх керування.

40. Грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування призначають і виплачують місцеві державні адміністрації.

41. Порядок виплати і розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.

42. Постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 затверджено «Порядок виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» (далі - Порядок № 228), та пунктом 2 установлено, що грошові компенсації:

- на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, - у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць;

- на транспортне обслуговування - у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

43. Грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування (далі - компенсації) виплачуються інвалідам, законним представникам недієздатних інвалідів, дітей-інвалідів, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення автомобілями (пункт 1 Порядку № 228).

44. Компенсації призначаються: інвалідам будь-якої іншої категорії - згідно з розпорядженнями Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення) (абзац третій пункту 2 Порядку № 228).

45. Компенсації виплачуються: інвалідам будь-якої іншої категорії - районними структурними підрозділами соціального захисту населення незалежно від органу, де інвалід перебуває на обліку як одержувач пенсії (довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії) (абзац третій пункту 3 Порядку № 228).

46. Компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення (пункт 5 Порядку № 228).

47. Компенсація на транспортне обслуговування призначається інвалідам та дітям-інвалідам, які: перебувають на обліку для безоплатного/пільгового забезпечення автомобілями (підпункти 1, 2 пункту 14 Порядку № 228).

48. Компенсація на транспортне обслуговування виплачується починаючи від дня подання інвалідом внаслідок трудового каліцтва заяви з усіма необхідними документами до відділення виконавчої дирекції, інвалідом будь-якої іншої категорії - до структурного підрозділу соціального захисту населення (пункт 16 Порядку № 228).

VІІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо визнання протиправною бездіяльності Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо ненарахування компенсації на транспортне обслуговування з 01.01.2018 по 01.07.2019

49. Згідно із пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 грошові компенсації на транспортне обслуговування виплачуються інвалідам у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

50. Показники і параметр розміру грошової компенсації у нормативному акті виписані достатньо чітко і однозначно для того, щоб визначити і виплатити конкретну суму цього платежу.

51. Зокрема, положення пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 та пункту 5 Порядку № 228 треба розуміти так, що 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, є сумою, яка належить до сплати за кожен місяць відповідного півріччя, що виплачується двічі на рік рівними частинами.

52. Лист Міністерства соціальної політики України від 28.10.2013 № 2249/19/93-13, на який посилаються органи соціального захисту населення при обчисленні грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, що виплачується, зокрема інвалідам, не є нормативно-правовим актом, носить рекомендаційний характер, а тому не підлягає застосуванню при визначенні розміру зазначеної виплати, не може змінювати норми права, встановлені постановою Кабінету Міністрів України.

53. Зазначена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 550/196/16-а (адміністративне провадження № К/9901/12663/18).

54. Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, становив: з 1 січня - 1 373 грн, з 1 липня - 1 435 грн, з 1 грудня - 1 497 грн.

55. Компенсація на транспортне обслуговування за 2018 рік з урахуванням установленого прожиткового мінімуму становить: (1 373 х 29% х 6 місяців) + (1 435 х 29% х 5 місяців) + (1 497 х 29% х 1 місяць) = 4 903,90 грн. З урахуванням виплачених у 2018 році коштів в сумі 408,66 грн, позивачем недоотримано суму компенсації у розмірі 4 495,24 грн (4 903,90 - 408,66).

56. Відповідно до статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2019 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, становив: з 1 січня - 1 497 грн., з 1 липня - 1 564 грн., з 1 грудня - 1 638 грн.

57. Компенсація на транспортне обслуговування за перше півріччя 2019 року з урахуванням установленого прожиткового мінімуму становить: 1 497 х 29% х 6 місяців = 2 604,78 грн. З урахуванням виплачених у першому півріччі 2019 року коштів в сумі 222,82 грн, позивачем недоотримано суму компенсації у розмірі 2 381,96 грн (2 604,78 - 222,82).

58. З урахуванням викладеного, суд погоджується із доводами позивача щодо порушення його права на виплату компенсації на транспортне обслуговування у встановленому законодавством розмірі.

59. При цьому, суд зазначає, що Управлінням допущено не бездіяльність щодо ненарахування компенсацій у більшому розмірі, а протиправні дії щодо нарахування сум такої компенсації не у відповідності до розміру, встановленому постановою № 288, у зв`язку із чим відмовляючи у визнання протиправної бездіяльності, суд виходить за межі позову з метою повного захисту порушеного права позивача, та визнає протиправними дії відповідача щодо нарахування компенсації на транспортне обслуговування з 01.01.2018 по 01.07.2019, без застосування розміру такої компенсації, встановленого пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228.

60. Поряд з цим, суд зазначає про необґрунтованість вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо ненарахування сум компенсації, оскільки таким суб`єктом владних повноважень нарахування спірних сум не здійснювалось.

щодо зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганськської районної у місті ради виплатити та Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державне адміністрації перерахувати та призначити грошову компенсацію на транспортне обслуговування

61. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом від 17.07.1997 № 475/97-ВР кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

62. У пункті 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі «Чахал проти Об`єднаного Королівства» (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

63. Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути «ефективним» як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05.04.2005 (заява № 38722/02)).

64. Отже, «ефективний засіб правого захисту» у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

65. Таким чином, оскільки Управлінням допущено порушення прав позивача нарахуванням сум компенсації у меншому розмірі, належним способом захисту порушеного права є зобов`язання Управління здійснити перерахунок та нарахування сум компенсації за спірний період відповідно до Постанови № 288, з урахуванням проведених платежів, та направити до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради інформацію у списках осіб для виплати компенсації на транспортне обслуговування, для перерахуванням донарахованих сум позивачу.

66. Виходячи за межі позовних вимог, з метою повного ефективного захисту прав позивача, суд зобов`язує Управління вчинити вищевказані дії, які є належним способом захисту прав позивача.

67. Оскільки Управління не здійснює безпосередньо виплату (перерахування грошових коштів), а Департамент не здійснює перерахування підстави для задоволення таких позовних вимог відсутні.

68. Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання Департаменту призначити грошову компенсацію на транспортне обслуговування у розмірі 29% прожиткового мінімуму на місяць, суд зазначає, що до компетенції Департаменту віднесено виключно призначення компенсації відповідно до пункту 2 Постанови № 228, тобто визначення права особи на отримання компенсації на транспортне обслуговування.

69. До компетенції Департаменту не віднесено визначення розміру компенсації на транспортне обслуговування, та за розпорядженням останнього розмір такої компенсації, встановлений Постановою № 288 - не може бути змінений.

70. Таким чином, у задоволенні позовних вимог про зобов`язання Департаменту призначити компенсацію у розмірі, визначеному пунктом 2 Постанови № 288 - суд відмовляє.

71. Поряд з цим, з викладених вище підстав суд дійшов висновку про необхідність захисту прав позивача шляхом виходу за межі позову, та часткового скасування у зв`язку із неправомірністю розпорядження на компенсацію витрат на транспортне обслуговування інвалідів, затвердженого керівником Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яким ОСОБА_1 призначено суму компенсації витрат на транспортне обслуговування інвалідів з 01.01.2014, в частині слів «в рік» у пункті 11.

72. Позовні вимоги про зобов`язання відповідачів вчинити дії в подальшому, до виникнення, зміни чи припинення правовідносин, - не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними та заявленими на майбутнє, коли як судовому захисту підлягають лише порушені права.

щодо зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити нарахування та виплатити на користь ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 3 872 грн в рахунок компенсації моральної шкоди

73. У справах про відшкодування моральної шкоди, завданої органом державної влади або органом місцевого самоврядування, суд, оцінивши обставин справи, повинен встановити чи мали дії (рішення, бездіяльність) відповідача негативний вплив, чи досягли негативні емоції позивача рівня страждання або приниження, встановити причинно-наслідковий зв`язок та визначити співмірність розміру відшкодування спричиненим негативним наслідкам. При цьому, в силу статті 1173 ЦК України шкода відшкодовується незалежно від вини відповідача - органу державної влади чи місцевого самоврядування, а протиправність його дій та рішень презюмується - обов`язок доказування їх правомірності покладається на відповідача (частини друга статті 77 КАС України).

74. З огляду на характер правовідносин між людиною і державою (в особі органу державної влади чи органу місцевого самоврядування), з метою забезпечення реального та ефективного захисту прав людини, у справах адміністративного судочинства саме на суб`єкта владних повноважень - відповідача покладається тягар спростування факту заподіяння моральної шкоди та доведення неадекватності (нерозумність, несправедливість) її розміру, визначеного позивачем.

75. Що стосується її розміру, то відповідно до частини третьої статті 23 ЦК України моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

76. З огляду на те, що «розумність» і «справедливість» є оціночними поняттями, суди, які заслуховують сторін та встановлюють фактичні обставини справи, мають широкий діапазон розсуду під час визначення розумного та справедливого (співмірного) розміру відшкодування моральної шкоди.

77. Зазначена правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 750/6330/17 (адміністративне провадження № К/9901/37372/18).

78. Внаслідок тривалого невірного нарахування та виплати компенсації за транспортне обслуговування у спірний період з вини відповідача у наведені позивачем доводи щодо спричиненої моральної шкоди, що виразилось у погіршення фізичного та психологічного стану, перебування у депресивному стані та роздратованості, з`явлення безсонних ночей, моральних та фізичних страждань, позивач заявив вимоги щодо компенсації моральної шкоди.

79. Наведені доводи позивача суд вважає достатніми для встановлення факту спричинення моральної, оскільки позивач зазнав душевних страждань у зв`язку із надмірно тривалим та невірним нарахуванням сум компенсації, та тривало був позбавлений можливості реалізації своїх прав.

80. Позивач просить зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації здійснити нарахування та виплатити на користь позивача грошові кошти в розмірі 3 872 грн в рахунок компенсації моральної шкоди.

81. Фактично позивач просить про покладення на відповідачів сум компенсації моральної шкоди в розмірі 3 872 грн, яка складається з суми одного прожиткового мінімуму 1 936 грн за кожен рік неправильного нарахування компенсації на транспортне обслуговування.

82. Суд вважає неналежним обраний спосіб захисту права на присудження сум компенсацій спричиненої моральної шкоди, відмовляє у обраному позивачем способі його захисту, виходить за межі позову з метою повного захисту прав позивача, визначає належним способом стягнення сум компенсації моральної шкоди.

83. Наведені позивачем обставини, за оцінкою суду, спричинили йому душевні страждання, переживання, стрес та відчуття тривалої невизначеності, тобто заподіяли моральну шкоду.

84. При розгляді цього питання належить зазначити необхідність додержання суб`єктом владних повноважень принципу обґрунтованих сподівань (reasonable expectations), який тісно пов`язаний із принципом юридичної визначеності (legal certainty) і є невід`ємним елементом принципу правової держави та верховенства права.

85. Європейський суд у справі Yvone van Duyn v. Home Office вказав, що принцип правової визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатись на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться в законодавчому акті, якій загалом не має автоматичної прямої дії.

86. Така дія названого принципу пов`язана із іншим принципом відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатись на власне порушення зобов`язань для запобігання відповідальності.

87. Єдиним критерієм для визначення того, чи дотримувалась держава в особі її органів влади обов`язку у здійсненні позитивних дій, направлених на реалізацію прав позивача, є ефективність її дій у розглянутій ситуації.

88. Так, відповідно до Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

89. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

90. Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

91. Незабезпечення права позивача отримати суми компенсації у встановленому нормативно-правовим актом розмірі, свідчить про те, що держава, фактично не реалізує механізм компенсації, не захищає власного громадянина всіма законними засобами та фактично відмовляє у такому захисті.

92. Спірна ситуація свідчить про прояв забороненої Конституцією України дискримінації, оскільки виникає питання, чи становить регулювання, запроваджене законодавством, при застосуванні його до заявника порушенням принципу рівності в порівняння із тими особами, що отримали за аналогічних умов компенсацію у повному розмірі.

93. На думку суду, присудження заявленої позивачем суми у розмірі 3 872 грн відшкодовує моральні хвилювання та вимушену трату свого часу на відвідування державних органів, листування з метою реалізації захисту своїх права для врегулювання спірного питання.

94. Задовольняючи позову у цій частині із обранням належного способу захисту порушеного права, та визначаючи належним відповідачем за такою вимогою Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради, оскільки саме Управління мало первісно обрахувати суму компенсації у встановленому законодавством розмірі, суд виходить із того, що позивач вправі вимагати справедливої сатисфакції від держави та очікувати справедливого та ефективного захисту з боку держави в судовому порядку.

95. Враховуючи, що права позивача є порушеними, таке порушення є триваючим та обов`язок по відновленню порушених прав не залежить від волі позивача, суд вважає справедливим присудження позивачу відшкодування моральної шкоди в заявленому позивачем розмірі.

щодо зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради та Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, як суб`єкта владних повноважень, подати протягом 15 днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України

96. Суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю у зв`язку із тим, що здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, передбаченого статтею 382 КАС України, є одним із засобом судового контролю, якому передує примусове виконання судового рішення за виданим судом виконавчим листом органами примусового виконання рішень суду за Законом України «Про виконавче провадження», відповідно статті 1 якого виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

97. З матеріалів справи судом не вбачається, що загальний порядок виконання судового рішення не дасть очікуваного результату, або що відповідач створюватиме перешкоди для виконання такого рішення.

98. Зазначена правова позиція викладена в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 06.05.2019 у справі № 826/9960/15 (провадження № 11-1403апп18).

VІІІ. ВИСНОВОК СУДУ

99. Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

100. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

101. Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

102. Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

щодо строку порушеного права позивача на соціальний захист

103. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України.

104. Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.

105. Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до особи.

106. Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім якщо інше прямо не передбачено законом.

107. При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в пергу чергу, з боку держави.

108. З урахуванням викладеного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала з вини відповідного суб`єкта владних повноважень, немає.

109. У зв`язку із викладеним, суд захищає права позивача та відновлює їх у ефективній спосіб за заявлений позивачем період.

110. Керуючись статтями 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

111. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганськської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 05411280; вул. С. Перовської, 16А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50036), Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання нарахувати та виплатити грошову компенсацію та суми моральної шкоди - задовольнити частково.

112. Визнати протиправним та частково скасувати розпорядження на компенсацію витрат на транспортне обслуговування інвалідів, затверджене керівником Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, яким ОСОБА_1 призначено суму компенсації витрат на транспортне обслуговування інвалідів з 01.01.2014, в частині слів «в рік» у пункті 11.

113. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради щодо нарахування ОСОБА_1 компенсації на транспортне обслуговування з 01.01.2018 по 01.07.2019, у розмірі меншому, ніж встановлено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування».

114. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок та нарахування сум грошової компенсації на транспортне обслуговування за період 01.01.2018 по 01.07.2019 у розмірі, встановленому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», а саме у розмірі 29 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та направити до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради інформацію у списках осіб для виплати компенсації на транспортне обслуговування, для перерахуванням донарахованих ОСОБА_1 сум, із урахуванням виплачених сум.

115. Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконкому Саксаганської районної у місті ради на користь ОСОБА_1 суму компенсації моральної шкоди у розмірі 3 872 грн.

116. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

117. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

118. Повне рішення складено 25.02.2020.

Суддя І.О. Верба