
Справа № 420/369/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (65003, м. Одеса, вул. Церковна, 29) до Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13) про визнання протиправною та скасування п. 3 резолютивної частини постанови про відкриття виконавчого провадження №60937656 щодо стягнення виконавчого збору від 27.12.2019р. та визнання протиправною та скасування постанови №60937656 від 27.12.2019р. про стягнення виконавчого збору у розмірі 5118186,45грн.,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, в якому позивач просить:
визнати протиправною та скасувати п. 3 резолютивної частини постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження №60937656 від 27.12.2019р. про стягнення з боржника виконавчого збору;
визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору у розмірі 5118186,45грн. у виконавчому провадженні №60937656 від 27.12.2019р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що заборгованість, яка підлягає стягненню з АТ «Одеська ТЕЦ» на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз України», підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», у зв`язку з чим, відповідно до п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір не стягується.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2020р. позовну заяву залишено без руху; надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду від 03.02.2020р. відкрито провадження по справі № 420/369/20. Ухвалено, що справа буде розглядатись одноособово суддею Самойлюк Г.П. за правилами спрощеного позовного провадження (з викликом сторін), з урахуванням особливостей встановлених ст.ст. 268-272 КАС України щодо розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву до 07.02.2020 року. Зобов`язано Міністерство юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13) надати до Одеського окружного адміністративного суду належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №60937656. Встановлено строк для подачі до суду витребуваних документів до 07.02.2020 року. Призначено судове засідання по справі на « 11» лютого 2019 року о 09 годині 10 хвилин.
Ухвалою суду від 11.02.2020р. витребувано у відповідача Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13) належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №60937656. Зупинено провадження по справі №420/369/20 до моменту отримання витребуваних судом документів. Встановлено строк відповідачу для надання до суду витребуваних документів до 19 лютого 2020р.
Ухвалою суду від 25.02.2020р. поновлено провадження у справі № 420/369/20.
24.02.2020р. від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника в порядку письмового провадження.
До судового засідання 25.02.2020р. сторони по справі явку представників не забезпечили, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином.
За приписами ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, суд дійшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 29.06.2016 року у справі №916/928/16 позов ПАТ «НАК «Нафтогаз України» до ПАТ «Одеська ТЕЦ» про стягнення 51 374 721,40 грн. задоволено частково. Присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 46172869,48 грн. сума основного боргу, 1755516,27грн. три відсотки річних, 3048380,82грн. інфляційні втрати, 205098грн. витрати по сплаті судового збору.
На виконання Рішення Господарського суду Одеської області від 29.06.2016 року у справі №916/928/16 Господарським судом Одеської області видано Наказ про примусове виконання рішення суду №916/928/16 від 13.07.2016 року про стягнення з Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 46172869,48 грн. сума основного боргу, 1755516,27грн. три відсотки річних, 3048380,82грн. інфляційні втрати, 205098грн. витрати по сплаті судового збору.
11 грудня 2019 року від представника АТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (стягувач) на адресу Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України надійшла заява про примусове виконання рішення.
На підставі зазначеної заяви державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенко В.А. 27.12.2019 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №60937656, якою відкрито виконавче провадження з виконання Наказу Господарського суду Одеської області від 13.07.2016р. по справі №916/928/16 щодо стягнення з Публічного акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» 46172869,48 грн. сума основного боргу, 1755516,27грн. три відсотки річних, 3048380,82грн. інфляційні втрати, 205098грн. витрати по сплаті судового збору.
Відповідно до п. 3 зазначеної постанови з боржника підлягає стягненню виконавчий збір у розмірі, визначеному ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження».
Крім того, державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Яковенко В.А. 27.12.2019 року винесено постанову про стягнення виконавчого збору ВП №60937656 щодо стягнення з Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» на користь Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України виконавчого збору у розмірі 5118186,45грн.
Оскільки Акціонерне товариство «Одеська ТЕЦ» включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії на підставі Наказу Мінрегіону від 10.05.2019 року №107 та враховуючи, що відповідно до Наказу Фонду державного майна України №135 від 11.02.2019 року прийнято рішення щодо приватизації АТ «Одеська ТЕЦ», 10.01.2020 року Акціонерним товариством «Одеська ТЕЦ» направлено до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України заяву №13/13-36 про зупинення виконавчого провадження №60937656 з виконання судового наказу №916/928/16.
Позивач зазначає, що заборгованість, яка підлягає примусовому стягненню по наказу №916/928/16 від 13.07.2016 року у виконавчому провадженні №60937656 підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а тому, в даному випадку, відповідно до п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягуються.
Відповідно до ст. 1, 2, ч. 1 ст. 3, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: верховенства права; обов`язковості виконання рішень; законності; диспозитивності; справедливості, неупередженості та об`єктивності; гласності та відкритості виконавчого провадження; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців.
Підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, судових наказів.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Згідно з ч. 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.
Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що підлягає примусовому стягненню, поверненню, або вартості майна боржника, що підлягає передачі стягувачу за виконавчим документом, заборгованості із сплати аліментів.
При цьому, відповідно до п. 6 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. ст. 2, 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії.
Для участі у процедурі врегулювання заборгованості теплопостачальні та теплогенеруючі організації, підприємства централізованого водопостачання та водовідведення включаються до реєстру, який веде центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
З рішення Господарського суду Одеської області від 29 червня 2016 року у справі №916/928/16 вбачається, що заборгованість ПАТ «Одеська ТЕЦ» виникла за договором №69/15-ПР від 27.11.2014 року, укладеним між ПАТ «Одеська ТЕЦ» та ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України».
Відповідно до Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №107 від 10.05.2019 року ПАТ «Одеська ТЕЦ» включено до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі заборгованості за спожиті енергоносії суб`єктів господарювання. З актів звірки з НАК «Нафтогаз України» станом на 30.06.2016 року та станом на 31.01.2019 року вбачається, що сума боргу обліковується по договору №69/15-ПР від 27.11.2014 року.
Таким чином, заборгованість, яка підлягає примусовому стягненню по наказу №916/928/16 від 13.07.2016 року у виконавчому провадженні №60937656 підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії» та відповідно до ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий збір по виконавчому провадженню №60937656 не стягується.
З врахуванням викладених обставин, суд приходить до висновку, що п. 3 резолютивної частини постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження №60937656 від 27.12.2019 року про стягнення з боржника виконавчого збору та постанова Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору у розмірі 5118186,45 грн. по виконавчому провадженню №60937656 від 27.12.2019 року є протиправними та підлягають скасуванню.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Крім того, суд відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин кваліфікує як визнання позову.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства, у зв`язку із чим підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (65003, м. Одеса, вул. Церковна, 29, код ЄДРПОУ 05471158) до Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби (01001, м. Київ, вул. Городецького,13, код ЄДРПОУ 00015622) про визнання протиправною та скасування п. 3 резолютивної частини постанови про відкриття виконавчого провадження №60937656 щодо стягнення виконавчого збору від 27.12.2019р. та визнання протиправною та скасування постанови №60937656 від 27.12.2019р. про стягнення виконавчого збору у розмірі 5118186,45грн. – задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати п. 3 резолютивної частини постанови Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження №60937656 від 27.12.2019 року про стягнення з боржника виконавчого збору.
Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про стягнення виконавчого збору у розмірі 5118186,45 грн. по виконавчому провадженню №60937656 від 27.12.2019 року.
Стягнути з Міністерства юстиції України в особі Департаменту державної виконавчої служби (01001, м. Київ, вул. Городецького,13, код ЄДРПОУ 00015622) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Акціонерного товариства «Одеська ТЕЦ» (65003, м. Одеса, вул. Церковна, 29, код ЄДРПОУ 05471158) судовий збір у розмірі 21020 грн. (двадцять одна тисяча двадцять гривень).
Рішення може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ “Перехідні положення” КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: Г.П. Самойлюк
.