Рішення № 87766059, 21.02.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2020
Номер справи
1240/2845/18
Номер документу
87766059
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

21 лютого 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 1240/2845/18

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Кисельова Є.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області до спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів, третя особа - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (далі - управління виконавчої дирекції Фонду, позивач) звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовною заявою до спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів (далі - спеціальна комісія, відповідач), третя особа - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - третя особа, ГУ ДСНС у Луганській області), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів оформлене у вигляді витягу з протоколу засідання спеціальної комісії від 15.08.2018 за № 5 в частині скасування рішення Управління від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо повернення ГУ ДСНС України у Луганській області неправомірно використаних коштів у сумі 107067, 40 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що спеціальна комісія, розглянувши скаргу начальника ГУ ДСНС у Луганській області від 24.07.2018 № 01-3610/11, вирішила скаргу задовольнити частково, скасувати рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 в частині повернення неправомірно використаних коштів в сумі 108 039,36 гривень та стягнення штрафних санкцій в сумі 485,98 гривень в іншій частині рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 залишити без змін.

Вказане рішення оформлено у вигляді витягу з протоколу засідання спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів від 15.08.2018 № 5 (далі - рішення).

Витяг з протоколу від 15.08.2018 № 5 отриманий позивачем 17.08.2018 за вх. № 10157/01-10, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції на витязі з протоколу.

Із посиланням на положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», порядок обчислення середньої заробітної плати (грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, вважають рішення спеціальної комісії незаконним, оскільки з протоколу засідання спеціальної комісії від 15.08.2018 № 5 вбачається, що мотивування прийнятого відповідачем рішення зведено до факту ухвалення Луганським окружним адміністративним судом рішення від 13.07.2018 у справі № 812/749/18, згідно з яким ОСОБА_1 поновлено на посаді начальника ГУ ДСНС України у Луганській області, та відповідно останньому надається право на отримання матеріального забезпечення з тимчасової непрацездатності по листкам непрацездатності: АГТ № 291433 за період: з 29.01.2018 по 09.02.2018; АГТ №291497 за період: з 10.02.2018 по 01.03.2018; АГІО № 658072 за період: з 02.03.2018 по 12.04.2018; АГЮ № 658248 за період: з 13.04.2018 по 25.04.2018.

Проте, вважають, що у зв`язку із звільненням ОСОБА_1 наказом (по особовому складу цивільного захисту) від 24.01.2018 № 32 Державної служби України з надзвичайних ситуацій звільнено з посади начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, ОСОБА_1 втратив статус застрахованої особи в розумінні Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», що є підставою для повернення неправомірно використаних коштів у сумі 107 067,40 гривень.

Представники сторін в судове засідання не прибули, про місце дату та час розгляду справи повідомлялися належним чином (том 2 арк. спр. 11-13).

21.02.2020 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 6811/2020 від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без участі уповноваженого представника, в якій також зазначено, що позовні вимоги підтримують у повному обсязі (том 2 арк. спр. 20).

06.11.2018 до відділу діловодства та обліку звернень громадян (канцелярії) суду за вхідним реєстраційним номером 31319/2018 від представника відповідача надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що позовні вимоги не визнають, вважають оскаржуване рішення законним, просили розгляд справи провести за відсутністю уповноваженого представника (том 1 арк. спр. 103-104).

Ухвалою суду від 25.09.2018 залишено позовну заяву без руху (том 1 арк. спр. 40-41).

Ухвалою суду від 16.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду після усунення її недоліків та відкрито провадження у справі (том 1 арк.спр.1-2).

Ухвалою суду від 03.12.2018 зупинено провадження у справі (том 1 арк. спр. 119)

Ухвалою суду від 21.01.2019 продовжено строк зупинення провадження у справі (том 1 арк. спр. 136).

Ухвалою суду від 19.02.2019 поновлено провадження у справі (том 1 арк. спр. 142).

Ухвалою суду від 26.02.2019 зупинено провадження у справі (том 1 арк. спр. 152).

Ухвалою суду від 18.03.2019 поновлено провадження у справі (том 1 арк. спр. 160).

Ухвалою суду від 19.03.2019 зупинено провадження у справі (том 1 арк. спр. 167).

Ухвалою суду від 18.03.2019 поновлено провадження у справі (том 1 арк. спр. 194).

Ухвалою суду від 16.05.2019 продовжено строк підготовчого провадження (том 1 арк. спр. 195).

Ухвалою суду від 20.05.2019 виправлено описку в ухвалі суду від 16.05.2019 (том 1 арк. спр. 200).

Ухвалою суду від 13.06.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 211).

Ухвалою суду від 03.07.2019 зупинено провадження у справі (том 1 арк. спр. 236-237).

Ухвалою суду від 12.02.2020 поновлено провадження у справі (том 2 арк. спр.6).

Ухвалою суду від 12.02.2020 зупинено провадження у справі (том 2 арк. спр. 7).

Ухвалою суду від 21.02.2020 поновлено провадження у справі (том 2 арк. спр. 21).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов такого.

Судом встановлено, що позивач - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.02.2020 № 1006367329 (том 2 арк. спр. 14-19).

Відповідно до частин першої та третьої статті 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV) виконавча дирекція Фонду є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду. Виконавча дирекція є підзвітною правлінню Фонду та провадить діяльність від імені Фонду в межах та в порядку, визначених статутом Фонду та положенням про виконавчу дирекцію Фонду, що затверджується його правлінням, організовує та забезпечує виконання рішень правління Фонду.

Робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.

Робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, що затверджується правлінням Фонду, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду

Частиною другою статті 10 Закону № 1105-XIV визначено, що Фонд зобов`язаний, зокрема, здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів.

Відповідно до частин першої та абзацу 3 частини третьої статті 17 Закону № 1105-XIV спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Положення про діяльність цих комісій затверджується правлінням Фонду.

Пунктом 1.1 розділом 1 Постанови Фонду соціального страхування України від 12.09.2017 № 45 «Про затвердження Положення про спеціальну комісію Фонду соціального страхування України з питань вирішення спорів» (далі - Постанова № 45) визначено, що це положення розроблено відповідно до статті 17 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV і визначає завдання, функції, повноваження, порядок формування і діяльності спеціальної комісії Фонду спеціального страхування України з питань вирішення спорів та відповідних комісій при робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.

Згідно пунктами 3.1 та 3.2 розділу 3 Постанови № 45 основним завданням комісії є вирішення по суті спорів, що виникають із правовідносин, урегульованих Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV. Комісії вирішують спори, які виникли між сторонами (застрахованими особами, страхувальниками, страховиком) щодо, зокрема, призначення матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.

Відповідно до пунктів 4.1 та 4.4 розділу 4 Постанови № 45 спір між сторонами розглядається за письмовою заявою зацікавленої особи. Комісія зобов`язана об`єктивно та всебічно розглянути спірне питання і постановити вмотивоване рішення по суті спору.

Пунктами 5.1 та 5.2 розділу 5 Постанови № 45 закріплено, що рішення комісії є обов`язковими для виконання сторонами спору. Рішення комісії при робочому органі Фонду може бути оскаржено до комісії Фонду соціального страхування України, а рішення останньої - до правління Фонду. Рішення комісій можуть бути оскаржені до суду (том 1 арк. спр. 14-17).

Пунктом 9 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.

З аналізу наведеної норми слідує, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо оскарження рішень інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для інших осіб.

Оскільки Постановою № 45 та пунктом 9 частини першої статті 19 КАС України визначено, що оскарження рішень спеціальної комісії Фонду спеціального страхування України з питань вирішення спорів та відповідних комісій при робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, є обов`язковим виконання стороною спору, якою є управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, тому даний спір належить розглядати в порядку адміністративного судочинства України.

Постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 № 29 «Про затвердження Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.03.2011 за № 393/19131 (далі - Постанова № 29), затверджено Інструкцію про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження.

Пунктом 4.1 Постанови № 29 визначено, що за матеріалами акта перевірки та результатами розгляду заперечень страхувальника (за їх наявності) керівник органу Фонду або його заступник приймає рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій до страхувальника відповідно до статей 21, 22, 28, 30 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" ( 2240-14 ), яке надсилається страхувальнику разом з листом про результати розгляду заперечень (за їх наявності) протягом 20 календарних днів з дня підписання акта перевірки. Рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності складається за формою, наведеною у додатку 3 до цієї Інструкції.

Відповідно до частини шостої статті 15 Закону № 1105-XIV у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в період: з 20.06.2018 по 23.06.2018 на підставі наказу від 18.06.2018 № 312-ОД та направлення від 20.06.2018 № 6 проведена позапланова документальна перевірка страхувальника - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області з питань правомірності призначення, нарахування та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_1 за період: з 20.11.2017 по 25.04.2018 (том 1 арк. спр. 21,22).

За результатами перевірки встановлено неправомірне використання коштів загальнообов`язкового державного соціального страхування на суму 108 039,36 грн., про що складений акт перевірки по коштах Фонду соціального страхування України від 23.06.2018 № 08-11-06, та зафіксовано такі порушення:

- п. 3, п. 25 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266, при обчисленні середньоденної заробітної плати для призначення матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_1 невірно визначено кількість календарних днів у розрахунковому періоді (грудень 2017 року), що призвело до переплати у сумі 971,96 гривень по листку непрацездатності АДЕ № 152873 у період: з 03.01.2018 по 29.01.2018;

- абз. 1 ч. 1 ст. 19, ч. 2 ст. 22 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» страхувальником - Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій України у Луганській області нараховано, призначено та виплачено за рахунок коштів Фонду матеріальне забезпечення ОСОБА_1 на загальну суму 107 067,40 грн. після його звільнення по листкам непрацездатності: АГТ № 291433 за період: з 29.01.2018 по 09.02.2018 за 7 днів у сумі 9139,90 гривень, АГТ № 291497 за період: 10.02.2018 по 01.03.2018 за 20 днів у сумі 26114,00 гривень, АГЮ № 658072 за період: 02.03.2018 по 12.04.2018 за 42 дні у сумі 54839,40 гривень, АГЮ № 658248 за період: 13.04.2018 по 25.04.2018 за 13 днів у сумі 16974,10 гривень (том 1 арк. спр. 24 - 27).

За наслідками проведеної перевірки позивачем прийнято рішення від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у сумі 162 059,04 гривень, в тому числі неправомірно витрачена сума страхових коштів - 108 039,36 гривень, штрафна санкція (50% суми неправомірно витрачених коштів) - 54 019,68 гривень (том 1 арк. спр. 23).

Таким чином, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області в межах компетенції та повноважень, наданих Законом України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, на підставі встановлених порушень під час перевірки у період: з 20.06.2018 по 23.06.2018, зафіксованих у акті від 23.06.2018 № 08-11-06, прийнято рішення від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 про повернення коштів Фонду за застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині повернення неправомірно використаних коштів в сумі 108 039,36 гривень, оскільки листки тимчасової непрацездатності: АГТ № 291433 за період: з 29.01.2018 по 09.02.2018 за 7 днів у сумі 9139,90 гривень, АГТ № 291497 за період: 10.02.2018 по 01.03.2018 за 20 днів у сумі 26114,00 гривень, АГЮ № 658072 за період: 02.03.2018 по 12.04.2018 за 42 дні у сумі 54839,40 гривень, АГЮ № 658248 за період: 13.04.2018 по 25.04.2018 за 13 днів у сумі 16974,10 гривень містили численні порушення при заповненні та обґрунтованості продовження тимчасової непрацездатності ОСОБА_1

26.07.2018 ГУ ДСНС у Луганській області до спеціальної комісії подано скаргу на рішення Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 про повернення коштів Фонду за застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування. В якості підстави для скасування вказаного рішення скаржником зазначено, що ГУ ДСНС у Луганській області діяло у відповідності до вимог чинного законодавства України, та матеріальне забезпечення з тимчасової непрацездатності по листкам тимчасової непрацездатності: АГТ № 291433 за період: з 29.01.2018 по 09.02.2018; АГТ №291497 за період: з 10.02.2018 по 01.03.2018; АГІО № 658072 за період: з 02.03.2018 по 12.04.2018; АГЮ № 658248 за період: з 13.04.2018 по 25.04.2018 виплачено ОСОБА_1 на підставі рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі № 812/749/18, згідно з яким ОСОБА_1 поновлено на посаді начальника ГУ ДСНС України у Луганській області, та відповідно останньому надається право на отримання матеріального забезпечення з тимчасової непрацездатності по вказаним листкам тимчасової непрацездатності (том 1 арк. спр. 18-20).

15.08.2018 спеціальною комісією при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів прийнято рішення, оформлене протоколом № 5, яким скаргу начальника ГУ ДСНС у Луганській області, полковника служби цивільного захисту Пшик М.В. від 24.07.2018 № 01-3610/11 задоволено частково, скасовано рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 про повернення коштів Фонду за застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині повернення неправомірно використаних коштів в сумі 108 039,36 гривень та стягнення штрафних санкцій в сумі 485,98 гривень. В іншій частині рішення залишено без змін (том 1 арк. спр. 7-8, 9-13).

При цьому, зі змісту вказаного рішення вбачається, що спеціальною комісією зовсім не надано оцінки рішенню Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 про повернення коштів Фонду за застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині встановлення порушень щодо правильності заповнення та обґрунтованості продовження вказаних вище листків тимчасової непрацездатності. Підставою для залишення вказаного рішення без змін у даній частині, прийнятого позивачем від 13.07.2018 за № 20/3031/08-1, є правомірність виплати ОСОБА_1 коштів з тимчасової непрацездатності згідно зазначених вище листків тимчасової непрацездатності на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі № 812/749/18.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі № 812/749/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Луганській області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України, Луганська обласна військово-цивільна адміністрація, тимчасово виконуючий обов`язки начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області Пшик Михайло Володимирович, про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 24.01.2018 № 32 (по особовому складу цивільного захисту) "Про звільнення ОСОБА_1 ". Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області. Стягнуто з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Луганській області на користь ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу з 24 січня 2018 року по 13 липня 2018 року в сумі 111998 (сто одинадцять тисяч дев`ятсот дев`яносто вісім) гривень 52 копійки з відповідними відрахуваннями установлених законом податків та інших обов`язкових платежів. Рішення суду в частині поновлення на посаді та стягнення з Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Луганській області на користь ОСОБА_1 заробітної плати за один місяць вимушеного прогулу в розмірі 18982 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот вісімдесят дві) гривні 80 копійок звернуто до негайного виконання.

Зі змісту даного рішення суду вбачається, що на користь ОСОБА_1 стягнуто заробітну плату за час вимушеного прогулу з 24 січня 2018 року по 13 липня 2018 року в сумі 111998 (сто одинадцять тисяч дев`ятсот дев`яносто вісім) гривень 52 копійки з відповідними відрахуваннями установлених законом податків та інших обов`язкових платежів. При цьому, до вказаної суми також увійшли виплати по листкам тимчасової непрацездатності: АГТ № 291433 за період: з 29.01.2018 по 09.02.2018 за 7 днів у сумі 9139,90 гривень, АГТ № 291497 за період: 10.02.2018 по 01.03.2018 за 20 днів у сумі 26114,00 гривень, АГЮ № 658072 за період: 02.03.2018 по 12.04.2018 за 42 дні у сумі 54839,40 гривень, АГЮ № 658248 за період: 13.04.2018 по 25.04.2018 за 13 днів у сумі 16974,10 гривень (том 1 арк. спр. 219-226)..

Вказаний факт також не заперечувався ГУ ДСНС у Луганській області у скарзі на рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування (том 1 арк. спр. 18-20).

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 липня 2018 року у справі № 812/749/18 скасовано. У задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, треті особи - Міністерство внутрішніх справ України, Луганська обласна військово-цивільна адміністрація, тимчасово виконуючий обов`язки начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області Пшик Михайло Володимирович про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середньомісячної заробітної плати за час вимушеного прогулу - відмовлено (том 1 арк. спр. 230-324).

Постановою Верховного суду від 09.10.2019 касаційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2018 року в справі № 812/749/18 залишено без змін (том 2 арк. спр. 1-3).

Рішення Луганського окружного адміністративного суду, яке постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018 скасовано, набрало законної сили 13.12.2018.

Отже, судом достовірно встановлено та підтверджено належними доказами у справі, що позивачем під час проведення позапланової документальної перевірки страхувальника - Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області з питань правомірності призначення, нарахування та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_1 за період: з 20.11.2017 по 25.04.2018, встановлено численні порушення при заповненні та обґрунтованості продовження листків тимчасової непрацездатності ОСОБА_1 , що стало підставою для прийняття рішення від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 про повернення коштів Фонду за застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині встановлення порушень щодо правильності заповнення та обґрунтованості продовження вказаних вище листків тимчасової непрацездатності, проте відповідачем в рішенні від 15.08.2018 № 5 зовсім не надано належної оцінки встановлених позивачем порушень. При цьому, оскаржуваним рішенням скасовано, прийняте позивачем рішення від 13.07.2018 № 20/3031/08-1, в частині правомірності виплати ОСОБА_1 коштів з тимчасової непрацездатності згідно зазначених вище листків тимчасової непрацездатності на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі № 812/749/18, яке постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018.

Оскільки відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не надано належної оцінки правомірності виплати ОСОБА_1 коштів по листкам тимчасової непрацездатності: АГТ № 291433 за період: з 29.01.2018 по 09.02.2018 за 7 днів у сумі 9139,90 гривень, АГТ № 291497 за період: 10.02.2018 по 01.03.2018 за 20 днів у сумі 26114,00 гривень, АГЮ № 658072 за період: 02.03.2018 по 12.04.2018 за 42 дні у сумі 54839,40 гривень, АГЮ № 658248 за період: 13.04.2018 по 25.04.2018 за 13 днів у сумі 16974,10 гривень, та рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13.07.2018 у справі № 812/749/18, на виконання якого проведено зазначені виплати, скасовано постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2018, суд дійшов висновку про протиправність рішення спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів, оформлене протоколом від 15.08.2018 № 5.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, відтак позов слід задовольнити.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить із такого.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати субєкта владних повноважень, повязані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З викладеного слідує, що витрати суб`єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб`єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб`єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області у вказаній справі є суб`єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 6-11, 14, 77, 139,243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області (ідентифікаційний код: 41313100, місцезнаходження: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Гвардійський, будинок 30) до спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів (місцезнаходження: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Гвардійський, 30), третя особа - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (ідентифікаційний код: 38617137, місцезнаходження: Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця, Новікова, будинок 1Б) про визнання протиправним та скасування рішення.

Визнати протиправним та скасувати рішення спеціальної комісії при управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області з питань вирішення спорів, оформлене протоколом засідання спеціальної комісії від 15 серпня 2018 року № 5, в частині скасування рішення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області від 13.07.2018 № 20/3031/08-1 про поверення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування щодо повернення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області неправомірно використаних коштів у сумі 107 067 (сто сім тисяч шістдесят сім) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.О. Кисельова