
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 лютого 2020 р. Справа № 480/542/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши в спрощеному провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність щодо не здійснення розрахунку, нарахування та виплати компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Шосткинського міськрайсуду від 26.12.2014, та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015 у справі №589/3095/14-3, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, починаючи з 01.01.2014 по день фактичної виплати пенсії, тобто по 04.12.2019, у розмірі та у порядку, визначених відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», та Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159;
- зобов`язати здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Шосткинського міськрайсуду від 26.12.2014 та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015 у справ № 589/3095/14-8, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 в сумі 22255,35 грн, починаючи з 01.01.2014 по 04.12.2019, у розмірі та у порядку, визначених відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», та Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159. Також просив встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Свої вимоги мотивує тим, що постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 26.12.2014 по справі №589/3095/14-а зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м.Шостці та Шосткинському районі провести позивачу перерахунок державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії згідно до ст. 50 вказаного Закону у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 з виплатою недоотриманих сум за результатами перерахунку, а в подальшому, тобто з 03.08.2014 до зміни в законодавстві або статусу позивача нараховувати і виплачувати державну та додаткову пенсію у порядку та розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету». Проте вказане рішення суду було виконано лише в частині проведення перерахунку за період з 01.01.2014 по 02.08.2014. В частині виплати вже нарахованої суми пенсії, рішення суду було виконано відповідачем лише 04.12.2019. Позивач звернувся до управління та просив нарахувати компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням строків виплати пенсії за період з 01.01.2014 по 04.12.2019. Однак відповідач відмовився нарахувати та виплатити вказану компенсацію.
18.02.2020 відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечував та зазначив, що у спірних правовідносинах Головне управління діяло в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, оскільки правових підстав для виплати позивачу компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку із порушенням термінів їх виплати немає (а.с.17-18).
Ухвалою суду від 28.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази у їх сукупності, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, інвалідом 3-ї групи, перебуває на обліку в головному управлінні ПФУ в Сумській області та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Постановою Шосткинського міськрайонного суду Сумської області від 26.12.2014 по справі №589/3095/14-а, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015, задоволено частково позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Шостці та Шосткинському районі Сумської області. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Шостці та Шосткинському районі щодо відмови у перерахунку та виплаті державної та додаткової пенсії відповідно до ст. 50, ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та виплаті додаткової пенсії згідно вказаного закону з 01.01.2014 по 02.08.2014. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України в м.Шостці та Шосткинському районі провести позивачу перерахунок державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії згідно до ст. 50 вказаного Закону у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 з виплатою недоотриманих сум за результатами перерахунку, а в подальшому, тобто з 03.08.2014 до зміни в законодавстві або статусу позивача нараховувати і виплачувати державну та додаткову пенсію у порядку та розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету».
На виконання вказаної постанови, Шосткинським міськрайонним судом виданий виконавчий лист від 09.04.2015 щодо зобов`язання управління Пенсійного фонду України в м.Шостці та Шосткинському районі провести ОСОБА_1 перерахунок державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії згідно до ст. 50 вказаного Закону у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру пенсії за віком, визначеного ст. 28 Закону Україні «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 з виплатою недоотриманих сум за результатами перерахунку, а в подальшому, тобто з 03.08.2014 до зміни в законодавстві або статусу позивача нараховувати і виплачувати державну та додаткову пенсію у порядку та розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 745 «Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету» (а.с.5).
На виконання вказаного судового рішення відповідачем здійснено перерахунок пенсії, а 04.12.2019 проведено її фактичну виплату (а.с.7).
13.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про проведення розрахунку і виплати компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії (а.с.8).
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 09.01.2020 №2591/К-11 повідомило позивача про відсутність підстав для виплати компенсації (а.с.9).
Не погоджуючись з позицією відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, урегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" (далі Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 159 (далі Порядок № 159).
Згідно зі статтями 1-2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Пунктом 2 Порядку № 159 визначено, що компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 159 компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат).
Суд зауважує, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру, у тому числі пенсії.
Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком № 159 компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії).
При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі пенсійним органом) добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 06 лютого 2018 року у справі № 681/423/15-а, від 20 лютого 2018 року у справі № 522/5664/17, від 21 червня 2018 року у справі № 523/1124/17, від 03 липня 2018 року у справі № 521/940/17, від 05 жовтня 2018 року у справі № 127/829/17, від 12 лютого 2019 року у справі № 814/1428/18.
З матеріалів справи вбачається, що позивач просить нарахувати компенсацію на суму пенсії, яка виплачена йому на підставі судового рішення - постанови Шосткинського міськрайсуду від 26.12.2014 у справі № 589/3095/14-а.
Суд враховує, що пенсію позивачу нараховано за період з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року на підставі судового рішення.
При цьому фактичну виплату пенсії здійснено лише 04 грудня 2019 року.
Тому позивач набув права на компенсацію втрати частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності не нарахування та не виплати позивачу компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не нарахування та не виплати компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії ОСОБА_1 та зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Шосткинського міськрайсуду від 26.12.2014 та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015 у справі № 589/3095/14-8, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 в сумі 22255,35 грн, починаючи з 01.01.2014 по день фактичної виплати пенсії, тобто по 04.12.2019, у розмірі та у порядку, визначених відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.
Частиною 1 ст. 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Таким чином, вказаною нормою встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не нарахування та не виплати компенсації за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії ОСОБА_1 , нарахованої на підставі постанови Шосткинського міськрайсуду від 26.12.2014 та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015 у справі № 589/3095/14-3, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, починаючи з 01.01.2014 по 04.12.2019, у розмірі та у порядку, визначених відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159.
Зобов`язати головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (м.Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії, нарахованої на підставі постанови Шосткинського міськрайсуду від 26.12.2014 та ухвали Харківського апеляційного адміністративного суду від 18.02.2015 у справ № 589/3095/14-8, за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 в сумі 22255,35 грн., починаючи з 01.01.2014 по день фактичної виплати пенсії, тобто по 04.12.2019, у розмірі та у порядку, визначених відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати», Порядку проведення компенсації громадянам втрати грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар