
Справа № 396/1975/19
Провадження № 2/396/97/20
РІШЕННЯ
Іменем України
25.02.2020 року м.Новоукраїнка
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді Русіної А.А.,
за участю секретаря судового засідання Стеценко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новоукраїнка Кіровоградської області цивільну справу № 396/1975/19 за позовом Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів,-
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів, посилаючись на те, що ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям. При оформленні державної допомоги в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, наданих до заяв про призначення державної соціальної допомоги, вказала, що "земельних ділянок та паїв не має". На підставі вказаних відомостей ОСОБА_1 в декларації, проводився розрахунок розміру державної соціальної допомоги.
12.08.2019 року на адресу управління надійшла відповідь, згідно якої стало відомо, що у відповідача є у власності земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка перебуває в оренді СТОВ «Росія», про що в деклараціях про доходи та майновий стан не зазначена.
У зв`язку з наданням ОСОБА_1 недостовірної інформації про свій фінансовий стан та отримані доходи, було надмірно виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на суму 1367,86 грн.. ОСОБА_1 було запропоновано добровільно повернути переплачені кошти, однак до цього часу кошти не повернені.
Ухвалою судді від 20.12.2019 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін на 05.02.2020 року, 05.02.2020 року у зв`язку з неповерненням повідомлення про отримання судової повістки відповідачем, розгляд справи відкладено на 25.02.2020 року.
Відповідно до вимог п.2 ч.7 ст.128 ЦПК України, ухвала про відкриття провадження у справі разом з додатками надсилалася відповідачу за адресою місця реєстації, які відповідач отримала, до суду повернулось поштове повідомлення з підписом про отримання повістки.
Станом на 25.02.2020 року відповідач відзив до суду не подала, з клопотанням про відкладення розгляду справи для надання додаткового часу для подачі відзиву, до суду не зверталася.
У відповідності до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Заперечення проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження від сторін у справі не надходили.
Дослідивши у судовому засіданні матеріали справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та подані докази, з"ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. ст. 12, 13, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд сприяє всебічному і повному з`ясуванню обставин справи дотримуючись принципів диспозитивності та змагальності сторін. Суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що 10.10.2018 року ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення Новоукраїнської РДА з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомогу інвалідам ІІІ групи (а.с.5-6).
Відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 в розділі V. - відомості про земельні ділянки, що перебувають у власності або володінні (користуванні) членів сім"ї або зареєстрованих у житловому будинку осіб, членів сім"ї, що проживають окремо ( дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) зазначила, що немає земельного паю та земельну ділянку (а.с.7-8).
Відповідно до рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім"ї від 11.10.2018 року Новоукраїнське УПСЗН призначило ОСОБА_1 соціальну допомогу з 01.10.2018 року по 31.03.2018 року в розмірі 1076,25 грн (а.с. 10).
11.10.2018 року Новоукраїнським УПСЗН був здійснений розрахунок державної соціальної допомоги ОСОБА_1 (а.с. 11).
Судом встановлено, що в ОСОБА_1 є дохід від надання земельної ділянки в оренду, що підтверджується довідкою виданою СТОВ «Росія» від 12.08.2019 року (а.с.18), який в декларації про доходи та майновий стан не зазначений.
Відповідно до протоколу індивідуального перерахунку ОСОБА_1 надлишок виплачених коштів по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім`ям складає 1367,86 грн (а.с. 17).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п.2 ч.1 ст.7 Закону, якщо малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї.
Пунктом 9 ч.1 ст.7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» передбачено, якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям.
Згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
На адресу відповідача 20.08.2019 року Новоукраїнське УПСЗН направило вимогу про повернення коштів на загальну суму 1367,86 грн (а.с. 13), однак жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку ОСОБА_1 не вчинила.
Відповідно до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідачка була проінформована про суму надміру перерахованої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям необхідність їх відшкодування, однак до даного часу кошти не повернено.
За таких обставин, з урахуванням вищевказаного, оцінюючи всі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню та вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму надмірно виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 1367,86 грн..
Судовий збір в розмірі 1921,00 грн., на підставі ст. 141 ЦПК України, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись постановою КМУ №250 від 24.02.2003р., ст.1166 ЦК України, ст.ст.4-5, 76-83, 259, 263-265,430 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 - на користь Управління соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації (р/р НОМЕР_2 в ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код ЄДРПОУ 03197799) надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 1367 (одна тисяча триста шістдесят сім) грн. 86 коп., а також сплачений судовий збір в розмірі 1921 (одна ттсяча дев`ятсот двадцять одна) грн.
Всього підлягає стягненню 3288 (три тисячі двісті вісімдесят вісім) грн. 86 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Кропивницького апеляційного суду через Новоукраїнський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, які не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Головуючий: А. А. Русіна