
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2020 року справа № 580/237/20
13 годин 29 хвилин м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді – Трофімової Л.В., за участі секретаря – Безпалого А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 580/237/20
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) [представники позивача, адвокати Нестерко О.І., Горшанов Д.І. — за ордером, договором]
до виконавчого комітету Смілянської міської ради (вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20701, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04061553) [представник відповідача Корчебна Н.Г. – за довіреністю]
про визнання протиправним і скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, прийняв рішення.
17.01.2020 ОСОБА_1 , звернувшись до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до виконавчого комітету Смілянської міської ради, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань соціальної допомоги при виконкомі Смілянської міської ради, викладене у протоколі від 06.12.2019 № 43 (справа № 23614) у частині відмови ОСОБА_1 у призначені субсидії згідно поданої заяви від 22.10.2019;
- зобов`язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради повторно розглянути на засіданні Комісії з питань соціальної допомоги при виконкомі Смілянської міської ради заяву ОСОБА_1 про призначення субсидії від 22.10.2019 та призначити ОСОБА_1 субсидію згідно поданої заяви від 22.10.2019.
Ухвалою від 17.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з проведенням судового засідання 27.01.2020. Ухвалою від 27.01.2020 допущено заміну неналежного відповідача у справі № 580/237/20 – управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради на належного – виконавчий комітет Смілянської міської ради, призначено судове засідання на 21.02.2020.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 22.10.2019 позивач звернувся про призначення субсидії на розділені особові рахунки (далі – О/Р). Рішенням Комісії з питань призначення соціальних допомог виконавчого комітету Смілянської міської ради (далі – Комісія) від 06.12.2019 № 43 позивачу відмовлено у наданні субсидії з посиланням на Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі – Положення № 848) у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329. Позивач зазначає, що згідно пункту 62 Положення № 848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення. У порушення зазначених вимог Порядку № 848 у повідомленні, на думку позивача, про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 23614 не зазначено причин відмови у наданні субсидії «на розділені особові рахунки». Повідомлення містить лише посилання на Рішення Комісії (протокол від 06.12.2019 № 43) у якості обґрунтування відмови у надані субсидії із зазначеним Порядком № 848, рішення не містить посилання на пункт Положення № 848, що не надає позивачу права на отримання субсидії, та не містить обґрунтування. Позивач вважає, що Положення № 848 дозволяє отримати субсидію декільком домогосподарствам одного житлового будинку, що мають розділені О/Р. Положення № 848, зокрема пункт 27 не містить інших додаткових умов для надання субсидії домогосподарствам одного житлового приміщення (будинку), окрім наявності розділених О/Р, наявності окремих сімей для кожного такого домогосподарства та обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Співвласники житлового будинку в АДРЕСА_2 , домовилися про порядок володіння та користування цим житловим будинком. Згідно технічного паспорту на житловий будинок садибного типу в АДРЕСА_2 (додаток ОСОБА_2 ) житловий будинок розділений на 2-і квартири: квартира №9-1 загальною площею 46.0 кв.м. та квартира АДРЕСА_3 загальною площею АДРЕСА_4 кв.м. ОСОБА_1 , належить квартира АДРЕСА_5 , склад сім`ї АДРЕСА_6 особа. Єдиним джерелом доходів є пенсія за віком. За фактом визначення між співвласниками житлового будинку порядку його володіння та користування ОСОБА_1 набув прав індивідуального споживача житлово-комунальних послуг. Для обслуговування квартири АДРЕСА_5 у цьому житловому будинку були встановлені окремі лічильники обліку та укладені окремі договори з виконавцями комунальних послуг, що закріпили за позивачем окремі О/Р, а саме: на газопостачання о/р НОМЕР_2 , постачальник послуг ТОВ «Черкасигаззбут» (39672471); на електропостачання о/р НОМЕР_3 , постачальник послуг ТОВ «Черкасиенергозбут» (42474208). Факт наявності у технічній документації розділення житлового будинок садибного типу в АДРЕСА_7 . Сміла, пров. Р.Роллана, буд. 16 на дві квартири та належність позивачу квартири АДРЕСА_5 , а також факт наявності у позивача окремих О/Р на комунальні послуги Комісією не заперечується, про що зазначено у витягу з протоколу Комісії від 06.12.2019 № 43. У позові зазначено, що маючі окремі О/Р на комунальні послуги (на газопостачання і електропостачання), що є розділеними О/Р у межах одного житлового приміщення (будинку) ( АДРЕСА_2 пров. Р.Роллана, буд 16), та за фактом відсутності зафіксованих підстав для відмови, позивач має право на отримання субсидії згідно поданої заяви від 22.10.2019. Інші співвласники цього житлового будинку - квартира № 1 (сім`я Горшанових), що мають окремі О/Р, субсидію не отримують та заяву на її отримання не подавали.
Відповідач позов не визнав, 10.02.2020 подав до суду відзив на позов, відповідно до якого зазначив, що відповідно до абзацу 9 пункту 9 Порядку № 848 заява позивача від 22.10.2019 належала розгляду Комісією, позаяк на загальних підставах заявник не має права на призначення житлової субсидії. Під час обстеження квартири АДРЕСА_8 (про що складено акт обстеження від 03.12.2019) встановлено, що будинок складається з двох частин, що мають окремі системи опалення, лічильники. Заявник проживає у частині площею 54,7 кв.м., згідно технічного паспорта це квартира АДРЕСА_5 . У частині позивача опалення газове, у іншій частині – пічне. Враховуючи, що за однією поштовою адресою використовують два різних види опалення, О/Р з газопостачання відкритий лише один, Комісія прийняла рішення від 06.12.2019 № 43 про відмову у призначенні житлової субсидії ОСОБА_1 на розділені О/Р з 01.10.2019. Заявник не мав права на призначення субсидії на загальних підставах, тому неможливо вважати відмову Комісії у наданні житлової субсидії протиправною, позаяк Комісія є колегіальним органом, який має право приймати рішення шляхом голосування членів Комісії виходячи з конкретних обставин. Для отримання субсидії на загальних підставах за адресою АДРЕСА_2 необхідно зазначити всіх зареєстрованих осіб та враховувати їх доходи. У обґрунтування відзиву відповідачем зазначено про лист – роз`яснення Мінсоцполітики від 01.07.2019 № 1020/0/111-19/203, відповідно до якого: якщо домогосподарство має один О/Р в організації, тобто надавач послуг нараховує плату мешканцям одним платежем, то визначити вартість послуги для окремих осіб із числа зареєстрованих не можливо, тому субсидія призначається одна на домогосподарство з урахуванням усіх зареєстрованих осіб.
10.02.2020 позивачем подано відповідь на відзив, де зазначив, що законодавцем та Кабінетом Міністрів України не надано офіційного визначення термінам «особовий рахунок» та «розділені особові рахунки», у зв`язку з неясністю закону відповідачем допущено вільне трактування терміну «розділені особові рахунки». Позивач є індивідуальним споживачем послуги з постачання природного газу, послуга з газопостачання за адресою АДРЕСА_9 надається ОСОБА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_2 . До відповіді на відзив, зокрема надано лист від 03.02.2020 № С-51/5 (а.с.90). Представники позивача у судовому засіданні просили задовольнити позов повністю.
19.02.2020 відповідачем надано заперечення на відповідь на відзив, де зазначено що послуга на газопостачання нараховується на площу домогосподарства, а не на окрему особу, А Положенням № 848 передбачено, що підставою для призначення субсидії є наявність роздільних рахунків. Представник відповідача просила відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.
Конституцією України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до пункту 22 Положення № 848 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 807 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» – субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні(будинку). За рішенням комісії житлова субсидія може призначатися одному із членів домогосподарства, які не зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично проживають у ньому на підставі договору наймання (оренди) житла, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію, у разі, коли їм нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до Положення № 848, житлова субсидія призначається, виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб і розраховується на всіх членів домогосподарства. Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329)
До складу домогосподарства входять особи, що зареєстровані у житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами та доходи яких враховуються при призначенні житлової субсидії (https://www.facebook.com/193806577332516/posts/2736220 903091058?sfns=mo).
Міністерство юстиції України в межах реалізації проекту «Я МАЮ ПРАВО!» проводило інформаційну кампанію щодо порядку оформлення громадянами субсидій. Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, призначається виходячи з розміру доходу осіб за попередній календарний рік (https://pravo.minjust.gov.ua/pro-nash-proekt/).
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» установлено, що з 01.05.2018 призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є:особи, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій; внутрішньо переміщені особи; особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства; особи, які є орендарями житлових приміщень (будинків);особи, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають. З 01.05.2018 почали діяти нові форми заяви та декларації про доходи відповідно до нових правил призначення субсидій на оплату житлово-комунальних послуг(форму заяви, поданої позивачем (а.с.37, 74) затверджено наказом Міністерства соціальної політики України від 02.05.2018 (у редакції наказу від 08.01.2019 № 11)).
Судом встановлено, що 22.10.2019 позивач звернувся до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради із заявою про призначення житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у приватному будинку за адресою: АДРЕСА_9 (а.с.74). Згідно наказу Мінсоцполітики 02.05.2018 № 604 затверджено форму декларації. Відомості про членів сімей зазначаються в Декларації і можуть впливати на право домогосподарства на призначення субсидії, а доходи цих осіб враховуються при розрахунку розміру субсидії.
Відповідно до пункту 4 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою КМУ від 17.06.2015 № 423 (далі – Положення № 423) Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань: організовує роботу з надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги (підпункту 29); інформує в межах повноважень, передбачених законом, та надає роз`яснення щодо реалізації державної політики з питань, що належать до компетенції Мінсоцполітики (підпункт 103).
Відповідно до роз`яснення, наданого листом Мінсоцполітики від 01.07.2019 №1020/0/111-19/203 житлова субсидія може бути призначена за рішенням Комісії особам, які проживають в одному житловому приміщенні, але не ведуть спільного господарства, у разі розділення О/Р на оплату житлово-комунальних послуг. У разі, якщо домогосподарство має один О/Р в організації, тобто надавач послуг нараховує плату мешканцям одним платежем, то визначити вартість послуги для окремих осіб із числа зареєстрованих неможливо, тому субсидія призначається одна на домогосподарство з урахуванням зареєстрованих осіб (а.с.76).
Відповідно до технічного паспорта інвентарний № 2056 на житловий будинок садибного типу за адресою АДРЕСА_2 , власниками є: ОСОБА_3 (1/6 часка), ОСОБА_4 (1/6 частка), ОСОБА_1 (1/6 частка), ОСОБА_5 (1/4 частка), ОСОБА_6 (1/4 частка) (а.с.9).
Договору про встановлення порядку користування будинком до матеріалів справи та до матеріалів заяви про призначення житлової субсидії не надавалось.
За результатом розгляду заяви позивача Комісією прийнято колегіальне рішення, оформлене протоколом від 06.12.2019 № 43 про відмову в призначенні житлової субсидії на одну особу – ОСОБА_1 на розподілені О/Р з 01.10.2019: «відповідно до положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329) Справа № 23614 – ОСОБА_1 , АДРЕСА_9 – відмовити в призначенні субсидії на одну особу на розділені особові рахунки з 01.10.2019» (а.с.7).
Позивач, вважаючи таке рішення протиправним, звернувся до суду з даним позовом з огляду на довільне тлумачення відповідачем чинного законодавства.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення № 848, що належить застосуванню у редакції, що діяла на момент прийняття спірного рішення.
Пунктом 3 Положення № 848 визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія. Отримання житлових субсидій не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла. Відповідно до пункту 4 Положення № 848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках). Згідно пункту 9 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій.
Загальний порядок призначення житлової субсидії визначено пунктом 24 Положення № 848 відповідно до якого житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Під час призначення житлової субсидії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично в ньому не проживають у зв`язку з призовом на строкову військову службу. При цьому фактичні доходи таких осіб не враховуються в сукупний дохід домогосподарства. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Відповідно до пункту 27 Положення № 848 якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням Комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім`ї.
Згідно пункту 29 Положення № 848 рішення Комісії у випадках, передбачених пунктами 24 - 28 цього Положення, приймаються на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Судом встановлено, що згідно акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 03.12.2019 громадянин ОСОБА_1 , неодружений пенсіонер, зареєстрований в приватному будинку загальною площею за адресою АДРЕСА_2 , будинок з двох частин, що мають окремі елементи опалення, лічильники. Заявник проживає в частині площею 54,7 м2 , згідно технічного паспорту це квартира АДРЕСА_5 з газовим опаленням. У іншій частині пічне опалення (а.с.38).
Відповідно до експлікації внутрішніх площ до плану житлового будинку за адерсою АДРЕСА_2 квартири АДРЕСА_6 – 46,0 м2, площа квартири АДРЕСА_5 – 54,7 мАДРЕСА_5 .
У розділі технічного паспорту «Площа опалювання житлового будинку» зазначено: від АГВ – 100,7 м2 (а.с.12), інші графи: пічне, центральне, від індивідуальних установок промислового виготовлення на твердому паливі – не мають числових значень (а.с.12).
Відповідачем зазначено, що друга частина будинку площею 46,0 м2 має пічне опалення і не забезпечена газопостачанням. Cуд встановив, що загальна площа домоволодіння становить 100,7 м2, площа квартири АДРЕСА_5 , де АДРЕСА_10 позивач становить 54,7 м2, площа квартири АДРЕСА_6 – 46,0 мАДРЕСА_5 , згідно відомостей розділу технічного паспорту «Площа опалювання житлового будинку» від АГВ опалюється 100,7 м2, тобто весь житловий будинок.
У акті обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 03.12.2019, складеного державним соціальним інспектором та підписаного позивачем задокументовано, що ОСОБА_1 має відсоток зменшення з оплати житлово – комунальних послуг; розділеними є особові рахунки із сплати використаних житлово – комунальних послуг з електропостачання. У одній частині будинку індивідуальне газове опалення, а в іншій частині – пічне опалення, газ не підведено (а.с.75).
Метою надання житлової субсидії є допомога мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком (пункт 3 Положення № 848).
Відповідно до пункту 62 Положення № 848 у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Оцінюючи правомірність прийняття оскаржуваного рішення Комісії, суд зазначає, що відповідно до пункту 1 наявного у матеріалах справи Положення про комісію з питань призначення соціальних допомог та складу комісії (а.с.24-25), затвердженого рішенням виконавчого комітету Смілянської міської ради від 21.02.2019 № 68 (далі – Положення № 68) – це положення визначає порядок створення та загальні засади діяльності комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, надання населенню пільг та житлових субсидій. Пунктом 2 Положення № 68 встановлено, що метою створення Комісії є забезпечення вирішення неврегульованих або не повною мірою врегульованих чинним законодавством питань. Згідно пункту 9 Положення № 68 рішення з питань, що розглядаються на засіданнях Комісії, приймаються більшістю голосів у присутності не менше половини складу Комісії. При рівному розподілі голосів голос голови Комісії є вирішальним.
Судом встановлено, що оскаржуване рішення, оформлене протоколом від 06.12.2019 № 43 прийнято Комісією у складі 12 осіб, у тому числі голова комісії, заступник голови комісії, секретар та 9 членів комісії (а.с.7).
Листом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (орган до якого подано заяву про призначення субсидії) від 12.12.2019 № 01-6091/07 (а.с.5) поданого на пошту 13.12.2019 (а.с.6) ОСОБА_1 повідомлено про результати розгляду його заяви.
26.12.2019 (а.с.8) Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради надіслано за адресою позивача витяг з протоколу від 06.12.2019 № 43.
Відповідно до пункту 2.2 Положення № 68 головними функціями Комісії є призначення житлових субсидій в окремих випадках відповідно до положення № 848, розгляд звернень, пов`язаних з умовами призначення та порядком надання щомісячної адресної безготівкової субсидії на оплату користування житлом, його утримання та комунальних послуг.
Суд зазначає, хоча позивач і стверджує, що мешканці іншої частини будинку мають відокремлені рахунки та членами його сім`ї не є, проживають окремо, частину будинку використовують окремо та спільний побут не ведуть, проте поштова адреса є одна на зазначене домоволодіння, будинок має два види опалення, заява позивача про призначення житлової субсидії у грошовій формі від 22.10.2019 скерована до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради без надання відповідної декларації, тому суд дійшов висновку щодо відсутності у позивача права на отримання житлової субсидії на розподілені особові рахунки у зв`язку з чим відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову у призначенні позивачу житлової субсидії (протокол від 06.12.2019 № 43) згідно пункту 27 Положення № 848.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді під дискреційним повноваженням належить розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
У рішенні ЄСПЛ у справі Pedersen and Baadsgaard проти Данії від 17.12.2004, № 49017/99 зазначено, що здійснюючи наглядову юрисдикцію, суд, не ставлячи своїм завданням підміняти компетентні національні органи, перевіряє, чи відповідають рішення національних держаних органів, які їх винесли з використанням свого дискреційного права, положенням Конвенції та Протоколів до неї.
Суд не може підміняти орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, що визнається протиправним, інше рішення, що би відповідало закону, та давати вказівки, що би свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень.
Заяву позивача було розглянуто Комісією відповідно до пункту 27 Положення № 848 та відповідно до наявних повноважень прийнято рішення від 06.12.2019 № 43, про яке позивачу повідомлено 13.12.2019 управлінням праці та соціального захисту населення (а.с.6). Суд зазначає, що повідомлення відбулося з порушенням трьох денного строку на 4 дні, проте незначне порушення строку, з урахуванням того, що 7 та 8 грудня 2019 року були вихідними днями та необхідністю взаємодії між різними структурними підрозділами (Комісією, що створена виконавчим комітетом Смілянської міської ради (орган, що здійснив безпосередній розгляд заяви) та Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради (орган, до якого подано заяву позивача), у контексті принципу превалювання змісту над формою не має наслідком визнання оскаржуваного рішення від 06.12.2019 № 43 протиправним.
Оцінюючи дії відповідача щодо відмови позивачу у призначенні житлової субсидії з 01.10.2019 за критеріями частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України суд дійшов висновку, що відповідач приймаючи оскаржуване рішення від 06.12.2019 № 43 діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, встановлений законами України, а тому у задоволенні позовних вимог у частині зобов`язати управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Смілянської міської ради повторно розглянути на засіданні Комісії з питань соціальної допомоги при виконкомі Смілянської міської ради заяву ОСОБА_1 про призначення субсидії від 22.10.2019 та призначити ОСОБА_1 субсидію згідно поданої заяви від 22.10.2019 належить відмовити, позаяк вирішення питання про призначення або про відмову у призначення житлової субсидії належить до дискреційних повноважень колегіального органу – Комісії, до повноважень якого згідно пункту 2 Положення № 68 належить забезпечення вирішення неврегульованих або не повною мірою врегульованих чинним законодавством питань.
Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку задоволення позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для вирішення питання розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 6-16, 19, 73-78, 90, 118, 139, 242-245, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 [ АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ];
відповідач: виконавчий комітет Смілянської міської ради [вул. Незалежності, 37, м. Сміла, Черкаська область, 20701, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04061553].
Повне судове рішення складено 21.02.2020.
Суддя Л.В. Трофімова