
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
17 лютого 2020 р. № 520/14419/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Зоркіна Ю.В.
при секретарі судового засідання Пройдак С.М,
у присутності
представника позивача Шевченко О.О.
представника відповідача Шутової А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Комунального закладу "Харківський фізико-математичний ліцей №27 Харківської міської ради Харківської області" (вул. Мар`їнська, буд. 12/14,м. Харків,61004, код ЄДРПОУ21254911) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057, код ЄДРПОУ43143704) скасування рішення,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом, у якому просить суд: скасувати рішення ГУДПС у Харківській області № 0072195606 від 28.10.2019 про застосування штрафу у розмірі 110129.08 грн. та нарахування пені у розмірі 36512.20 грн.. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 146641.28 грн.
Ухвалою від 28.12.2019 позов залишено без руху та надано позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви.
08.01.2020 на виконання вимог ухвали від 28.12.2019 позивачем подано квитанцію про сплату судового збору та ухвалою від 09.01.2020 у справі відкрито спрощене провадження та призначено судове засідання.
В судовому засіданні представник позивача заявлений позов підтримав, просив позовні вимоги задовольнити, пославшись на тек, що в межах граничного терміну перераховано грошові кошти із правильним зазначенням отримувача коштів та призначення платежу, однак на неправильний рахунок, що не може вважатися підставою для висновку про несплату грошового зобов`язання у встановлений законодавством строк та покладення відповідальності на платника за несвоєчасну сплату податку.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив залишити без задоволення позовні вимоги, пославшись на те, що обов`язок зі сплати податків і зборів, а також з належного заповнення платіжних документів покладається виключно на платника податків, а тому допущення помилки у рахунку не може бути підставою для непритягнення такого платника до відповідальності за неналежне виконання зобов`язань зі сплати ЄСВ.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Позивач є неприбутковою організацією, яка включена до реєстру неприбуткових організацій 01.01.1998 року, здійснює діяльність за основним видом економічної діяльності код КВЕД 85.31 - загальна середня освіта та перебуває на обліку у відповідача.
На виконання вимог Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» позивачем сформовано та подано до контролюючого органу Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів та зборів за квітень-червень 2017 (а.с.24-68) та сплачено суми нарахованого ЄСВ, що підтверджується платіжними дорученнями та виписками по розрахунковим рахунка (а.с. 69-93).
Однак, у платіжних дорученнях помилково зазначено рахунок отримувача коштів, внаслідок чого ЄСВ сплачено як екологічний податок.
У зв`язку із наведеним позивачем неодноразово протягом червня-вересня 2017 направлялися листи на адресу відповідача щодо перенесення сплачених коштів на відповідні рахунки для проведення належної сплати самостійно нарахованого ЄСВ.
За результатами розгляду звернень кошти повернуті на адресу підприємства 28.09.2017 та відповідно 29.09.2017 перераховані на сплату ЄСВ (а.с.94-105)
В подальшому, відповідачем винесено рішення № 0072195606 від 28.10.2019 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперархування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким позивачеві на підставі ч.10 , п.2 ч.11 ст.25 Закону України « Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» нараховано штраф у розмірі 110129.08 грн. та відповідно пеня у сумі 36512.20 грн. (а.с.12)
Не погодившись з вказаним рішенням, позивач оскаржив його в порядку, визначеному ст.56 ПК України та за результатами розгляду скарги рішенням від 10.12.2019 № 12523/6/99-00-08-06-01 позивачу відмовлено у задоволенні скарги та скасуванні рішення від 28.10.2019 № 0072195606 (а.с.17-22).
Перевіряючи оскаржуване рішення відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.9 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі по тексту - Закон № 2464-VI) платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.
Днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів, - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
Відповідно до ч.10 та п.2 ч.11 ст.25 Закону №2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;
Відповідно до п.3 ст.1 Закону №2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно п.п.5,6 ст.9 Закону №2464-VI сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування.
Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.
Статтею 25 Закону № 2464-VI визначено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
За змістом ч.1 ст. 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.
Відповідно до приписів ч.5 ст.45 Бюджетного кодексу України податки і збори (обов`язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування коштів на єдиний казначейський рахунок державного бюджету України.
Крім цього, пунктом 22.4 статті 22 Закону України від 5 квітня 2001 року № 2346-ІІІ ,,Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначено, що при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання.
Слід зазначити, що правова позиція стосовно сплати обов`язкових платежів (зборів) вже висловлювалась у постанові Верховного Суду України від 16 червня 2015 року у справі №21-377а15, відповідно до якої здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до державного бюджету в строк, встановлений пунктом 57.1 статті 57 ПК України, має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених пунктом 126.1 статті 126 ПК України.
Крім того, Верховний Суд України зазначив, що для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов`язання необхідно встановити, що у визначений законодавством строк, платник податків не вчиняв дії, спрямовані на перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до Державного бюджету.
Аналогічної правової позиції дотримується й Верховний Суд, зокрема у постановах від 12.06.2018 у справі №826/1/16 (К/9901/28108/18), від 17.01.2018 у у справі №2а-2686/09/2670 (К/9901/2649/18), від 01.08.2018 у справі №813/2487/17 (К/9901/4079/17), від 01.10.2018 у справі №813/3782/17 (№ К/9901/50347/18).
Судовим розглядом встановлено, що позивачем по справі самостійно виявлено помилково перераховані кошти єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за квітень-травень 2017 та вжито відповідних заходів, спрямованих на виправлення вказаної помилки.
Після повернення помилково перерахованих коштів на рахунок навчального закладу, кошти, одразу направлено на сплату єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а отже відповідача були відсутні підстави для нарахування штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату ЄСВ.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що позовна вимога до ГУ ДПС у Харківській області про скасування рішення є такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що позивачем сплачено судовий збір в сумі 2199.62 грн., який з огляду на задоволення я позовних вимог підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 6-9, 139, 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати рішення ГУДПС у Харківській області № 0072195606 від 28.10.2019 про застосування штрафу у розмірі 110129.08 грн. та нарахування пені у розмірі 36512.20 грн.. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 146641.28 грн.
Стягнути на користь Комунального закладу "Харківський фізико-математичний ліцей №27 Харківської міської ради Харківської області" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області судовий збір у розмірі 2199 (дві тисячі сто дев`яносто дев`ять) грн. 62 коп.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
У повному обсязі рішення виготовлено 24.02.2020
Суддя Зоркіна Ю.В.