
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2020 р. № 400/4292/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020
третя особа:комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200
про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, за участю третьої особи комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", про: визнання протиправною бездіяльності щодо відмови в зарахуванні до стажу роботи для призначення пенсії періодів роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з 18.03.2004 р. по 30.11.2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01.05.2006 р. по даний час; зобов`язання зарахувати до стажу роботи для призначення пенсії періоди роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з 18.03.2004 р. по 30.11.2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01.05.2006 р. по даний час.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з січня 2015 р. отримує пенсію за віком та продовжує працювати. У липні 2019 р. позивач дізнався, що відповідач не врахував до страхового стажу періоди роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з 18.03.2004 р. по 30.11.2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01.05.2006 р. по даний час, у зв`язку з відсутністю інформації щодо сплати страхових внесків страхувальником. Однак, за даними довідок про заробітну плату за вказані періоди із заробітної плати позивача утримувались податки та суми страхових внесків. Несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків не повинна порушувати законні права та інтереси позивача на належне пенсійне забезпечення.
Відповідач 17.01.2020 р. подав відзив на позов (а. с. 60-63), в якому зазначає, що згідно даних реєстру застрахованих осіб на ім`я позивача відсутня інформація про сплату страхових внесків Первомайським виробничим водопровідно-каналізаційним господарством за 2004 р. та КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з 01.05.2006 р. по 2019 рік. Відсутність сплати страхових внесків виключає можливість зарахувати спірні періоди до страхового стажу позивача, відтак, дії відповідача є правомірними. Подані позивачем суду довідки про заробітну плату від 12.09.2019 р. до ПФУ не подавались. Заява позивача від 23.07.2019 р. подана не за передбаченою законодавством формою, а в порядку Закону України "Про звернення громадян". На момент призначення позивачу пенсії період роботи з 18.01.2015 р. по 31.08.2019 р. не був відпрацьований.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058 з 18.01.2015 р. та продовжує працювати.
23.07.2019 р. позивач звернувся до відповідача з заявою довільної форми про перерахунок пенсії, оскільки до його страхового стажу не враховано періоди роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з 18.03.2004 р. по 30.11.2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01.05.2006 р.
Листом від 25.07.2019 р. відповідач повідомив про відсутність підстав для зарахування до страхового стажу вказаних позивачем періодів у зв`язку з несплатою роботодавцем страхових внесків (а. с. 20-22).
З індивідуальної відомості про застраховану особу форми ОК-5 вбачається, що Первомайським виробничим водопровідно-каналізаційним господарством з березня 2004 р. по листопад 2004 р. та КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" з травня 2006 р. по грудень 2019 р. страхові внески до Пенсійного фонду України не сплачувалися (а. с. 7-8).
Позивач надав суду довідки КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" про заробітну плату для обчислення пенсії, згідно з якими страхові внески за спірні періоди нараховувались (а. с. 15-19).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
За визначенням ст. 1 Закону № 1058 пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім`ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 1 та ч. 3 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено в ч. 1 ст. 20 Закону № 1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до ч. 12 ст. 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
При цьому, у ч. 10 ст. 20 Закону № 1058 вказано, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до положень ст. 106 Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач з березня 2004 р. по листопад 2004 р. отримував доходи від Первомайського виробничого водопровідно-каналізаційного господарства, а з травня 2006 р. по грудень 2019 р. - від КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", з яких страхувальниками сплачувалися страхові внески. Сам факт ненадходження відрахувань із заробітної плати позивача до Пенсійного фонду України за спірні періоди, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні позивачу стажу роботи з березня 2004 р. по листопад 2004 р. та з травня 2006 р. по грудень 2019 р. За 2020 р. у суду відсутні відомості про те, що позивач продовжує працювати в КП Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", а останнє не сплачує страхові внески.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а, отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності відмови в зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з березня по листопад 2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з травня 2006 р. по грудень 2019 р. З урахуванням встановлених фактів, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову в цій частині.
Невідповідність заяви від 23.07.2019 р. встановленій формі не може мати наслідком позбавлення позивача отримання пенсії з урахування спірних періодів його страхового стажу.
Оскільки лист відповідача від 25.07.2019 р. містить чітку відмову зарахувати до страхового стажу позивача спірні періоди роботи, підстави вважити таку відмову бездіяльністю у суду відсутні. В цій частині у задоволенні позову слід відмовити.
Водночас, позивач не просить визнати протиправним рішення відповідача, оформлене листом від 25.07.2019 р. 3056-Ш-07, про відмову в зарахуванні до страхового стажу періодів роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з березня по листопад 2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з травня 2006 р. по грудень 2019 р.
Частина 2 ст. 9 КАС України надає суду право вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У даному випадку, суд вважає, що для ефективного захисту прав позивача необхідно визнати протиправним рішення відповідача, оформлене листом від 25.07.2019 р. 3056-Ш-07, про відмову в зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з березня по листопад 2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з травня 2006 р. по грудень 2019 р.
Водночас, позовна вимога про здійснення зарахування стажу з моменту призначення пенсії задоволенню не підлягає як передчасна, адже спору в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок пенсії з урахуванням висновків, викладених у даному рішенні, ще не проведено. Позовна вимога, направлена на майбутнє, не може бути задоволена.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 768,40 грн (а. с. 4). Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням належного способу захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159), за участю третьої особи комунального підприємства Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал" (вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200, ідентифікаційний код 33089321), про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання зарахувати до стажу роботи для призначення пенсії періоди роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з 18.03.2004 р. по 30.11.2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з 01.05.2006 р. по даний час - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, викладене в листі від 25.07.2019 р. 3056-Ш-07, про відмову ОСОБА_1 в зарахуванні до страхового стажу періодів роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з березня по листопад 2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з травня 2006 р. по грудень 2019 р.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 для призначення пенсії періоди роботи в Первомайському виробничому водопровідно-каналізаційному господарстві з березня по листопад 2004 р. та в КП "Первомайський міський водоканал" з травня 2006 р. по грудень 2019 р.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, ідентифікаційний код 13844159) судовий збір у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 25.02.2020 р.
Суддя Н. В. Лісовська