Рішення № 87759233, 21.02.2020, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
21.02.2020
Номер справи
591/6937/19
Номер документу
87759233
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 591/6937/19

Провадження № 2/591/880/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2020 року м. Суми

Зарічний райсуд м. Суми в складі:

головуючого - судді Шелєхової Г.В.

за участю секретаря судового засідання – Бондар С.М.

представника позивача – Голуб В.М.

представника відповідача – Давиденка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу №591/6937/19 за позовом об`єднаної профспілкової організації УМВС України в Сумській області до Головного управління Національної поліції в Сумській області про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Свої вимоги позивач мотивує тим, що у грудні 2012 року створена профспілкова організація, членами якої є працівники ГУНП в Сумській області. У 2016 році до відповідача профспілка направила лист про проведення переговорів з укладення договору щодо перерахування членських внесків. На що позивач отримав відповідь, що перерахування членських внесків неможливе у зв`язку з відсутністю колективного договору. На листи від 13.03.2018 року, 29.03.2018 року, 22.06.2018 року із заявами членів Профспілки відповіді позивачем взагалі не надано. В червні 2019 року відмовлено в укладенні угоди. Вважає, що вказані дії порушують права членів профспілки.

Тому просить, зобов`язати відповідача укласти угоду з позивачем про щомісячне утримання із заробітної плати працівників ГУНП в Сумській області, які є членами профспілкової організації за заявами членські профспілкові внески у розмірі 1% грошового забезпечення з перерахуванням їх на рахунок Об`єднаної профспілкової організації та погодження з виборним органом проектів наказів щодо встановлення працівникам, які є членами профспілки щомісячних премій.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.

Представник відповідача проти позову заперечив, подав письмовий відзив, в якому зазначив, що Національна поліція не належить до органів внутрішніх справ та не входить до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, а є самостійним центральним органом виконавчої влади. Об`єднана профспілкова організація УМВС України в Сумській області Всеукраїнської професійної спілки працівників Міністерства внутрішніх справ України не наділена правом виступати від імені трудового колективу ГУНП в Сумській області, оскільки вона об`єднує працівників органів внутрішніх справ та працівників підприємств, установ, організацій, що входять до сфери управління УМВС.

Ухвалою судді Зарічного районного суду м. Суми від 6 листопада 2019 року позов залишено без руху.

Ухвалою судді Зарічного районного суду м. Суми від 19 листопада 2019 року відкрито провадження у справі, призначено судове засідання на 8 січня 2020 року.

Протокольною ухвалою головуючого від 8 січня 2020 року оголошено перерву в судовому засіданні до 19 лютого 2020 року за клопотанням представника позивача.

Суд, вислухавши пояснення з`явившихся учасників, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

В грудні 2012 року створена об`єднана профспілкова організація УМВС України в Сумській області Всеукраїнської професійної спілки працівників Міністерства внутрішніх справ України, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб від 14 грудня 2012 року № 1 635 102 0000 011819.

Згідно п.1.1 статуту ОПО УМВС України в Сумській області ВПСП Міністерства внутрішніх справ України, професійна спілка об`єднує працівників органів внутрішніх справ та працівників підприємств, установ, організацій, що входять до сфери управління МВС України.

Згідно п. 1.15 статуту вимоги Статуту є обов`язковими для виконання всіма членами та організаціями профспілки.

Відповідно до п. 2.1. Статуту, метою діяльності профспілки є здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів Профспілки.

П. 3.1. Статуту передбачає, що членом профспілки може бути кожен громадянин України, який працює в органі, підрозділі, установі або в начальному закладі Міністерства внутрішніх справ України, визнає та дотримується Статуту Профспілки та сплачує членські внески.

Згідно ст. 1, 13 Закону України «Про Національну поліцію», поліція України – це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Систему поліції складають центральний орган управління поліцією та територіальні органи поліції. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

13 березня 2018 року, 29 березня 2018 року, 8 травня 2019 року позивач звертався з письмовими листами до відповідача щодо обговорення питання та укладення угоди щодо преміювання членів профспілки (а.с.27-29).

25 червня 2018 року відповідач надав позивачу відповідь, згідно якої в ГУНП в сумській області діє Колективний жоговір, укладений між ГУНП в Сумській області, Сумською обласною профспілковою організацією атестованих працівників органів внутрішніх справ України та Профспілковою організацією УМВС України в сумській області Професійної спілки працівників державних установ України на 2017-2019 рр.

Запропонований проект угоди передбачає погодження проектів наказів ГУНП в Сумській області щодо встановлення щомісячних премій працівникам, які є членами Об`єднаної профспілкової організації УМВС України в Сумській області ВПСП МВС України, з виборним профспілковим органом ОПО УМВС України в Сумській області ВПСП МВС України, для підписання такої угоди необхідно внести відповідні зміни до діючого Колективного договору.

Зазначено, що дана відповідь не є відмовою від укладення запропонованої угоди між ГУНП в Сумській області та Об`єднаною профспілковою організацією УМВС України в Сумській області ВПСП МВС України на 2018-2022 роки (а.с.31-32).

28 травня 2019 року ГУНП в Сумській області надав Об`єднаній профспілковій організації УМВС України в Сумській області письмову відповідь №794/117/63/26-2019, згідно якої розгляд питання щодо можливості укладення угоди можливий після проведення статутних документів у відповідність до вимог ст. ст. 1, 14 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» та ст. ст. 64, 104 Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.20).

Згідно ч. 11 ст. 62 Закону України «Про Національну поліцію», в органах поліції з метою захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів поліцейських відповідно до вимог законодавства можуть утворюватися професійні спілки.

Відповідно до ст. 104 Закону, для захисту своїх прав та законних інтересів працівники поліції можуть утворювати професійні об`єднання та професійні спілки відповідно до Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».

Таким чином, Об`єднана профспілкова організація УМВС України в Сумській області Всеукраїнської професійної спілки працівників Міністерства внутрішніх справ України не наділена правом виступати від імені трудового колективу ГУНП в Сумській області, оскільки відповідно до її статуту, членами цієї профспілкової організації не можуть бути поліцейські та працівники поліції.

Крім того, за змістом ч.2 ст.12 КЗпП України, якщо на підприємстві, в установі, організації створено кілька первинних профспілкових організацій, вони повинні на засадах пропорційного представництва (згідно з кількістю членів кожної первинної профспілкової організації) утворити об`єднаний представницький орган для укладення колективного договору. В цьому разі кожна первинна профспілкова організація має визначитися щодо своїх конкретних зобов`язань за колективним договором та відповідальності за їх невиконання. Первинна профспілкова організація, що відмовилася від участі в об`єднаному представницькому органі, позбавляється права представляти інтереси працівників при підписанні колективного договору.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про колективні договори і угоди», за наявності на підприємстві кількох профспілок чи їх об`єднань або інших уповноважених трудовими колективами на представництво органів вони повинні сформувати спільний представницький орган для ведення переговорів та укладення колективного договору.

Згідно ст. 7 закону, зміст колективного договору визначається сторонами в межах їх компетенції. У колективному договорі встановлюються взаємні зобов`язання сторін щодо регулювання виробничих, трудових, соціально-економічних відносин, зокрема серед іншого – гарантій діяльності профспілкової чи інших представницьких організацій працівників.

Ст. 2 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів» колективний трудовий спір – це розбіжності, що виникли між сторонами соціально-трудових відносин щодо: встановлення нових або зміни існуючих соціально-економічних умов праці та виробничого побуту; укладення чи зміни колективного договору, угоди; виконання колективного договору, угоди або окремих їх положень; невиконання вимог законодавства про працю.

Сторонами колективного трудового спору на виробничому рівні є наймані працівники підприємства, установи, організації чи їх структурних підрозділів або первинна профспілкова або інша уповноважена працівниками організація та роботодавець.

Нормами чинного законодавства визначено порядок вирішення колективного трудового спору, а саме з питань укладення чи зміни угод, колективний трудовий спір вирішується примирною комісією, яка утворюється та діє відповідно до ст. 8 Закону України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів».

Таким чином, можливість зобов`язання укласти договір за рішенням суду існує як виняток, який може бути застосовано лише у випадках, прямо передбачених законом.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог та відмову в їх задоволенні.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 19, 76-82, 141, 258, 259, 264, 265, 273 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову об`єднаної профспілкової організації УМВС України в Сумській області до Головного управління Національної поліції в Сумській області про зобов`язання вчинити дії – відмовити у зв`язку з його необгрунтованістю.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення виготовлено 21 лютого 2020 року.

Позивач: Об`єднана профспілкова організація УМВС України в Сумській області, адреса: м. Суми, вул. Роменська, буд. 112, код ЄДРПОУ 28522831.

Відповідач: Головне управління Національної поліції в Сумській області, код ЄДРПОУ 4010877, адреса: м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 23.

Суддя Г.В.Шелєхова