
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ОКРЕМА УХВАЛА
24 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5035/19
Суддя Луганського окружного адміністраитвного суду Ірметова О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом адвоката Ратушної Олени Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Лисичанського міського голови Шиліна Сергія Івановича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору - ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування розпорядження в частині, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов адвоката Ратушної Олени Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 до Лисичанського міського голови Шиліна Сергія Івановича, яким просили визнати протиправним та скасувати пункт 2 Розпорядження міського голови № 30-ка від 08.10.2019 в частині покладання на керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету Лисичанської міської ради ОСОБА_2. здійснення повноважень міського голови.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2020 року у задоволенні позову адвоката Ратушної Олени Сергіївни в інтересах ОСОБА_1 .
Однак, під час розгляду справи судом встановлено порушення норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в частині покладення обов`язків міського голови на іншу особу, окрім секретаря міської ради (п. 30 розліду І "Міський голова Шилін С.І. " щодо розподілу обов`язків, затвердженого розпорядженням міського голови від 30.11.2015 № 384 (зі змінами).
Розпорядження міського голови Лисичанської міської ради "Про затвердження розподілу обов`язків між міським головою, секретарем міської ради, першим заступником, заступниками міського голови та керуючим справами (секретарем) виконкому" від 30.11.2015 № 384 (зі змінами) є чинним, в судовому порядку не оскаржувалось.
При цьому, учасники судового процесу посилались на дане розпорядження та зазначали як підставу щодо обгрунтованості покладення повноважень міського голови у разі його відсутності на іншу особу, окрім секретаря міської ради в супереч вимогам ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Суд зазначає, що засади організації та діяльності, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (далі - Закон № 280).
Відповідно до частини першої статті 12 Закону №280 сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об`єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.
Згідно з частиною другою статті 12 Закону №280 сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Частиною першою статті 42 Закону №280 передбачено, що повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Положеннями частини другої статті 42 Закону №280 визначено, що у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв`язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації». Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Згідно з частиною першою статті 50 Закону №280 секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до пунктів 1-3 частини третьої статті 50 Закону №280 секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону.
Системний аналіз положень частини другої статті 42, частини шостої статті 46, пунктів 1,2 частини першої статті 50 Закону № 280/97-ВР дає можливість стверджувати, що у випадку неможливості міським головою здійснювати свої повноваження або неможливості скликати ним сесію ради сесія міської ради скликається секретарем.
Для цілей застосування положень указаних статей національного законодавства під «неможливістю здійснювати свої повноваження» та/або «неможливістю скликати сесію ради» необхідно розуміти фізичний та/або юридичний стан відповідного міського голови, що виключає фізичну та/або юридичну можливість виконувати свої повноваження: відсторонення від посади, хвороба, відпустка, відрядження тощо.
Отже, основними ознаками випадків неможливості виконання міським головою своїх повноважень є їхня тимчасовість (обмеженість у часі на період дії певних обставин) та об`єктивність у вигляді певного зовнішнього прояву, що перешкоджає реалізації відповідних повноважень або їхньої частини.
Закріплення законодавцем за секретарем міської ради повноважень у передбачених законом випадках реалізовувати повністю або частково повноваження міського голови, має на меті забезпечення організаційно-правової визначеності та безперервності роботи ради й виконання покладених на неї функцій, і ці повноваження секретаря міської ради не можуть бути обмежені розпорядчим документом міського голови.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже суд зазначає, що п. 30 розліду І "Міський голова Шилін С.І. " щодо розподілу обов`язків, затвердженого розпорядженням міського голови "Про затвердження розподілу обов`язків між міським головою, секретарем міської ради, першим заступником, заступниками міського голови та керуючим справами (секретарем) виконкому" від 30.11.2015 № 384 (зі змінами), суперечить нормам ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Відповідно до ч.1 ст, 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Відповідно до ст. 8 Європейської хартії місцевего самоврядування будь-який адміністративний нагляд за органами місцевого самоврядування може здійснюватися тільки згідно з процедурами та у випадках, передбачених конституцією або законом.
Таким чином, встановивши під час розгляду справи порушення закону з боку посадової особи органу місцевого самоврядування, суд не втручаючись в повноваження міського голови здійснює державний нагляд, відповідно до ст. 249 КАС України, з метою дотримання посадовою особою органу місцевого самоврядування, в даному випадку - міського голови Лисичанської міської ради Шиліна С.І., норм Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування".
Враховуючи наведені обставини, суд доходить висновку про постановлення окремої ухвали у справі № 360/5035/19 та направлення її міському голові Лисичанської міської ради Шиліна С.І.
Керуючись статтями 241, 242, 248, 249, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Постановити окрему ухвалу, якою звернути увагу голови Лисичанської міської ради Шиліна Сергія Івановича на вказані порушення закону з метою недопущення їх в подальшому.
Направити окрему ухвалу голові Лисичанської міської ради Шиліну Сергію Івановичу (93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. ім. М. Грушевського, б.7) для реагування та вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, шляхом приведення п. 30 розліду І "Міський голова Шилін С.І. " щодо розподілу обов`язків, затвердженого розпорядженням міського голови "Про затвердження розподілу обов`язків між міським головою, секретарем міської ради, першим заступником, заступниками міського голови та керуючим справами (секретарем) виконкому" від 30.11.2015 № 384 (зі змінами), у відповідність вимогам ст. 50 Закону України "Про місцеве самоврядування".
Встановити голові Лисичанської міської ради Шиліну Сергію Івановичу строк для наданні відповіді про вжиті заходи протягом 30 днів з дня отримання окремої ухвали.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання судею.
Ухвала може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Ірметова