
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/478/20
24 лютого 2020 рокум.ТернопільСуддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мандзій О.П., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Тернопільської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Тернопільської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації, в якій просить:
визнати протиправною бездіяльність Тернопільської обласної державної адміністрації щодо ненадання інформації про те, чи затверджувалися акти, що регулюють порядок надання пільг, передбачених п.4 ч.6 ст.13 Закону України "Про охорону дитинства", про наявність договорів Тернопільської обласної державної адміністрації, її структурного підрозділу, з автомобільними перевізниками, що здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування між м.Тернопіль та м.Рогатин Івано-Франківської області та зобов`язати надати інформацію;
визнати протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо ненадання інформації про те, чи затверджувалися акти, що регулюють порядок надання пільг, передбачених п.4 ч.6 ст.13 Закону України "Про охорону дитинства", про наявність договорів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, її структурного підрозділу, з автомобільними перевізниками, що здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування між м.Тернопіль та м.Рогатин Івано-Франківської області та зобов`язати надати інформацію.
В силу приписів п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи, зокрема, відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ухвалою суду від 18.02.2020 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк, достатній для усунення її недоліків, шляхом подання до суду запиту на інформацію від 10.02.2020 року до Тернопільської обласної державної адміністрації, зазначеного в переліку документів, що додаються до позовної заяви, до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали.
На виконання вимог вказаної ухвали, 20.01.2020 року на адресу суду надійшла заява на усунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 18.02.2020 року.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, судом з`ясовано, що позивачем у позовній заяві як підставу звільнення від сплати судового збору зазначено п.15 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір", так як останній є учасником бойових дій, на підтвердження чого додано відповідне посвідчення.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України "Про судовий збір" судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". У ст.22 вказаного Закону визначено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов`язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов`язаних з розглядом цих питань.
Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Отже, вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" суд має враховувати предмет та підстави позову, перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень ст.12, 22 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Подібну правову позицію щодо застосування та тлумачення п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.10.2019 року у справі № 9901/311/19, від 12.02.2020 року у справі № 545/1149/17 та в постанові Верховного Суду від 21.03.2018 року у справі № 490/8128/17. Підстави для відступу від неї відсутні.
Суд зазначає, що позивач звернувся до суду з позовом до Тернопільської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльність Тернопільської обласної державної адміністрації щодо ненадання інформації про те, чи затверджувалися акти, що регулюють порядок надання пільг, передбачених п.4 ч.6 ст.13 Закону України "Про охорону дитинства", про наявність договорів Тернопільської обласної державної адміністрації, її структурного підрозділу, з автомобільними перевізниками, що здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування між м.Тернопіль та м.Рогатин Івано-Франківської області та зобов`язання надати інформацію та про визнання протиправною бездіяльність Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо ненадання інформації про те, чи затверджувалися акти, що регулюють порядок надання пільг, передбачених п.4 ч.6 ст.13 Закону України "Про охорону дитинства", про наявність договорів Івано-Франківської обласної державної адміністрації, її структурного підрозділу, з автомобільними перевізниками, що здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування між м.Тернопіль та м.Рогатин Івано-Франківської області та зобов`язання надати інформацію. Відтак такий спір не стосується соціального і правового захисту прав позивача як учасника бойових дій.
Таким чином, беручи до уваги перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначених у ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд дійшов висновку, що серед таких пільг немає права на звернення до суду зі звільненням від сплати судового збору з вимогами, подібними до заявлених у даній справі, як наслідок відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання даної позовної заяви відповідно до п.13 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір".
Згідно з ч.1 ст.3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.4 вказаного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Також, пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 року №294-ІХ встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року у розмірі 2102 гривні.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відтак, за подання до адміністративного суду даного позову з двома вимогами немайнового характеру позивачу слід було сплатити судовий збір у розмірі 1681,60 грн.
За подання позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УК у м.Тернополi/м.Тернопiль/22030101, код отримувача 37977726, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, рахунок отримувача UA678999980313101206084019751, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу *; 101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
З огляду на викладене, позивачем не додано до позовної заяви документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону, чим не дотримано вимоги до ч.3 ст.161 КАС України.
Згідно з ч.1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Водночас, ч.1 ст.118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду (ч.2 ст.121 КАС України).
Відповідно до ч.6 ст.121 КАС України, про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
За наведених обставин, суд приходить до висновку за необхідне продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали, які слід усунути шляхом сплати судового збору у розмірі 1681,60 грн. та подання суду доказів такої сплати або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
На підставі викладеного, керуючись ст.121, 169, 248 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Продовжити процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Тернопільської обласної державної адміністрації, Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали.
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Мандзій О.П.
Копія вірна
Суддя Мандзій О.П.