Рішення № 87796134, 20.02.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2020
Номер справи
320/5903/19
Номер документу
87796134
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 лютого 2020 року справа № 320/5903/19

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у підтвердження трудового стажу оформлене рішенням комісії з питань підтвердження трудового стажу від 24.04.2019 року №8/28 за період роботи з 16.01.1983 року по 15.10.1985 року, працюючи в Тресті «Мангишлакнефтегеофізика» в подальшому ВАТ «Мангистраупромгеофізика» на посаді техніка-підривника сейсмічної партії 2/81, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області врахувати при призначенні пенсії ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 пільговий стаж на посаді техніка-підривника сейсмічної партії 2/81 за період роботи з 16.01.1983 року по 15.10.1985 рік.

Обгрунтовуючи такі вимоги, позивач зазначив, що 25.01.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою, щодо підтвердження трудового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах, разом з заявою про призначення пенсії, відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». До заяви було додано довідку про заробітну плату (архівна довідка), а також інші документи на підтвердження трудового стажу, в тому числі трудові книжку.

Водночас, відповідач врахував частину трудового стажу, а саме за період з 26.11.1985 по 31.12.1991 рік, по іншій частині трудового стажу, а саме за період з 16.01.1983 по 15.10.1985 року, - не врахував, про що зазначив в своєму рішенні від 24.04.2019 року, №8/28.

Позивач зазначив, що згідно з записами в трудовій книжці, за період з січня 1983 по жовтень 1985 року він працював в Тресті «Мангишлакнефтегеофізика» в подальшому ВАТ «Мангистраупромгеофізика» на посаді техніка-підривника сейсмічної партії 2/81.

Позивач звернув увагу суду, що відповідно до Постанови Ради Міністрів СССР №1173 від 22.08.1956 року, «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах», а саме список №2, розділ 1, підпункт 1а, - наявні посади в тому числі посада підривника, який зайнятий на відкритих горних роботах і роботах на шахтовій поверхні. Так працюючі на даний посаді, позивач виконував роботи пов`язані з проведенням вибухових робіт в горних та шахтових роботах.

Відповідач у своєму рішенні від 24.04.2019 року, зазначив що позивач не має права на зарахування пільгового трудового стажу, оскільки пунктом "б" розділу 2, Списку №2 не передбачена посада підривника. Позивач звернув увагу, що дійсно в зазначеному розділу немає такої посади, бо розділ відноситься до інженерів які зайняті на геологорозвідуванних роботах, а не на відкритих роботах та шахтах, що пов`язані з вибуховою діяльністю.

Позивач зазначив, що на його неодноразові звернення, щодо аргументації застосування зовсім іншого пункту та розділу Списку №2, відповідач ніяк не реагував та пояснив, що свою незгоду з рішенням позивач може викласти у судовому позові та відповідно звернутись до суду.

Враховуючи викладене, у взаємозв`язку з вимогами ч.3. ст.13 та ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», позивач вважає невизнання відповідачем спірного періоду протиправним та таким порушує його законні права та охоронювані інтереси, а тому позивач вимушений звернутись до суду для їх захисту.

Ухвалою суду від 30.10.2019 в цій адміністративній справі відкрито загальне позовне провадження.

Заперечуючи проти позову, відповідач просив суд відмовити в його задоволенні та зазначив, що зарахування до пільгового стажу певних періодів роботи можливе лише в разі надання підприємством відповідної довідки, оскільки тільки підприємство на підставі первинних документів визначає умови і характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, найменування списків або їхні номери, куди включається цей період роботи. Якщо спеціальний стаж набуто на різних підприємствах, для визначення права на призначення пенсії подається уточнююча довідка від кожного підприємства.

За записами в трудовій книжці позивача працював з 16.01.1983р. по 15.10.1985р. техніком - підривником сейсмічної партії 2/81 Трест «Мангишлакнефтегеофизика» в подальшому ВАТ «Мангистаупромгеофизика», яка визнана банкрутом.

Із записів трудової книжки не вбачається права на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2, оскільки пунктом «б» розділу II «Геологорозвідувальні роботи» Списку №2. затвердженого постановою Ради Міністрів України від 22.08.1956 р. № 1173, передбачені інженерно технічні робітники експедицій, партій, загонів, дільниць та польових баз, зайнятих на польових геологорозвідувальних роботах і пошукових роботах. Посада підривника на геологорозвідувальних роботах зазначеними Списками не передбачена.

Протокольною ухвалою суду від 06.02.2020 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 25.01.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області із заявою, щодо підтвердження трудового стажу та призначення пенсії на пільгових умовах, разом з заявою про призначення пенсії, відповідно до п.«б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». До заяви було додано довідку про заробітну плату (архівна довідка), а також інші документи на підтвердження трудового стажу, в тому числі трудові книжку.

Водночас, відповідач врахував частину трудового стажу, а саме за період з 26.11.1985 по 31.12.1991 рік, по іншій частині трудового стажу, а саме за період з 16.01.1983 по 15.10.1985 року, - не врахував, про що зазначив в своєму рішенні від 24.04.2019 року, №8/28.

Згідно з записами в трудовій книжці позивача, за період з січня 1983 по жовтень 1985 року працював в Тресті «Мангишлакнефтегеофізика» в подальшому ВАТ «Мангистраупромгеофізика» на посаді техніка-підривника сейсмічної партії 2/81.

Суд звертає увагу, що відповідно до Постанови Ради Міністрів СССР №1173 від 22.08.1956 року, «Про затвердження списків виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах», а саме список №2, розділ 1, підпункт 1а, - наявні посади в тому числі посада підривника, який зайнятий на відкритих горних роботах і роботах на шахтовій поверхні.

Так працюючі на даній посаді, позивач виконував роботи пов`язані з проведенням вибухових робіт в горних та шахтових роботах.

Відповідач у своєму рішенні від 24.04.2019 року, зазначив що позивач не має права на зарахування спірного пільгового трудового стажу, оскільки пунктом "б" розділу 2, Списку №2 не передбачена посада підривника, а також оскільки в трудовій книжці позивача відсутні записи про проведення атестації робочих місць, а позивачем не надано документів про проведення такої атестації.

Не погоджуючись із такими діями та висновками відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІУ (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 1058-ІУ)).

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІУ право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Пунктом 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-ІУ визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються у т. ч. пенсія за віком.

Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-1У визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

У відповідності до пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІУ Пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».

У відповідності до статті 44 Закону № 1058-ІУ. заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

Частиною 3 ст. 13 закону «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього закону на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається ст. 100 даного закону.

Згідно зі с.62 закону «Про пенсійне забезпечення» та Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ від 12.08.93 №637,.основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж установлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання а також архівними документами. Коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами ПФУ на підставі показань свідків. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Відповідно до ст. 100 закону «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше чинним законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день уведення в дію цього закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, установлених раніше чинним законодавством. |

У пункті 54 Рішення ЄСПЛ у справі «Пічкур проти України» ЄСПЛ також зазначив що порушення статті 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою - статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження, або за іншою ознакою, у поєднанні зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

В Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру, в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання» її інвалідом або отримання членами її сім`ї цих виплат у визначених законом випадках.

Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у підтвердження трудового стажу позивача, оформлене рішенням комісії з питань підтвердження трудового стажу від 24.04.2019 року №8/28 за період роботи з 16.01.1983 року по 15.10.1985 року, працюючи в Тресті «Мангишлакнефтегеофізика» в подальшому ВАТ «Мангистраупромгеофізика» на посаді техніка-підривника сейсмічної партії 2/81, є протиправними.

Частиною 2 статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Разом з тим, відповідач як суб`єкт владних повноважень не надав суду доказів на підтвердження правомірності своїх дій.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При звернені з даним позовом до суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., отже вказані витрати підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у підтвердження трудового стажу оформлене рішенням комісії з питань підтвердження трудового стажу від 24.04.2019 року №8/28 за період роботи з 16.01.1983 року по 15.10.1985 року, працюючи в Тресті «Мангишлакнефтегеофізика» в подальшому ВАТ «Мангистраупромгеофізика» на посаді техніка-підривника сейсмічної партії 2/81, та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області врахувати при призначенні пенсії ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 пільговий стаж на посаді техніка-підривника сейсмічної партії 2/81 за період роботи з 16.01.1983 року по 15.10.1985 рік.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.