Рішення № 87766289, 24.02.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
420/7791/19
Номер документу
87766289
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/7791/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області до Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту, третіх осіб Чорноморського відділення поліції Овідіопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, Відділу прикордонної служби "Чорноморськ" Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про припинення діяльності, шляхом примусового розпуску,-

ВСТАНОВИВ:

Виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеської області звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд припинити діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту, шляхом примусового розпуску.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Громадське формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту фактично не здійснює статутну діяльність, не співпрацює з органами Національної поліції, органами місцевого самоврядування, в силу положень ст.8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону, Громадське формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту підлягає припиненню шляхом примусового розпуску.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23.12.2019р. прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито спрощене позовне провадження у справі №420/7791/19 за позовом Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області до Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту, третіх осіб Чорноморського відділення поліції Овідіопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області, Відділу прикордонної служби "Чорноморськ" Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про припинення діяльності, шляхом примусового розпуску.

Відповідач - Громадське формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту у судові засідання 30.01.2020р., та 20.02.2020р. не з`явилось, про дату, час та місце судових засідань повідомлялось належним чином, та своєчасно, відзив на позовну заяву не надало.

Частиною 6 статті 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що від позивача - Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області, та третьої особи - Відділу прикордонної служби "Чорноморськ" Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України до суду надійшли заяви (від 20.02.2020р. вхід.№ЕП/1697/20, вхід.№7686/20) про розгляд справи без їх участі, а інші учасники судового процесу до суду не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином, та своєчасно, зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, розгляду даної адміністративної справи, з урахуванням приписів ч.9 ст.205 КАС України, здійснюється в порядку письмового провадження,

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 27.03.2019р. відбулося засідання постійної комісії Чорноморської міської ради Одеської області з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку та соціального захисту громадян VII скликання, на якому було прийнято рішення рекомендувати начальнику управління державної реєстрації прав та правового забезпечення ОСОБА_1 розпочати у судовому порядку відповідно до закону процедуру припинення (заборони) діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону «Залізничник», «Фарватер», «Прикордонник», «Цедтуріон», «ДНД ІМТП», «Правопорядок», «Сокіл»; або внести зміни в їхні статути, що підтверджується наявним у матеріалах справи Витягом з протоколу №23 засідання постійної комісії з питань депутатської діяльності, законності, правопорядку та соціального захисту громадян VII скликання від 27.03.2019р.

Вищеозначене слугувало підставною для звернення Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області до Одеського окружного адміністративного суду з даною позовною заявою.

Так, на думку суду, позовні вимоги Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області про припинення діяльності Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту, шляхом примусового розпуску, є обґрунтованими, правомірними, та такими, що підлягають задоволенню, з урахуванням наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, Рішенням Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області №198 від 16.02.2009року «Про реєстрацію Статуту громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту» виконавчим комітетом Чорноморської міської ради Одеської області зареєстровано Статут громадського формування з охорони громадського порядку іллічівського морського торгівельного порту.

Відповідно до Листа Управління взаємодії з Національною поліцією МВС України від 02.07.2019р. №38/2778 незважаючи на зміни в законодавстві, керівник Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту до ГУНП в Одеській області з питань погодження статутних документів у новій редакції для подальшого проведення державної реєстрації не звертався. Відомості про дане громадське формування в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні, що свідчить про ненабуття ним статусу юридичної особи та, як наслідок, його діяльність не відповідає вимогам Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».

Згідно з Листом Відділу прикордонної служби «Чорноморськ» Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України №44/191 від 31.01.2019року Громадське формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту продовжує існувати з порушенням чинного законодавства.

Крім того, 11.07.2019року до виконавчих органів Чорноморської міської ради надійшов лист Чорноморського відділення поліції Овідіопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області (вих.№48/1-5877 від 09.07.2019 року), відповідно до якого за результатами здійсненого аналізу та проведеної перевірки встановлено, що на протязі тривалого часу Громадське формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту допомогу у забезпеченні публічного порядку територіальним підрозділам Національної поліції у місті Чорноморську не надає та існує формально.

Також, позивач стверджує, що від керівництва Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту жодних відомостей щодо діяльності формування (графіки виходу членів громадських формувань на спільні чергування та письмові звіти про проведені заходи) до Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області не надходило.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» громадяни України відповідно до Конституції України мають право створювати в установленому цим Законом порядку громадські об`єднання для участі в охороні громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі України та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров`я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин.

Згідно з п.1 ч.1 ст.9 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» основними завданнями громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону у сфері охорони громадського порядку є: надання допомоги органам Національної поліції у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним проступкам і злочинам; інформування органів Національної поліції про вчинені або ті, що готуються, злочини, місця концентрації злочинних угруповань; сприяння органам Національної поліції у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх.

Статтею 3 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» передбачено, що громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань.

Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» члени громадських формувань під час виконання своїх обов`язків з охорони громадського порядку і державного кордону після обов`язкового пред`явлення посвідчення члена громадського формування мають право:

1) вимагати від громадян додержання правопорядку, припинення адміністративних правопорушень і злочинів, додержання режиму державного кордону, в тому числі на територіях, що межують з державним кордоном, де прикордонну смугу не визначено;

2) у разі підозри у вчиненні адміністративних правопорушень і злочинів перевіряти у громадян документи, що посвідчують їх особу;

3) спільно з поліцейськими та військовослужбовцями Державної прикордонної служби України затримувати і доставляти до органу Національної поліції, підрозділу Державної прикордонної служби України, штабу громадського формування з охорони громадського порядку або громадського пункту охорони порядку осіб, які виявили злісну непокору законним вимогам члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону і не виконують вимог щодо припинення адміністративного правопорушення;

4) складати протоколи про адміністративні правопорушення;

5) входити до клубів, кінотеатрів, стадіонів, інших громадських місць і приміщень за згодою власника чи уповноваженого ним органу для переслідування правопорушника, який переховується, або припинення адміністративних правопорушень чи злочинів;

6) у разі участі спільно з прикордонниками у пошуку порушників кордону за згодою громадян або власника підприємства, установи, організації чи уповноваженого ним органу та в присутності їх представників входити у будь-який час доби до житлових приміщень, на територію і в приміщення підприємств, установ, організацій та оглядати транспортні засоби;

7) у невідкладних випадках використовувати транспортні засоби, що належать підприємствам, установам, організаціям або громадянам (за їх згодою), крім транспортних засобів дипломатичних, консульських та інших представництв іноземних держав, міжнародних організацій, транспортних засобів спеціального призначення, для доставлення до лікувальних закладів осіб, що перебувають у безпорадному стані, а також осіб, які потерпіли від нещасних випадків або правопорушень і потребують термінової медичної допомоги;

8) у разі порушення водіями Правил дорожнього руху, створення реальної загрози життю або здоров`ю громадян вживати заходів до припинення цього правопорушення, здійснювати перевірку документів у водіїв на право користування та керування транспортними засобами, а також не допускати осіб, які не мають документів або перебувають у стані сп`яніння, до подальшого керування транспортними засобами;

9) під час виконання обов`язків члена громадського формування використовувати за власним бажанням свій або інший приватний автомототранспорт за згодою власника або особи, у володінні якої він перебуває. Відшкодування витрат за його використання у таких випадках може провадитися за рахунок коштів громадського формування у порядку, визначеному його положенням (статутом);

10) вести роботу серед населення щодо роз`яснення чинного законодавства про державний кордон України, систему режимних заходів у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі;

11) застосовувати в установленому порядку заходи фізичного впливу, спеціальні засоби індивідуального захисту та самооборони.

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону проводять свою діяльність під контролем органів Національної поліції, підрозділів Державної прикордонної служби України шляхом:

1) спільного з поліцейськими, прикордонниками патрулювання і виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Державною прикордонною службою України, прикордонної смуги; участі в забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування;

2) проведення разом з прикордонниками огляду на маршрутах можливого руху порушників державного кордону, місць їх укриття, транспортних засобів, суміжної з державним кордоном місцевості з метою встановлення причин та умов перебування невідомих осіб;

3) участі у заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.

Статтею 16 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» передбачено, що місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції спільно з органами Національної поліції та підрозділами Державної прикордонної служби України здійснюють координацію та контроль за діяльністю громадських формувань, заслуховують повідомлення і звіти керівників зазначених формувань.

Таким чином, з урахуванням наведеного, судом встановлено, що громадські формування з охорони громадського порядку та державного кордону, що зареєстровані та діють на території м.Чорноморська Одеської області зобов`язані, окрім виконання статутних завдань, звітувати про результати своєї діяльності перед відповідними виконавчим органами Чорноморської міської ради Одеської області, Чорноморським відділенням поліції, та підрозділами Державної прикордонної служби України.

Однак, як стверджує позивач, Громадське формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту графіки виходу на чергування до виконавчих органів Чорноморської міської ради, Чорноморського відділення поліції, та підрозділів Державної прикордонної служби України не надає, про результати проведених заходів не повідомляє.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону» діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону.

У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст.20 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону» контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону здійснюється органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом.

Статтею 25 Закону України «Про громадські об`єднання» визначено способи припинення діяльності громадського об`єднання, зокрема, відповідно до пункту 2 частини 1 означеної статті припинення діяльності громадського об`єднання здійснюється за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об`єднання.

Частиною 1 статті 28 Закону України «Про громадські об`єднання» передбачено, що громадське об`єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації в разі виявлення ознак порушення громадським об`єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону. Заборона громадського об`єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому цим Законом, та виключення з Реєстру громадських об`єднань.

Частиною 2 статті 28 Закону України «Про громадські об`єднання» визначено, що справа про заборону громадського об`єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Пунктом 2 частини 4 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об`єднання, юридичні особи, які не є суб`єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб`єкта владних повноважень про примусовий розпуск (ліквідацію) об`єднання громадян.

Таким чином, враховуючи вищевказані положення чинного законодавства, суд дійшов висновку щодо наявності у Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області повноважень на звернення до суду з позовом щодо припинення діяльності Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту, шляхом примусового розпуску.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що Громадське формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту фактично не здійснює статутну діяльність, не співпрацює з органами Національної поліції, органами місцевого самоврядування, суд дійшов висновку щодо наявності законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області про припинення діяльності Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту, шляхом примусового розпуску.

Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтю 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області правомірні, документально підтверджені та обґрунтовані, базуються на положеннях чинного законодавства, отже підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.72-77, 139, ч.9 ст.205, ст.ст.241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеської області (68003, Одеська область, м.Чорноморськ, пр.Миру,33, код ЄДРПОУ 25932851) до Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту (68001, Одеська область, м.Чорноморськ, площа Праці,6,), третіх осіб Чорноморського відділення поліції Овідіопольського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області (68001, Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Хантадзе,15), Відділу прикордонної служби "Чорноморськ" Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України (65093, Одеська область, м.Чорноморськ, с.Малодолинське, ІСРЗ, вул.Поромна,6) про припинення діяльності, шляхом примусового розпуску, задовольнити.

2. Припинити діяльність Громадського формування з охорони громадського порядку Іллічівського морського торгівельного порту, шляхом примусового розпуску.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293,295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Харченко Ю.В.

.