
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"25" лютого 2020 р. справа № 300/404/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся 20.02.2020 до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, в якому просить суд: визнати протиправним пред`явлення відповідачем до виконання простроченого виконавчого листа; відкликати з Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області виконавчий лист № 0940/1814/18, як такий що втратив термін для виконання; утримати з відповідача 20 грн. на користь позивача, котрі були сплачені ОСОБА_1 в рахунок незаконного утримання судового збору по виконавчому листу № 0940/1814/18 (квитанція Ощадбанку на 10 грн. від 29.11.2019, квитанція Приватбанку на 10 грн. від 23.01.2020) та 22 грн. за роздруківку позову.
З`ясовуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження в адміністративній справі та дотримання позивачем вимог до позовної заяви, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною 2 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
В даному випадку, позивач зазначив, що дізнався про існування відкритого виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 0940/1814/18, коли отримав 27.11.2019 повідомлення АТ КБ “ПриватБанк” про арешт банківського рахунку на підставі постанови про накладення арешту Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області.
Натомість, з цим позовом ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду лише 20.02.2020, тобто з пропущенням десятиденного строк з дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, ОСОБА_1 в позовній заяві не зазначив належних обґрунтувань щодо дотримання строку звернення до суду з цим позовом та доказів його дотримання або поважності пропуску строку звернення до суду.
В свою чергу, частиною 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Також суд звертає увагу на те, що способи судового захисту визначені в статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України. Так, згідно частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
В даному випадку, позивач просить суд визнати протиправним пред`явлення Івано-Франківським міським відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області до виконання простроченого виконавчого листа.
В свою чергу, згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Таким чином, Івано-Франківський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області не пред`являв до виконання виконавчий лист № 0940/1814/18, а лише вчинив дії з його примусового виконання, в тому числі, відкрив виконавче провадження та наклав арешт на банківський рахунок позивача.
Також відповідач позбавлений можливості самостійно відкликати з Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області виконавчий лист № 0940/1814/18, як просить позивач в прохальній частині позовної заяви, оскільки відповідач може вчиняти лише ті дії, які є наслідками пред`явлення до виконання такого виконавчого листа № 0940/1814/18.
Таким чином, позивачу необхідно уточнити зміст позовних вимог відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України.
Окрім цього, ОСОБА_1 в позовній заяві вказав ідентифікаційний код Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області - 35021710. В свою чергу, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ідентифікаційний код 35021710 належить Івано-Франківському міському відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ).
За таких обставин, позовну заяву подано без додержання вимог статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В зв`язку з вищевикладеним, згідно з вимогами частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для їх усунення.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 241, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків до десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Виправити недоліки позовної заяви у спосіб:
- подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду пояснення з обґрунтуванням щодо дотримання позивачем строку звернення до суду з цим позовом;
- уточнити зміст позовних вимог відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України;
- уточнити відомості щодо відповідача.
Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.