Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-516/10/2370 26.03.2010 р. м. Черкаси
10 год. 25 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: Гощенко О.В. за довіреністю;
відповідача: не зявилася;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області звернулось до суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в сумі 3400 грн.
Позивач стверджує, що під час перевірки магазину, розташованого за адресою: Черкаська область, Уманський район, с. Дмитрушки, вул. Радянська, виявлено, що відповідач здійснювала роздрібну торгівлю алкогольними та тютюновими виробами без придбання відповідних ліцензій та зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка.
За таких обставин 22 грудня 2009 року прийнято рішення про застосування до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 3400 грн.
Оскільки сума фінансових санкцій відповідачем не сплачена, позивач просить стягнути її у судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити повністю.
Відповідач заперечень проти позову не надала, в судове засідання не зявилася, представника не направила, хоча належним чином повідомлена про дату, час і місце судового розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
ОСОБА_2 зареєстрована як фізична особа підприємець з 31.03.2006 року, про що державним реєстратором Уманської районної державної адміністрації Черкаської області зроблено запис за № НОМЕР_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року № 509-XII (далі «Закон № 509-XII»).
Статтею 11 Закону № 509-XII визначені права органів державної податкової служби, одним з яких є право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
Згідно ч. 7 ст. 11-1 Закону № 509-XII позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених Законами України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Підпунктом 1.1 пункту 1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 лютого 2007 року №71 (далі «Положення»), визначено, що Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів функціонує, як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.
За змістом пп. 2 п. 2 Положення одним з основних завдань Департаменту є здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.
Керуючись вказаними нормативними актами, 15 липня 2009 року працівниками позивача проведена перевірка магазину, розташованого за адресою: Черкаська область, Уманський район, с. Дмитрушки, вул. Радянська, в якому здійснює підприємницьку діяльність відповідач.
За результатами перевірки складено акт від 15.07.2009 року за № 230206, згідно якого відповідач 15.07.2009 року здійснювала роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами за зазначеною вище адресою без наявності відповідних ліцензій та без марок акцизного збору встановленого зразка та маркованими марками акцизного збору з ознаками підробки.
В звязку з виявленими фактами зразки алкогольних напоїв та акцизних марок відправлені до НДЕКУ з ЕКЗ Уманського МВ УМВС України в Черкаській області для проведення експертного дослідження на предмет встановлення фальсифікації алкогольних напоїв та підробки марок акцизного збору.
Спеціальним Законом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України є Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (далі «Закон № 481/95-BP»).
Стаття 11 Закону № 481/95-BP визначає яким чином здійснюється маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Стаття 15 Закону № 481/95-BP встановлює, що роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідальність за порушення норм Закону № 481/95-BP визначена статтею 17 цього Закону. За порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Зокрема, абзацами 5 та 13 зазначеної статті встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
До суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка або з підробленими марками акцизного збору - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до ч. 3 ст. 17 Закону № 481/95-BP рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Враховуючи факти викладені в акті перевірки та з огляду на зазначені вище норми Закону № 481/95-BP позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 230307-2315-024 від 22 грудня 2009 року, згідно якого до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 застосовано фінансові санкції в розмірі 3400 грн., яке направлено рекомендованим листом на адресу відповідача.
Дане рішення відповідачем отримано відповідачем 26 грудня 2009 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 17 Закону № 481/95-BP у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Згідно довідки, наданої Уманською обєднаною державною податковою інспекцією № 3836/15-121 від 05.02.2010 року відповідачем фінансова санкція до Державного бюджету не сплачена.
Беручи до уваги, що фінансову санкцію у розмірі 3400 грн. відповідач не сплатила, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 17, 71, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2, (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету через регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів державної податкової адміністрації України у Черкаській області, (18036, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 34997773) фінансові санкції в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяВ.В. Гаращенко