Рішення № 87797795, 25.02.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2020
Номер справи
580/4178/19
Номер документу
87797795
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2020 року справа № 580/4178/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови і зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

26.12.2019 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов з позовом звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м. Черкаси, вул. Максима Залізняка, буд.10; код ЄДРПОУ 03195719) про:

визнання протиправною та скасування відмови відповідача у встановленні позивачу статусу особи, як ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЄС;

зобов?язання відповідача повторно розглянути подання Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Канівської міської ради про надання позивачу статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видати відповідне посвідчення.

Позов мотивовано тим, що право на встановлення позивачу вищевказаного статусу підтверджено наявними у нього документами, а,отже, він має право на відповідний статус. Тому просив задовольнити позов.

Ухвалою від 27.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та встановив відповідачу строк тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву та доказів. Згідно з даними рекомендованих повідомлень вказану ухвалу відповідач отримав 02.01.2020, а позивач - 06.01.2020.

У встановлений судом строк відповідач відзиву на позов не надав, про причини його неподання суд не повідомив.

Оскільки обґрунтовані заяви про розгляд справи з викликом сторін у судове засідання суду не надходили, зважаючи на відсутність необхідності призначити в справі експертизу або викликати для допиту свідків, суд вирішив справу розглянути за правилами спрощеного провадження без такого виклику (у письмовому провадженні) на підставі письмових доказів.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Суд встановив, що Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 16.10.2015 №4717 захворювання позивача пов`язане з роботами з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно з посвідченням від 17.03.2016 серії НОМЕР_2 позивач має статус особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Довідкою МСЕК серії 12 ААА №197074 підтверджено встановлення позивачу 2 групи інвалідності з причинним зв`язком - захворювання, пов`язане з роботами з ліквідації наслідків на ЧАЕС.

Супровідним листом від 30.09.2019 №2996\05-20 Управління соціального захисту населення Виконавчого комітету Канівської міської ради направило Комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, матеріали щодо позивача з проханням розглянути справу на комісії щодо надання йому статусу учасника ліквідації наслідків на ЧАЕС 1 категорії. До нього додано копії: прохання позивача, експертного висновку від 16.10.2015 №4717, витягу із протоколу від 27.07.2017 листа ПАТ ЕМЗ «Магніт» від 08.12.2015 №95, довідки ПАТ ЕМЗ «Магніт» від 08.06.2016 №12, довідки про заробітну плату від 26.10.2017 №126, паспорта, трудової книжки, довідки Канівського ОМВК від 08.11.2017 №156, договору про надання правової допомоги від 03.09.2018 №72, листів ДСЗН від 12.03.2018 №178 та від 31.10.2018 №199, посвідчення особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, довідки МСЕК, заяви до канівського міськрайонного суду, листів Апеляційного суду Черкаської області від 05.04.2019 та від 26.02.2019, листа Інституту медицини праці Національної академії медичних наук України від 29.03.2017 №86, постанови Апеляційного суду Черкаської області від 20.02.2019.

На звернення позивача під час особистого прийому 03.10.2019 про надання йому статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідач листом від 01.11.2019 №9-С-ОПЧ його інформував про визначені законодавством підстави для надання такого статусу. Також повідомив, що відповідно до листа Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України від 19.01.2016 №6499 про усунення технічної помилки експертний висновок від 16.10.2015 №4717 недійсний.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Суд врахував, що спірні правовідносини регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796-XII), Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року №551 (далі - Порядок №551).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.9 Закону №796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

На підставі ч.1 ст.10 Закону №796-XII учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Згідно з ч.1 ст.15 Закону №796-XII підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

На підставі ч.1 ст.65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 Порядку № 551 посвідчення є документом, що підтверджує статус осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, громадян, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих, дружин (чоловіків) померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (потерпілих), смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою або з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, а також опікунам дітей (на час опікунства) померлих громадян, смерть яких пов`язана з Чорнобильською катастрофою, і надає право користуватися пільгами та компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

На підставі абз.1 п.3 Порядку № 551 особам з інвалідністю з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, щодо яких установлено причинний зв`язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 1) серії А синього кольору.

Відповідно до п.4 Порядку № 551 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. - не менше п`яти, а в 1987 році - не менше 14 календарних днів, віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 2) серії А синього кольору.

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з 1 липня 1986 р. по 31 грудня 1986 р. від одного до п`яти календарних днів, у 1987 році - від одного до 14, у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 19__ році" (категорія 3) серії А зеленого кольору (п.6 Порядку № 551).

Згідно з абз.2-5 п.11 Порядку №551 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів:

довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження із зазначенням кількості днів і населеного пункту, підтвердженої первинними документами (наказ чи розпорядження про відрядження до зони відчуження із зазначенням періоду роботи (служби) в зоні відчуження, особового рахунка, табеля обліку робочого часу, посвідчення про відрядження в зону відчуження з відміткою підприємства про прибуття та вибуття працівника, шляхових листів (за наявності), трудової книжки (у разі потреби);

довідки архівної установи про участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження із зазначенням періоду служби (виконання робіт), днів виїзду на об`єкти або в населені пункти зони відчуження, у разі потреби - довідки командира військової частини, військового квитка, витягу з особової справи військовослужбовця, завіреного в установленому порядку.

Згідно з абз.1 п.11 Порядку №551 посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами.

Суд врахував, що відповідно до розпорядження Черкаської ОДА від 27.11.2009 №354 для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в Департаменті соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації створена Комісія Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення на підставі абз.18 п.11 Порядку №551 приймається у місячний строк з дня надходження необхідних документів до уповноважених органів.

Отже, належним суб`єктом встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є вищевказана комісія відповідача, яка має розглянути подані документи та прийняти владне рішення організаційно-розпорядчого характеру з такого питання.

Розгляду відповідачем поданих Управлінням соціального захисту населення Виконавчого комітету Канівської міської ради згаданим вище супровідними листом від 30.09.2019 №2996\05-20 документів щодо установлення позивачу вищевказаного статусу та прийняття відповідного рішення не доведено.

Відповідач не надав суду жодного доказу щодо дотримання вищевказаних обов`язків, не зважаючи на зобов`язання судом в ухвалі від 27.12.2019, у т.ч. не повідомив суд щодо причин неможливості їх подання. Отже, не довів, що у спірних правовідносинах діяв у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом.

Лист відповідача від 01.11.2019 №9-С-ОПЧ не є "рішенням про відмову" у розумінні викладених норм, оскільки не містить чіткого та однозначного результату розгляду відповідачем відповдіних документів, не містить конкретних підстав і обґрунтувань, владного припису. З огляду на це позовна вимога визнати протиправною та скасувати відмову відповідача задоволенню не підлягає.

Тому суд дійшов висновку, що відповідач у спірних правовідносинах допустив бездіяльність, що не відповідає викладеним вище нормам законодавства.

Виконуючи завдання адміністративного суду, передбачене у ст.2 КАС України, суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог для належного та повного судового захисту порушених прав позивача та визнати бездіяльність відповідача щодо неприйняття передбаченого законом рішення за наслідками розгляду документів про встановлення йому статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС протиправною.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень є визнання її протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Тобто дії, які він повинен вчинити за законом.

На підставі абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Оскільки протиправна бездіяльність відповідача полягає у неприйнятті ним жодного з тих рішень, які передбачені Порядком №551, у визначений законом строк, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача прийняти рішення за наслідками розгляду поданих Управлінням соціального захисту населення Виконавчого комітету Канівської міської ради супровідними листом від 30.09.2019 №2996\05-20 документами щодо встановлення йому статусу ліквідатора наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якому мають бути чітко зазначені визначені законом підстави щодо вказаного у ньому результату її вирішення.

При цьому зобов`язання відповідача саме встановити вказаний статус та видати відповідне посвідчення, як того просить позивач у позові, є втручанням у його дискреційні повноваження, що не відповідає завданню адміністративного суду. Тому така позовна вимога задоволенню не підлягає.

З огляду на вказане суд дійшов висновку задовольнити позов частково.

Зважаючи, що позивач звільнений від сплати судового збору і не надав доказів понесення судових витрат, відсутні підстави для його розподілу.

Керуючись ст.ст.2, 6, 14, 138-139, 242-245, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що в складі Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду поданих Управлінням соціального захисту населення Виконавчого комітету Канівської міської ради супровідними листом від 30.09.2019 №2996\05-20 документами щодо встановлення ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зобов`язати Комісію Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що в складі Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації (18036, м.Черкаси, вул. Максима Залізняка, буд.10; код ЄДРПОУ 03195719), розглянути повторно подані їй Управлінням соціального захисту населення Виконавчого комітету Канівської міської ради супровідними листом від 30.09.2019 №2996\05-20 документи щодо встановлення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 25.02.2020.