
Справа № 755/19882/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" лютого 2020 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючої судді Марфіної Н.В. розглянувши в приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених коштів,
в с т а н о в и в:
09.12.2019 року до Дніпровського районного суду м. Києва надійшла цивільна справа за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених коштів.
Відповідно до позовних вимог, позивач просить суд: стягнути з ОСОБА_1 рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплатнадміру виплачені грошові кошти у сумі 2937,90 грн. та понесені судові витрати в сумі 1921,00 грн.
Вимоги позовної заяви мотивовано тим, що 30 листопада 2005 року до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної ради в місті Києві державної адміністрації звернулась ОСОБА_1 з заявою про призначення державної соціальної допомоги, як одинокій матері на утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 у відповідача народилась донька, ОСОБА_3 . В подальшому, відповідач неодноразово зверталась із заявами про продовження виплат державної соціальної допомоги їй як одинокій матері. В черговий раз відповідач звернулась із заявою про виплату державної соціальної допомоги їй як одинокій матері ІНФОРМАЦІЯ_3 . Рішенням управління від 19.01.2017 року призначено виплату з 01.01.2017 року по 30.06.2017 рік в сумі 1374 грн. щомісячно. 06.07.2017 року відповідач звернулась до Управління із заявою про виплату державної соціальної допомоги їй як одинокій матері. Рішенням Управління від 11.07.2017 року призначену виплату перераховано з 01.01.2017 року по 30.04.2017 року в сумі 854,34 грн., щомісячно, з 01.05.2017 року по 30.06.2017 року в сумі 942,34 грн. щомісячно. Оплату відповідач отримала по 30.06.2017 року. Сума залишку переплати складає 2937,90 грн. Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», п. 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми. Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 - суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом. Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся до Управління з листом №04/117-011 від 04.06.2018 року щодо вирішення питання повернення ОСОБА_1 переплати допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 2937,90 грн. Відповідачу були неодноразово надіслані повідомлення (від 13.08.2019 № 37/18-11882, від 09.09.2019 № 37/18-12912) щодо необхідності повернення безпідставно отриманих коштів. Проте, станом на грудень 2019 року Відповідачем добровільно залишок коштів, які були надміру сплачені так і не повернуто на рахунок Центру, у зв`язку з чим, позивач вимушений звернутись з даним позовом до суду.
Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 12 грудня 2019 року, провадження у цивільній справі відкрито за правилами спрощеного провадження без виклику сторін.
24 грудня 2019 року на адресу Дніпровського районного суду міста Києва надійшли письмові пояснення від третьої особи, згідно яких, третя особа просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до довідки про причини повернення поштового відправлення, копія ухвали суду про відкриття провадження та копію позовної заяви разом із доданими до неї додатками, яка направлялась на адресу відповідача, повернулись до суду у зв`язку з закінченням терміну зберігання.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За змістом ст. 275 ЦПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно ст. 279 ЦПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З матеріалів справи вбачається, що позивач не заперечує проти розгляду справи в заочному порядку та ухвалення у справі заочного рішення.
За наведених обставин, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 281 ЦПК України, суд ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити у справі заочне рішення.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, оцінивши докази кожен окремо та в їх сукупності, повно, об`єктивно та всебічно з`ясувавши обставини справи, приходить до наступного висновку.
Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у
загальній системі соціального захисту населення.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» Громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Роботу щодо призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми організовує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям. (ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»)
Судом встановлено, що 30 листопада 2005 року ОСОБА_1 звернулась з заявою №3134 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення усіх видів соціальної допомоги, зокрема, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям; допомогу на дітей одиноким матерям (а. с. 13-14)
Відповідно до рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 26 листопада 2005 року, Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.05.2006 року по 11.11.2011 року у розмірі 37,68 грн., та з 12.11.2001 року по 30.11.2021 року по 46,80 грн. на місяць, призначено допомогу одиноким матерям з 01.11.2005 року по 30.04.2006 рік у розмірі 170,70 грн.. кожного місяця (а. с. 19).
Також, 18 січня 2017 року ОСОБА_1 звернулась з заявою №66 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення усіх видів соціальної допомоги, зокрема, допомогу на дітей одиноким матерям (а. с. 15)
Відповідно до рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 19 січня 2017 року, Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям на утримання: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 01.01.2017 року по 30.06.2017 рік у розмірі 854,34 грн. на місяць, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 з 01.01.2017 року по 30.06.2017 рік у розмірі 520,34 грн. на місяць. (а. с. 20)
Відповідно до ст. 18-1, 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданному компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленному порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданного відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу
за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. (ст. 18-3 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»)
Як вбачається з матеріалів справи, 11.07.2017 року, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації прийняло рішення про призначення допомоги одиноким матерям, відповідно до якого, ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.01.2017 року по 30.04.2017 року у розмірі 854,34 грн., та з 01.05.2017 року по 30.06.2017 року по 942,34 грн. на місяць, на утримання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а. с. 21).
Обгрунтовуючи підстави звернення з даним позовом до суду, позивач посилається на те, що у зв`язку з проведенням перерахунку допомоги було виявлено переплату ОСОБА_1 у розмірі 2937,90 грн., яка виникла за період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 рік, як на підставу стягнення коштів. позивач посилається на ст. 22 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 49 «Порядку призначення і виплат державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року за №1751, відповідно до якої суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Згідно ст. 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України)
При цьому правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презумуються.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Тобто, механізм повернення надмірно сплачених сум допомоги передбачає стягнення зазначених сум лише у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини громадянина, а саме через його зловживання.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За таких обставин, оцінивши докази, подані сторонами, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених коштів, є необґрунтованим та таким що не підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки позивачем не доведено факту недобросовісного набуття відповідачем коштів, а також не встановлено наявність рахункової помилки зі сторони позивача, натомість, посилання позивача на здійсненний перерахунок допомоги не доводить факту недобросовісного набуття відповідачем коштів.
В порядку ст. 141 ЦПК України, враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, відшкодування судових витрат не здійснюється.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 1166, 1212, 1215 Цивільного кодексу України, ст. 1, 10, 12, 18-1 - 18-4, 22 ЗУ «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» ст.ст. 76-81, 89, 141, 178, 258, 259, 263-265, 268, 273, 275, 279, 354, 355 ЦПК України, суд -
У х в а л и в:
У задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надміру виплачених коштів - відмовити.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду до Київського апеляційного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 24.02.2020 року.
Учасники справи:
Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (04209, м. Київ, вул. Озерна, буд. 18-а, код ЄДРПОУ 37445416);
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
Третя особа - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр.-т Комарова, буд. 7, код ЄДРПОУ 22886300)
Суддя