
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 609/160/20
2-о/609/8/2020
24 лютого 2020 року Шумський районний суд Тернопільської області в складі:
в складі головуючого судді Ковтуновича О.В.
при секретарі судового засідання Кравчук Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шумськ цивільну справу за заявою: Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Шумської міської ради
заінтересована особа: Шумська районна державна адміністрація
вимоги заявника: про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність Шумської міської ради, -
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції позивача.
1. 07 лютого 2020 року Кременецька місцева прокуратура в інтересах держави в особі: Шумської міської ради (далі заявник), де заінтересована особа: Шумська районна державна адміністрація, звернулася до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність Шумської міської ради.
2. Позов обґрунтований тим, що у вересні 2017 року Шумською міською радою розпочато процедуру визнання безхазяйним нерухомого майна – гідротехнічних споруд, що знаходяться в с. Кутянка Шумського району.
Пошук власника майна не дав результатів, у зв`язку з цим, керуючись ч. 2 статті 335 Цивільного кодексу України, Шумською міською радою до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено інформацію про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна – гідротехнічних споруд, розташованих по АДРЕСА_1 .
10.08.2017 року Шумською РДА взято на облік безхазяйне нерухоме майно – гідротехнічну споруду, що знаходиться по АДРЕСА_1 . Рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 10.08.2017 року №94193981.
Шумською міською радою Шумського району 01.09.2017 подано оголошення у друкованих засобах масової інформації – газеті «Новини Шумщини» про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Станом на 10.08.2018 сплив рік з дня взяття на облік вищевказаного безхазяйного майна. При цьому, на даний час, ніхто не звертався до міської ради з питань належності зазначеного майна.
Шумська міська рада Шумського району самостійно до суду із заявою про передачу безхазяйного нерухомого майна у комунальну власність не зверталася, внаслідок чого порушено інтереси територіальної громади.
А тому у прокурора виникло законне право на звернення з позовом до суду з вимогою про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності, здійснюючи надані законом функції, реалізуючи покладені на нього від імені держави повноваження по захисту державних інтересів та зважаючи на те, що безхазяйна нерухома річ (майно) взята на облік і сплив один рік з дня взяття на її на облік як безхазяйної нерухомої речі (майна), - гідротехнічні споруди можуть бути передані у власність Шумської міської ради. З огляду на вищевказане просить позов задоволити.
ІІ. Процесуальні дії у справі.
3. Ухвалою суду від 11 лютого 2020 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено судове засідання на 24 лютого 2020 року.
4. В судове засідання Шумська міська рада та заявник Кременецька місцева прокуратура не з`явилися, однак від останнього поступила заява про повне підтримання заявлених вимог та слухання справи без участі прокурора.
5. Представник заінтересованої особи: Шумська районна державна адміністрація в судове засідання не з`явилася, хоча належним чином була повідомлена про день, час та місце слухання справи в суді, однак представила письмову заяву про слухання справи без участі представника.
6.Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільно процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
7. У відповідності до рішення сесії Шумської міської ради №1686 від 24.07.2015 р. «Про добровільне об`єднання територіальних громад» територіальна громада Суразької сільської ради об`єднана у Шумську територіальну громаду з центром у місті Шумськ.
8. Рішенням № 195 виконавчим комітетом Шумської міської ради від 06.07.2017 р. присвоєно адресу на безхазяйне майно - гідротехнічну споруду, а саме:
АДРЕСА_2 . Судом встановлено, що Шумською міською радою 01.09.2017 р. подано оголошення у друкованих засобах масової інформації – газеті «Новини Шумщини» про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
10. Із рішення №1152 від 06.07.2017 року Шумської міської ради сьомого скликання двадцять четвертої сесії вбачається, що гідротехнічну споруду, що знаходиться в АДРЕСА_1 , було взято на облік як – безхазяйне нерухоме майно.
11. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №94193981 на облік 10.08.2017 взято наступне безхазяйне нерухоме майно, зокрема:
– гідротехнічні споруди, що знаходяться по АДРЕСА_1 . Рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 10.08.2017 індексний № 36556380;
12. Із акту обстеження гідротехнічних споруд від 15.01.2020, проведеного робочою групою представників Шумської міської ради, вбачається, що гідроспоруди потребують негайного ремонту у вигляді укріплення земельних дамб (насипів) та заміни водовипуску. Стан гідроспоруд на даний час становить потенційну загрозу по підтопленню території, яка знаходиться нижче відповідно до місцевого рельєфу, у випадку прориву.
13. Як вбачається із матеріалів справи, Кременецькою місцевою прокуратурою на адресу Шумської міської ради скеровано запит №347вих.-20 від 22.01.2020 щодо надання інформації про те, чи буде Шумська міська рада використовувати своє право заявника та звертатися до суду із відповідною заявою. З відповіді вбачається, що Шумська міська рада звертатися до суду не буде у зв`язку з відсутністю у бюджеті коштів на видатки, пов`язані із сплатою судового збору.
14. Довідки Шумської районної ради від 08.01.2020 № 02/03-11, Шумської районної державної адміністрації від 28.12.2019 №03-1337/7-9 та Фонду державного майна України від 31.01.2020 № 10-62-1982 підтверджують, що гідротехнічні споруди щодо яких прокурором заявлено позовні вимоги, не перебувають у власності та користуванні Шумської районної ради, Шумської районної державної адміністрації та/або у підвідомчих підприємствах, установах, організаціях, а також не відносяться до об`єктів державної власності.
15. Із технічного паспорта на гідротехнічні споруди, що виготовлений суб`єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 вбачається, що
-загальна площа основи гідротехнічних споруд, що в АДРЕСА_1 становить 42,3 м2. Водоскидами служать трубопроводи із залізобетонних труб. Вартість гідротехнічної споруди становить 196423 (сто дев`яносто шість тисяч чотириста двадцять три) гривні.
16. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, що сформовані місцевою прокуратурою, підтверджують відсутність зареєстрованих прав на нерухоме майно, що знаходиться в
АДРЕСА_1 . Оцінка Суду.
17. Відповідно до ст.263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
18. Відповідно до ч.ч.3,4 ст.56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду із позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.
19. Відповідно до ст. 329 ЦПК України,заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених ЦК України, подається до суду за місцем знаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.
20. У відповідності до ч. 1ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
21. Частиною 2 ст. 60 Закону Украйни «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
22. Згідно ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
23. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації.
Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.
24. Відповідно дост. 333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
25. Статтею 190 ЦК України визначено, що майном як особливим об`єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки. Майнові права є неспоживною річчю та визнаються речовими правами.
Отже, на підставі наведеного вище, суд дійшов висновку, що заява про визнання майна безхазяйним та передачу його у власність територіальної громади підлягає задоволенню.
V. Розподіл судових витрат між сторонами.
27. Заявником при подачі позову було сплачено 1051 грн. 00 коп. судового збору.
З цих підстав,
Керуючись ст. 12, 263-265, 293, 352, 354 ЦПК України
У Х В А Л И В :
1. Заяву Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Шумської міської ради (місце знаходження: м. Кременець вул. Словацького, 6а, Тернопільської області) в інтересах держави в особі Шумської міської ради (місце знаходження: м. Шумськ вул. Українська, 59, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396259), де заінтересована особа: Шумська районна державна адміністрація (місце знаходження: м. Шумськ вул. Українська, 59, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04058261) про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність Шумської міської ради - задоволити повністю.
2. Передати безхазяйну нерухому річ – гідротехнічну споруду, що знаходиться по АДРЕСА_1 , вартістю 196423 грн. 00 коп. у комунальну власність Шумської міської ради (код ЄДРПОУ 04396259).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шумський районний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Повне рішення суду складено 24 лютого 2020 року
Суддя: О. В. Ковтунович