Рішення № 87823776, 11.02.2020, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
11.02.2020
Номер справи
686/2846/17
Номер документу
87823776
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 686/2846/17

Провадження № 2/686/1593/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.02.2020

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:

головуючої - судді Логінової С.М.,

при секретарі судового засідання – Д`яковичу О.О..,

за участю представників позивача – ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

за участю представника позивача – квартирно – експлуатаційного відділу м. Хмельницького – Маркітана А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Хмельницькому цивільну справу за позовом військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького до ОСОБА_3 , Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування п. З Додатку 1 до рішення сесії міської ради від 12.12.2012 року № 52 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду юридичним особам, громадянам, припинення права користування земельною ділянкою», визнання недійсним та скасування договору оренди землі, визнання право постійного користування земельною ділянкою, зобов`язання щодо звільнення земельної ділянки,

встановив:

Військовий прокурор Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького звернувся до суду з позовом до суду до ОСОБА_3 , Хмельницької міської ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, посилаючись на те, що у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» на Прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

З метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави, прокуратурою гарнізону направлено запит до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький щодо вжиття останнім або вищестоящими органами заходів реагування щодо відновлення права на користування землями оборони.

На адресу прокуратури КЕВ м. Хмельницький надано відповідь, що заходи щодо здійснення претензійно-позовної роботи суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, не здійснювались.

Відповідно до ст. 1 «Положення про Міністерство оборони України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 406/2011, Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади, входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, у сфері оборони і військового будівництва. Міністерство оборони України є органом військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.

Відповідно до п. 5.13 Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 3 липня 2013 року № 448, квартирно-експлуатаційні органи Збройних Сил України здійснюють облік фондів військових містечок та земельних ділянок. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький є державною установою на місцях в системі Збройних Сил України, на який покладено відомчий контроль за використанням за цільовим призначенням земель, наданих в користування Збройних Сил України, а також їх облік.

Майно, обігові кошти КЕВ м. Хмельницький є державною власністю і належать до сфери управління Міністерства оборони України.

31 липня 2015 року на адресу військової прокуратури Хмельницького гарнізону надійшов лист від Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області щодо незаконного відчуження земель оборони, які перебувають у державній власності загальною площею 577 м2 .

12 грудня 2012 року Хмельницькою міською радою прийнято рішення № 52 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду юридичним особам, громадянці, припинення права користування земельними ділянками, припинення права користування земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди та надання її в оренду громадянам, поновлення договорів оренди земельних ділянок юридичним особам, громадянам, шляхом укладення додаткових угод», яким (згідно з п/п 3 додатку 1 до рішення) ОСОБА_3 , затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у АДРЕСА_1 загальною площею 577 м терміном на 10 років.

6 вересня 2013 року на підставі вказаного рішення між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_3 укладено договір оренди землі №126-01-2013/2395768, за умовами якого Хмельницька міська рада передала в оренду ОСОБА_3 на 10 років земельну ділянку площею 577 м (кадастровий №6810100000:24:002:0114) у АДРЕСА_1 для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів.

Згідно з інформацією КЕВ м. Хмельницький від 17 лютого 2015 року, земельна ділянка по АДРЕСА_2 м2, на якій розташований пункт технічного обслуговування легкових автомобілів, належить до земель оборони, перебуває на картковому обліку КЕВ м. Хмельницький та останнім не надавалось дозволу на забудову означеного пункту .

Відповідно до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 1975 року, та рішення Хмельницького райвиконкому від 23.12.1975 року №277-В, зазначена земельна ділянка входить до складу земель військового містечка №45 Хмельницького гарнізону загальною площею 2487,6 га, для розміщення учбових полів, полігону, військових частин та установ Міністерства оборони, будівництва житла, обслуговування та експлуатації військового майна і житлових будинків та перебуває на праві постійного користування КЕВ м. Хмельницький.

Згідно отриманих відомостей з КЕВ м. Хмельницький Міністерство оборони України не надавало дозволу на передачу вказаної земельної ділянки Хмельницькій міській раді, а також не зверталось з клопотанням про відмову від користування земельною ділянкою військового містечка №45, яка віднесена до земель оборони.

Позивач посилається на те, що до проекту землеустрою земельної ділянки для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів (кадастровий №6810100000:24:002:0114), площею 577 м2, який виготовлено ТОВ «Земельно-кадастрове агентство «СТС», внесені недостовірні відомості щодо правового статусу, оскільки не зазначено, що вказана земельна ділянка перебуває на праві постійного користування КЕВ м. Хмельницький. Зазначене в подальшому, стало підставою для надання цієї земельної ділянки в оренду ОСОБА_3

Хмельницька міська рада, під час укладання договору оренди землі від 06.09.2013 №126-01-2013/2395768, не маючи повноважень на володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою військового містечка №45, всупереч вимогам ч. 1 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» (щодо власності земельної ділянки), самовільно і незаконно розпорядилась зазначеною земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про оборону України», ст.ст. З, 10 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України, як центральний орган виконавчої влади і військового управління, забезпечує використання, відповідно до законодавства земельних ділянок, виділених для потреб Збройних Сил України.

Відповідно до п. 7 Земельного кодексу України Розділу X Перехідних положень передбачено, що громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці земельні ділянки.

Отже, державні акти (державний акт) на право користування землею, які видано органами влади СРСР не втратили чинності, а право користування наданими земельними ділянками не припинилося.

Пунктами 2, 10 розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.

Припинення права постійного користування землями оборони здійснюється за погодженням Міністра оборони України або за його дорученням, начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. Дана процедура погодження обумовлена особливим статусом земель оборони та їх призначенням.

Передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність відповідно до ст. 117 ЗК України Кабінетом Міністрів України, як власника землі не проводилось та згода Міністерства оборони України не надавалась.

Відповідно до ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Позивач посилається на те, що у порушення вимог ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України, Хмельницька міська рада затвердила проект землеустрою щодо надання в оренду ОСОБА_3 земельної ділянки у АДРЕСА_1 , без вилучення її із складу земель оборони, що в свою чергу дало підставу для укладення договору оренди означеної земельної ділянки.

Вказаними діями ОСОБА_3 фактично позбавила Міністерство оборони України земельної ділянки, площею 577 м2, вартістю 839 596 грн., що істотно порушує інтереси держави.

Враховуючи факт неможливості КЕВ м. Хмельницький, як користувачу земельної ділянки площею 577 м2 (кадастровий номер №6810100000:24:002:0114), здійснювати свої повноваження на вказаній земельній ділянці, вірним способом захисту права Міністерства оборони України та КЕВ м. Хмельницького на означену земельну ділянку є відновлення порушеного права, а саме : зобов`язати ОСОБА_3 звільнити земельну ділянку та привести її в первісний, придатний для використання за цільовим призначенням стан, усунувши перешкоди у здійсненні права користування земельною ділянкою КЕВ м. Хмельницький.

Просить визнати недійсним та скасувати договір оренди землі від 06.09. 2013 №126-01-2013/2395768, укладений між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_3 .

Зобов`язати ОСОБА_4 звільнити земельну ділянку, площею 577 м2 (кадастровий номер №6810100000:24:002:0114), що розташована по АДРЕСА_3 та привести її в первісний, придатний для використання за цільовим призначенням стан, шляхом знесення будівель, що розташовані на вказаній земельній ділянці.

У судовому засіданні позивачі позовні вимоги доповнили посилаючись на те, що первинним рішенням, що передувало укладенню договору оренди землі від 06.09. 2013 №126-01-2013/2395768, який укладений між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_3 , було рішення Хмельницької міської ради № 52 від 12.12.2012 року «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду юридичним особам, громадянці. ОСОБА_3 »

Військовий прокурор звернувся до господарського суду Хмельницької області з позовом про визнання незаконним та скасування означеного рішення Хмельницької міської ради, яким надано земельну ділянку у користування фізичній особі, однак провадження у справі було закрито, оскільки такий спір є приватноправовим і за суб`єктним складом сторін підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, так як його вирішення впливає на права та обов`язки фізичної особи, про що зазначено у постанові Верховного Суду від 29 листопада 2018 року при розгляді справи за позовом військового прокурора до Хмельницької міської ради.

На думку позивача, належний захист порушеного цивільного права КЕВ м. Хмельницький на право постійного користування спірною земельною ділянкою може бути відновлене лише у комплексі задоволених позовних вимог квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький.

Відповідно до ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Рішення № 52 Хмельницької міської ради від 12.12.2012 року, яке є первинним по відношенню до оформлених договірних відносин між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_3 , є актом індивідуальної дії, який порушує право КЕВ м. Хмельницький на право постійного користування спірною земельною ділянкою.

Позивачі просять визнати незаконним та скасувати п. З Додатку 1 до рішення сесії міської ради від 12.12.2012 року № 52 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду юридичним особам, громадянці, припинення права користування земельними ділянками, припинення права користування земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди та надання її в оренду громадянину, поновлення договорів оренди земельних ділянок юридичним особам, громадянам, шляхом укладання додаткових угод» у частині, що стосується ОСОБА_3 ..

Визнати недійсним та скасувати договір оренди землі від 06.09.2013 року №126-01-2013/2395768, укладений між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_3 .

Визнати право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6810100000:24:002:0114 за Квартирно-експлуатаційним відділом м. Хмельницький (29006, м. Хмельницький, вул. Героїв АТО, 3/1; код ЄДРПОУ 07928461).

Зобов`язати ОСОБА_3 звільнити земельну ділянку площею 577 кв.м. (кадастровий номер № 6810100000:24:002:0114), що розташована по АДРЕСА_3 та привести її в первісний, придатний для використання за цільовим призначенням стан, шляхом знесення будівель, що розташовані на вказаній земельній ділянці.

Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду від 3 березня 2017 року відкрито провадження у справі та призначена справа до судового розгляду.

Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду від 14 липня 2017 року прийнято до провадження справа за позовом військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького до ОСОБА_3 , Хмельницької міської ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.

Представник відповідача – Хмельницької міської ради направив до суду заперечення та відзив, просив відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що позов військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах - Міністерства оборони України, КЕВ м. Хмельницького не містить доказів та обґрунтувань на підтвердження позовних вимог.

Державний акт, на який посилається прокурор, на право постійного користування земельною ділянкою від 1975 р. без координат прив`язки земельної ділянки, адреси та державної реєстрації, що не відповідає вимогам законодавства, яке діяло на час видачі акта.

Враховуючи вимоги Постанови Ради Міністрів СРСР від 10 червня 1977 року «Про порядок ведення державного земельного кадастру» що Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою від 1975 р. не може бути належним доказом по даній справі, оскільки не був зареєстрований в установленому на той час порядку про це свідчить відсутність запису на останній сторінці акту.

Окрім того, позивачем не надано рішення виконавчого комітету обласної ради про затвердження рішення виконавчого комітету Хмельницької районної ради «Про «затвердження акту на право користування землею Хмельницької КЕЧІ району ПрикВО Хмельницької області».

Відповідач посилається на те, що Державний акт не містить жодних координат прив?язки земельної ділянки до місцевості, в Державному акті не зазначена адреса земельної ділянки. Державний акт виданий виконавчим комітетом Хмельницької районної ради, а не виконавчим комітетом Хмельницької міської ради.

Позивач не надав належних доказів того, що спірна земельна ділянка, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , входить до складу земель, які зазначені в державному акті.

06.09.2012 року було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності", яким передбачалось розмежування земель комунальної та державної власності.

Погодження місця розташування та надання згоди на розроблення проекту землеустрою спірної ділянки по АДРЕСА_1 на той час площею 0,025 га під будівництво пункту технічного обслуговування легких автомобілів ОСОБА_5 було проведено рішенням Хмельницької міської ради від 07.09.2004р. № 22. Рішенням виконавчого комітету від 28.10.2004р. № 672-А було надано дозвіл приватному підприємцю ОСОБА_5 на будівництво пункту технічного обслуговування легкових автомобілів по АДРЕСА_1 . На підставі рішення міської ради від 07.09.2004р. № 22 у 2005 році було розроблено проект землеустрою щодо відведення означеної земельної ділянки, який відповідно до ст. 198 Земельного кодексу України, містить погодження суміжних землекористувачів, в переліку яких є Державне підприємство Міністерства оборони України Хмельницької автобази № 82, від імені якої погодив 04.08.2005р. директор О. Воронін.

Хмельницька міська рада посилається на те, що станом на 04.08.2008р. державному підприємству Міністерства оборони України було відомо про передачу спірної земельної ділянки по АДРЕСА_1 в оренду та воно не заперечувало проти цього.

Рішенням дев`ятнадцятої сесії №4 від 06.08.2008р. було затверджено генеральний план міста Хмельницького. Генеральний план міста, розроблений Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст "ДІПРОМІСТО", визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання міської території до 2031 року. Для розробки генерального плану використовувалась інформація станом на 1 січня 2007 р. Відповідно до ст. 25 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" в генеральному плані встановлюється режим забудови територій, визначених для містобудівних потреб, який є обов`язковий для врахування під час розроблення землевпорядної документації, а також категорії земель.

Хмельницькою міською радою проводились громадські слухання щодо прийняття генерального плану міста, про що свідчать повідомлення в газеті Хмельницької міської ради "Проскурів" від 22.11.2007 р. № 94-95 та від 06.12.2007 р. № 98-99, а також протокол громадських слухань розробки генерального плану міста Хмельницького від 27.11.2007 р. "Про затвердження генерального плану міста Хмельницького було належним чином доведено до громадськості, а тому кожна фізична чи юридична особа мала змогу у випадку уточнення чи незгоди з генеральним планом звернутися зі своїми зауваженнями чи пропозиціями. Проте, на той час жодних заперечень від КЕВ м. Хмельницького з приводу приналежності чи категорії земель не надходило.

Відповідно до ст. 261 Цивільного кодексу України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатись про порушення свого права. Оскільки прийняття генерального плану міста Хмельницького широко висвітлювалось серед громадськості міста, позивач мав всі можливості внести свої заперечення чи уточнення щодо нього, але цього не зробив.

Враховуючи вищевикладене позивачем при поданні даного позову пропущено строк позовної давності, встановлений ст. 257 ЦК України.

Позивачі також не підтвердили, що земельна ділянка по АДРЕСА_4 , знаходиться в межах земельної ділянки, яка була надана КЕВ Хмельницького району рішенням виконавчого комітету Хмельницької районної ради 23.12.1975р. № 277-в.

Підставою передачі земельної ділянки рішенням Хмельницької міської ради від 12.12.2012р. № 52 в оренду ОСОБА_3 було рішення Хмельницького міськрайонного суду від 16.07.2012р., крім цього на даній земельній ділянці знаходиться нерухоме майно - пункт технічного обслуговування легкових автомобілів, дозвіл на будівництво якого було отримано чоловіком ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер.

Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України особа, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю, споруду, розміщені на земельній ділянці, має право на оформлення даної земельної ділянки для обслуговування даного будинку, будівлі, споруди. Отже, передача земельної ділянки в оренду ОСОБА_3 для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів є таким, що відповідає вимогами чинного законодавства.

Просить відмовити в задоволенні позову військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах держави в особі органу уповноваженого здійснювати функції у спірних відносинах - Міністерства оборони України, КЕВ м. Хмельницького до Хмельницької міської ради та ОСОБА_3 .

Представник відповідача ОСОБА_4 – ОСОБА_6 направила до суду відзив, посилаючись на те, що військовий прокурор Хмельницького гарнізону Західного регіону України звернувся до суду в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький до ОСОБА_3 , Хмельницької міської ради про визнання недійсним та скасування договору оренди землі від 06.09.2013 року № 126-01-2013/2395768, зобов`язання звільнення земельної ділянки та приведення її в первісний придатний для використання за цільовим призначенням стан, шляхом знесення будівель, що розташовані на вказаній земельній ділянці.

Вважає, що при зверненні до суду з даним позовом Військовим прокурором Хмельницького гарнізону Західного регіону України не обґрунтовано підстави для представництва прокурором інтересів держави та звернення до суду із даним позовом.

Прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом (п. З ч. 1 ст. 131-1 Конституції України). Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією з засад правосуддя (п. З ч. 2 ст. 129 Конституції України ).

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу,

Підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленням прокурора на адресу відповідного суб`єкта владних повноважень про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від суб`єкта владних повноважень, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.

Водночас, при зверненні до суду з даним позовом військовим прокурором не обґрунтовано наявності визначених законодавством підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді, зокрема не наведено причин, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом і які підстави для звернення прокурора до суду, не обґрунтовано в чому полягає в даному випадку порушення інтересів держави та необхідність їх захисту саме військовим прокурором, а не органом уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а лише зазначено, що такий захист КЕВ м. Хмельницький не здійснювало.

Прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом та не може бути альтернативним суб`єктом звернення до суду і фактично замінювати відповідний уповноважений на захист інтересів держави орган, в даному випадку вважає, що у Військового прокурора відсутні законні підстави для представництва інтересів держави в суді, що свідчить про заявлення позову особою, яка не має процесуальної дієздатності та є підставою для залишення позову без розгляду.

Представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову, вказавши, що позивачем пропущено строк позовної давності , оскільки ще у 2006 році КЕВ М. Хмельницького було відомо про будівництво на означеній земельній ділянці пункту технічного обслуговування автомобілів, однак позов було пред`явлено лише у 2017 році. 25.12.2013 року за ОСОБА_4 було зареєстровано право власності на станцію технічного обслуговування автомобілів. Окрім цього, військовий прокурор безпідставно збільшив позовні вимоги, що є порушенням вимог Цивільного процесуального кодексу України. Вважає, що позов прокурора є необґрунтованим та безпідставним, просить відмовити у задоволенні.

У судовому засіданні представники позивачів позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити, з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідачі у судове засідання не прибули, повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду. Суд приходить до висновку розглянути справу у відсутність представників відповідачів, які надали суду докази, відзиви на позовну заяву, тому їх неявка не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши пояснення представників позивачів, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, військовий прокурор Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького звернувся до суду з позовом до суду до ОСОБА_3 , Хмельницької міської ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, посилаючись на те, що у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

З метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави, прокуратурою гарнізону направлено запит до квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький щодо вжиття останнім або вищестоящими органами заходів реагування щодо відновлення права на користування землями оборони.

На адресу прокуратури КЕВ м. Хмельницький надано відповідь, що заходи щодо здійснення претензійно-позовної роботи суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, не здійснювались.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень.

З урахуванням наведеного, листом військової прокуратури Хмельницького гарнізону попередньо, до звернення до суду, повідомлено КЕВ м. Хмельницький щодо вжиття заходів реагування прокуратурою, а саме звернення до суду в інтересах останнього.

Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року № 3-рп/99 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Пунктом 2 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України визначено, що під поняттям «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах», треба розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, який законом наділений повноваженням органу виконавчої влади.

Відповідно до ст. 1 «Положення про Міністерство оборони України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 406/2011, Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади, входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, у сфері оборони і військового будівництва. Міністерство оборони України є органом військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.

Відповідно до п. 5.13 Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 3 липня 2013 року № 448, квартирно-експлуатаційні органи Збройних Сил України здійснюють облік фондів військових містечок та земельних ділянок. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький є державною установою на місцях в системі Збройних Сил України, на який покладено відомчий контроль за використанням за цільовим призначенням земель, наданих в користування Збройних Сил України, а також їх облік. Майно, обігові кошти КЕВ м. Хмельницький є державною власністю і належать до сфери управління Міністерства оборони України.

31 липня 2015 року на адресу військової прокуратури Хмельницького гарнізону надійшов лист від Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області щодо незаконного відчуження земель оборони, які перебувають у державній власності загальною площею 577 м2 .

Встановлено, що 12 грудня 2012 року Хмельницькою міською радою прийнято рішення № 52 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду юридичним особам, громадянці, припинення права користування земельними ділянками, припинення права користування земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди та надання її в оренду громадянину, поновлення договорів оренди земельних ділянок юридичним особам, громадянам, шляхом укладення додаткових угод», яким (згідно з п/п 3 додатку 1 до рішення) ОСОБА_3 , затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у АДРЕСА_1 загальною площею 577 м терміном на 10 років.

6 вересня 2013 року на підставі вказаного рішення між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_3 укладено договір оренди землі №126-01-2013/2395768, за умовами якого Хмельницька міська рада передала в оренду ОСОБА_3 на 10 років земельну ділянку площею 577 м (кадастровий №6810100000:24:002:0114) у АДРЕСА_1 для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів.

Згідно з інформацією КЕВ м. Хмельницький від 17 лютого 2015 року, земельна ділянка по АДРЕСА_2 м2, на якій розташований пункт технічного обслуговування легкових автомобілів, належить до земель оборони, перебуває на картковому обліку КЕВ м. Хмельницький та останнім не надавалось дозволу на забудову пункту технічного обслуговування легкових автомобілів .

Відповідно до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 1975 року (без номера), та рішення Хмельницького райвиконкому від 23.12.1975 року №277-В, зазначена земельна ділянка входить до складу земель військового містечка №45 Хмельницького гарнізону загальною площею 2487,6 га, для розміщення учбових полів, полігону, військових частин та установ Міністерства оборони, будівництва житла, обслуговування та експлуатації військового майна і житлових будинків та перебуває на праві постійного користування КЕВ м. Хмельницький.

Згідно отриманих відомостей з КЕВ м. Хмельницький Міністерство оборони України не надавало дозволу на передачу вказаної земельної ділянки Хмельницькій міській раді, а також не зверталось з клопотанням про відмову від користування земельною ділянкою військового містечка №45, яка віднесена до земель оборони.

Відповідно до проекту землеустрою земельної ділянки для обслуговування пункту технічного обслуговування легкових автомобілів (кадастровий №6810100000:24:002:0114), площею 577 м2, який виготовлено ТОВ «Земельно-кадастрове агентство «СТС», внесені недостовірні відомості щодо правового статусу, оскільки не зазначено, що вказана земельна ділянка перебуває на праві постійного користування КЕВ м. Хмельницький, що в подальшому, стало підставою для надання цієї земельної ділянки в оренду ОСОБА_3 .

Судом встановлено, що Хмельницька міська рада, під час укладання договору оренди землі від 06.09.2013 №126-01-2013/2395768, не маючи повноважень на володіння, користування і розпорядження земельною ділянкою військового містечка №45, всупереч вимогам ч. 1 ст. 4 Закону України «Про оренду землі» (щодо власності земельної ділянки) розпорядилась зазначеною земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 14 Закону України «Про Збройні Сили України» земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління.

Відповідно до ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати лише в державній власності.

Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Відповідно до підпункту «в» пункту 4 статті 84 Земельного кодексу України до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі оборони.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про оборону України», ст.ст. З, 10 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України, як центральний орган виконавчої влади і військового управління, забезпечує використання, відповідно до законодавства земельних ділянок, виділених для потреб Збройних Сил України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 визнано, що положення пункту 6 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України та пункту 6 Постанови Верховної Ради України «Про земельну реформу», що стосується переоформлення раніше виданих державних актів на право постійного користування землею, визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.

Відповідно до п. 7 Земельного кодексу України Розділу X Перехідних положень передбачено, що громадяни та юридичні особи, що одержали у власність, у тимчасове користування, в тому числі на умовах оренди, земельні ділянки у розмірах, що були передбачені раніше діючим законодавством, зберігають права на ці земельні ділянки.

Отже, державні акти (державний акт) на право користування землею, які видано органами влади СРСР не втратили чинності, а право користування наданими земельними ділянками не припинилося.

Пунктами 2, 10 розділу 7 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.

Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин, Хмельницька міська рада не наділена повноваженнями розпорядження землями державної власності, в тому числі і землями оборони.

Припинення права постійного користування землями оборони здійснюється за погодженням Міністра оборони України або за його дорученням, начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. Дана процедура погодження обумовлена особливим статусом земель оборони та їх призначенням.

Передачі земельних ділянок державної власності у комунальну власність відповідно до ст. 117 Земельного кодексу України Кабінетом Міністрів України, як власника землі не проводилось та згода Міністерства оборони України не надавалась.

Відповідно до ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Судом встановлено, що Хмельницька міська рада затвердила проект землеустрою щодо надання в оренду ОСОБА_3 земельної ділянки у АДРЕСА_1 , без вилучення її із складу земель оборони, що в свою чергу дало підставу для укладення договору оренди означеної земельної ділянки.

Укладення договору оренди означеної земельної ділянки з ОСОБА_3 фактично позбавила Міністерство оборони України земельної ділянки, площею 577 м2, вартістю 839 596 грн., що істотно порушує інтереси держави.

Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, серед способів захисту цивільних прав та інтересів судом визначено визнання незаконним і скасування рішення органу влади чи місцевого самоврядування, визнання правочину недійсним, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення.

Відповідно до ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України оспорюваний правочин може бути визнаний недійсним в судовому порядку за позовом однієї із сторін цього правочину або іншої заінтересованої особи, що заперечують його дійсність на підставах, встановлених законом.

Постановою Пленуму Верховного суду України №9 від 6 листопада 2009 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» визначено, що реституція як спосіб захисту цивільного права застосовується лише в разі наявності між сторонами укладеного договору, який є нікчемним чи який визнано недійсним. У зв`язку з цим вимога про повернення майна, переданого на виконання недійсного правочину, за правилами реституції може бути пред`явлена тільки стороні недійсного правочину.

Відповідно до ч. З ст. 152 Земельного кодексу України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

Відповідно до ст. 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Суд приходить до висновку, що слід визнати незаконним та скасувати п.3 додатка 1 до рішення сесії міської ради від 12.12.2012 року №52 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду юридичним особам, громадянам, припинення прав користування земельними ділянками, припинення права користування земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди та надання її в оренду громадянину, поновлення договорів оренди земельних ділянок юридичним особам , громадянам, шляхом укладення додаткових угод.

Визнати недійсним та скасувати договір оренди землі від 06.09. 2013 №126-01-2013/2395768, укладений між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_3 .

Визнати право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером

№ НОМЕР_1 10100000:24:002:0114 за квартирно-експлуатаційним відділом м. Хмельницького .

Зобов`язати ОСОБА_3 звільнити земельну ділянку площею 577 кв.м (кадастровий номер № 68 10100000:24:002:0114 ), що розташована по АДРЕСА_3 та привести її у первісний , придатний для використання за цільовим призначенням стан, шляхом знесення будівель, що розташовані за адресою по АДРЕСА_3 .

Суд також приходить до висновку, що позивачами не пропущено строк звернення до суду. 31 липня 2015 року на адресу військової прокуратури Хмельницького гарнізону надійшов лист від Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області щодо незаконного відчуження земель оборони, які перебувають у державній власності загальною площею 577 м2 .У червні 2016 року позивач звернувся з позовною заявою до Господарського суду Хмельницької області про визнання незаконним та скасування рішення Хмельницької міської ради №52 від 12.12.2012 року у частині, що стосується ОСОБА_3 .

До Хмельницького міськрайонного суду позивачі звернулись до суду 10 лютого 2017 року.

Розподіл судових витрат здійснено у відповідності до вимог ст.141 Цивільного процесуального кодексу України.

Керуючись ст. ст. ст.264, 265 Цивільного процесуального кодексу України, ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 77, 84, ч. 1 ст. 92 , ч. З ст. 152 Земельного кодексу України, ст. 16, ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, Постанова Пленуму Верховного суду України №9 від 6 листопада 2009 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», суд

вирішив:

позов військового прокурора Хмельницького гарнізону Західного регіону України в інтересах Міністерства оборони України, квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницького до ОСОБА_3 , Хмельницької міської ради про визнання незаконним та скасування п. З Додатку 1 до рішення сесії міської ради від 12.12.2012 року № 52 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду юридичним особам, громадянам, припинення права користування земельною ділянкою», визнання недійсним та скасування договору оренди землі від 06.09.2013 року, визнання право постійного користування земельною ділянкою за квартирно-експлуатаційним відділом м. Хмельницький , зобов`язання звільнення земельної ділянки задовольнити у частині, що стосується ОСОБА_3 .

Визнати незаконним та скасувати п. З Додатку 1 до рішення сесії Хмельницької міської ради від 12.12.2012 року № 52 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх в оренду юридичним особам, громадянці, припинення права користування земельними ділянками, припинення права користування земельною ділянкою шляхом розірвання договору оренди та надання її в оренду громадянину, поновлення договорів оренди земельних ділянок юридичним особам, громадянам, шляхом укладання додаткових угод».

Визнати недійсним та скасувати договір оренди землі від 06.09.2013 року №126-01-2013/2395768, укладений між Хмельницькою міською радою та ОСОБА_3 .

Визнати право постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6810100000:24:002:0114 за квартирно-експлуатаційним відділом м. Хмельницький.

Зобов`язати ОСОБА_3 звільнити земельну ділянку площею 577 кв.м. (кадастровий номер № 6810100000:24:002:0114), що розташована по АДРЕСА_3 та привести її в первісний, придатний для використання за цільовим призначенням стан, шляхом знесення будівель, що розташовані на вказаній земельній ділянці.

Стягнути з ОСОБА_4 , Хмельницької міської ради судові витрати на користь квартирно-експлуатаційного відділу м. Хмельницький по 3541 грн. з кожного.

У Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження – протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення виготовлено 21 лютого 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Військовий прокурор Хмельницького гарнізону Західного регіону України – м. Хмельницький, вул. Пилипчука , 65.

Міністерство оборони України – м. Київ, Повітрофлотський проспект, 6 , Код ЄДРПОУ № 00034022.

Квартирно-експлуатаційний відділ м. Хмельницький - 29000, м. Хмельницький, вул. вул. Героїв АТО, 3/1, код ЄДРПОУ 07928461.

ОСОБА_3 - АДРЕСА_5 , РНОКПП № 20455538002.

Хмельницька міська рада – м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3, ЄДРПОУ № 33332218.

Суддя Логінова С.М.