
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.003131
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 лютого 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Василько А.В., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу № 1.380.2019.003131 за позовом Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства «Городоцький механічний завод» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач – Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому із врахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог просило стягнути з Приватного акціонерного товариства «Городоцький механічний завод» борг в сумі 1510,30 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до положень статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» для відповідача у 2018 році встановлено певний норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, який ним не виконано. Враховуючи виявлені порушення відповідач, згідно з статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» зобов`язаний сплатити на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за незабезпечення встановленого нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у сумі 45777,59 грн.
Відповідачем самостійно було сплачено адміністративно господарські санкції у сумі 45777,59 грн., однак не було сплачено пеню за несвоєчасну сплату АГС у розмірі 1510,30 грн. Така пеня обліковується у відділенні Фонду і не підлягає списанню.
Від представника позивача 12.12.2020 року через канцелярію суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, в якій представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задоволити.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою від 27.06.2019 року у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі. Ухвалою судді від 23.09.2019 року розгляд справи здійснюється за правилами загального позовного провадження. Ухвалою судді від 15.01.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Відповідач в судове засідання не прибув, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи.
Судом встановлені наступні обставини:
Згідно зі звітом позивача форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2018 рік - середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу на підприємстві становить 58 осіб, з них інвалідів 1 особа. Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2018 році для підприємства становив 2 особи.
Позивачем виявлено, що встановлений норматив робочих місць для інвалідів на 2018 рік відповідачем не виконано.
На підставі встановлених порушень Приватному акціонерному товаристві «Городоцький механічний завод» визначено суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2018 році.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що на думку позивача внаслідок порушення законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, виникла заборгованість перед позивачем.
Відповідач подав до Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2018 рік (за формою № 10-ПІ), згідно якого середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача впродовж 2018 року становила 58 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність – 1 особа, а кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - 2 особи. Середньорічна заробітна плата штатного працівника становить 45778,00 грн.
Норми права, які застосував суд, наступні:
Згідно із до ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ст. 18-1 цього ж Закону, Державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у особи з інвалідністю кваліфікації та знань, з урахуванням її побажань.
Згідно з ч. 1 ст. 19 цього ж Закону, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Згідно ст. 20 цього ж Закону, передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Відповідач належним чином не інформував орган зайнятості населення про наявність вільних вакансій упродовж 2018 року, що підтверджується відповіддю Львівського обласного центру зайнятості від 24.05.2019 року № 07-1741/0-19.
Судом встановлено, що відповідачем самостійно було сплачено адміністративно-господарські санкції у сумі 45777,59 грн.
Судом враховуються обґрунтування позивачем заяви про зменшення позовних вимог, оскільки відповідач добровільно не сплатив адміністративно-господарські санкції за 2018 рік у встановлені законом строки, відповідно йому правомірно нараховано пеню, яка за період з 16.04.2019 по 25.04.2019 (58 днів) становить 1510,30 грн. Докази сплати відповідачем пені станом на час розгляду справи відсутні.
Таким чином, позовні вимоги Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного акціонерного товариства «Городоцький механічний завод» про стягнення заборгованості в сумі 1510,30 грн., підлягають задоволенню повністю.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп. 15.5. п.15. Перехідних положень КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Позов Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (79005, м. Львів, пл. Маланюка, 6) до Приватного акціонерного товариства «Городоцький механічний завод» (81500, Львівська область, м. Городок, вул. Шевченка, 19А) про стягнення заборгованості – задоволити повністю.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Городоцький механічний завод» (ЄДРПОУ 13813928, Львівська область, м. Городок, вул. Шевченка, 19А) на користь Львівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (ЄДРПОУ 13813928, м. Львів, пл. Маланюка, 6) заборгованість в сумі 1510,30 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15. розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено в повному обсязі 24.02.2020 року.
Суддя Гавдик З.В.