Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-321/10/2370 26.03.2010 р. м. Черкаси
11 год. 25 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: Василенко В.А. за довіреністю;
відповідача: ОСОБА_2 особисто;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю,
ВСТАНОВИВ:
Черкаський районний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 8759 грн. 92 коп., виплачених як допомога по безробіттю.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач звернувся до Черкаського районного центру зайнятості шукаючи роботу. В звязку з відсутністю підходящої роботи 26.11.2007 року відповідачу надано статус безробітного, відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
В період перебування на обліку в Черкаському районному центрі зайнятості з 26.11.2007 року по 24.04.2009 року відповідачу виплачено 8759 грн. 92 коп.
Відповідача згідно наказу № НТ 090430 від 30.04.2009 року з 24.04.2009 року знято з обліку в Черкаському районному центрі зайнятості.
07.09.2009 року центр зайнятості отримав інформацію від Черкаської районної державної адміністрації про те, що відповідач під час реєстрації в Черкаському районному центрі зайнятості перебував в переліку зареєстрованих субєктів підприємницької діяльності.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила задовольнити позов.
Відповідач в судовому засіданні заперечив проти задоволення позову з тієї причини, що постановою господарського суду Черкаської області від 29.08.2006 року №09/3829а його підприємницьку діяльність припинено, а тому вважає, що станом на 19.11.2007 року він мав право звернутися до центру зайнятості як безробітний.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Згідно пп. «б»п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»№ 803-ХІІ від 01.03.1991 року, до зайнятого населення і відповідно такого, що не можуть бути визнані безробітними, належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Частиною 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»закріплено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг, а відповідно до п. 3 цієї статті Закону сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Крім того, відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року № 307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Відповідач звернувся до Черкаського районного центру зайнятості в пошуках роботи та 26.11.2007 року йому надано статус безробітного та призначено виплату допомоги. В заяві про надання статусу безробітного відповідач зазначив, що не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності.
В період перебування на обліку в Черкаському районному центрі зайнятості з 26.11.2007 року по 24.04.2009 року відповідачу виплачено 8759 грн. 92 коп.
27.03.2007 року відповідача згідно наказу № НТ 070327 від 27.03.2007 року знято з обліку в звязку з невідвідуванням центру зайнятості відповідно до пп. 2 п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних».
В листопаді 2009 року проведено звірку з держаним реєстратором, який надав довідку про те, що станом на 24.11.2009 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записів про проведення реєстраційних дій стосовно відповідача не знайдено, а Єдиний державний реєстр знаходиться в стані формування, у звязку з чим відомості є неповними. Інформація про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих до 01.07.2004 року та не включених до Єдиного державного реєстру отримуються в органі влади, в якому проводилась державна реєстрація.
В грудні 2009 року проведено звірку з районною державною адміністрацією, в результаті якої підтвердилось, що відповідач з 28.04.2004 року зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за № Ф0010112 та на даний час підприємницька діяльність не скасована.
Маючи інформацію Черкаської районної державної адміністрації від 07.09.2009 року про перебування відповідача в переліку зареєстрованих субєктів підприємницької діяльності з 18.10.2001 року, позивачем направлено претензію «Про повернення допомоги по безробіттю отриманої обманним шляхом», яка отримана відповідачем 28.11.2009 року.
У відповідь на претензію відповідач надав копію постанови господарського суду Черкаської області від 29.08.2006 року, якою припинено підприємницьку діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 в звязку з неподанням протягом року органам ДПІ податкових декларацій, документів фінансової звітності.
В силу п. 2 та п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»стосовно відповідача виданий наказ № 315 від 30.11.2009 року по центру зайнятості про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 8759 грн. 92 коп., з яким відповідач ознайомлений під підпис.
Проте кошти відповідачем станом на момент розгляду справи в судовому засіданні не повернуті.
Стосовно твердження відповідача про наявність постанови, якою припинено його підприємницьку діяльність, суд зазначає, що відповідно до п. 1 ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Проте, згідно п. 5 ст. 49 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язано з банкрутством фізичної особи - підприємця, здійснюється за процедурами, встановленими частинами дев'ятою - вісімнадцятою статті 47 цього Закону, якою зазначено, що з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису щодо рішення про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем забороняється проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, щодо якої прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності. Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації подає державному реєстратору особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи:
- заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням;
- свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця;
- довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості по податках, зборах (обов'язкових платежах);
- довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості;
- довідки відповідних органів фондів соціального страхування про відсутність заборгованості або про те, що вона не перебувала на обліку.
Аналізуючи наведене, суд приходить до висновку, що навіть за наявності судового рішення, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності, Закон зобовязує фізичну особу вчинити певні дії і лише при належному їх виконанні державний реєстратор вносить відповідний запис до Єдиного державного реєстру.
Дата надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця вноситься державним реєстратором до журналу обліку реєстраційних дій.
На запит суду державний реєстратор повідомив, що копію постанови господарського суду Черкаської області від 29.08.2006 року по справі №09/3829а надано ПП ОСОБА_2 лише 03.12.2009 року.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право позивача на стягнення з відповідача 8759 грн. 92 коп., виплачених як допомога по безробіттю, а тому позовні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 89, 94, 159 163, 186, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2, (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського районного центру зайнятості населення, (18003, м. Черкаси, пров. Чалого, 17, код ЄДРПОУ 14191083) кошти, виплачені як допомога по безробіттю в сумі 8759 (вісім тисяч сімсот пятдесят девять) грн. 92 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяВ.В. Гаращенко