Рішення № 87767245, 21.02.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2020
Номер справи
560/4110/19
Номер документу
87767245
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/4110/19

РІШЕННЯ

іменем України

21 лютого 2020 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" до Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області про визнання нечинним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом №289/19 від 13.12.2019 в якому просить визнати нечинним з моменту прийняття та скасувати підпункт 1.1) пункту 1. рішення №1 Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області від 25 червня 2019 року «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік», в частині встановлення з 01 січня 2020 року вказаної у додатку 1 «Ставки земельного податку» до рішення №1 Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області від 25 червня 2019 року «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік», ставки земельного податку для земель водного фонду, які використовуються для рибогосподарських потреб (код 10.07), для юридичних осіб, в розмірі п`яти відсотків нормативної грошової оцінки за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що Кузьминська сільська рада прийняла рішення від 25.06.2019 №1 "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік", яким встановила на території Кузьминської сільської ради ставки земельного податку для земель водного фонду, за цільовим призначенням "для рибогосподарських потреб" в розмірі 5% нормативної грошової оцінки для юридичних осіб, за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативна грошова оцінка яких не проведена. Вважає, що рішення прийняте з порушенням порядку його прийняття. В порушення вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 №1160-IV відповідач не оприлюднив повідомлення про оприлюднення рішення від 25.06.2019 №1 та не здійснив аналіз регуляторного впливу цього рішення. Крім того, Кузьминська сільська рада не опублікувала спірне рішення в офіційному виданні та друкованому засобі масової інформації (арк. спр.5-10).

Ухвалою суду від 16.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 2-3).

Відповідно до ухвали суду від 21.12.2019 вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 21.01.2020 ( арк. спр. 62-63).

10.01.2020 до суду поступив Відзив на позовну заяву №13 від 03.01.2020, в якому відповідач просить відмовити позивачеві у його позовних вимогах. Вказує, що проект рішення №1 від 25.06.2019, "Аналіз регуляторного впливу від 24.05.2019 року" та "Оприлюднення регуляторного акту про місцеві податки та збори на 2020 рік с. Кузьмин від 24.05.2019 року" були оприлюдненні на сайті Кузьминської сільської ради https://kuzminrada.webnode.com.ua. Також, вважає доводи позивача щодо порушення норм чинного законодавства України надуманими, нічим не підтвердженими, не обґрунтованими та такими що не мають чітких та прямих доказів порушення норм (арк. спр. 86-88).

20.01.2020 до суду поступила Відповідь на відзив №23/20 від 17.01.2020, в якій позивач вказує, що відповідно до ст. 13 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", відповідач був зобов`язаний здійснити оприлюднення Повідомлення про оприлюднення, Проекту регуляторного акту, Аналізу регуляторного впливу, шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет. Натомість, за 1 місяць, до прийняття оспорюваного рішення, тобто, до 25 червня 2019 року, Відповідач ані в друкованих засобах масової інформації, ані на сторінці https://kuzminrada.webnode.com.uа не здійснив опублікування: повідомлення про оприлюднення проекту Рішення №1 із додатками, в т.ч. з Додатком 1; проекту Рішення №1 із додатками, в т. ч. Додатком 1; аналізу регуляторного впливу Рішення №1 із додатками, в т. ч. Додатком 1. Також вказує, що Рішення №1 із додатками не було офіційно оприлюднено в спосіб визначений чинним законодавством: в друкованих засобах масової інформації Кузьминської сільської ради, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених Кузьминською сільською радою (посадовими особами), не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття (арк. спр. 101-104).

Згідно з ухвалою від 21.01.2020, суд закрив підготовче провадження у справі №560/4110/19, та призначив справу до судового розгляду на 04.02.2020 (арк. спр. 113).

Відповідно до ухвали від 04.02.2020 суд оголосив перерву в судовому засіданні по справі №560/4110/19 до 11.02.2020 (арк. спр. 123-124).

Довідкою від 11.02.2020 стверджено, що судове засідання 11.02.2020 не відбулося через перебування судді на лікарняному (арк. спр. 130).

11.02.2020 до суду від позивача поступили додаткові пояснення у справі №44/20 від 07.02.2020 в яких, зокрема стверджено, що наданими доказами підтверджено використання позивачем земельної ділянки з листопада 2000 року за цільовим призначенням, а саме, як землі водного фонду, для рибогосподарських потреб, чим спростовані доводи відповідача про віднесення цієї земельної ділянки до земель природно-заповідного фонду (арк. спр. 131-133).

Згідно з ухвалою від 13.02.2020, суд призначив судове засідання по справі №560/4110/19 на 21.02.2020 (арк. спр. 154-155).

Представник позивача подав до суду заяву від 21.02.2020, згідно якої заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі, та просить розглянути справу без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоч про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею І-ХМ №000588 у постійному користуванні позивача - ПАТ "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" перебуває земельна ділянка на території Кузьминської сільської ради площею 789,93 га для ведення рибного господарства (арк. спр. 33).

Дозвіл на спеціальне водокористування №446/ХМ/49д-18 від 19 листопада 2018 видано Публічному акціонерному товариству "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" для мети використання - виробничі (рибогосподарські) потреби, строк дії з 19 листопада 2018 року по 19 листопада 2021 року (арк. спр.135-136).

Кузьминська сільська рада прийняла рішення від 25.06.2019 №1 "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік", відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 якого встановлено на території Кузьминської сільської ради ставки земельного податку на 2020 рік згідно з додатком 1 (далі - Рішення від 25.06.2019) (арк. спр. 11).

У додатку 1 «Ставки земельного податку» до Рішення від 25.06.2019 встановлено, зокрема, ставку земельного податку для земель водного фонду, за цільовим призначенням для рибогосподарських потреб (код 10.07) в розмірі 5% нормативної грошової оцінки для юридичних осіб, за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативна грошова оцінка яких не проведена (арк. спр. 12-20).

Згідно довідки позивача за №43/20 від 07.02.2020, станом на 07.02.2020 у товариства відсутня заборгованість зі сплати земельного податку за користування ділянкою водного фонду площею 789,93 га (арк. спр. 149).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

За змістом п. 8.1. ст 8 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Відповідно до п. 8.3. ст. 8 ПК України, до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад та рад об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах їх повноважень і є обов`язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Згідно з пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до п. 12.5 ст. 12 ПК України, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.

Згідно з п. 277.1 ст. 277 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів або в межах населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від нормативної грошової оцінки площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Частиною 1 ст. 69 Закону №280/97-ВР передбачено, що органи місцевого самоврядування відповідно до Податкового кодексу України встановлюють місцеві податки і збори. Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України з урахуванням особливостей, визначених Податковим кодексом України.

Положеннями ч. 1, 12 ст. 59 Закону №280/97-ВР визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" № 1160-IV від 11.09.2003 (далі - Закон №1160-IV), регуляторний акт - це, зокрема, прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб`єктами господарювання.

Отже, рішення органу місцевого самоврядування, яким встановлені ставки земельного податку, є регуляторним актом, оскільки спрямоване на врегулювання відносин щодо сплати місцевих податків.

Статтею 4 Закону №1160-IV передбачено, що принципами державної регуляторної політики є, зокрема, прозорість та врахування громадської думки - відкритість для фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань дій регуляторних органів на всіх етапах їх регуляторної діяльності, обов`язковий розгляд регуляторними органами ініціатив, зауважень та пропозицій, наданих у встановленому законом порядку фізичними та юридичними особами, їх об`єднаннями, обов`язковість і своєчасність доведення прийнятих регуляторних актів до відома фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності.

Відповідно до ст. 6 Закону №1160-IV, громадяни, суб`єкти господарювання, їх об`єднання та наукові установи, а також консультативно-дорадчі органи, що створені при органах державної влади та органах місцевого самоврядування і представляють інтереси громадян та суб`єктів господарювання, мають право, зокрема, подавати зауваження та пропозиції щодо оприлюднених проектів регуляторних актів, брати участь у відкритих обговореннях питань, пов`язаних з регуляторною діяльністю.

Згідно з ст. 8 Закону №1160-IV, стосовно кожного проекту регуляторного акта його розробником готується аналіз регуляторного впливу. Аналіз регуляторного впливу готується до оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень та пропозицій.

Відповідно до ст. 13 Закону №1160-IV, повідомлення про оприлюднення проекту регуляторного акта з метою одержання зауважень і пропозицій, проект регуляторного акта та відповідний аналіз регуляторного впливу оприлюднюються шляхом опублікування в друкованих засобах масової інформації розробника цього проекту, а у разі їх відсутності - у друкованих засобах масової інформації, визначених розробником цього проекту, та/або шляхом розміщення на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акта в мережі Інтернет.

Згідно з ст. 33 Закону №1160-IV, у разі внесення на розгляд сесії ради проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу відповідальна постійна комісія приймає рішення про направлення проекту регуляторного акта на доопрацювання органу чи особі, яка внесла цей проект. За мотивованим поданням депутата ради, постійної комісії ради, голови районної або обласної ради відповідальна постійна комісія може прийняти рішення про забезпечення підготовки в порядку, встановленому частинами другою та третьою статті 34 цього Закону, експертного висновку щодо регуляторного впливу проекту регуляторного акта, внесеного цим депутатом ради, постійною комісією ради, головою районної або обласної ради. У цьому разі аналіз регуляторного впливу не готується, а експертний висновок щодо регуляторного впливу готується відповідно до вимог статті 8 цього Закону. У разі внесення на розгляд засідання виконавчого органу ради чи внесення на затвердження сільським, селищним, міським головою проекту регуляторного акта без аналізу регуляторного впливу цей проект повертається його розробникові на доопрацювання.

Відповідно до ст. 35 Закону №1160-IV, оприлюднення з метою одержання зауважень і пропозицій проектів регуляторних актів, прийняття яких належить до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад, а також сільських, селищних та міських голів, проводиться до внесення цих проектів на розгляд засідання відповідного виконавчого органу ради або до внесення їх на затвердження відповідному сільському, селищному, міському голові. За рішенням сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради або відповідальної постійної комісії відповідної ради: оприлюднюються проекти регуляторних актів, які не оприлюднювалися до внесення їх на розгляд сесії відповідної ради; можуть повторно оприлюднюватися проекти регуляторних актів, які оприлюднювалися до внесення їх на розгляд сесії відповідної ради. У разі оприлюднення проектів регуляторних актів за рішенням відповідної ради або відповідальної постійної комісії цієї ради функцію розробника проекту виконує орган, особа чи група осіб, які внесли цей проект на розгляд сесії відповідної ради, якщо інше не встановлено у рішенні ради чи відповідальної постійної комісії. Зауваження і пропозиції щодо оприлюдненого проекту регуляторного акта, внесеного на розгляд сесії ради, та відповідного аналізу регуляторного впливу надаються фізичними та юридичними особами, їх об`єднаннями розробникові цього проекту та головній постійній комісії ради.

Згідно з ст. 36 Закону №1160-IV, регуляторний акт не може бути прийнятий або схвалений уповноваженим на це органом чи посадовою особою місцевого самоврядування, якщо наявна хоча б одна з таких обставин: відсутній аналіз регуляторного впливу; проект регуляторного акта не був оприлюднений. У разі виявлення будь-якої з цих обставин орган чи посадова особа місцевого самоврядування має право вжити передбачених законодавством заходів для припинення виявлених порушень, у тому числі відповідно до закону скасувати або зупинити дію регуляторного акта, прийнятого з порушеннями.

Суд враховує, що згідно з ст. 12 Закону №1160-IV, регуляторні акти, прийняті Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими органами виконавчої влади, територіальними органами центральних органів виконавчої влади, а також їх посадовими особами, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації, визначених Кабінетом Міністрів України, не пізніш як у десятиденний строк після їх державної реєстрації або прийняття та підписання, у випадку, якщо ці регуляторні акти не підлягають державній реєстрації.

Іншими законами не встановлено альтернативного алгоритму оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування. Дія положень Закону №1160-IV не зупинена, і законодавець не передбачив нового порядку оприлюднення таких рішень.

Загальні вимоги щодо оприлюднення рішення встановлені положеннями ст. 57 Конституції України, якою унормовано, що кожному гарантується право знати свої права і обов`язки. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов`язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов`язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації" від 23.09.1997 №539/97-ВР (далі - Закон №539/97-ВР), діяльність місцевих органів державної влади та органів місцевого самоврядування висвітлюється в друкованих засобах масової інформації регіональної та місцевої сфери розповсюдження на умовах, визначених у договорах між цими органами і редакціями зазначених друкованих засобів масової інформації.

За змістом ст. 22 Закону №539/97-ВР, Закони України, постанови Верховної Ради України, укази та розпорядження Президента України, постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України, постанови Верховного Суду України, рішення та висновки Конституційного Суду України, рішення органів місцевого самоврядування, інші нормативно-правові акти публікуються в офіційних друкованих виданнях. У друкованих засобах масової інформації можуть публікуватися офіційні документи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інша публічна інформація відповідно до законодавства і на засадах, передбачених укладеним між такими органами та редакціями друкованих засобів масової інформації договором.

Кузьминською сільською радою не надано доказів офіційного оприлюднення рішення від 25.06.2019 №1 "Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік" у друкованих засобах масової інформації, як і доказів оприлюднення проекту цього регуляторного акту у відповідності до вимог Закону №1160-IV, що суд вимагав ухвалою від 21.01.2020.

Отже, судом встановлено, що рішення Кузьминської сільської ради від 25.06.2019 №1 прийняте з порушенням порядку та процедури, визначених Законом №1160-IV та Законом №280/97-ВР. Цей висновок суду не спростовують доводи відповідача про обов`язок доводити позовні вимоги, саме позивачем, посилаючись на рішення Верховного Суду у справі №917/1307/18, враховуючи вимоги ст.77 КАС України. Також, судом не встановлено факту віднесення цієї земельної ділянки до земель природно-заповідного фонду на підставі рішення №2 від 01.11.1996 року восьмої сесії Хмельницької обласної ради народних депутатів "Про розширення та впорядкування природно-заповідного фонду області", враховуючи надані позивачем: Паспорт рибогосподарської технологічної водойми: товарного рибного господарства "Кузьминське" Антонівського рибцеху в заплаві р. Случ Красилівського району Хмельницької області; Державний акт на право постійного користування землею І-ХМ №000588; Дозвіл на спеціальне водокористування №446/ХМ/49д-18 від 19 листопада 2018.

Згідно з ч. 1-2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів законність свого рішення, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з платіжним дорученням від 11.12.2019 №359 позивачем сплачено 1921,00 грн судового збору, тому ці витрати слід стягнути з відповідача на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" №289/19 від 13.12.2019 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати підпункт 1.1 пункту 1 рішення №1 Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області від 25 червня 2019 року «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік», в частині встановлення з 01 січня 2020 року вказаної у додатку 1 «Ставки земельного податку» до рішення №1 Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області від 25 червня 2019 року «Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік», ставки земельного податку для земель водного фонду, які використовуються для рибогосподарських потреб (код 10.07), для юридичних осіб, в розмірі п`яти відсотків нормативної грошової оцінки за земельні ділянки за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" судові витрати в розмірі 1921,00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 лютого 2020 року

Позивач:Публічне акціонерне товариство "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" (вул. Чкалова, 58, Меджибіж, Летичівський район, Хмельницька область, 31530 , код ЄДРПОУ - 00476808) Відповідач:Кузьминська сільська рада Красилівського району Хмельницької області (вул. Центральна, буд. 1, c. Кузьмин, Красилівський район, Хмельницька область, 31047 04407359)

Головуючий суддя А.І. Петричкович