
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2020 року 10 год. 00 хв.Справа № 280/5672/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в особі Олександрівського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Олександрівського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення ОСОБА_1 , що працювала в закладах охорони здоров`я, має більше 30 років стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
зобов`язати Олександрівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ОСОБА_1 працювала в закладах охорони здоров`я, має більше 30 років стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за вислугою років відповідно до п.п. «е»-«ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до 20.08.2019 не отримувала будь-якого виду пенсії, працювала та сплачувала страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а тому при призначенні пенсії за віком має бути виплачена грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Вважає дії відповідача щодо відмови у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій протиправними та такими, що суперечать вимогам Конституції України та інших нормативно-правових актів. Просить позов задовольнити.
Відповідач позовну заяву не визнав. У письмовому відзиві від 16.12.2019 вх. №53089 вказує, що з 24.11.2006 ОСОБА_1 первинно було призначено пенсію за вислугу років згідно заяви позивача від 24.11.2006 та протоколу № 900 від 13.12.2011. Однак, 30.11.2006 нарахування позивачу пенсії за вислугу років було призупинено у зв`язку із працевлаштуванням на посаду, яка дає право на призначення такої пенсії. Стверджує, що позивачу за період з 24.11.2006 по 29.11.2006 нараховано пенсії за вислугу років в сумі 89,56 грн., яку виплачено в жовтні 2019 року. Крім того зазначає, що із заявою про призначення та виплату грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п. 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивача не зверталась, внаслідок чого вимоги, викладені в позовній заяві, є передчасними. З огляду на викладене, просить у позові відмовити. Також, 16.12.2019 представником відповідача надано до суду матеріали пенсійної справи позивача на 8-ми аркушах (вх. №53087).
Ухвалою суду від 25.11.2019 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/5672/19. Призначено судове засідання на 23.12.2019 без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернулась до Олександрівського відділу обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) ГУПФУ в Запорізькій області із заявою від 21.10.2019 в якій просила перерахувати пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ч. 2 ст. 40 вказаного Закону; надати довідку про розмір виплаченої пенсії починаючи з 23.11.2006 по 19.08.2019 включно.
Листом від 05.11.2019 вих. № 42/Ч-9 Олександрівський відділ обслуговування громадян м. Запоріжжя (сервісний центр) ГУПФУ в Запорізькій області повідомив ОСОБА_1 про те, що згідно її заяви від 20.08.2019 її переведено з пенсії по вислузі років на пенсію за віком, яка обрахована відповідно до вимог чинного законодавства. Щодо надання довідки про розмір виплаченої пенсії за період з 24.11.2006 по 19.08.2016 повідомлено, що у зв`язку із працевлаштуванням на посаду, яка давала право на пенсію за вислугу років з 30.11.2006 пенсія нараховувалась та не виплачувалась, тому надати довідку неможливо.
Позивач вважаючи протиправною відмову у виплаті грошової допомоги та з вимогою вчинити певні дії, звернувся з вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Пунктом 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»№ 1058-IV передбачено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Кабінет Міністрів України постановою від 23 листопада 2011 року № 1191 затвердив Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, який визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до п. 7-1 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV.
Відповідно до п. 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» і «ж» ст. 55 Закону № 1788-ХІІ, що передбачені, зокрема, Переліком № 909.
Пунктом 5 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога надається особам, яким починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону № 1058-IV та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст. 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е»-«ж» ст. 55 Закону № 1788-ХІІ, і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
З аналізу наведених норм законодавства можна зробити висновок, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язується з наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Аналогічна правова позиція, викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 20 лютого 2019 року у справі № 462/5636/16-а, від 19 березня 2019 року у справі № 466/5637/17.
Судом встановлено, що з 24.11.2006 ОСОБА_1 первинно було призначено пенсію за вислугу років згідно заяви позивача від 24.11.2006 та протоколу № 900 від 13.12.2011. Однак, 30.11.2006 нарахування позивачу пенсії за вислугу років було призупинено у зв`язку із працевлаштуванням на посаду, яка дає право на призначення такої пенсії.
Позивачу за період з 24.11.2006 по 29.11.2006 нараховано пенсії за вислугу років в сумі 89,56 грн., яку виплачено в жовтні 2019 року, що підтверджується довідкою від 12.12.2019.
Тобто, ОСОБА_1 до моменту виходу на пенсію за віком (до 20.08.2019) відповідно до Закону № 1058-IV не отримувала будь-якого іншого виду пенсії.
В той же час, до матеріалів справи позивачем не надано суду доказів того, що ОСОБА_1 зверталась до Управління із вимогою виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій. Відповідач існування такої заяви заперечує.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси…
Оскільки на час звернення позивача із позовом до суду відсутні докази як звернення до відповідача так і відмови останнім у виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій, суд доходить висновку про передчасність заявлених ОСОБА_1 позовних вимог.
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовна заява є необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Оскільки у задоволенні позову судом відмовлено, розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Рішення у повному обсязі складено та підписано 21.02.2020.
Суддя Л.Я. Максименко