Ухвала суду № 87811697, 18.02.2020, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
18.02.2020
Номер справи
335/6684/19
Номер документу
87811697
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

1Справа № 335/6684/19 2/335/265/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2020 року Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі

головуючого судді Соболєвої І.П.,

за участю секретаря судового засідання Лазоренко Д.М.,

представника позивача Луньова С.М.,

представників відповідача Золотько О.І.,

третьої особи Луньова ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Перемоги, буд. 107-Б, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, третя особа фізична особа-підприємець ОСОБА_3 , про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

14 червня 2019 р. до суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, третя особа фізична особа-підприємець ОСОБА_3 , в якій позивач просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність Запорізької міської виконавчої дирекції Запорізького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (правонаступник - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області) щодо фінансування для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах на користь застрахованої особи ОСОБА_2 на підставі листка непрацездатності АГШ № 253154 від 10.02.2016 за період з 10.02.2016 по 14.06.2016 за заявою-розрахунком від 29.02.2019 № 29/02/01 в сумі 141331,01 грн., та на підставі листка непрацездатності серія АГШ № 253520 від 28.04.2016 року (продовження) за період з 15.06.2016 по 28.06.2016 за заявою-розрахунком від 10.05.2019 № 10/05/01 в сумі 15 844,28 грн., а всього на суму 157 175,29 грн.;

- зобов`язати відповідача здійснити фінансування ФОП ОСОБА_3 для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах на користь ОСОБА_2 на підставі листка непрацездатності АГШ № 253154 від 10.02.2016 за період з 10.02.2016 по 14.06.2016 в сумі 141331,01 грн., та на підставі листка непрацездатності серія АГШ № 253520 від 28.04.2016 (продовження) за період з 15.06.2016 по 28.06.2016 в сумі 15 844,28 грн., а всього на суму 157 175,29 грн.;

- зобов`язати відповідача здійснити фінансування ФОП ОСОБА_3 для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах на користь ОСОБА_2 компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_2 за період з 01.03.2016 по момент фактичного розрахунку, що на дату подачі позову та прийняття судового рішення у справі № 331/2269/17 від 22.05.2017 становить в сумі 20 069,00 грн., та додатково за період з 25.05.2016 по момент фактичного розрахунку, що на дату подачі позову та прийняття судового рішення у справі № 331/2269/17 від 22.05.2017 становить в сумі 1457,67 грн., а всього на суму 21 526,67 грн.

26.07.2019 відповідачем до суду наданий відзив на позов, у якому представники відповідача зазначили щодо помилковості визначення цивільної юрисдикції позивачем. В обґрунтування зазначено, що зі змісту позовних вимог, вбачається, що вони стосуються здійснення фінансування страхових виплат за Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (далі – Закон №1105). Положення Закону №1105 визначають правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема й компетенцію Фонду соціального страхування України та його робочих органів. Фонд зобов`язаний забезпечувати фінансування та виплачувати матеріальне забезпечення, страхові виплати і надавати соціальні послуги, передбачені цим Законом.

Відповідно до п. 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 20.05.2013 № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів», Фонд соціального страхування України наділений контролюючими функціями та правом видання обов`язкових для страхувальників актів, спори за його участі та участі його робочих органів розглядаються в порядку адміністративного судочинства. Враховуючи викладене, вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.

Представник позивача, одночасно і третя особа – ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав позов та заперечили щодо клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі, пославшись на те, що предмет даної справи в частині визнання протиправною бездіяльність щодо нездійснення фінансування із допомоги по вагітності і пологах та зобов`язання робочого органу Фонду здійснити таке фінансування до страхувальника для надання матеріального забезпечення по вагітності та пологах на користь застрахованої особи – належить до юрисдикції загальних судів та має розглядатися в порядку цивільного судочинства а також на постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової Палати Касаційного цивільного суду від 27.02.2019 (справа №428/3353/17, провадження № 61-33322св18.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав клопотання про закриття провадження у справі, вказуючи на те, що даний спір повинен розглядатися за правилами адміністративного судочинства. Просять закрити провадження у даній справі.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами. (ч.1 ст.19 ЦПК України).

Водночас, згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно з пунктами 2, 7 частини 1 статті 4 КАС України:

публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи;

суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Фонд соціального страхування України здійснює функції у відповідності до Закону України №1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 1105-XIV від 23.09.1999 року Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Відповідно до абз. 1 ч. 3 ст. 8 цього Закону, робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.

Статтею 37 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що Фонд за певних умов робить перерахунок сум щомісячних страхових виплат.

Таким чином, Фонд соціального страхування України є суб`єктом владних повноважень, наділеним владними управлінськими функціями.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Частинами 1, 2 статті 20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років". Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться у п. 14 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 8 «Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів» (в редакції постанови Вищого адміністративного суду від 22 травня 2015 року № 6), з огляду на те, що Фонд соціального страхування України наділений контролюючими функціями та правом видання обов`язкових для страхувальників актів, спори за його участі та участі його робочих органів розглядаються в порядку адміністративного судочинства.

Отже, даний спір повинен розглядатися в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

З огляду на викладене спір між сторонами з приводу здійснення відповідачем владних повноважень щодо нарахування та виплати допомоги по вагітності та пологах, підлягають розгляду виключно відповідно до правил Кодексу адміністративного судочинства України - судами адміністративної юрисдикції як такі, що є публічно-правовими за своєю правовою природою.

Дані висновки суду узгоджуються з правовою позицією, викладеною в постановах Великої Палати Верховного Суду від 04.04.2018 у справі № 280/1539/18-ц та від 28.11.2018 та у справі № 405/5366/17 та постановою Верховного суду від 06.03.2019 у справі № 185/2067/17.

Отже, посилання позивача, її представника предмет даного позову належить до юрисдикції загальних судів та має розглядатися в порядку цивільного судочинства є неправильним. Крім того, своє твердження з цього приводу він обґрунтовує посилаючись на висновки, які викладені в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової Палати Касаційного цивільного суду від 27.02.2019 (справа №428/3353/17, провадження № 61-33322св18, а саме, що вказана справа розглядалась в порядку цивільного судочинства. Однак, слід зазначити, якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який на момент подання даного позову втратив чинність, отже новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Також, суд зазначає, що відповідно до вимог п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог, але до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання. Однак вказані норми закону позивачем були порушені.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

З врахуванням наведеного вище, суд приходить до висновку, що провадження у даній справі слід закрити.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду у разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 255, ст. 260, 353, 354 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області, третя особа фізична особа-підприємець ОСОБА_3 , про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити дії закрити.

Роз`яснити ОСОБА_2 право на її звернення з даними позовними вимогами в порядку адміністративного судочинства до Запорізького окружного адміністративного суду.

Повернути ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 1 787,02 (одна тисяча сімсот вісімдесят сім гривень дві копійки) грн., сплачений згідно квитанції № 0.0.1380890929.1 від 14.06.2019.

Роз`яснити позивачу, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду з приводу спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.

Вступна та резолютивна частини ухвали суду виготовлені в нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 18 лютого 2020 року, повний текст ухвали виготовлено 24 лютого 2020 року.

Суддя І.П. Соболєва