
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
20 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5217/19
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - не прибув
розглянувши в судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом адвоката Шляхтіної Анастасії Сергіївни
в інтересах ОСОБА_1
до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа з позовом адвоката Шляхтіної Анастасії Сергіївни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (далі - відповідач), в якому представник позивача просить:
- визнати протиправними дії Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;
- скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 16 жовтня 2019 року № 24 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»»;
- зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області виплати заборгованість, поновити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2019 року по теперішній час.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що 04 липня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах та рішенням відповідача йому було відмовлено у призначенні пенсії. Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/534/19 позовні вимоги позивача задоволені частково.
На підставі рішення від 21 травня 2019 року № 124050000848 позивачу призначено пенсію. Однак, у жовтні 2019 року позивач пенсію не отримав. Згодом йому надійшов лист від відповідача з рішенням від 16 жовтня 2019 року № 24 про відмову у призначенні пенсії. В оскаржуваному рішенні відповідач зазначив, що рішення від 21 травня 2019 року № 124050000848 про призначення пенсії вважається скасованим на підставі додаткової перевірки та правової оцінки матеріалів.
В оскаржуваному рішенні зазначено, що при прийнятті рішення щодо призначення пенсії управлінням не проведено якісної правової оцінки наданих заявником документів. Безпідставно зараховано до пільгового стажу період роботи на шахті «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» з 03 липня 1985 року по 04 липня 1986 року в якості підземного машиніста електровоза, з 08 вересня 1989 року по 20 квітня 1990 року в якості підземного електрослюсаря, з 21 квітня 1990 року по 01 липня 1996 року в якості підземного прохідника та з 02 липня 1996 року по 21 лютого 1997 року в якості гірничого майстра за довідками від 21 листопада 2012 року № 491 (на 3-х аркушах), виданими ДП «Луганськвугілля». Наказом Міністерства палива та енергетики від 11 червня 2013 року № 289 «Про передачу архівів шахт, що ліквідуються» відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 445-р та у зв`язку з ліквідацією шахти «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» архів шахти передано на зберігання в ДП «Первомайськвугілля». На підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 03 серпня 2006 року № 422 з 01 січня 2007 року архіви шахти «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» передано на зберігання ДП «Луганськвугілля». Водночас ДП «Луганськвугілля» не є правонаступником шахти, а тільки зберігає архів. Пільгові довідки від 21 листопада 2012 року № 491 (на 3-х аркушах), видані ДП «Луганськвугілля», не можуть слугувати підставою для обчислення пільгового стажу у зв`язку з тим, що не відповідають нормам Порядку підтвердження стажу. Зарахувати вищезазначені періоди роботи заявника до пільгового стажу за записами трудової книжки також не має законних підстав, оскільки неможливо визначити повну зайнятість протягом робочого дня на підземних роботах, відсутністю атестації робочих місць за умовами праці та відсутності даних про відволікання від роботи. До пільгового стажу за Списком № 1 підлягає зарахуванню період роботи з 18 жовтня 2004 року по 20 березня 2008 року в якості підземного прохідника за даними про спеціальний стаж роботи, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
З посиланням на положення статей 46, 92 Конституції України, статей 8, 46, 49 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року за № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, представник позивача вважає, що відповідачем протиправно прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії та просить позовні вимоги задовольнити.
Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву від 15 січня 2020 року за № 819/07, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 85-86).
В обґрунтування заперечень проти позову, відповідач зазначив, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року у справі № 360/534/19 відповідачем 21 травня 2019 року прийняте рішення № 124050000848 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах. Однак, після проведення додаткової перевірки матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 та надання їм правової оцінки, відповідачем прийнято рішення від 16 жовтня 2019 року № 24 про скасування рішення управління від 21 травня 2019 року № 124050000848 та про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за нормами пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з огляду на таке.
Пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу на дату досягнення віку, зокрема, з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року не менше 22 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з пунктом 2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 (далі - Порядок застосування Списків № 1 і № 2), під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менш 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків. Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 року за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 року.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок подання документів). Пунктом 2.1 розділу II Порядку подання документів затверджено перелік документів, необхідних для призначення пенсії за віком, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження стажу). Згідно з пунктом 20 Порядку підтвердження стажу у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їх номери, куди включається цей період роботи, перелік первинних документів за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Таким чином період, який підлягає зарахуванню в пільговий стаж роботи, визначає підприємство шляхом надання уточнюючої довідки.
У разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника, підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням зі спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та фінансів. Постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Постанова № 18-1), яким визначено механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, у випадку ліквідації підприємств, установ або організацій без визначення правонаступника. Згідно з пунктом 11 Постанови № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління ПФУ в районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність). У разі необхідності, заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Згідно з Постановою № 18-1 рішення щодо підтвердження (чи навпаки, не підтвердження) пільгового стажу, приймаються Комісіями, створеними при головних управліннях Пенсійного фонду України в областях. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
За додатковим розглядом матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 управлінням було встановлено, що при прийнятті рішення від 21 травня 2019 року щодо призначення пенсії управлінням зараховано до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 періоди роботи на шахті «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» з 03 липня 1985 року по 04 липня 1986 року підземним машиністом електровоза, з 08 вересня 1989 року по 20 квітня 1990 року підземним електрослюсарем, з 21 квітня 1990 року по 01 липня 1996 року підземним прохідником та з 02 липня 1996 року по 21 лютого 1997 року гірничим майстром за довідками від 21 листопада 2012 року № 491, виданими Державним підприємством «Луганськвугілля». Однак, наказом Міністерства палива та енергетики України від 11 червня 2003 року № 289 «Про передачу архівів шахт, що ліквідуються» відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 445-р та у зв`язку з ліквідацією шахти «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» (ліквідована наказом Міністерства вугільної промисловості України від 10 лютого 1998 року № 65) архів шахти передано на зберігання в Державне підприємство «Первомайськвугілля». На підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 03 серпня 2006 року № 422 з 01 січня 2007 року архіви шахти «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» передано на зберігання в Державне підприємством «Луганськвугілля». Водночас, Державне підприємство «Луганськвугілля» не є правонаступником шахти, а тільки зберігає її архіви. Отже, пільгові довідки, видані Державним підприємством «Луганськвугілля», від 21 листопада 2012 року № 491 не можуть слугувати підставою для обчислення пільгового стажу у зв`язку із тим, що не відповідають нормам Порядку підтвердження стажу, а зарахувати вищезазначені періоди роботи ОСОБА_1 до пільгового стажу за записами трудової книжки також не має законних підстав, оскільки неможливо визначити повну зайнятість протягом робочого дня на підземних роботах, відсутня атестація робочих місць за умовами праці та відсутні дані про відволікання від роботи (перебування у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, тощо). Таким чином, до пільгового стажу за Списком № 1, в тому числі, підлягає зарахуванню період роботи з 18 жовтня 2004 року по 20 березня 2008 року підземним прохідником за даними про спеціальний стаж роботи, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, отже, загальний стаж позивача складає 28 років 2 місяці 19 днів, в тому числі спеціальний стаж 9 років 2 місяці 9 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Ухвалою від 16 грудня 2019 року позовну заяву адвоката Шляхтіної Анастасії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії залишено без руху та запропоновано адвокату Шляхтіній Анастасії Сергіївні протягом 7-ми (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду або довідки з органу Доходів і зборів про доходи за 2018-2019 роки або оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 768,40 грн (арк. спр. 16-17).
Ухвалою від 02 січня 2020 року про відкриття провадження у справі визначено, що справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 30-32).
Ухвалою від 30 січня 2020 року справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні на 20 лютого 2020 року об 11 год. 00 хв., витребувано у ОСОБА_1 в належним чином засвідченій копії трудову книжку у повному обсязі, витребувано від Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області в належним чином засвідчених копіях розписку-повідомлення до заяви позивача від 04 липня 2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах; рішення від 21 травня 2019 року № 124050000848 про призначення пенсії, на підставі якого позивачу призначено пенсію на виконання рішення суду у справі № 360/534/19 разом з детальним розрахунком страхового та пільгового стажу позивача; письмові пояснення щодо підстав проведення додаткового розгляду матеріалів пенсійної справи позивача, за наслідками якого прийнято оскаржуване рішення про відмову в призначенні пенсії, детальний розрахунок страхового та пільгового стажу позивача, розрахований на виконання оскаржуваного рішення (арк. спр. 89-90).
Учасники справи у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином (арк. спр. 95, 122). Представник позивача у позовній заяві просила розгляд справи провести за її відсутності (арк. спр. 4), відповідач заявою від 11 лютого 2020 року за № 1908/07 також просив розглянути справу за відсутності його представника (арк. спр. 123).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою від 04 липня 2018 року, зареєстрованою за № 560, про призначення пенсії за віком (стаття 114 Список № 1 (шахтарі)), додавши до неї зазначені в розписці-повідомленні документи (арк. спр. 57, 104).
Рішенням Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про відмову в призначенні пенсії від 13 липня 2018 року № 10 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» через недостатність стажу на підземних роботах 09 років 02 місяці 09 днів замість необхідних 10 років на умовах, визначених діючим законодавством (арк. спр. 52).
Згідно з протоколом від 13 липня 2018 року № 560 та розрахунком стажу до протоколу ОСОБА_1 не має права на пенсію, оскільки стаж роботи за Списком 1 на підземних роботах (шахтарі) складає 09 років 02 місяці 09 днів (арк. спр. 51, 53).
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року у справі № 360/534/19 за позовом ОСОБА_1 до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 13 липня 2018 року № 10 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04 липня 2018 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням висновків суду по цій справі, у задоволенні решти позовних вимог відмовлено (арк. спр. 23-29).
На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 березня 2019 року у справі № 360/534/19, яке набрало законної сили 26 квітня 2019 року, Старобільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області прийнято рішення від 21 травня 2019 року № 124050000848 про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах (робота за списком № 1) з 30 червня 2018 року довічно (арк. спр. 97-98).
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, та відображена в протоколі призначення пенсії від 21 травня 2019 року страховий стаж ОСОБА_1 складає 28 років 2 місяці 19 днів, додаткові роки за список № 1 - 9 років 0 місяців 0 днів, пільговий стаж (робота за списком № 1) - 11 років 09 місяців 02 дні, загальна тривалість стажу - 37 років 2 місяці 19 днів (арк. спр. 97-98, 99-101, 102-103).
Листом від 11 жовтня 2019 року за № 15317/02-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повернуло Старобільському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Луганської області пенсійну справу ОСОБА_1 із зауваженнями. Зокрема, в листі від 11 жовтня 2019 року за № 15317/02-04 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зазначило, що рішення від 21 травня 2019 року щодо призначення пенсії ОСОБА_1 є безпідставним внаслідок того, що пільгові довідки, видані Державним підприємством «Луганськвугілля» від 21 листопада 2012 року № 491 (на 3-х аркушах), не можуть слугувати підставою для обчислення пільгового стажу у зв`язку з тим, що не відповідають нормам Порядку підтвердження стажу. Зарахувати періоди роботи до пільгового стажу за записами трудової книжки також не має законних підстав, оскільки неможливо визначити повну зайнятість протягом робочого дня на підземних роботах, відсутня атестація робочих місць за умовами праці та відсутні дані про відволікання від роботи (перебування у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках тощо). Разом з цим зазначено, що до пільгового стажу за списком № 1 підлягає зарахуванню період роботи з 18 жовтня 2004 року по 20 березня 2008 року підземним прохідником за даними про спеціальний стаж роботи, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (арк. спр. 106-109).
Рішенням Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 16 жовтня 2019 року № 24 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»» рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 21 травня 2019 року № 124050000848 про призначення пенсії визначено вважати скасованим на підставі додаткової перевірки та правової оцінки матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 з підстав, наведених у листі Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 11 жовтня 2019 року за № 15317/02-04 (арк. спр. 10, 64-65).
Зокрема, в рішенні Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 16 жовтня 2019 року № 24 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»» вказано, що при прийнятті рішення щодо призначення пенсії управлінням не проведено якісної правової оцінки наданих заявником документів і безпідставно зараховано до пільгового стажу роботи заявника періоди роботи на шахті «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» з 03 липня 1985 року по 04 липня 1986 року підземним машиністом електровоза, з 08 вересня 1989 року по 20 квітня 1990 року підземним електрослюсарем, з 21 квітня 1990 року по 01 липня 1996 року підземним прохідником та з 02 липня 1996 року по 21 лютого 1997 року гірничим майстром за довідками від 21 листопада 2012 року № 491 (на 3-х аркушах), виданими Державним підприємством «Луганськвугілля». Наказом Міністерства палива та енергетики України від 11 червня 2003 року № 289 «Про передачу архівів шахт, що ліквідуються» відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 445-р та у зв`язку з ліквідацією шахти «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» (ліквідована наказом Міністерства вугільної промисловості України від 10 лютого 1998 року № 65) архів шахти передано на зберігання в Державне підприємство «Первомайськвугілля». На підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 03 серпня 2006 року № 422 з 01 січня 2007 року архіви шахти «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» передано на зберігання в Державне підприємством «Луганськвугілля». Водночас, Державне підприємство «Луганськвугілля» не є правонаступником шахти, а тільки зберігає її архіви. Пільгові довідки, видані Державним підприємством «Луганськвугілля», від 21 листопада 2012 року № 491 (на 3-х аркушах) не можуть слугувати підставою для обчислення пільгового стажу у зв`язку із тим, що не відповідають нормам Порядку підтвердження стажу. Зарахувати вищезазначені періоди роботи ОСОБА_1 до пільгового стажу за записами трудової книжки також не має законних підстав, оскільки неможливо визначити повну зайнятість протягом робочого дня на підземних роботах, відсутня атестація робочих місць за умовами праці та відсутні дані про відволікання від роботи (перебування у відпустках без збереження заробітної плати, в учбових відпустках, участь у страйках, тощо). До пільгового стажу за Списком № 1 підлягає зарахуванню період роботи з 18 жовтня 2004 року по 20 березня 2008 року підземним прохідником за даними про спеціальний стаж роботи, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з інформацією, що міститься в ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії, та відображена в протоколі призначення пенсії від 21 жовтня 2019 року страховий стаж ОСОБА_1 складає 28 років 2 місяці 19 днів, додаткові роки за список № 1 - 3 роки 0 місяців 0 днів, пільговий стаж (підземні роботи) - 3 роки 05 місяців 03 дні, загальна тривалість стажу - 31 рік 2 місяці 19 днів (арк. спр. 62, 63).
У межах спірних правовідносин до стажу роботи на підземних роботах зараховано тільки період роботи з 18 жовтня 2004 року по 20 березня 2008 року, що складає 3 роки 05 місяців 03 дні.
Відповідно до записів у трудовій книжці від 04 вересня 1985 року серії НОМЕР_2 (арк. спр. 78-82, 112-121), у межах спірних правовідносин ОСОБА_1 працював на Шахті «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля»:
з 03 липня 1986 року по 04 липня 1986 року підземним машиністом електровозу ІІІ розряду з повним робочим днем в шахті та звільнений у зв`язку з призовом на військову службу, що складає 0 років 0 місяців 2 дні;
з 08 вересня 1989 року по 27 жовтня 1989 року учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею, що складає 0 років 1 місяць 20 днів;
з 28 жовтня 1989 року по 20 квітня 1990 року підземним гірником з повним робочим днем під землею, що складає 0 років 5 місяців 23 дні;
з 21 квітня 1990 року по 01 липня 1996 року підземним прохідником V розряду з повним робочим днем під землею, що складає 6 років 2 місяці 11 днів;
з 02 липня 1996 року по 21 лютого 1997 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем під землею на дільниці ПР, що складає 0 років 7 місяців 20 днів.
Згідно з записами у військовому квитку від 05 липня 1986 року серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 з 05 липня 1986 року по 26 травня 1988 року проходив службу Лавах Радянської Армії, що складає 1 рік 10 місяців 22 дні (арк. спр. 83).
Згідно з довідкою від 21 листопада 2012 року № 491 (на 3-х аркушах) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданою Державним підприємством «Луганськвугілля» (арк. спр. 40-42), ОСОБА_1 у межах спірних правовідносин працював повний робочий день на шахті «Луганська» та виконував гірничі роботи:
з 03 липня 1986 року по 04 липня 1986 року підземним машиністом електровозу на дільниці внутрішньошахтного транспорту, що передбачено підрозділом 1 «Підземні роботи» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173;
з 08 вересня 1989 року по 28 жовтня 1989 року учнем підземного гірника на дільниці внутрішньошахтного транспорту, що передбачено підрозділом 1 «Підземні роботи» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173;
з 28 жовтня 1989 року по 21 квітня 1990 року підземним гірником на дільниці внутрішньошахтного транспорту, що передбачено підрозділом 1 «Підземні роботи» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173;
з 21 квітня 1990 року по 02 липня 1996 року підземним прохідником на дільниці підготовчих робіт, що передбачено пунктом 1010100а підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162;
з 02 липня 1996 року по 21 лютого 1997 року підземним гірничим майстром на дільниці підготовчих робіт, що передбачено пунктом 1010100б підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162.
Виписками з наказу по шахті «Луганська» від 31 жовтня 1994 року № 206-ІІ «Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці» засвідчено, що за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію підземного прохідника, прохідника та підземного гірничого майстра на пільгових умовах, що відповідає Списку № 1 розділу І підрозділу 1 позиція 1010100а та позиція 1010100б (арк. спр. 38, 43, 44).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до абзацу першого пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Абзацами чотирнадцятим, вісімнадцятим пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV встановлено, що за відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 22 років у чоловіків і не менше 17 років у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи (абзаци двадцять четвертий, двадцять п`ятий пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV).
Абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Відповідно до абзаців другого, четвертого частини першої статті 26 Закону № 1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев`ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Абзацом десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (застосовується з 1 жовтня 2017 року).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років (абзац третій частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
Отже, з огляду на викладене, з 01 жовтня 2017 року за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Щодо періодів роботи позивача на Шахті «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» з 03 липня 1986 року по 04 липня 1986 року підземним машиністом електровозу з повним робочим днем під землею, з 08 вересня 1989 року по 27 жовтня 1989 року учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею, з 28 жовтня 1989 року по 20 квітня 1990 року підземним гірником з повним робочим днем під землею, з 21 квітня 1990 року по 01 липня 1996 року підземним прохідником з повним робочим днем під землею, з 02 липня 1996 року по 21 лютого 1997 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем під землею, що сукупно складає 7 років 5 місяців 16 днів, які не зараховані відповідачем до стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, суд зазначає таке.
Підрозділом 1 «Підземні роботи» Розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці та в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, визначено, що правом на пільгову пенсію користуються всі працівники, інженерно-технічні працівники та службовці, зайняті повний робочий день на підземних роботах по видобутку вугілля, руди, сланцю, нафти, озокериту, газу, графіту, азбесту, солі, слюди та інших рудних та нерудних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників та інших підземних споруд, а також всі працівники, зайняті повний робочий день під землею з обслуговування вищезазначених робітників та службовців (медперсонал підземних (здравпунктів, робітники підземного телефонного зв`язку тощо).
Згідно з пунктом 1010100а підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого Кабінетом Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Згідно з пунктами 1010100а, 1010100б підрозділу 1 розділу І Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, та керівники і спеціалісти підземних дільниць в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.
Записи у трудовій книжці містять відомості щодо характеру роботи позивача у спірний період на Шахті «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» з 03 липня 1986 року по 04 липня 1986 року підземним машиністом електровозу, з 08 вересня 1989 року по 27 жовтня 1989 року учнем підземного гірника, з 28 жовтня 1989 року по 20 квітня 1990 року підземним гірником, з 21 квітня 1990 року по 01 липня 1996 року підземним прохідником, з 02 липня 1996 року по 21 лютого 1997 року підземним гірничим майстром - з повним робочим днем під землею.
Довідкою від 21 листопада 2012 року № 491 (на 3-х аркушах) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданою Державним підприємством «Луганськвугілля», підтверджено періоди роботи позивача, що зараховуються до стажу роботи, який дає позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; професію та посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; перебування позивача у відпусках та інші додаткові відомості.
Проведення атестації робочих місць за умовами праці до 21 серпня 1992 року не вимагалось.
Виписками з наказу по шахті «Луганська» від 31 жовтня 1994 року № 206-ІІ «Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці» підтверджується, що за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію підземного прохідника, прохідника та підземного гірничого майстра на пільгових умовах, що відповідає Списку № 1 розділу І підрозділу 1 позиція 1010100а та позиція 1010100б.
Отже, при вирішенні питання про призначення позивачу пенсії за віком відповідач безпідставно не зарахував до стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, період роботи позивача на Шахті «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» з 03 липня 1986 року по 04 липня 1986 року підземним машиністом електровозу з повним робочим днем під землею, з 08 вересня 1989 року по 27 жовтня 1989 року учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею, з 28 жовтня 1989 року по 20 квітня 1990 року підземним гірником з повним робочим днем під землею, з 21 квітня 1990 року по 01 липня 1996 року підземним прохідником з повним робочим днем під землею, з 02 липня 1996 року по 21 лютого 1997 року підземним гірничим майстром з повним робочим днем під землею, що сукупно складає 7 років 5 місяців 16 днів.
Щодо посилання відповідача на неможливість врахування наданої позивачем довідки від 21 листопада 2012 року № 491 (на 3-х аркушах) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої Державним підприємством «Луганськвугілля», суд зазначає таке.
Наказом Міністерства палива та енергетики України від 11 червня 2003 року № 289 «Про передачу архівів шахт, що ліквідуються» відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 445-р та у зв`язку з ліквідацією Шахти «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» (ліквідована наказом Міністерства вугільної промисловості України від 10 лютого 1998 року № 65) архів шахти передано на зберігання в Державне підприємство «Первомайськвугілля». На підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 03 серпня 2006 року № 422 з 01 січня 2007 року архіви шахти «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» передано на зберігання в Державне підприємством «Луганськвугілля».
Оскільки з 01 січня 2007 року Державне підприємство «Луганськвугілля» на підставі наказу Міністерства вугільної промисловості України від 03 серпня 2006 року № 422 зберігає архів Шахти «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля», довідка від 21 листопада 2012 року № 491 (на 3-х аркушах) про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана Державним підприємством «Луганськвугілля», має бути врахована відповідачем при обчисленні позивачу стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах.
З наведених підстав суд приймає до уваги інформацію, що міститься у вищенаведеній довідці, наданій позивачем на підтвердження спірних періодів роботи, оскільки така інформація в повній мірі узгоджується з записами у трудовій книжці.
Щодо не зарахування відповідачем до стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, періоду проходження позивачем строкової військової служби з 05 липня 1986 року по 26 травня 1988 року в Лавах Радянської Армії, що складає 1 рік 10 місяців 22 дні, суд зазначає таке.
Приписами підпунктів «з», «і» та «к» частини першої, частини третьої пункту 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03 серпня 1972 року № 590 (далі - Положення № 590), крім роботи в якості робочого або службовця в загальний стаж роботи зараховується також період навчання в професійно-технічних училищах та служба у складі Збройних сил СРСР. При призначенні на пільгових умовах або в пільгових розмірах пенсій по старості та інвалідності робітникам і службовцям, які працювали на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці та в гарячих цехах і на інших роботах з важкими умовами праці (підпункти «а» і «б» пункту 16), і пенсій у зв`язку з втратою годувальника їх сім`ям, а також пенсій по старості робітницям підприємств текстильної промисловості (підпункт «в» пункту 16) періоди, зазначені у підпунктах «к» і «л», прирівнюються по вибору особи, що звернулась за призначенням пенсії, або до роботи, яка передувала даному періоду, або до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду. Період, зазначений у підпункті «з», прирівнюється до роботи, яка слідувала за закінченням цього періоду.
Згідно з частиною першою статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Абзацом другим пункту 1 статті 8 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Оскільки на момент призову на строкову військову службу ОСОБА_1 працював за професією, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, у межах спірних правовідносин час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Таким чином, відповідачем до стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, сукупно не зараховано 9 років 4 місяці 8 днів (робота на Шахті «Луганська» виробничого об`єднання «Стахановвугілля» з 03 липня 1986 року по 04 липня 1986 року підземним машиністом електровозу з повним робочим днем під землею, з 08 вересня 1989 року по 27 жовтня 1989 року учнем підземного гірника з повним робочим днем під землею, з 28 жовтня 1989 року по 20 квітня 1990 року підземним гірником з повним робочим днем під землею, з 21 квітня 1990 року по 01 липня 1996 року підземним прохідником з повним робочим днем під землею, з 02 липня 1996 року по 21 лютого 1997 року підземним гірничим майстром з повним робочим та період проходження позивачем строкової військової служби з 05 липня 1986 року по 26 травня 1988 року в Лавах Радянської Армії).
Оскільки на час звернення з заявою про призначення пенсії за віком позивач досяг 50 років (станом на 04 липня 2018 року позивачу виповнилось 50 років), мав страховий стаж понад 26 років (28 років 2 місяці 19 днів - страховий стаж обчислений та підтверджений відповідачем), понад 10 років стажу роботи на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах (3 роки 5 місяців 3 дні - стаж, обчислений та підтверджений відповідачем, + 9 років 4 місяці 8 днів - стаж, безпідставно не зарахований відповідачем до стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, = 12 років 9 місяців 11 днів) позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У зв`язку з цим, рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 16 жовтня 2019 року № 24 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»» є протиправним та підлягає скасуванню, а порушені права позивача на отримання пенсії за віком підлягають відновленню шляхом зобов`язання Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату призначеної рішенням від 21 травня 2019 року № 124050000848 пенсії за віком із виплатою заборгованості з пенсії за віком, що виникла за період її несплати, починаючи з 01 жовтня 2019 року, на рахунок, відкритий у Акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України».
У задоволенні вимог про визнання протиправними дій Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах суд вважає за необхідне відмовити з огляду на таке.
Враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов`язано із прийняттям Старобільським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області рішення від 16 жовтня 2019 року № 24 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», а не з діями (бездіяльністю), вчиненими останнім з метою виконання своїх функцій та повноважень, суд вважає, що належним, достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування такого рішення відповідача, а також зобов`язання відповідача до вчинення необхідних дій з метою відновлення прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Самі по собі дії (бездіяльність) відповідача у межах спірних правовідносин не тягнуть для позивача настання будь-яких негативних наслідків, відповідно, такий спосіб захисту, як визнання їх протиправними, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача. Отже, обраний позивачем спосіб судового захисту в цій частині позовних вимог не відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах не є необхідним. Тому суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні вимог позивача про визнання протиправними дій Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 768,40 грн, що підтверджено квитанцією від 19 грудня 2019 року № 0.0.1559425485.1 (арк. спр. 21).
Як вже вище вказано, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.
При цьому предметом спору у даній справі є відмова відповідача призначити позивачу пенсію за віком та зобов`язання органу Пенсійного фонду України відновити порушене право.
Відповідно, обрання неналежного способу захисту порушених прав фактично не змінює тієї обставини, що вимоги позивача є правомірними.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем конституційного права позивача на отримання пенсії як складової частини права на соціальний захист, внаслідок чого позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з корегуванням обраного позивачем способу судового захисту, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Шляхтіної Анастасії Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (ідентифікаційний код 41246506, місцезнаходження: 92704, Луганська область, Старобільський район, м. Старобільськ, кв. Дружби, буд. 1-А) про визнання дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області від 16 жовтня 2019 року № 24 «Про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 за нормами пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»».
Зобов`язати Старобільське об`єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату призначеної рішенням від 21 травня 2019 року № 124050000848 пенсії за віком, а також виплатити заборгованість з пенсії за віком, що виникла за період її несплати, починаючи з 01 жовтня 2019 року, на рахунок, відкритий у Акціонерному товаристві «Державний ощадний банк України».
У задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старобільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім грн 40 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно з частиною третьою статті 243 КАС України повне рішення суду складено 25 лютого 2020 року.
Суддя Т.І. Чернявська