Рішення № 87818387, 21.02.2020, Південноукраїнський міський суд Миколаївської області (до 25.04.2025 - Южноукраїнський міський суд Миколаївської області)

Дата ухвалення
21.02.2020
Номер справи
486/1097/19
Номер документу
87818387
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 486/1097/19

Провадження № 2/486/45/2020

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2020 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

у складі : головуючого судді - Савіна О.І.

при секретарі Коршак О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Южноукраїнську Миколаївської області цивільну справу за позовом Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукрїанської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,

без участі сторін,

ВСТАНОВИВ:

25.06.2019 року Департамент соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів. В обґрунтування позову зазначає, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Департаменті соціальних питань та охорони здоров`я Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (в минулому управління праці та соціального захисту населення), як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та в період з 01.01.2016 року по 30.06.2016 року отримувала щомісячно соціальну допомогу в сумі 2 057.46 грн.. Однак, під час здійснення перевірки призначення та виплати соціальних допомог, головним державним соціальним інспектором департаменту було отримано інформацію про наявність у члена сім`ї отримувача допомоги – чоловіка відповідачки ОСОБА_2 , у власності земельної ділянки, яка перебуває в оренді ДП «Південь», та про отримання останнім доходу від оренди зазначеної земельної діялнки. На підставі отриманих документів департаментом було здійснено перерахунок отриманої ОСОБА_1 допомоги та виявлено надміру виплачені кошти у розмірі 1 018.02 грн.. У зв`язку з тим, що відповідач не задекларувала відомості про даний дохід, тобто приховала свої доходи подавши недостовірні відомості про майновий стан, що вплинуло на розмір призначення матеріальної допомоги, позивач просить стягнути на користь Департаменту надміру виплачені кошти в сумі 1 018.02 грн. та судові витрати у розмірі сплаченого судового збору.

Сторони в судове засідання не з`явились. Представник позивача Спасенко Л. ОСОБА_3 направила до суду письмову заяву, в якій зазначила, що підтримує позовні вимоги та просить слухати справу без її участі, не заперечує проти ухвалення заочного рішення. Відповідач ОСОБА_1 , причину неявки суду не повідомила, про день місце та час розгляду справи сповіщена вчасно та належним чином, шляхом розміщення оголошення про виклик відповідача в судове засідання, на офіційному веб-сайті судової влади України, в порядку передбаченому ст. 128 ЦПК України.

На підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Згідно ч.4 ст. 223 ЦПК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).

У відповідності до ч.1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Судом встановлено, що відповідач повідомлена належним чином, про причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не надала, позивач не заперечує проти ухвалення заочного рішення, про що зазначив у клопотанні. За такого суд вважає можливими ухвалити у справі заочне рішення.

Дослідивши письмові матеріали справи суд приходить до наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 11.01.2016 року ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (а.с. 4-5).

Одночасно надала декларацію про доходи та майновий стан, де в розділі ІІ про доходи членів сім`ї зазначила, що отримує державну соціальну допомогу при народженні, а в розділі V вказала, що земельного паю, дачі не має. Також у вказаному документі відповідач ОСОБА_1 зазначила в якості члена сім`ї чоловіка ОСОБА_2 (а.с. 6-7).

21.01.2016 року Южноукраїнським ГУСЗН було прийнято рішення про призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій сім`ї (а.с. 8).

З акту №502 від 05.04.2016 року порівняння інформації наданої податковою інспекцією, копії договору оренди землі від 01.08.2010 року та довідки №14 від 04.07.2016 року про отримані доходи вбачається, що ОСОБА_2 володіє земельною ділянкою, яка перебуває в оренді ДП «Південь» та отримує дохід (а.с. 9, 11-12, 13).

Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Постанови Кабінету міністрів України від 24.02.2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї. Прожитковий мінімум для сім`ї визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих та затверджених відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які відносяться до основних соціальних і демографічних груп населення.

Малозабезпечена сім`я це сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Статтею 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та "Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сімї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, тощо.

Згідно з п. 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначаються з місяця звернення на шість місяців. Для призначення допомоги подається в установленому порядку довідка про склад сім`ї та декларація про доходи та майновий стан (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї). При цьому допомога призначається на основі середньомісячного сукупного доходу сім`ї за останні шість місяців, що передують місяцю звернення, сукупного доходу осіб, які входять до складу сім`ї.

Згідно ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

При цьому, пуктом 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» та ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» передбачено, що у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Згідно з п. 25 вищезазначеного Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, з місяця в якому виявлено порушення.

Пункт 28 Порядку передбачає, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

19.10.2016 року, 25.10.2018 року та 11.02.2019 року ОСОБА_1 направлялись повідомлення про необхідність повернення надміру виплачених коштів (а.с. 14, 15, 16).

З копій заяв від 06.06.2018 року та 20.02.2018 року направлених ОСОБА_1 на ім`я директора ДСП та СЗ, остання зобов`язалась повернути переплачені кошти соціальної допомоги частинами в строк до 31.05.2018 року, а потім до 31.10.2018 року (а.с. 17, 18).

На думку суду зазначені заяви свідчать про визнання відповідачкою факту отримання надміру виплачених державних коштів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Отже, враховуючи встановлені судом фактичні обставини справи та надавши належну оцінку доказам, суд дійшов висновку, що відповідач приховала дані про доходи своєї родини та не внесла їх у відповідну декларацію, що потягло за собою невірне визначення розміру державної соціальної допомоги малозабезпеченій родині, внаслідок чого Управлінням були надміру виплачені кошти, які підлягають поверненню.

З огляду на те, що з боку відповідача мала місце недобросовісність в частині надання відомостей про доходи, при цьому доказів, які б спростовували вищевикладене, судом не здобуто, суд вважає, що позовні вимоги Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукрїанської міської ради Миколаївської області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Таким чином з ОСОБА_1 на користь позивача підлягають стягненню надміру виплачені державні кошти в сумі 1 018.02 грн..

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивач поніс документально підтверджені витрати по сплаті судового збору в сумі 1 921.00 грн., які, у зв`язку із задоволенням позову, підлягають стягненню з відповідача на його користь (а.с. 1).

Керуючись ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 4, 11-13, 76-78, 81, 89, 223, 264-265, 268, 280, 282, 284 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукрїанської міської ради Миколаївської області до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Южноукраїнська Миколаївської області, РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрованої в АДРЕСА_1 на користь Департаменту соціальних питань та охорони здоров`я Южноукрїанської міської ради Миколаївської області (р/р НОМЕР_2 , МФО 820172, код ЄДРПОУ 22427868) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 1 018 (одна тисяча вісімнадцять) гривень 02 коп. та судовий збір в сумі 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривня 00 коп..

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Южноукраїнського

міського суду Олександр Іванович Савін