
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2020 року м. Чернігів Справа № 620/111/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства Оператора газорозподільної системи "Чернігівгаз" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про скасування податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу,
У С Т А Н О В И В:
Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" (далі – АТ «Чернігівгаз») звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (далі – ГУДПС у Чернігівській області), у якому просить скасувати податкову вимогу відповідача від 26.12.2019 №235-10 та рішення про опис майна у податкову заставу від 26.12.2019 №387.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що спірні вимога і рішення прийняті відповідачем передчасно, оскільки податкове повідомлення-рішення від 16.10.2018 №0016321203, на підставі якого у товариства виник борг, оскаржені ним у касаційному порядку.
Ухвалою судді від 11.01.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Також установлено відповідачу строк для подання відзиву на позов.
У встановлені судом строки ГУДПС у Чернігівській області надано відзив на позов, у якому відповідач позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні та зазначив, що за даними ІКП станом на 05.12.2019 позивач має заборгованість по платежах до бюджету у загальній сумі 8 944 570,68 грн. Дане зобов`язання є узгодженим, оскільки рішенням суду, яке набрало законної сили, залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 16.10.2018 №0016321203.
Враховуючи наведене, зазначив, що спірні вимога та рішення винесені ГУДПС у Чернігівській області правомірно.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій АТ «Чернігівгаз» позовні вимоги підтримало та зазначило, що на сьогоднішній день товариством до Верховного Суду подана касаційна скарга на рішення судів першої та апеляційної інстанції. У зв`язку із існуванням негативного рішення лише відносно АТ «Чернігівгаз» (по 18 Операторам ГРМ суд задовольнив їх позовні вимоги та скасував податкові повідомлення-рішення про сплату екологічного податку в аналогічній з АТ «Чернігівгаз» ситуації), позивач просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову має бути відмовлено, враховуючи таке.
АТ «Чернігівгаз» є юридичною особо, зареєстрованою у встановленому законом порядку, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.11.1994 внесено відповідний запис (а.с. 18-27). Свою діяльність товариство здійснює на підставі Статуту, затвердженого протоколом загальних зборів акціонерів від 29.03.2019 №1 (а.с. 10-17).
Судом встановлено, що у зв`язку із наявністю у АТ «Чернігівгаз» податкового боргу у загальній сумі 8 944 570,68 грн., ГУДПС у Чернігівській області було сформовано та направлено позивачу податкову вимогу від 26.12.2019 №235-10 та рішення від 26.12.2019 №387 про опис майна у податкову заставу (а.с. 8, 9, 32).
Вважаючи, що вказані вимога та рішення винесені відповідачем передчасно, АТ «Чернігівгаз» звернулось до суду з відповідним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Згідно п.14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 14.1.39 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно із положеннями пункту 14.1.153 статті 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (абзац четвертий пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України).
Отже, податкова вимога надсилається, якщо у суб`єкта господарювання є податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк.
Узгодження грошового зобов`язання здійснюється шляхом надіслання контролюючим органом платнику податків податкового повідомлення-рішення, та можливістю оскаржити таке рішення у адміністративному чи судовому порядку.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно із пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (пункт 59.3 статті 59 Податкового кодексу України).
Пунктом 88.1 статті 88 Податкового кодексу України установлено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (пункт 88.2 статті 88 Податкового кодексу України).
Згідно підпункту 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац шостий пункту 89.2 статті 89 Податкового кодексу України).
Майно платника податків звільняється з податкової застави, зокрема, з дня отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку (підпункт 93.1.1 пункту 93.1 статті 93 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 93.2 статті 93 Податкового кодексу України, підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь-якої з подій, визначених підпунктами 93.1.1-93.1.5 пункту 93.1 цієї статті.
Згідно пункту 8 Розділу І Порядку застосування податкової застави контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 №586 (далі – Порядок №586) день виникнення права податкової застави визначається на підставі даних інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів відповідно до законодавства.
Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 11 Розділу І Порядку №586).
Згідно із пунктом 12 Розділу І Порядку №586 повідомлення про виникнення у платника податків, що має податковий борг, права податкової застави міститься у податковій вимозі, яка надсилається відповідно до вимог статті 59 глави 4 розділу II Кодексу.
Відповідно до пункту 1 Розділу ІІ Порядку №586 опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу (додаток 1), яке приймається керівником контролюючого органу (його заступником або уповноваженою особою). Рішення про опис майна у податкову заставу надається платнику податків, що має податковий борг.
Пунктом 1 Розділу VI Порядку №586 установлено, що у випадках, визначених пунктом 93.1 статті 93 глави 9 розділу II Кодексу, майно платника податків звільняється з-під податкової застави, про що такому платнику надсилається повідомлення (додаток 7).
Звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів здійснюються у порядку, передбаченому пунктом 93.2 статті 93 глави 9 розділу II Кодексу (пункт 2 Розділу VI Порядку №586).
Обґрунтовуючи позовні вимоги АТ «Чернігівгаз» зазначає, що товариством оскаржується у касаційному порядку податкове повідомлення-рішення на підставі якого у позивача виник податковий. Однак, такі доводи суд вважає необґрунтованими, враховуючи таке.
Як вбачається із матеріалів справи та не заперечується сторонами, за наслідками податкової перевірки, проведеної Офісом великих платників податків ДФС, АТ «Чернігівгаз» винесено податкове повідомлення-рішення від 16.10.2018 №0016324203, яким позивачу нараховано грошові зобов`язання з екологічного податку у розмірі 6 316 517,24 грн. (5 053 213,79 грн. за основним платежем та 1 263 303,45 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями).
Не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням АТ «Чернігівгаз» оскаржило його у судовому порядку. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.01.2019 у справі №826/17689/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.04.2019 (а.с. 60-64, 65-69), у задоволенні позову товариству відмовлено.
Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Таким чином, станом на день винесення спірних податкової вимоги і рішення, грошове зобов`язання, визначене у податковому повідомленні-рішенні від 16.10.2018 №0016324203, є узгодженим. При цьому, посилання позивача на оскарження ним рішень суду першої та апеляційної інстанції до Верховного Суду є необґрунтованими, оскільки відповідно до вищенаведених вимог процесуального законодавства, оскарження рішення у касаційному порядку не зупиняє його виконання.
Також, згідно інтегрованої картки платника податків, у зв`язку із порушенням АТ «Чернігівгаз» термінів сплати екологічного податку, нараховано пеню в сумі 2 628 053,44 грн. (а.с. 50-51).
Враховуючи наведене, суд зазначає, що станом на день винесення ГУДПС у Чернігівській області податкової вимоги від 26.12.2019 №235-10 та рішення від 26.12.2019 №387 про опис майна у податкову заставу, у АТ «Чернігівгаз» наявний податковий борг у загальній сумі 8 944 570,68 грн.
Таким чином, оскільки матеріалами справи підтверджено наявність у позивача податкового боргу, суд вважає, що прийняті ГУДПС у Чернігівській області спірні вимога про сплату боргу та рішення про опис майна у податкову заставу є правомірними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає, що підстави для задоволення позовних вимог АТ «Чернігівгаз» відсутні.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог Акціонерному товариству Оператору газорозподільної системи "Чернігівгаз" до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області про скасування податкової вимоги та рішення про опис майна у податкову заставу – відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 25 лютого 2020 року.
Позивач: Акціонерне товариство Оператор газорозподільної системи "Чернігівгаз" (код ЄДРПОУ 03358104, вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021).
Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 43143966, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000).
Суддя С.В. Бородавкіна