
Справа № 420/2809/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Завальнюка І.В. розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Транссервіс 2008» до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001615306 від 08.01.2019.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення № 0001615306 від 08.01.2019 прийняте ГУ ДФС в Одеській області на підставі акту від 10.12.2018 № 116/15-32-53-06/35818770 про результати камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток ТОВ «Транссервіс 2008» з питання щодо завищення платником від`ємного значення об`єкта оподаткування на суму 2 621 789 грн. Зазначені висновки обумовлені неприйняттям уточнюючих податкових декларацій з податку на прибуток за 2016 рік (реєстраційний номер документа №9271461862), за півріччя 2017 року (реєстраційний номер документа № 9300181216), за 9 місяців 2017 року (реєстраційний номер документа № 9300181256) за 2017 рік (реєстраційний номер документа № 9300181284), що оскаржується позивачем в судовому порядку. В той же час, позивачем не отримано письмового повідомлення про відмову у прийнятті уточнюючих декларацій, яке контролюючий орган зобов`язаний надати у визначені ст. ст. 48, 49 ПКУ строки. Неприйняття податковим органом податкової звітності є порушенням вимог п.42.2 ст. 42, п. 49.11 ст. 49 ПКУ, внаслідок чого висновки акту камеральної перевірки не ґрунтуються на чинному законодавству, а прийняте на його підставі податкове повідомлення-рішення не відповідає фактичним обставинам, зокрема даним дійсної податкової звітності Товариства, з урахуванням виправлених самостійно виявлених помилок.
Ухвалою від 17.05.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яку постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
07.06.2019 до суду від ГУ ДФС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що камеральною перевіркою, оформленою актом від 10.12.2018 № 116/15-32-53-06/35818770, встановлено порушення ТОВ «Транссервіс 2008» вимог пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 ПК України, а саме у додатку РІ до поданої платником податкової декларації сума від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (рядок 3.2.4) складає 5859475 грн. За даними камеральної перевірки сума від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (рядок 3.2.4 додатка РІ) 3237685 грн. В свою чергу, уточнюючі податкові декларації Товариства з податку на прибуток за 2016 рік (реєстраційний номер документа №9271461862), за півріччя 2017 року (реєстраційний номер документа №9300181216), за 9 місяців 2017 року (реєстраційний номер документа №9300181256) за 2017 рік (реєстраційний номер документа № 9300181284) не були прийняті у зв`язку з невірно вказаними даними в обов`язкових до заповнення реквізитах.
Ухвалою від 26.06.2019 провадження по справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 420/3779/19.
Ухвалою від 20.01.2020 провадження по справі поновлено у зв`язку із набранням законної сили судовим рішенням у справі № 420/3779/19.
Ухвалою від 28.01.2020 закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.
05.02.2020 до суду від представника ТОВ «Транссервіс 2008» надійшла заява про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Представник ГУ ДФС в Одеській області до суду не з`явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно з ч. ч. 4, 5 ст. 250 КАС України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, ухвалення рішення, винесеного без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи позицію сторони позивача, неявку представників сторін, беручи до уваги відсутність перешкод для розгляду, справа розглянута в порядку письмового провадження на підставі ч. 9 ст. 205, ч. 4 ст. 250 КАС України.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
За приписами ч. 1, ч. 2 ст. 193 КАС України суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку. Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.
Судом встановлено, що на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, у порядку абз. 2 п. 76.3 ст. 76 ПК України, головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб Чорноморського управління Головного управління ДФС в Одеській області Павленко Л.В. в приміщення ГУ ДФС в Одеській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток з питання правильності визначення об`єкту оподаткування з податку на прибуток за звітний податковий період ІІІ квартал 2018 року, декларація з податку на прибуток платника податку ТОВ «Транссервіс 2008», за результатами якої складено акт від 10.12.2018 № 116/15-32-53-06/35818770.
Перевіркою встановлено порушення ТОВ «Транссервіс 2008» вимог пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 ПК України, а саме у додатку РІ до поданої платником податкової декларації сума від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (рядок 3.2.4) складає 5859475 грн. За даними камеральної перевірки сума від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (рядок 3.2.4 додатка РІ) 3237685 грн.
За висновком перевірки платником завищено від`ємного значення об`єкта оподаткування на суму 2 621 789 грн, відповідальність за що передбачена п. 123.1 ст. 123 ПК України.
На підставі вищевказаного акту перевірки від 10.12.2018 № 116/15-32-53-06/35818770 ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.01.2019 № 0001615306, яким зменшено суму від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі 2 621 789 грн.
Не погодившись із вищезазначеним податковим повідомленням-рішенням, ТОВ «Транссервіс 2008» оскаржило останнє в адміністративному порядку до ДФС України, рішенням якої від 26.03.2019 № 14107/6/99-99-11-04-01-25 скаргу позивача залишено без задоволення, а спірне податкове повідомлення-рішення без змін, що зумовило позивача звернутись за судовим захистом із даним адміністративним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає зазначене податкове повідомлення-рішення необґрунтованим, а позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.
З огляду на матеріали справи, між ТОВ «Транссервіс 2008» та Trans Trade RK SA було укладено кредитний договір № 001/LA, який було зареєстровано в НБУ відповідно до Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, який затверджений постановою Правління НБУ від 17.02.2004 № 270.
Протягом 2016-2017 рр. ТОВ «Транссервіс 2008» не нараховувались відсотки за вказаним вище кредитним договором, що було виявлено в першому кварталі 2018 р., на підставі чого складено бухгалтерську довідку.
У зв`язку із виправленням самостійно виявлених помилок, ТОВ «Транссервіс 2008» 07.05.2018 засобами телекомунікаційного зв`язку подало до Чорноморської ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області уточнюючі податкові декларації з податку на прибуток за 2016 рік (реєстраційний номер документа № 9271461862), за півріччя 2017 року (реєстраційний номер документа № 9300181216), за 9 місяців 2017 року (реєстраційний номер документа № 9300181256) за 2017 рік (реєстраційний номер документа № 9300181284).
Разом з тим, фінансова звітність за відповідні періоди, яка згідно вимог Податкового кодексу України є додатком до податкової декларації, та одночасно є самостійним документом, не направлялась позивачем до контролюючого органу через електронний кабінет разом з податковими деклараціями, оскільки в програмному забезпеченні ДФС не передбачено можливості сформувати уточнюючу фінансову звітність та/або будь-яким способом додати зазначену звітність до створеного файлу уточнюючих податкових декларацій.
З врахуванням наведеного позивачем в той же день 07.05.2018 подано до контролюючого органу виправлену фінансову звітність у паперовому вигляді за вищенаведені періоди.
За результатами опрацювання податкової звітності ГУ ДФС в Одеській області відмовлено в прийнятті вказаних уточнень, оскільки такі уточнення подано без позначки наявності у додатку Ф3 до декларацій поданих до зазначеної декларації додатків-форм фінансової звітності.
В свою чергу, неприйняття вищезазначених уточнених декларацій призвело до виявлення в ході камеральної перевірки, оформленою актом від 10.12.2018 № 116/15-32-53-06/35818770, відхилення суми від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років в розмірі 2 621 789 грн та прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 08.01.2019 № 0001615306.
Поряд із тим, не погоджуючись з неприйняттям уточнених податкових декларацій Головним управлінням ДВС в Одеській області, ТОВ «Транссервіс 2007» звернулося до суду, в результаті чого рішенням ООАС від 08.10.2019 позов Товариства з обмеженою відповідальністю Транссервіс 2008 до Головного управління ДФС в Одеській області по справі № 420/3779/19 задоволено.
Ухвалою 5ААС від 19.12.2019 апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2019 по справі № 420/3779/19 повернуто апелянту.
Вирішуючи вищезазначений спір по справі № 420/3779/19, суд виходив із того, що позивач не мав змоги направити одним документом уточнюючі податкові декларації та фінансову звітність до них, а також те, що позивач в той самий день надав фінансову звітність за періоди визначеними уточнюючими податковими деклараціями в паперовому вигляді, у зв`язку із чим дійшов висновку про неправомірність дії Головного управління ДФС в Одеській області щодо неприйняття уточнюючих податкових декларацій та відповідно вважав за необхідне з метою поновлення порушеного права позивача зобов`язати Головне управління ДФС в Одеській області прийняти уточнюючі податкові накладні за 2016 рік, за півріччя 2017 року, за 9 місяців 2017 року, за 2017 рік датою їх фактичного подання 07.05.2018.
При цьому висновки камеральної перевірки, оформленої актом від 10.12.2018 № 116/15-32-53-06/35818770, щодо порушення ТОВ «Транссервіс 2008» вимог пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 ПК України та завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування на суму 2 621 789 грн, - обумовлені саме неприйняттям податкової звітності по минулих податкових (звітних) роках, що було предметом судового розгляду по справі № 420/3779/19.
Таким чином, цифрові значення податкової звітності з урахуванням уточнюючих податкових декларацій з податку на прибуток за 2016 рік (реєстраційний номер документа № 9271461862), за півріччя 2017 року (реєстраційний номер документа № 9300181216), за 9 місяців 2017 року (реєстраційний номер документа № 9300181256) за 2017 рік (реєстраційний номер документа № 9300181284), з огляду на розсуд спору по справі № 420/3779/19, є преюдиційною обставиною в силу ч. 4 ст. 78 КАС України.
На підставі викладеного, обставини встановлені в адміністративній справі № 420/3779/19, не потребують доказуванню, а дані податкової звітності ТОВ «Транссервіс 2008» з податку на прибуток за ІІІ квартал 2018 р. повинні враховувати уточнюючі податкові накладні за 2016 рік, за півріччя 2017 року, за 9 місяців 2017 року, за 2017 рік датою їх фактичного подання 07.05.2018.
Крім того, згідно розділу ІІ гл. 2 пп. 49.11.1 п.49.11. ст. 49 ПК України, у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов`язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови на протязі п`яти робочих днів з дня її отримання.
При цьому, як встановлено судом у справі № 420/3779/19, податковим органом належна відповідь не направлялась, оскільки в рядку адресату отримувача зазначено невірний поштовий індекс, в зв`язку з чим згодом відправлення було повернуто на адресу податкового органу. За таких умов судом констатовано порушення податковим органом вимог ст. 49.11 ст. 49 гл. 2 розд. ІІ ПК України, а саме порушено терміни надання податковими органами письмового повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації.
Відтак, не заслуговують на увагу доводи відповідача, покладені в основу відзиву на адміністративний позов, щодо неприйняття уточнюючих податкових декларацій ТОВ «Транссервіс 2008» з податку на прибуток за 2016 рік (реєстраційний номер документа № 9271461862), за півріччя 2017 року (реєстраційний номер документа № 9300181216), за 9 місяців 2017 року (реєстраційний номер документа № 9300181256) за 2017 рік (реєстраційний номер документа № 9300181284) та правомірність податкового повідомлення-рішення за вказаних підстав, так як відповідні дії податкового органу в судовому порядку визнані неправомірними, а судом застосовано спосіб захисту порушеного права у вигляді зобов`язання податкового органу врахувати уточнюючі податкові накладні ТОВ «Транссервіс 2008» за 2016 рік, за півріччя 2017 року, за 9 місяців 2017 року, за 2017 рік датою їх фактичного подання 07.05.2018
Відповідно до п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов`язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов`язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно з п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.
Таким чином, прийняття податкової декларації органом державної фіскальної служби є, по суті, формальним рівнем податкового контролю, під час якого працівник контролюючого органу здійснює візуальну перевірку декларації та її аналіз за формальними ознаками. В свою чергу, підставою для невизнання податкової декларації податковою звітністю є такі дефекти її заповнення, які впливають на порядок адміністрування податку.
Отже, враховуючи, що порушення ТОВ «Транссервіс 2008» вимог пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135 ПК України в результаті чого Товариство завищено від`ємне значення об`єкта оподаткування на суму 2 621 789 грн, - обумовлені саме неприйняттям податкової звітності по минулих податкових (звітних) роках, що в судовому порядку визнано безпідставним та неправомірним, підстави для прийняття податкового повідомлення-рішення № 0001615306 від 08.01.2019 за встановлених судом обставин у податкового органу були відсутні.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Транссервіс 2008» (67840, Одеська область, Овідіопольський район, с. Молодіжне, вул. Залізнична, 3; код ЄДРПОУ 35818770) до Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; код ЄДРПОУ 39398646) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0001615306 від 08.01.2019.
Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Транссервіс 2008» судові витрати у розмірі 21 131 грн (двадцять одну тисячу сто тридцять одну грн).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
СуддяІ.В. Завальнюк