Рішення № 87766237, 24.02.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2020
Номер справи
380/678/20
Номер документу
87766237
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/678/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Мричко Н.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій,-

встановив:

ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1 , Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (надалі - ГУ ПФ України у Львівській області, Відповідач), в якому просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФ України у Львівській області від 22.11.2019 № 5732/814, яким ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі довідки про заробітну плату № 18/937вих-19 від 08.11.2019, виданої прокуратурою Львівської області;

- зобов`язати ГУ ПФ України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697 «Про прокуратуру» (в редакції від 14.10.2014) на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/937вих-19 від 08.11.2019, з розрахунку 90 відсотків середньомісячного заробітку, без обмеженням максимального розміру пенсії, починаючи з 22.11.2019.

Ухвалою від 24.01.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

При обгрунтуванні позовних вимог Позивач посилається на те, що він перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Львівській області як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції Закону України №1789 від 05.11.1991 із змінами, внесеними Законом від 05.10.1995, в редакції Закону від 12.07.2001) в розмірі 90% середньомісячного заробітку.

Вказує на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» щодо оплати праці працівників прокуратури та підвищено заробітну плату. 21.11.2019 Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697 «Про прокуратуру». Проте, за результатами розгляду вказаної заяви, Відповідачем прийнято рішення про відмову Позивачу в проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що Кабінетом Міністрів України не визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури. Позивач вважає відмову ГУ ПФ України у Львівській області протиправною, у зв`язку із чим звернувся до суду з цим позовом.

13.02.2020 від Відповідача надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити ОСОБА_1 у задоволені позовних вимог. У відзиві зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Львівській області з 29.05.2015 як працюючий пенсіонер, одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991). Вказує на те, що 21.11.2019 Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697. Враховуючи те, що на час звернення Позивача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не був визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури, відповідно Позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697. Одночасно звертає увагу суду на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 (справа № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19), згідно з яким положення частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 визнано таким, що не відповідає Конституції України, є неконституційним.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 працює в органах прокуратури та одержує пенсію по інвалідності відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789.

Як видно з матеріалів справи, 21.11.2019 ОСОБА_1 звернувся до Галицького відділу обслуговування громадян в м. Львові (сервісний центр) ГУ ПФ із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697. До такої заяви долучено, зокрема, довідку прокуратури Львівської області про заробітну плату станом на 31.10.2019 від 08.11.2019 №18/937-вих-19.

22.11.2019 ГУ ПФ України у Львівській області прийнято рішення № 5732/814 «Про відмову у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України № 1697 «Про прокуратуру». Вказаним рішенням відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до пункту 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. На час звернення Позивача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України не був визначений порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Не погоджуючись з відмовою Відповідача провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 на підставі довідки прокуратури Львівської області від 08.11.2019 №18/937-вих-19, Позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі також Закон №1789-ХІІ).

Як видно з відзиву на позовну заяву, Позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та з 29.05.2015 отримує пенсію по інвалідності відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05.11.1991).

На дату призначення Позивачу пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, частина перша якої (в редакції, чинній на час призначення пенсії Позивачу) встановлювала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам визначались частиною дванадцятою цієї статті, відповідно до якої обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 №76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Крім того, 15.07.2015 набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII та на цій підставі втратила чинність частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ.

Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Постановою Верховного Суду від 24.04.2019 у справі № 826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

При цьому, Верховний Суд звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом покладено саме на Уряд.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Більш того, рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

У своєму рішенні від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, суд вважає необґрунтованим посилання Відповідача у рішенні про відмову в перерахунку пенсії Позивачу по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697 «Про прокуратуру» на відсутність визначеного Кабінетом Міністрів України порядку, яка б надала можливість здійснення перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що наявні правові підстави для скасування рішення ГУ ПФ України у Львівській області від 22.11.2019 № 5732/814 «Про відмову у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697 «Про прокуратуру».

Щодо позовної вимоги Позивача: «зобов`язати ГУ ПФ України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по інвалідності у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697 «Про прокуратуру» (в редакції від 14.10.2014) на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/937 вих-19 від 08.11.2019, з розрахунку 90 відсотків середньомісячного заробітку, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 22.11.2019» суд вважає, що така підлягає до задоволення з огляду на таке.

Відповідно до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якою особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.

При цьому, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

У свою чергу, із заявою щодо перерахунку пенсії по інвалідності, Позивач звернувся до Відповідача 21.11.2019.

На підставі наведеного суд дійшов висновку, що ГУ ПФ України у Львівській області повинне провести перерахунок раніше призначеної пенсії по інвалідності на підставі заяви ОСОБА_1 від 21.11.2019, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Львівської області від 08.11.2019 № 18/937 вих-19 та у відповідності до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697 (в редакції від 14.10.2014), з розрахунку 90% від суми середньомісячного заробітку без обмеження максимального розміру пенсії починаючи з 22.11.2019.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною першою статті 6 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наведених обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення повністю.

З урахуванням положень статті 139 КАС України, звільнення Позивача від сплати судового збору відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) про визнання протиправними дій, зобов`язання до вчинення дій, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 22.11.2019 № 5732/814 «Про відмову у перерахунку пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697 «Про прокуратуру».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) провести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії по інвалідності у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697 «Про прокуратуру» (в редакції від 14.10.2014) на підставі довідки прокуратури Львівської області № 18/937 вих-19 від 08.11.2019, з розрахунку 90 відсотків середньомісячного заробітку, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 22.11.2019.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Мричко Н.І.