Рішення № 87797787, 13.02.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2020
Номер справи
580/3521/19
Номер документу
87797787
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2020 року справа № 580/3521/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді: Тимошенко В.П.,

за участю секретаря судового засідання Остроушко Л.І.,

представника позивача - Мельниченко А.М. (згідно ордеру)

представника відповідачів - Чернявського А.Л. (згідно довіреностей),

розглянувши за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання рішень незаконними.

встановив:

08 листопада 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з адміністративним позовом до виконавчого комітету Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, буд.36; код ЄДРПОУ 04061547), Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (18000, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, буд.36; код ЄДРПОУ 38715770), в якому просить:

1) визнати незаконним рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради № 398 від 09.04.2019 "Про доручення анулювати паспорти прив`язки тимчасових споруд ФОП ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 та скасувати його;

2) визнати незаконним повідомлення Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради № 1770-01-14 від 13.05.2019 "Повідомлення про анулювання паспортів прив`язки тимчасових споруд" щодо анулювання паспортів прив`язки тимчасових споруд від 22.12.2017 № 773 по АДРЕСА_2 та скасувати його.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) згідно з вимогами пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 22.12.2017 управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради було видано паспорт прив`язки тимчасової споруди-торгівельний павільйон №773, з терміном дії до 22.12.2022. Проте, у вересні 2019 року позивачу стало відомо, що 13.05.2019 управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради складено повідомлення №1770-01-14 щодо анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди від 22.12.2017 № 773 по АДРЕСА_2 , додатком до якого є рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради №398 від 09.04.2019р. «Про доручення анулювати паспорти прив`язки тимчасових споруд ФОП ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 . Підставою для винесення Виконавчим комітетом Черкаської міської ради вказаного рішення слугувало доручення міського голови від 12.09.2018 №189. Представником позивача вказано, що оскаржувані повідомлення та рішення прийнято службовими особами з перевищенням повноважень у сфері питання анулювання паспортів прив`язки тимчасових споруд. Крім того, зауважено, що спеціальним нормативним актом, що регулює спірні правовідносини є Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, з аналізу приписів якого вбачається, що анулювання паспортів прив`язки тимчасових споруд знаходиться поза межами повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування. Також представником наголошено, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідачами не встановлено та не підтверджено належними доказами фактів невідповідності розміщення позивачем тимчасової споруди вимогам чинного законодавства, містобудівної документації та громадського інтересу, з огляду на що оскаржувані рішення та повідомлення вважає протиправними та такими, що підлягають скасуванню а позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 03.12.2019 постановлено здійснити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.

13 грудня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідачів заперечує проти задоволення позову та зазначає, що підставою для анулювання паспортів прив`язки є недотримання позивачем вимог п.2.27 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, а саме: не встановлення тимчасових споруд протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки. На підставі недотримання позивачем вимог вказаного Порядку, міським головою дано доручення управлінню інспектування Черкаської міської ради здійснити перевірку тимчасових споруд на дотримання вимог паспортів прив`язки та анулювати вказані паспорти в разі порушення його вимог. За наслідками проведення управлінням інспектування Черкаської міської ради перевірки дотримання вимог паспортів прив`язки, службовою особою складено акт перевірки від 20.03.2019, відповідно до якого встановлено факт відсутності встановлення тимчасових споруд згідно паспорту прив`язки, у зв`язку з чим встановлено порушення їх вимог. Також звернуто увагу, що спірні рішення не обмежують визначені законом права позивача, оскільки надане позивачу право не було реалізовано, у строк визначений законом, самим позивачем.

У судовому засіданні представник відповідачів підтримав позицію викладену у відзиві на адміністративний позов та просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

06 лютого 2020 року до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якому наголошено про відсутність повноважень у відповідачів на прийняття спірних рішень, встановлених Порядком №244. Також наголошено на тому, що акт перевірки від 21.03.2019 було складено за відсутності позивача, про дану перевірку його попереджено не було а матеріали фотофіксації додані до нього виготовлені на невідомому місці без вказання адреси розміщення ТС. Також звернуто увагу, що відповідачами не надано пояснень про підстави проведення перевірки.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані ними документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем, якого 06.09.2003 взято на облік як платника податків. (основний вид діяльності - код КВЕД 47.29 - роздрібна торгівля іншими продуктами харчування в спеціалізованих магазинах).

22 грудня 2017 року управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на підставі висновку від 13.12.2017р. №69687-ТС1 позивачу видано паспорт прив`язки тимчасової споруди торгівельний павільйон по АДРЕСА_2 , реєстраційний номер №773, з терміном дії до 22.12.2022.

12 вересня 2018 року міським головою дано доручення №189 здійснити перевірку тимчасових споруд на дотримання вимог паспортів прив`язки ТС, які були оформлені в управлінні планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради та анулювати паспорти прив`язки, які були встановлені з недотриманням вимог паспорта прив`язки або не встановлені протягом 6 місяців з дати видачі паспорта прив`язки.

В подальшому, 20.03.2019 за наслідками проведення перевірки дотримання вимог паспорту прив`язки тимчасової споруди №773, виданого ФОП ОСОБА_1 , спеціалістом відділу інспектування управління інспектування ЧМР - Овсієнком А.С. складено акт.

Під час проведення перевірки факту встановлення тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 виявлено, що тимчасова споруда відсутня.

У зв`язку з виявленим порушенням, 09.04.2019 Виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №398 «Про доручення анулювати паспорт прив`язки тимчасової споруди ФОП ОСОБА_1 по АДРЕСА_2 , яким доручено управлінню планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради анулювати паспорт прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 №773 по АДРЕСА_2 від 22.12.2017 з підстави не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорту прив`язки.

13 травня 2019 року управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради складено повідомлення про анулювання паспорту прив`язки тимчасової споруди від 22.12.2017 №773 по АДРЕСА_2 .

Не погоджуючись з вказаним рішенням та повідомленням, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся за захистом своїх прав з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.51 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень, є виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради.

Відповідно до ч.8 вказаної статті Закону він є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.

Повноваження виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради визначені ст.52 Закону №280/97-ВР.

Зокрема, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.

Виконавчий комітет ради:

1) попередньо розглядає та схвалює проекти місцевих програм соціально-економічного і культурного розвитку, цільових програм з інших питань, прогноз місцевого бюджету, проект місцевого бюджету, проекти рішень з інших питань, що вносяться на розгляд відповідної ради;

2) координує діяльність відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідної територіальної громади, заслуховує звіти про роботу їх керівників;

3) має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Сільська, селищна, міська рада може прийняти рішення про розмежування повноважень між її виконавчим комітетом, відділами, управліннями, іншими виконавчими органами ради та сільським, селищним, міським головою (у тому числі з метою забезпечення надання адміністративних послуг у строк, визначений законом) в межах повноважень, наданих цим Законом виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.

Положеннями частин 3,4 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №3038-VI) визначено, що розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до п.5 ч.2 статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин далі - Закон №2807-IV), до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.

Згідно ч.6 ст. 59 Закону №280/97-ВР, виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

З аналізу вказаних положень Закону №280/97-ВР та Закону №2807-IV, вбачається, що виконавчим органам сільських, селищних, міських рад надано повноваження на прийняття рішень щодо координації діяльності відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради а також здійснює самоврядний контроль за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів.

З урахуванням зазначеного, суд приходить до висновку про наявність повноважень у Виконавчого комітету Черкаської міської ради на прийняття рішення щодо доручення уповноваженому виконавчому органу з питань державного архітектурно-будівельного контролю міської ради здійснення дій, які належать до його повноважень.

Суд звертає увагу, що спірним рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради №398 від 09.04.2019 не здійснено анулювання паспорта прив`язки, а доручено здійснити вказану дію уповноваженому органу архітектури та містобудування, в зв`язку з чим посилання представника позивача про відсутність повноважень у Виконавчого комітету Черкаської міської ради на прийняття спірного рішення, суд вважає необгрунтованим.

Стосовно правомірності прийняття Управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради спірного повідомлення №1770-01-14 від 13.05.2019, суд зазначає таке.

До уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені у статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 №687-XIV, зокрема:

виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.

Органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність у сфері містобудування та архітектури відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Відповідно до п.п.1,7 ч.4 ст. 42 Закону №280/97-ВР, міський голова:

- забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

- здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету.

Одними із заходів управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю відповідно до ст.7 ЗУ №3038-VI є:

- планування територій на державному, регіональному та місцевому рівнях;

- моніторингу стану розроблення та реалізації містобудівної документації на всіх рівнях;

- контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, проектної документації.

Як встановлено судом з аналізу спірного повідомлення, останнє прийнято з урахуванням доручення міського голови від 12.09.2018 №189 щодо анулювання паспортів прив`язки тимчасових споруд та акту перевірки від 20.03.2019 на виконання рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради №398 від 09.04.2019.

З урахуванням вказаних положень законодавства, судом встановлено, що до повноважень міського голови, серед іншого, належить забезпечення виконання актів органів виконавчої влади та здійснення керівництва апаратом ради з урахуванням чого спірне повідомлення від 13.05.2019 прийнято Управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на виконання доручення міського голови та з метою забезпечення вимог Порядку №244.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, в тому числі отримання паспорту прив`язки тимчасової споруди (далі ТС) та підстави анулювання дії паспорту прив`язки ТС є Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011 (далі Порядок №244).

Відповідно до пункту 1.6 Порядку №244, до повноважень виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської, районної ради та районної державної адміністрації, відноситься: затвердження своїм рішенням (розпорядженням, наказом) комплексної схеми розміщення тимчасової споруди та архітипу, що розроблені за рішенням сільської, селищної, міської, районної ради.

Підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1). Замовник, який має намір встановити ТС, звертається до відповідного виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації із відповідною заявою у довільній формі про можливість розміщення ТС (пункти 2.1 та 2.2 Порядку №244) з вичерпним переліком документів, що визначені пунктом 2.3 Порядку №244.

Пунктом 2.4 Порядку №244 визначено, що відповідність намірів щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам визначає відповідний орган з питань містобудування та архітектури, який утворено у складі виконавчого органу відповідної сільської, селищної, міської ради, районної державної адміністрації, протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Відповідно до пункту 2.5 Порядку №244, про відповідність намірів замовника щодо місця розташування ТС комплексній схемі розміщення ТС (у разі її наявності), будівельним нормам замовник повідомляється відповідним органом з питань містобудування та архітектури письмово протягом трьох робочих днів з дня такого визначення відповідності намірів або замовнику надається аргументована відмова щодо реалізації намірів розміщення ТС.

Відповідно до пункту 2.6 Порядку №244, для оформлення паспорта прив`язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив`язки ТС, до якої додає вичерпний перелік документів.

Пунктом 2.7 Порядку №244 визначено, що паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури протягом десяти робочих днів з дня подання зазначеної заяви.

Згідно з пунктом 2.27 Порядку №244, дія паспорта прив`язки ТС анулюється за таких умов:

-недотримання вимог паспорта прив`язки при її встановленні;

-не встановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки;

-надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив`язки ТС.

Надаючи оцінку правомірності анулювання дії паспорта прив`язки ТС, суд зазначає таке.

Оскаржуване повідомлення прийнято за наслідками проведення перевірки дотримання вимог паспорту прив`язки тимчасової споруди №773, виданого ФОП ОСОБА_1 , за результатами якої спеціалістом відділу інспектування управління інспектування Черкаської міської ради - Овсієнком А.С. складено акт перевірки від 20.03.2019.

Під час проведення перевірки факту встановлення тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 виявлено, що тимчасова споруда відсутня.

В судовому засіданні представником відповідачів зазначено, що вказані обставини підтверджуються матеріалами фотофіксації (а.с. 79).

Разом з тим, представник позивача у відповіді на відзиві на позовну заяву наголосила, що вказані у акті перевірки від 20.03.2019 та матеріалах фотофіксації, наданих представником відповідачів, обставини не підтверджені належними доказами, а також не відповідають дійсним обставинам справи. Звернула увагу, що матеріалами фотофіксації підтверджується факт встановлення тимчасової споруди за адресою: АДРЕСА_2 .

З приводу зазначених обставин, суд звертає увагу, що відповідно до схеми паспорту прив`язки №773, тимчасова споруда повинна бути встановлена по АДРЕСА_2 у комплексі із зупинкою громадського транспорту. Однак, з наданої представником позивача на підтвердження розміщення тимчасової споруди ФОП ОСОБА_1 копії фотографії, судом встановлено, що вказана тимчасова споруда розміщена не у комплексі із зупинкою громадського транспорту, окремим торговельним павільйоном, та не може бути підтвердженням встановлення ТС по АДРЕСА_2 протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки.

Таким чином відповідач2 спростував факт наявності тимчасової споруди по АДРЕСА_2 і підтвердив правомірність винесення спірного рішення.

Відповідач-2, який є виконавчим органом Черкаської міської ради діяв відповідно до Положення про управління планування та архітектури департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради, затвердженого наказом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради від 23.08.2017 №70, виніс спірне рішення у відповідності до критеріїв, передбачених частиною 2 статті КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що відповідачами доведено правомірність прийнятих рішення та повідомлення, з огляду на що в задоволенні позовних вимог належить відмовити.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.

Керуючись статтями 14, 77, 90, 139, 205, 229, 242-246, 255 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 24.02.2020.

Суддя В.П. Тимошенко