
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
24 лютого 2020 року м. Рівне №460/4362/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковської Л.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування відмови, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправною та скасування відмови від укладення договору про одноразову сплату у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, викладену в листі від 10.12.2019 №3756/ФОП/17-00-53 та зобов`язання Головного управління ДПС у Рівненській області укласти договір про одноразову сплату у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування на підставі заяви позивача від 25.11.2019 із подальшим розподілом єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по всіх фондах соціального страхування.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 07.08.2006 по даний час є працівником органів прокуратури. З 27.08.2018 розпочав проходження спеціальної підготовки в Національній школі суддів України. Наказом Генерального прокурора України №159к від 28.09.2018 був увільнений від виконання обов`язків керівника Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області з 01.10.2018 по 24.05.2019 на період проходження спеціальної підготовки в Національній школі суддів України із збереженням основного місця роботи та без збереження заробітної плати. Вказує про те, що після закінчення спеціальної підготовки в Національній школі суддів України як кандидата на посуду судді, з 25.05.2019 приступив до виконання своїх обов`язків як керівник Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області. Зазначає про те, що з довідки Пенсійного фонду України форми ОК-5 та ОК-7 йому стало відомо, що у період увільнення з жовтня 2018 року – квітень 2019 року страхові внески ні роботодавцем, ні Національною школою суддів України не вносилися. З метою захисту свого соціального захисту 25.11.2019 позивач звернувся до відповідача з заявою про добровільну участь в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування. Проте, відповідачем було відмолено в заключенні договору про добровільну сплату єдиного соціального внеску. Вважаючи дії відповідача протиправними, просить суд позов задовольнити.
Ухвалою суду від 23.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 21.01.2020 на 10:30 год.
Головним управлінням ДПС у Рівненській області, у встановленні судом строки, подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що позивач перебуває у трудових відносинах з роботодавцем та підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, то відповідно немає права на заключення договору про добровільну сплату єдиного соціального внеску. Вважає вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю (а.с.36-52).
Судове засідання, призначене на 21.01.2020, відкладено до 28.01.2020 до 12:00 год., у зв`язку з неявкою представника відповідача.
Ухвалою суду від 28.01.2020 вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.
Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 07.06.2006 по даний час (17.02.2020, дата прийняття рішення) є працівником органів прокуратури. З 15.12.2015 призначений керівником Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області (записами №2-13 в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 ) (а.с.18-20; 41).
Наказом Генерального прокурора України №159К від 28.09.2018 старшого радника юстиції ОСОБА_2 Григорія ОСОБА_3 увільнено від виконання обов`язків керівника Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області з 01.10.2018 по 24.05.2019 на період проходження спеціальної підготовки в Національній школі суддів України із збереженням основного місяця роботи та без збереження заробітної плати (ст.77 Закону України "Про судоустрій і статус суддів") (а.с.21).
Вказані обставини також підтверджуються записом №13 в трудовій книжці позивача серії АВ НОМЕР_2 (а.с.18-20; 41).
Відповідно до відомостей реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (форма ОК-5 та форма ОК-7) судом встановлено, що за період з жовтня 2018 року по квітень 2019 року страхові внески за ОСОБА_1 сплачено не було (а.с.22-29; 44-47).
У зв`язку з чим, 09.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДФС у Рівненській області з заявою про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску). У якій просив відповідно до ст.10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" укласти з ним договір про добровільну участь, за період з березня 2019 року по квітень 2019 року, у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (а.с.49-50).
Головне управління ДПС у Рівненській області листом №3756/ФОП/17-00-53 від 10.12.2019 повідомило ОСОБА_1 , що відповідно до відомостей викладених в заяві та додатків до неї позивач є застрахованою особою та перебуває у трудових відносинах з прокуратурою Рівненської області. Враховуючи викладене та на підставі ст.10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" ОСОБА_1 немає права на заключення договору про добровільну сплату єдиного соціального внеску (а.с.16-17; 38).
Судом також встановлено, що 25.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДПС у Рівненській області з заявою про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування. Зі змісту якої вбачається, що з довідки Пенсійного фонду України ОК-5 та ОК-7 позивачу стало відомо про те, що в період його увільнення страхові внески за нього ні роботодавцем, ні Національною школою суддів України не вносилися. Вказує про те, що дані обставини стали можливими через відсутність законодавчо врегульованого порядку сплати страхових внесків у разі увільнення від виконання обов`язків на період проходження спеціальної підготовки в Національній школі суддів України із збереженням основного місця роботи та без збереження заробітної плати. Зазначає про те, що через відсутність відповідного закону він позбавлений соціальних гарантій, так як роботодавець не сплачував за нього єдиний соціальний внесок через відсутність бази його нарахування, а можливості добровільної сплати єдиного внеску самою особою, якає застрахованою, закон не передбачає. Враховуючи викладене просив укласти з ним договір про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного страхування (одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди) за період з березня 2019 по квітень 2019 року із подальшим розподілом єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по всіх фондах соціального страхування (а.с.14-15; 39-40).
Вважаючи дії відповідача щодо відмови в заключенні договору про добровільну сплату єдиного соціального внеску протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.6 ч.2 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон № 2464-VI).
Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (ч.1 ст.2 Закону №2464-VI).
Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску (ч.2 ст.2 Закону № 2464-VI).
Згідно з п.2 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок (п.3 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI)
Відповідно до п.1 ч. 1 ст.4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування", нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 04.05.2015 № 469) та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (далі – Інструкція №449).
Платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є, зокрема, особи, які досягли 16-річного віку та не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями, визначеними підпунктами 1, 2 пункту 1 розділу ІІ цієї Інструкції, та не належать до платників єдиного внеску, визначених підпунктами 3, 4, 6 пункту 1 розділу ІІ цієї Інструкції, в тому числі іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють в Україні, громадяни України, які працюють або постійно проживають за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України,- виключно на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (абз.3 п.1 розділу V "Добровільна сплата єдиного внеску та порядок укладення договорів про добровільну участь" Інструкції №449).
Дана норма кореспондує з положення ч.1 ст. 10 Закону №2464-VI.
Згідно з пп.1 п.2 розділу V "Добровільна сплата єдиного внеску та порядок укладення договорів про добровільну участь" Інструкції №449 порядок укладення договорів про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування: особи, зазначені в абзацах другому, третьому пункту 1 цього розділу, подають до органів доходів і зборів за місцем проживання: заяву про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування або про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (одноразова сплата єдиного внеску) за формою згідно з додатком 3 до цієї Інструкції; копію трудової книжки (за наявності); виписку з системи персоніфікованого обліку (ОК-5); копію документа, що посвідчує особу. Особи, зазначені в абзаці другому пункту 1 цього розділу, надають також документ, що підтверджує їх членство в такому господарстві.
Відповідно до ч.7 ст.10 Закону №2464-VI орган доходів і зборів відмовляє в укладенні договору про добровільну участь у разі, якщо особа: підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; не відповідає іншим вимогам, визначеним частиною першою цієї статті; подала неповні або недостовірні відомості; раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови; бажає укласти договір на строк менше одного року. В інших випадках відмова в укладенні договору про добровільну участь не допускається.
Положення ч.7 ст.10 Закону №2464-VI кореспондують з пп.2 п.2 розділу V "Добровільна сплата єдиного внеску та порядок укладення договорів про добровільну участь" Інструкції №449.
З аналізу наведених норм, судом встановлено, що платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством. Платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є, зокрема, особи, які не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями. Контролюючий орган має право відмовити у вкладені договору про добровільну сплату єдиного внеску вразі якщо особа, яка подала відповідну заяву підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
У ході розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з 15.12.2015 є керівником Здолбунівської місцевої прокуратури Рівненської області.
Таким чином, позивач перебуває у трудових відносинах та підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.
Враховуючи викладене, суд вважає, що Головним управлінням ДПС у Рівненській області правомірно відмовлено в укладені договору про добровільну сплату єдиного внеску, оскільки позивач підлягає обов`язковому державному соціальному страхуванню.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги позивача до задоволення не підлягають.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, позивачем на підставі належних та допустимих доказів не доведено обставини на яких ґрунтуються його вимоги, а відповідачем доведено правомірність своїх дій.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12, м. Рівне, 33023, ЄДРПОУ 43142449) про визнання протиправною та скасування відмови, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 24 лютого 2020 року.
Суддя Жуковська Л.А.